دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

در سندرم بیدارخوابی نامنظم شخص ممکن است در طول روز همزمان دچار اینسومنیا و خواب‌آلودگی شود

مقالات خواب / اختلالات خواب / بیماری بی‌خوابی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

در این مقاله:
خواب نرمال و ریتم شبانه روزی
• علل سندرم بیدارخوابی نامنظم کدامند؟
• آیا سندرم بیدارخوابی نامنظم نیاز به درمان پزشکی دارد؟
• پزشک سندرم بیدارخوابی نامنظم را چگونه تشخیص می‌دهد
• مدیریت سندرم بیدارخوابی نامنظمبسیاری از مردم می‌توانند شب به بستر خواب بروند و تا صبح بخوابند. اما افراد دچار سندرم بیدارخوابی نامنظم، خواب دچار اختلالی را تجربه می‌کنند که اغلب فاقد ساختار است.
اگر کسی دچار سندرم بیدارخوابی نامنظم باشد احتمالاً در هر بار خواب کمتر از چهار ساعت می‌خوابد. شخص ممکن است در یک بازه زمانی 24 ساعته چند بار به خواب رود.
اما اگر کسی به سندرم بیدارخوابی نامنظم مبتلاء باشد این لزوماً به این معنی نیست که وی دچار محرومیت خواب است - شخص به میزان خواب کافی دسترسی دارد. در هر حال، خواب چنین شخصی که به محدوده زمانی 7 تا 8 ساعت محدود شود در طول 24 ساعت تحقق می‌یابد.
در سندرم بیدارخوابی نامنظم شخص ممکن است در طول روز همزمان دچار اینسومنیا و خواب‌آلودگی شود.


خواب نرمال و ریتم شبانه روزی
برای درک بهتر سندرم بیدارخوابی نامنظم مفید خواهد بود که اندکی در مورد ریتم شبانه روزی [ضربآهنگ شبانه روزی] و ارتباط آن با خواب بهتر بدانیم.
ریتم‌های شبانه روزی ضربآهنگ‌های جسمانی، روانی و رفتاری هستند که در طول 24 ساعت بروز می‎کنند و ذاتی هر شخص هستند و به چرخش نور و تاریکی پاسخ می‌دهند. بدن انسان به شکل ذاتی دارای یک ساعت داخلی 24 ساعته است. این ساعت شماری از فرآیند شامل چرخه‌های خواب-بیداری را کنترل می‌کند.
ملاتونین یک هورمون تولید شده توسط مغز است که باعث ایجاد حس خستگی می‌شود. این هورمون شب‌ها که هوا تاریک می‌شود بیشتر ترشح می‌گردد. هورمون مزبور برای تنظیم چرخه‌های خواب-بیداری نقش حیاتی دارد.


علل سندرم بیدارخوابی نامنظم کدامند؟
علت ریشه‌ای سندرم بیدارخوابی نامنظم یک غیاب اخیر ریتم شبانه‌روزی مسؤول تنظیم دوره‌های بیداری و استراحت است.
افراد دچار بیماری‌های موجب تباهی عصبی مثل بیماری آلزایمر در ریسک بالاتری برای ابتلاء به سندرم بیدارخوابی نامنظم قرار دارند.
میزان سندرم بیدارخوابی نامنظم یا افزایش سن بالا می‌رود. به هر حال، سن خود یک ریسک فاکتور این سندرم نیست. افزایش اختلالات پزشکی، نورولوژیک و روان‌شناختی مرتبط به سن عامل تقویت این وضعیت است.
برخی عوامل نامرتبط به سندرم بیدارخوابی نامنظم می‌توانند به شکل موقتی ریتم خواب-بیداری را مختل کنند. این مواردی چون شیفت‌های کاری نامنظم (چرخش بین روزکاری و شبکاری) و مسافرت مکرر در محدوده‌های زمانی متفاوت را شامل می‌شود.


آیا سندرم بیدارخوابی نامنظم نیاز به درمان پزشکی دارد؟
خواب و بیداری نامنظم در کوتاه مدت ممکن است به علت وقایع مربوط به زندگی روزمره بروز کنند و از جمله موارد اورژانسی در پزشکی محسوب نمی‌شود.
وقتی برنامه خواب کسی از نظر زمانی و کمیت متغیر باشد، احتمال بروز مشکلات خواب و خواب‌آلودگی روزانه وجود دارد. سندرم بیدارخوابی نامنظم در مقایسه با بی‌نظمی زمان‌بندی خواب بسیار کمتر شایع است.
به هر حال، در صورت بروز نشانه‌های سندرم بیدارخوابی نامنظم بر مبنایی منظم و عدم مشخص شدن علت اختلال مزبور در گذشته، به ویژه اگر ریسک فاکتورهای مرتبط در مورد او مصداق داشته باشند، شخص ممکن است بخواهد به پزشک مراجعه کند.
این موضوع به ویژه زمانی اهمیت دارد که شخص نتواند در مورد عوامل دخیل در اختلال مزبور به نتجه روشنی برسد.


پزشک سندرم بیدارخوابی نامنظم را چگونه تشخیص می‌دهد
پزشک در مورد عادات خواب اخیر از شخص سؤال خواهد کرد. وی همچنین در مورد مشکلات ادامه‌دار همراه اینسومنیا یا خواب‌آلودگی مفرط در طول روز پرسش خواهد کرد.
پزشک ممکن است از یک دفترچه یادداشت خواب و اَکتیگراف برای کمک به تشخیص سندرم بیدارخوابی نامنظم استفاده کند. دفترچه یادداشت مزبور شامل ثبت و ضبط طول مدت خواب و زمان به خواب رفتن شخص در طول یک بازه زمانی معین است. اکتیگراف دستگاهی است که شبیه یک ساعت مچی است و الگوهای خواب-بیداری را ردگیری می‌کند.
این ابزارها احتمالاً به مدت 7 روز برای ردگیری خواب شخص به کار می‌روند. پزشک حداقل سه چرخه خواب و بیداری را در طول یک دوره زمانی 24 ساعته برای رسیدن به تشخیص زیر نظر خواهد گرفت.


مدیریت سندرم بیدارخوابی نامنظم
هیچ علاج سرراست و ساده‌ای برای سندرم بیدارخوابی نامنظم وجود ندارد. در هر حال، چند نوع درمان و تغییرات مربوط به سبک زندگی شامل موارد زیر مفید خواهند بود:
• کنترل تماس با نور. شخص باید در طول روز تحت نور براق و نور آبی قرار گیرد. زمان این تماس نیز باید افزایش یابد. شخص باید تماس خود با نور آبی ساطع شده از تلویزیون و کامپیوتر را محدود کند.
• استفاده از مکمل ملاتونین.
• ساختاردهی بیشتر به زندگی روزمره خود. این مورد می‌تواند تعامل اجتماعی، ورزش، و سایر فعالیت‌ها را شامل شود.
• آرام‌بخش و خواستنی کردن محیط خواب در حد امکان.
• به حداقل رساندن سر و صدا در محیط خواب.
هدف غایی درمان کمک به خواب طولانی‌تر در طول شب و به حداکثر رساندن زمان بیداری در طول روز است./سندرم بیدارخوابی نامنظم: علل، تشخیص، و درمان
دکتر جانت هیلبرت، کریستا اُ’کانل
ترجمه پریسا شعله‌دوست

Source:
Healthline
Irregular Sleep-Wake Syndrome
Medically reviewed by Janet Hilbert, MD —
Written by Krista O'Connell —
Updated on February 5, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

یک‌پنجم موارد زوال عقل ناشی از آلودگی هوا است

تمرینات اروبیک و بهبود شناخت در دوران پیری

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.