دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

برخی داروهای کمک به خواب، وقتی برای تخفیف اینسومنیا مصرف می‌شوند می‎توانند باعث تشدید مشکلات مربوط به خواب شوند

مقالات خواب / اختلالات خواب / بیماری بی‌خوابی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• دکتر فیلیپ گریگوری، آماندا بارل
• ترجمه هستی فراست‌فر

بسیاری از مردم برای رسیدن به استراحتی که بسیار به آن نیاز دارند قرص‌های خواب‎آور مصرف می‌کنند.
قرص‌های خواب‎آور ممکن است سداتیو (آرام‌بخش) یا هیپنوتیک (محرک خواب) باشند، و به اشکال مختلفی در دسترسند. مردم می‌توانند اشکال طبیعی، نسخه‌ای یا غیر نسخه‌ای این دارو‌ها را تهیه کنند.

[در این مقاله می‌خوانیم:]
• بهترین قرص‌های خواب‌آور کدامند
• چه هنگامی از قرص خواب‎آور استفاده کنیم
• اثرات جانبی و خطرات قرص‌های خواب‎آور
• ایمنی
• خلاصه

کدام قرص‌ خواب‎آور برای من بهتر است؟
بسیاری از مردم برای خوابیدن نیازی به مصرف قرص‌های خواب‎آور ندارند. در صورت رعایت بهداشت خواب، ورزش، و اجتناب از الکل و سیگار، مردم قادرند تا اغلب اوقات چرخه خواب خود را بهبود ببخشند و از اینسومنیا [پریشانخوابی] پیشگیری کنند.
اینسومنیا به معنی مشکل داشتن در به خواب رفتن یا ادامه خوابیدن است. مردم دچار اینسومنیا ممکن است بسیار زود از خواب بیدار شوند یا در زمان بیدار شدن از خواب اصلاً احساس طراوت و سرزندگی نداشته باشند.
اگر تغییرات مربوط به سبک زندگی کارآیی نداشته باشد، برای مثال اگر اینسومنیا در فرد شدید باشد، استفاده از قرص خواب‌آور می‎تواند راه حل کوتاه مدت خوبی به شمار آید.
عموماً بهترین کار این است که مردم از مصرف درازمدت این قرص‌ها اجتناب کنند زیر این کار می‎تواند به تشدید اینسومنیا منجر شود، به ویژه اگر فرد مصرف قرص‌ها را متوقف کند.
قرص‌های خواب‎آور شامل مکمل‌ها و داروهای غیر نسخه‎ای و نسخه‎ای است. هر فرد دچار اینسومنیا باید برای در پیش گرفتن بهترین رویکرد مواجهه با این مشکل با پزشک مشورت کند.
برخی از مؤثرترین قرص‌های خواب‎آور شامل موارد زیر است:

ملاتونین
وقتی هوا تاریک می‎شود مغز هورمونی به نام ملاتونین تولید می‌کند، که وظیفه آن تنظیم چرخه خواب - بیداری از طریق اعلام زمان فرا رسیدن خواب به بدن است.
میزان تولید ملاتونین در مغز در هنگام روشنی هوا کمتر بوده و در زمان تاریکی هوا بیشتر می‎شود، و به همین دلیل میزان تولید این هورمون در زمستان بیشتر است. سن نیز در این مورد نقش دارد، هر قدر پیرتر شویم میزان تولید ملاتونین در مغز ما کمتر می‌شود.
بسیاری از داروهای خواب‎آور حاوی ملاتونین هستند. این گروه از داروها در مردم دچار اختلالات چرخه شبانه‎روزی، که ابتلاء به مشکلاتی در مورد زمان‎بندی خواب یا بیداری است، مؤثرتر نشان می‌دهند.
ملاتونین به ویژه در مردم دچار مشکل در موارد زیر مفید است:
• مردم دچار پدیده جت لگ
• مردم دچار مشکل به خواب رفتن در طول شب
• مردم دچار مشکل شیفت‌کاری
در سال‌های اخیر تولیدکنندگان میان وعده‎ها و نوشیدنی‌های حاوی ملاتونین به عنوان محصولات "ریلکس کننده" به بازار عرضه کرده‌اند. به هر حال پزشکان در مورد اثربخشی این فرآورده‎ها چیزی نمی‌دانند.
مکمل‎های ملاتونین را می‎توان بدون داشتن نسخه از داروخانه‎ها، سوپرمارکت‎ها و فروشگاه‎های آنلاین خریداری کرد. قرص‌های مورد اشاره در دوزهای 1 تا 5 میلی‌گرمی عرضه می‌شوند و مردم باید آنها را در زمان رفتن به بستر خواب بخورند.
شواهد محدودی عنوانگر این موضوع بوده‎اند که ملاتونین می‎تواند اینسومنیا را درمان کند. به هر حال اگرچه برخی یافته‎ها متناقض بوده‎اند، اغلب تحقیقات جدید خاطرنشان می‌کنند که این داروها می‎توانند مقدار زمان لازم برای به خواب رفتن را کاهش دهند، که از جملۀ این منابع می‎توان به یک متاآنالیز منتشر شده در سال 2017 در نشریه "مرورهای طب خواب" اشاره کرد.

آنتی‎هیستامین‎های آرام‎بخش
آنتی‎هیستامین‎های آرام‌بخش می‎توانند به مردمی که در به خواب رفتن یا ادامه خوابیدن مشکل دارند، کمک کنند.
برخی آنتی‎هیستامین‎های غیر نسخه‎ای که مردم عموماً از آنها برای درمان آلرژی استفاده می‎کنند، می‎توانند حالت خواب‎آلودگی ایجاد کنند.
اگرچه تمامی آنتی‎هیستامین‌ها دارای چنین تأثیری نیستند، مردم برخی اوقات از نسل اول آنتی‎هیستامین‎ها یا آنتی‎هیستامین‌های آرام‌بخش برای تقویت خواب یا کاهش تنش و اضطراب استفاده می‌کنند.
موارد زیر جزء آنتی‌هیستامین‎های آرام‌بخش به شمار می‌روند:
• دیفن‎هیدرامین، که ماده فعال داروی بنداریل است
• دوکسی‎لامین، که ترکیب فعال یونیسام است
• سیکلیزین که ترکیب فعال مارزین به شمار می‎رود
نسل دوم آنتی‎هیستامین‎ها کمتر احتمـال دارد که سبب خواب‎آلودگی شوند. مردم از این داروها برای درمان علایم درازمدت آلرژی استفاده می‎کنند و این داروها به اندازه دیگر انواع کمک خواب مؤثر نیستند.
موارد زیر انواع غیر آرام‌بخش آنتی‎هیستامین‎ها به شمار می‌روند:
• سیتریزین، ترکیب فعال زیرتک
• لوراتادین، ترکیب فعال کلاریتین
• فکسوفنادین، ترکیب فعال آلگرا
دکتر ممکن است یک آنتی‎هیستامین آرام‌بخش توصیه کند، اما این توصیه به عنوان یک راه حل کوتاه مدت ارائه می‎شود. اگرچه این داروها اعتیادآور نیستند بدن ممکن است به سرعت به آنها عادت کند، بنابراین میزان اثربخشی آنها به مرور زمان کاهش می‌یابد.

ریشه والرین
والرین یک گیاه است. مردم از دوران یونان و روم باستان از ریشه این گیاه برای مصارف پزشکی استفاده می‌کرده‌اند.
ریشه والرین یک جزء یا ترکیب رایج در مکمل‎های گیاه‌دارویی است که مردم برای بهبود خواب، تخفیف اضطراب و تقویت ریلکسیشن از آنها استفاده می‌کنند.
این مکمل‌ها به اشکال گوناگون مثل انواع چای، شربت و کپسول عرضه می‌شوند.
چندین مطالعه بالینی نشان داده‌اند که مصرف والرین می‎تواند باعث بهبود کیفیت خواب در مردم دچار اینسومنیا شود. به هر حال شواهد کافی در مورد مؤثر بودن ریشه والرین برای کمک به خواب در دست نیست.
فرآورده‌های کمک خواب بر پایۀ ریشه والرین در داروخانه‌ها و فروشگاه‌های مواد بهداشتی به فروش می‌رسد.

هیپنوتیک‌ها
هیپنوتیک‌ها گروهی از داروهای خواب‎آور هستند که صرفاً از طریق نسخه در دسترسند.
پزشک ممکن است این داروها را برای درمان تعدادی از اختلالات خواب شامل اینسومنیا تجویز کند. از داروهای مزبور در عین حال می‌توان برای درمان اختلالات حرکت مثل سندرم پای بی‌قرار و اختلال حرکتی اندام تناوبی که باعث ایجاد اغتشاش و اختلال در خواب می‌شوند، استفاده کرد.
رایج‎ترین داروهای خواب‎آور هیپنوتیک عبارتند از:
• زولپیدم
• زالپلون
• ازوپیکلون
• راملتیون
پزشکان گرایشی به آن دارند که داروهای هیپنوتیک را صرفاً برای موارد اینسومنیای درازمدت و آزاردهنده تجویز کنند زیرا داروهای مزبور حامل عوارض جانبی هستند.
یک کلاس دیگر داروهای سداتیو - هیپنوتیک به نام بنزودیازپین‌ها نیز می‎تواند اینسومنیا را درمان کند. این داروها موارد زیر را شامل می‌شوند:
• آلپرازولام
• دیازپام
• لورازپام
پیش از تجویز یک داروی بنزودیازپین پزشکان به طور معمول ابتدا یک داروی هیپنوتیک تجویز می‌کنند. این کار به دلیل نگرانی‌های مربوط به وابستگی به بنزودیازپین و عوارض جانبی شدیدتر مرتبط به این داروها است.

چه هنگامی از قرص‌های خواب‎آور استفاده کنیم
مردم همیشه باید دستورالعمل داروهای غیر نسخه‎ای کمک خواب شامل محصولات والرین و آنتی‌هیستامین‎های حاوی دیفن‎هیدرامین یا دوکسی‎لامین را دنبال کنند.
بهترین زمان برای مصرف ملاتونین به طبیعت مشکلی خوابی که فرد با آن مواجه است بستگی دارد.

قرص‌های خواب‎آور برای اینسومنیا
برای فرد دچار اینسومنیا، بهترین زمان مصرف یک داروی خواب‎آور درست هنگام رفتن به بستر خواب است.

قرص‌های خواب‎آور برای جت لگ
برای رفع مشکل مزبور ملاتونین باید چند ساعت پیش از زمان رفتن به بستر خواب به صورت روزانه در کل دوره سفر و چند روز پس از پایان آن مصرف شود. به نظر می‌رسد دوزهای 0.5 تا 5 میلی‎گرم برای این منظور کافی باشند.

قرص‌های خواب‎آور برای شیفت‎کاری
برای مردم دچار مشکل خواب بر اثر شیفت‎کاری، مصرف 2 تا 3 میلی‌گرم ملاتونین در پایان نوبت کاری می‎تواند بدن را برای رفتن به بستر خواب آماده کند.

قرص‌های خواب‎آور نسخه‎ای
دوز صحیح و فواصل زمانی مصرف دارو بستگی زیادی به اختلال مبتلابه فرد و نوع داروی تجویزی دارد. مردم همیشه باید دستورالعمل داده شده از سوی پرشک را به دقت مراعات کنند.

عوارض جانبی و خطرات قرص‌های خواب‌آور
داروهای آرام‌بخش شامل آنتی‎هیستامین‎ها و هیپنوتیک‎ها می‎توانند مردم را دچار احساس خستگی، خواب‎آلودگی یا سستی در طول روز کنند. در افراد مسن، مصرف این داروها می‌تواند باعث ایجاد مشکلات حافظه شود.
برخی داروهای کمک به خواب، وقتی برای تخفیف اینسومنیا مصرف می‌شوند می‎توانند باعث تشدید مشکلات مربوط به خواب شوند.
شواهدی در این مورد وجود ندارد که مصرف ملاتونین با ریسک‌های جدی همراه باشد. به هر حال ارزش عنوان کردن دارد که محققان کماکان در جستجوی اثرات درازمدت این مورد هستند.
مردم نباید پیش از رانندگی یا کار با ماشین‎آلات داروی خواب‎آور مصرف کنند.
برای بسیاری از مردم خطرات داروهای هیپنوتیک نسخه‌ای بر فواید آنها چربش دارد. این داروها برای مصرف کوتاه مدت طراحی شده‌اند. بسیاری از آنها در مصرف کننده عادت‎زا هستند، به این معنی که باعث ایجاد اعتیاد می‎شوند و می‎توانند در مصرف کننده عوارض جانبی ایجاد کنند.
برخی از عوارض جانبی قرص‌های خواب‎آور نسخه‌ای شامل موارد زیر است:
• خواب‎آلودگی یا گیجی در طول روز
سرگیجه
• مشکلات مربوط به حافظه
• مشکلات مربوط به حفظ تعادل
در موارد نادر، این داروها می‎توانند باعث شوند تا مردم در هنگام خواب به اعمالی مثل رانندگی، راه رفتن، غذا خوردن، یا تلفن کردن بپردازند.
احتمال وجود فعل و انفعال دارویی بین قرص‌های خواب‎آور با موارد زیر نیز وجود دارد:
• داروهای کنترل بارداری
• سایمتدین، مورد مصرف برای سوزش سر دل
• داروهای مخصوص عفونت‌های قارچی
نمایه ایمنی ریشه والرین هنوز روشن نیست. عوارض جانبی ممکن شامل سردرد، سرگیجه، خارش، و مشکلات معده باشد. برخی از مردم صبح پس از شب مصرف والرین دچار حالت سستی یا خواب‎آلودگی می‎شوند.
همچنین، مردمی که از ریشه والرین در درازمدت استفاده و سپس مصرف آن را متوقف می‎کنند ممکن است ذچار علایم ترک شوند. مردمی که همین کار را در مورد بنزودیازپین‎ها انجام می‎دهند نیز به علایم مشابهی مبتلا می‎شوند.
از آنجا که جامعه پزشکی هنوز در مورد اثرات داروی مزبور به قطعیت نرسیده است زنان حامله و کودکان زیر سه سال نباید والرین مصرف کنند.

چگونه به صورت ایمن از قرص‌های خواب‎آور استفاده کنیم
مردم همیشه باید در مورد مصرف داروی خواب‎آور از دستورات پزشک تبعیت کنند.
"آکادمی آمریکایی پزشکی خواب" توصیه می‌کند که مردم مصرف کننده قرص خواب‎آور:
• هرگز نباید بدون تأیید پزشک از این داروها استفاده کنند
• پیش از مصرف داروی خواب‎آور مشروب الکلی ننوشند
• اولین دوز دارو را زمانی مصرف کنند که هیچ برنامه مستلزم فعالیت برای صبح روز بعد ندارند
• پس از مصرف قرص خواب‎آور از راندن وسایل نقلیه خودداری کنند
• در صورت بروز هر عارضه‎ای به پزشک مراجعه کنند.
در صورت مواجهه با موارد زیر پس از مصرف قرص‎های خواب‎آور مردم باید به پزشک مراجعه نمایند:
• احساس گیجی یا سرخوشی بیش از حد
• عصبانیت یا اضطراب
• مشکل تمرکز
• وابستگی به دارو برای خوابیدن
• احساس گیجی در هنگام صبح
افراد مسن باید در صورت مواجهه یا هر مشکلی در مورد تمرکز، تفکر یا حافظه با پزشک مشورت کنند.

خلاصه
داروهای کمک خواب می‌توانند به مردم کمک کنند تا استراحت مورد نیاز بیشتری داشته باشند اما اکثر این داروها برای استفاده کوتاه مدت طراحی شده‌اند.
قرص‌های خواب‎آور ممکن است حاوی آنتی‎هیستامین یا ملاتونین باشند. برخی از داروهای خواب‎آور فقط از طریق نسخه پزشک در دسترسند.
نوع قرص مصرفی به نوع مشکل خواب و الگوهای خواب فرد بستگی دارد. مردم دچار اینسومنیا ممکن است از مصرف یک دارو سود ببرند حال آنکه افراد دچار جت لگ ممکن است بهترین نتیجه را با مصرف دارویی از نوع دیگر بگیرند.
مردم در مورد اینسومنیا باید فقط زمانی به مصرف دارو روی بیاورند که مشکل جدی‎تر از بی‌خوابی گهگاهی باشد.
ریسک‎های مصرف قرص‌های خواب‎آور گاهی از اوقات بر منافع ناشی از مصرف آنها چربش دارد، و پزشکان به این گرایش دارند که این داروها را صرفاً برای مردم دچار اختلالات شدید خواب تجویز کنند./


Source:
MediclNewsToday
What are the best sleeping pills?
Last reviewed Thu 22 November 2018
By Amanda Barrell
Reviewed by Philip Gregory, PharmD, MS 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ایبوپروفن و کاهش مرگ ناشی از سرطان ریه

ایبوپروفن دارویی است که معمولاً برای کاهش درد و التهاب به کار می‎رود اما یک مطالعه تازه اعلام می‎کند که فواید این دارو به همین جا ختم نمی‎شود. محققان دریافته‎اند که ایبوپروفن می‎تواند خطر مرگ ناشی از

داروهای مورد تایید FDA در سال 2015

در این مطلب به‌طور خلاصه به بررسی داروهای مورد تأیید FDA در سال 2015 می‏‌پردازیم.