دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

شناسایی خواب لحظه‌ای ممکن است دشوار باشد زیرا این احتمال هست که فرد در آستانه بسته شدن پلک چشم‎ها از این نوع خواب خارج گردد.

مقالات خواب / اختلالات خواب / بیماری بی‌خوابی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• دکتر استیسی سمپسون، والنسیا هیگوئرا
• ترجمه هستی فراست‌فر

خواب لحظه‎ای به دوره‎هایی از خواب اشاره دارد که از چند تا چندین ثانیه ادامه پیدا می‎کنند. مردم دچار این وضعیت ممکن است بدون آنکه متوجه به خواب رفتن خود شوند از آن بیدار گردند. برخی از مردم ممکن است در گیر و دار انجام یک کار مهم دچار خواب لحظه‌ای شوند.
خواب لحظه‌ای در هر زمان و مکانی، مثل محیط کار، مدرسه، یا در هنگام تماشای تلویزیون ممکن است اتفاق بیفتد. دوره‌های خواب لحظه‌ای در عین حال ممکن است در هنگام رانندگی یا کار با ماشین آلات بروز کنند، که این موضوع خواب لحظه‎ای را به وضعیتی خطرناک تبدیل می‌کند.

[مطالب این مقاله:]
• علایم مایکرواسلیپ [خواب لحظه‌ای]
• چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• علل خواب لحظه‌ای
• درمان خواب لحظه‌ای
• پرهیزها
• خلاصه

علایم و نشانه‌های هشدار دهنده خواب لحظه‌ای
شناسایی خواب لحظه‌ای ممکن است دشوار باشد زیرا این احتمال هست که فرد در آستانه بسته شدن پلک چشم‎ها از این نوع خواب خارج گردد. علایم همراه این اختلال شامل موارد زیر است:
• عدم پاسخگویی در برابر اطلاعات
• خیره ماندن به ناکجا
• خم شدن سر
• دچار شدن به پرش و پیچش ناگهانی بدن
• ناتوانی در به یاد آوردن موارد مربوط به یک یا دو دقیقه پیش از خواب مزبور
• کند شدن روند پلک زدن
نشانه‌های هشدار دهنده دوره‌های خواب لحظه‌ای عبارتند از:
• ناتوانی در باز نگه داشتن چشم‌ها
خمیازه کشیدن یا دهن دره بیش از حد
• انقباضات و ارتعاشات بدنی
• پلک زدن مداوم برای بیدار ماندن

خواب لحظه‌ای چه هنگامی بروز می‌کند؟
دوره‎های خواب لحظه‌ای ممکن است در زمان‎هایی از روز بروز کند که فرد به طور معمول باید در خواب باشد. این می‌تواند ساعات ابتدایی روز و دیروقت شب را شامل شود. به هر حال دوره‎های خواب لحظه‌ای به این اوقات از شبانه روز محدود نمی‎شود. خواب لحظه‌ای در هر زمانی که فرد دچار کمبود یا محرومیت خواب باشد امکان بروز دارد.
محرومیت خواب می‎تواند اختلالی مزمن یا حاد باشد که در آن فرد فاقد خواب به میزان کافی است. در حدود 20 درصد افراد بزرگسال دچار محرومیت خواب هستند که می‎تواند به موارد زیر منجر گردد:
خواب‎آلودگی بیش از حد در طول روز
• بی‎قراری و تحریک‌پذیری
• ضعف عملکردی
• فراموشکاری
فقدان خواب همچنین با موارد زیر مرتبط شده است:
• بالا رفتن فشار خون (هیپرتانسیون)
چاقی
حمله قلبی

علل خواب لحظه‌ای
فقدان خواب یکی از ریسک فاکتورهای خواب لحظه‌ای است. این وضعیت می‌تواند بر اثر اینسومنیا، کار در شیفت شبانه، یا عدم کفایت کیفیت خواب به دلایل دیگر بروز کند. در عین حال اگر کسی دچار یکی از اختلالات خواب به شرح زیر باشد ممکن است دچار خواب لحظه‌ای شود:
• در صورت ابتلاء به آپنه خواب انسدادی، وجود انسداد در راه‎های هوایی فوقانی باعث ایجاد اختلال تنفس در طول خواب می‎شود. در نتیجه مغز از دریافت اکسیژن کافی در طول خواب محروم می‎گردد، که این می‎تواند محرک بروز خواب‎آلودکی در طول روز شود.
نارکولپسی باعث ایجاد خواب‎آلودگی بیش از حد در طول روز و دوره‎های متناوب و غیر قابل کنترل به خواب رفتن می‎شود.
علت دقیق خواب لحظه‌ای به طور کامل درک نشده است، اما اعتقاد بر آن است که این اتفاق زمانی رخ می‎دهد که بخش‌هایی از مغز به خواب می‎روند حال آنکه دیگر بخش‌های مغز بیدار باقی می‎مانند.
در یک مطالعه مربوط به سال 2011، پژوهشگران موش‌ها را برای مدتی طولانی بیدار نگه داشتند. محققان در زمانی که از الکتروانسفالوگرام (EEG) برای ثبت فعالیت الکتریکی مغز موش‎ها استفاده می‌کردند کاوشگرهایی را به نورون‎های تأثیرگذار بر قشر حرکتی مغز موش‌ها فرو بردند.
حتی با وجودی که نتایج EEG نشان دهندۀ آن بود که موش‌های محروم از خواب به طور کامل بیدار بودند، کاوشگرها به وجود برخی نواحی مغز پی بردند که در خواب بودند. این یافته‎ها پژوهشگران را به این اعتقاد رسانید که این احتمال وجود دارد که انسان نیز در همان زمان که بیدار به نظر می‎رسد دوره‌هایی از خواب موضعی را تجربه کند.

درمان خواب لحظه‌ای
برای درمان و پیشگیری از خواب لحظه‌ای، این موضوع مهم است که مردم از خواب شبانه کافی برخوردار باشند. مقدار خواب سالم برای افراد بزرگسال بین 7 تا 9 ساعت متغیر است.
ایجاد برخی تنظیمات در سبک زندگی و توسعه یک برنامه روتین خواب می‎تواند باعث بهبود کیفیت خواب در افراد شود. این شامل موارد زیر می‎تواند باشد:
• اجتناب از خوردن کافئین و مایعات پیش از رفتن به بستر، به ویژه الکل اگر فرد پیشتر دچار خستگی بوده است
• خاموش کردن کلیه چراغ‌ها و منابع نور در محیط خواب
• اجتناب از انجام فعالیت‎های محرک پیش از رفتن به بستر
• ایجاد دمای مناسب و آرامش بخش برای محیط خواب

در هنگام رانندگی
مردم باید خود را در برابر سوانح رانندگی مصون نگه دارند و صرفاً زمانی به رانندگی بپردازند که در حالت هشیاری بسر می‎برند. در عین حال استفاده از یک همراه در این مورد مناسب خواهد بود تا در زمانی که فرد دچار خستگی می‎شود، رانندگی را بر عهده بگیرد.
نشانه‌های لزوم امتناع از ادامه رانندگی عبارتند از:
• خارج شدن از خطوط بین جاده
• خمیازه کشیدن مکرر
• رد کردن خروجی‌ها
• سنگین شدن پلک چشم
به علاوه ذهن باید در هنگام رانندگی هشیار باقی بماند. در این مورد گوش دادن به موسیقی با ریتم تند یا استفاده از کتاب صوتی یا پادکست مناسب خواهد بود.

در محیط کار
وقتی فرد در محیط کار بسر می‎برد، نباید در صورت خواب‏آلود بودن یا چرت زدن از ماشین آلات یا وسایل دیگر استفاده کند. این می‎تواند به تصادف یا سانحه منجر شود. برای هشیار ماندن فرد باید سعی کند تا در بحث و مکالمه احتمالی پیرامون خود نقش فعال ایفا کند.
در صورت امکان فرد باید از پشت میز یا روی صندلی خود برخیزد و برای پاهای خود حرکات کششی انجام دهد. فعال بودن از نظر فیزیکی می‎تواند باعث بیدار شدن بدن و مقابله با خواب‎آلودگی شود.
اگر کسی تنظیمات مربوط به سبک زندگی را مراعات کرده اما کماکان دچار خواب لحظه‌ای باشد یا محرومیت خواب احساس کند باید به پزشک مراجعه نماید. در این وضعیت این احتمال هست که برای از تشخیص خارج کردن اختلال خواب فرد نیاز به بررسی خواب داشته باشد. درک علت زیربنایی محرومیت خواب می‎تواند از بروز دوره‌های بعدی خواب لحظه‌ای پیشگیری کند.

پرهیزهای ایمنی
بر مبنای اعلام "بنیاد AAA برای ایمنی ترافیکی" تخمین زده می‎شود که 16.5 درصد تصادمات مهلک رانندگی در جاده‌های کشوری نتیجه خواب‎آلود بودن رانندگان است.
محرومیت خواب یک اختلال جدی است زیرا می‌تواند به اختلال قوه داوری و کاهش زمان واکنش در هنگام رانندگی منجر گردد. افزایش کمیت یا کیفیت خواب می‎تواند به ایجاد تسکین درازمدت منجر شود. اما اگر فرد در موقعیتی قرار دارد که خسته است و در عین حال همراهی ندارد، باید در گوشه امنی خودرو را متوقف کرده و به مدت 30 دقیقه چرت بزند.
گزینه دیگر در این مورد مصرف 75 تا 150 میلی‌گرم کافئین برای افزایش میزان هشیاری ذهنی و مقابله با خواب‎آلودگی است. به هر حال این نکته را به خاطر بسپرید که کافئین یک ماده محرک است، و مصرف زیاد آن در دور‌ه‎های طولانی می‎تواند به بروز تحمل کافئین منجر شود.
پس از یک دوره طولانی مصرف کافئین اگر کسی مصرف آن را به شکل ناگهانی کاهش دهد این احتمال هست که با علایم ناخوشایند ترک مواجه شود. مردم نباید برای غلبه بر خستگی مفرط به کافئین به چشم یک تکیه‎گاه دایمی نگاه کنند.

پیام همراه
خواب لحظه‌ای می‎تواند وضعیت خطرناکی باشد، بنابراین مردم باید نشانه‎ها و علایم این اختلال را در خود و دیگران شناسایی کنند.
بهبود کیفیت خواب نه فقط مانع از به خواب رفتن فرد در زمان و مکان نامناسب می‎شود، بلکه به بهبود کیفیت سلامت نیز کمک می‎کند. برخورداری از مقدار کافی خواب می‎تواند باعث بهبود میزان انرژی، خلق و خو، و تمرکز شود، و در عین حال خطر بروز مشکلات سلامت را در فرد کاهش دهد./

Source:
Healthline
What You Need to Know About the Dangers of Microsleep
Medically reviewed by Stacy Sampson, DO
on October 17, 2018 —
Written by Valencia Higuera

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گیرندة حشیش در مغز مشخص شد

THC جزء روان‌گردان اصلی حشیش (ماری جوانا) است که مسؤول اثرات دگرگون کنندة ذهن این مادة مخدر محسوب می‌شود، اما ساز و کار دقیق انجام این کار توسط آن تاکنون ناشناخته بوده است. حال، محققان قطعات پراکندة م

دویدن حافظه را بهبود می‌بخشد

شماری از مطالعات عنوان کرده‌اند که ورزش می‌تواند عملکرد شناختی را تقویت کند، اما مکانیسم بنیانی این ارتباط ناشناخته مانده است. اکنون پژوهش تازه‌ای بر این موضوع روشنی می‌افکند که چگونه دویدن می‌تواند ح