plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

Image

اختلالات خواب در کودکان

 آپنه خواب انسدادی، خوابگردی، هراس شبانه، کابوس شبانه، اینسومنیا، خیس کردن بستر

کودکان دچار اختلال خواب دارای علایم بیشتری از اختلالات افسردگی و اضطراب هستند

مقالات خواب / اختلالات خواب / بیماری بی‌خوابی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• آیا اختلالات خواب در کودکان انواع مختلفی دارد؟
اینسومنیا چیست؟
خر و پف به صدای بلند در کودک به چه معنی است؟
آپنه خواب انسدادی چیست؟
• آیا خوابگردی و خیس کردن بستر مشکلات شایع خواب در کودکان هستند؟
• هراس شبانه چیست؟
• آیا کابوس شبانه در بین کودکان شایع است؟
• آیا احتمال ابتلاء کودکان به سندرم پای بی‌قرار وجود دارد؟
• کودکان به چه مقدار خواب نیاز دارند؟
• من چگونه می‌توانم در مورد مشکلات خواب کودک خویش کمک کنم؟
• مطالعه خواب چیست؟آیا کودک شما برای خوابیدن دچار مشکل است؟ ما همگی این را می‌دانیم که خواب آسوده برای التیام و ترمیم بدن ضروری است. اما گزارش‌های اخیر در مورد سلامت می‌گویند که بسیاری از کودکان در ایالات متحد آمریکا دچار محرومیت خواب مزمن هستند. برای مثال، در یک نظرسنجی "بنیاد ملی خواب" محققان پی برده‌اند که بیش از دو کودک از هر سه کودک 10 ساله و خردسال‌تر به نوعی از مشکلات خواب دچار هستند.
مشکلات خواب کودکان بهایی دارد که باید تقبل کرد. در یک مطالعه روشنگر در "مرکز پزشکی دانشگاه نورث‌وسترن" دانشمندان الگوهای خواب 510 کودک سنین 2 تا 5 سال را دنبال کردند. این مطالعه نشان داد که خواب کمتر در طول شب به معنی رفتارهای مشکل‌دار بیشتر در طول روز است.
مطالعات دیگری فقر خواب در کودکان را با نمرات بد در کلاس درس مواردی مثل ریاضیات، خواندن و نوشتن مرتبط کرده‌اند. به علاوه، برخی مطالعات نشان می‌دهند که کودکان دچار اختلال خواب دارای علایم بیشتری از اختلالات افسردگی و اضطراب هستند.
همانند بزرگسالان کودکان نیز برای عدم برخورداری از خواب خوب دلایل مختلفی دارند. برخی از دلایل مزبور جدی‌تر از بقیه هستند. اما اگر کسی دارای یکی دو شخص دچار مشکلات خواب در خانه خود باشد، راه‌هایی برای کمک به همگی شامل والدین برای دستیابی به خواب خوب و احساس هشیاری و روحیه سازندگی در روز بعد وجود دارد.

آیا مشکلات خواب در کودکان انواع مختلفی دارد؟
مشکلات خواب به دو دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شوند. دسته اول بدخوابی (دیسومنیا) است. در مورد کودکان بدخوابی‌ها می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
• مشکلات مربوط به آغاز خواب
• اختلال خواب محدودیت تنظیم
• بهداشت نامناسب خواب
• سندرم خواب ناکافی
• خر و پف و آپنه خواب انسدادی (OSA)
گروه دوم اختلالات خواب ناهنجاری‌های خواب (پاراسومنیا) هستند. مثال‌هایی در این مورد عبارتند از:
• خوابگردی
• هراس شبانه
• کابوس شبانه
• اختلالات حرکات ضربآهنگ‌دار مثل کوبیدن سر یا جنباندن سر

اینسومنیا چیست؟
اینسومنیا یک اختلال چرخه خواب شامل مشکلات به خواب رفتن، مشکل ادامه خواب و احتمالاً صبح زود از خواب بیدار شدن است. در کودکان، اینسومنیا می‌تواند برای چند شب ادامه یابد یا درازمدت بوده برای هفته‌ها ادامه پیدا کند. کودکان دچار اضطراب خواب ممکن است به اینسومنیا مبتلاء شوند. دیگر محرک‌های اینسومنیا شامل استرس روزانه یا مزمن، درد، یا مشکلات سلامت روانی است.
اگر کودک کسی دچار اینسومنیا باشد کارهایی هست که شخص می‌تواند انجام دهد:
• می‌تواند برای شناسایی محرک‌ها تلاش کند. برای مثال، تکالیف اضافی، مشکلات با دوستان، یا تغییر خانه می‌تواند باعث ایجاد اضطراب شبانه شود.
• یک برنامه منظم برای ساعت خواب تنظیم کند که به بچه امکان می‌دهد پیش از خاموش شدن چراغ خود را ریلکس کند.
• اگر اینسومنیا ادامه پیدا کند، شخص می‌تواند با پزشک کودکان در مورد راه‌های رفع مشکل مشورت کند.

خر و پف به صدای بلند در کودک به چه معنی است؟
اندکی بیش از یک کودک در هر ده کودک بنا به عادت خر و پف می‌کنند. خر و پف علل مختلفی می‌تواند داشته باشد. برای مثال، احتقان مزمن بینی، بزرگ شدن ادنوئیدها، یا بزرگ بودن لوزه‌ها که راه هوایی را مسدود کرده سبب خر و پف می‌شود.
در وضعیت خر و پف، عضلات حمایت کننده دهانه فوقانی راه هوایی که در پشت گلوی کودک قرار دارند در طول خواب شل می‌شوند. بافت اضافی در کام و اوولا - قطعه‌ای گوشتی آویزان از سقف دهان - با هر بار نفس کشیدن به لرزش درمی‌آید. این لرزش‌ها در واقع مسبب ایجاد صدایی هستند که ما آن را "خر و پف" می‌نامیم. در برخی کودکان، گرایشی به بسته شدن راه هوایی در هر نقطه این ناحیه وجود دارد. باریک شدن راه هوایی باعث تلاطم و سر و صدای خر و پف می‌شود.
خر و پف می‌تواند بی‌ضرر باشد، اما در عین حال می‌تواند به فقر کیفی خواب و تغییراتی در چرخه خواب-بیداری کودک منجر شود. به علت ناآرامی خواب و بیدار شدن مکرر، هشیاری طول روز کاهش پیدا می‌کند. این وضعیت می‌تواند به دگرگونی‌های چشمگیری در خلق و انرژی منجر گردد. برخی از کودکان دچار خر و پف ممکن به مشکلی جدی‌تر به نام آپنه خواب انسدادی مبتلاء باشند.

آپنه خواب انسدادی چیست؟
آپنه خواب انسدادی یک مشکل شایع کودکان امروز است. بر مبنای اعلام "آکادمی آمریکایی بیماری‌های کودکان"، علایم آپنه خواب در کودکان شامل موارد زیر است:
• خر و پف شبانه با مکث‌های گهگاهی
• ولع هوا یا حالت خفگی
• مختل بودن خواب
کودکان دچار خر و پف و آپنه خواب انسدادی لوزه‌ها / ادنوئیدهای بزرگ دارند. بسیاری از آنان چاق بوده یا به یک بیماری آلرژیک مبتلاء هستند. آپنه خواب با پیامدهای زیر مرتبط است:
• رشد و نمو غیر نرمال
• خیس کردن بستر
• مشکلات رفتاری و یادگیری
خواب‌آلودگی در طول روز
• بیش‌فعالی یا ADHD
درمان کودکانی که صرفاً دچار خر و پف بوده یا به آپنه خواب انسدادی مبتلاء هستند می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
کاهش وزن
• مدیریت رینیت آلرژیک
• استروئیدهای بینی
آنتی‌بیوتیک
• برداشتن ادنوئیدها و لوزه‌ها - به عنوان آخرین راهکار
گاهی اوقات فشار مثبت مداوم راه هوایی از راه بینی (CPAP) برای کودکان دچار آپنه خواب انسدادی استفاده می‌شود. روش مزبور شامل استفاده از یک دستگاه است که جریان هوای فشرده را از راه ماسک بینی به راه هوایی کودک می‌رساند تا آن را در طول خواب باز نگه دارد.

آیا خوابگردی و خیس کردن بستر مشکلات شایع خواب در کودکان هستند؟
برحی رفتارهای خواب - مثل راه رفتن در خواب، دندان قروچه (بروکسیزم)، و خیس کردن بستر - در میان کودکان نامعمول نیست. همچنین، خوابگردی در میان پسربچه‌ها شایع‌تر از دختربچه‌ها است. خوابگردی ممکن است نتیجه عدم بلوغ سیستم عصبی مرکزی یا خستگی بیش از حد باشد. این مورد معمولاً در حدود یک تا دو ساعت پس از به خواب رفتن کودک رخ می‌دهد. گاهی از اوقات خوابگردی می‌تواند تا دوران بزرگسالی هم ادامه پیدا کند. از آنجا که در مورد خوابگردها احتمال آسیب دیدن وجود دارد نیاز است تا والدین کودکان دچار این مشکل را محافظت کنند.
خیس کردن بستر ممکن است تا سال‌های دبستان در هر دو مورد پسران و دختران ادامه یابد. در حالی که خیس کردن بستر گاهی از اوقات به علت اضطراب یا دیگر مشکلات عاطفی رخ می‌دهد و مشکلی در اغلب کودکان وجود ندارد. بچه‌ها در نهایت بر مشکل خیس کردن بستر غلبه می‌کنند. این مشکل در دختران معمولاً زودتر از پسران برطرف می‌شود. از سوی دیگر، اگرچه مورد ناشایعی است، خیس کردن بستر می‌تواند نتیجه عفونت یا آلرژی باشد.

هراس شبانه چیست؟
در هراس شبانه - که به نام خوف خواب نیز شناخته می‌شود - کودک بر اثر تلاطم شدید به شکل ناگهان از خواب بیدار می‌شود، جیغ می‌کشد، گریه می‌کند، ضربان قلب وی افزایش می‌یابد و مردمک چشم‌هایش گشاد می‌شود. همانند مورد راه رفتن در خواب، به نظر می‌رسد که هراس شبانه به عدم بلوغ سیستم عصبی مرکزی مرتبط است و در اغلب موارد کودک بر آن غلبه می‌کند. این هراس‌های شبانه به طور معمول پس از 18 ماهگی بروز می‌کنند و تا سن شش سالگی از بین می‌روند.
اگر کودکی دچار خوف خواب باشد، این موضوع مهم است که برای اعضاء خانواده روشن گردد که دوره‌های هراس شبانه مضر نیستند. باید مطمئن شد که اتاق بچه ایمن است و در طول بروز هراس شبانه صدمه‌ای به او نمی‌رسد. در عین حال کمک کننده خواهد بود که بچه در مورد خواب دارای نظم باشد و استرس او مدیریت شود تا کودک در زمان به خواب رفتن دچار اضطراب نباشد.

آیا کابوس شبانه در بین کودکان شایع است؟
کابوس‌های شبانه رویاهایی ترسناک هستند که در طول خواب با حرکت سریع چشم (REM) اتفاق می‌افتند. کابوس شبانه بخشی عادی از دوران کودکی است.
در مرحله نوباوگی، کودکان به رویاپردازانی فعال تبدیل می‌شوند که اغلب برای آنان تمیز دادن بین واقعیت و خیال دشوار است. بچه‌های پیش‌دبستانی و دوره دبستان ممکن است دچار کابوس‌هایی شوند که نتیجه دوره‌های عاطفی روزمره است. برای مثال، بحث و جدل با همکلاسی‌ها یا خواهران و برادران، استرس درسی، یا ترس از جدایی می‌تواند باعث ایجاد کابوس شبانه شود.
اکثریت کودکان در مقطعی دچار کابوس شبانه می‌شوند. بر مبنای اعلام "بنیاد ملی خواب در نظرسنجی ملی خواب در آمریکا" 3 درصد کودکان سنین پیش‌دبستانی و مدرسه‌رو مکرراً دچار کابوس‌های شبانه می‌شوند. چنین به نظر می‌رسد که بدترین کابوس‌های شبانه مربوط به سن 6 سالگی است. همچنان که کودک بزرگ می‌شود، رویاهای بد احتمالاً کاهش می‌یابند.

آیا احتمال ابتلاء کودکان به سندرم پای بی‌قرار وجود دارد؟
ابتلاء به سندرم پای بی‌قرار در کودکان 8 ساله و بزرگ‌تر غیر معمول نیست. این اختلال خواب نورولوژیک سبب کشیدن و جمع کردن پا، حس خزش در پاها (گاهی اوقات در دست‌ها) می‌شود که نیازی مقاومت ناپذیر به حرکت کردن در شخص ایجاد می‌کند.
مطالعات نشان داده‌اند که سندرم پای بی‌قرار دارای یک جزء قوی ژنتیکی است. کودکان دچار خوف خواب یا سندرم پای بی‌قرار ممکن است برای به خواب رفتن دچار مشکل باشند. این مشکل می‌تواند به خستگی مفرط و تحریک‌پذیری در طول روز منجر گردد. بر مبنای مطالعات اخیر، ADHD و افسردگی در میان کودکان دچار سندرم پای بی‌قرار شایع‌تر است. مردم باید در مورد درمان سندرم پای بی‌قرار در کودکان با متخصص بیماری‌های کودکان مشورت کنند.

کودکان به چه مقدار خواب نیاز دارند؟
متخصصان خواب می‌گویند که کودکان خردسال باید هر شب بین 10 تا 11 ساعت در خواب باشند. کودکان سنین پیش‌دبستانی باید شب‌ها در حدود 11 تا 13 بخوابند.

من چگونه می‌توانم در مورد مشکلات خواب کودک خویش کمک کنم؟
اگر کودک دچار خوابگردی، خیس کردن بستر خواب، یا دیگر اختلالات خواب مثل خوف خواب است، والدین باید با پزشک مشورت کنند. گاهی از اوقات مقصر وضعیت استرس عاطفی است. در اغلب موارد استرس عاطفی، مشکل را به سادگی می‌تواند با چند مداخله رفتاری برطرف کرد.
به علاوه مردم باید کودک خود را در هنگام خواب پایش کنند تا الگوی خواب وی و احتمالاً دچار بودنش به خر و پف یا آپنه خواب مشخص شود. اگر کودک از آلرژی یا آسم رنج می‌برد، باید از دقیق بودن مصرف داروهای وی مطمئن شد. در این مورد نیز بهترین مرجع درمان مشکلات خواب پزشک بیماری‌های کودکان است.

مطالعه خواب چیست؟
یک مطالعه خواب در طول شب، یا پلی‌سومنوگرافی، ممکن است برای کودک توصیه شود، به ویژه اگر کودک دچار خواب‌آلودگی روزانه، مشکلات بیدار ماندن، یا آپنه خواب انسدادی باشد. مطالعه خواب کمک می‌کند تا مشخص گردد که آیا کودک دچار مشکلی قابل تشخیص مثل خر و پف صرف، آپنه خواب انسدادی، سندرم پای بی‌قرار یا دیگر مشکلات خواب است یا خیر. این اختلالات نیاز به درمان‌های خاصی دارند که پزشک کودکان آنها را تجویز خواهد کرد یا کودک به یک متخصص ارجاع داده می‌شود که می‌تواند در این مورد کمک کند./


• دکتر امیتا شراف
• ترجمۀ فرهنگ راد


Source:
WebMD Medical Reference
Sleep Disorders in Children
Reviewed by Amita Shroff, MD
On February 20, 2019

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کدئین برای کودکان بسیار خطرناک است

یک بار بیهوشی به بهرة هوشی کودکان خردسال آسیب نمی زند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده