دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بر مبنای اعلام "بنیاد ملی خواب" فقط در سطح ایالات متحد آمریکا 90 میلیون فرد بزرگسال هر از گاه خر و پف می‎کنند و 39 میلیون نفر مداوماً دچار این اختلال هستند.

خر و پف بر اثر لرزش هوا در دستگاه تنفسی فوقانی ایجاد می‎شود. مداواهای تجویز شدۀ متعددی برای خر و پف وجود دارد، اما کدام‎یک از آنها بیشترین تأثیر را دارد؟ بر مبنای اعلام "بنیاد ملی خواب" فقط در سطح ایالات متحد آمریکا 90 میلیون فرد بزرگسال هر از گاه خر و پف می‎کنند و 39 میلیون نفر مداوماً دچار این اختلال هستند.  علل بروز خر و پف به طور معمول جدی نیستند. به هر جهت، این می‎تواند نشان دهندۀ این موضوع باشد که تغییرات سبک زندگی می‎تواند به بهبود سلامت فرد منجر شود. راهنمایی‎ها و تغییرات سبک زندگی به شرح زیر می‎توانند باعث توقف یا کاهش میزان خر و پف شوند

از هر 10 انسان روی زمین 1 نفر در مقطعی از زندگی دچار سندرم پای بی‎قرار می‎شود.

فرد دچار سندرم پای بی‎قرار لولیدن و ناراحتی پاها را به طور معمول پس از رفتن به بستر خواب تجربه می‎کند. از آنجا که این وضعیت می‎تواند به اینسومنیا منجر شود، آن را به عنوان یکی از اختلالات خواب تلقی می‎کنند. سندرم پای بی‎قرار (RLS) ممکن است بر اثر مشکلات روانی یا جسمانی ایجاد شود، و نیز احتمال آن هست که به علت عوارض جانبی برخی داروها بروز کند. سندرم پای بی‎قرار به نام بیماری ویلیس - ابکام نیز شناخته می‎شود. سندرم پای بی‎قرار را می‎توان بسته به تواتر و شدت علایم، چگونگی تسکین علایم بر مبنای حرکت اعضاء بدن، و میزان اختلال ایجاد شده توسط آنها به دو گروه خفیف یا شدید طبقه‌‏بندی کرد. 

دمای هسته‌ بدن فرد در طول شب دچار کاهش می‎شود، و در حدود ساعت 4 بامداد به پایین‎ترین حد خود می‎رسد

اگرچه عجیب و غریب به نظر می‎رسد، اما خوابیدن با جوراب می‎تواند باعث شود تا فرد سریع‎تر به خواب فرو رود. دلیلش آن است که تنظیم دمای بدن بخشی ضروری از چرخۀ خواب محسوب می‎شود و جوراب به این تنظیم دما کمک می‎کند. خواب بخشی حیاتی از زندگی هر انسانی به شمار می‎رود. از همۀ اینها گذشته، انسان در حدود یک‌سوم عمر خود را در خواب سپری می‎کند. "انستیتو ملی سلامت" اعلام می‌کند که خواب برای عملکرد نرمال مغز و بدن نقشی حیاتی دارد. اغلب مردم هر از گاه برای به خواب رفتن دچار مشکل می‎شوند. یکی از ترفندهای به خواب رفتن که ممکن است استفاده از آن به مغز مردم خطور نکرده باشد پوشیدن جوراب در هنگام خواب است.

هر فردی که در طول روز دچار حالت خستگی مزمن یا حالت سستی باشد باید برای تعیین علت دقیق بروز این حالت و انجام کارهای لازم برای بررسی موضوع به پزشک مراجعه کند

آپنه خواب یکی از اختلالات شایع خواب است که در آن فرآیند تنفس در فرد مکرراً قطع شده و مجدداً آغاز می‌شود. علایم شامل خواب‎آلودگی در طول روز، خر و پف به صدای بلند و خواب بی‌آرام است. آپنه خواب با انجام یک مطالعۀ خواب شبانه به آسانی تشخیص داده می‎شود. به هر جهت، عدم درمان آپنه می‎تواند به طور بالقوه به مشکلات جدی سلامت مثل بیماری قلبی و افسردگی منجر شود. در عین حال آپنه خواب باعـث افزایش حوادث رانندگی بر اثر وجود حالت خواب‎آلودگی در فرد می‎شود. آپنه خواب مکث یا وقفه‎ای غیر اختیاری در تنفس است که در طول خواب بروز می‎کند و دلیل آن یا ناشی از انسداد یک راه هوایی (انسدادی) یا پیامی در مورد وجود مشکلی در مغز است (مرکزی). اغلب مردم دچار آپنه خواب به OSA مبتلا هستند.

اینسومنیا می‎تواند مردم را در هر سنی مبتلا کند. میزان شیوع اینسومنیا در زنان بزرگسال بیش از مردان بزرگسال است

اینسومنیا یا "آشفته‎خوابی" یکی از اختلالات خواب است که میلیون‎ها نفر در سطح دنیا به آن مبتلا هستند. به طور خلاصه، برای افرد دچار اینسومنیا به خواب رفتن یا در خواب ماندن دشوار است. این اثرات می‎توانند مخرب باشند. اینسومنیا به طور معمول باعث ایجاد حالت خواب‎آلودگی در طول روز، لتارژی و احساس کلی ناخوشی، هم به شکل روانی و هم به لحاظ جسمانی، می‎شود. نوسانات خلقی، تحریک‎پذیری، و اضطراب علایم شایع همراه اینسومنیا محسوب می‎شوند. اینسومنیا با افزایش ریسک ابتلا به بیماری‎های مزمن مرتبط شده است. بر مبنای اعلام "بنیاد ملی خواب" 30 تا 40 آمریکاییان خبر از ابتلا خود به علایم اینسومنیا در طول 12 ماه منتهی به نظرسنجی داده‎اند، و 10 تا 15 درصد افراد بزرگسال آمریکایی مدعی ابتلا به اینسومنیای مزمن هستند.

خستگی مفرط یک علامت بسیاری از اختلالات پزشکی است

خستگی مفرط مشکلی شایع و شامل درگیر شدن جسم و روان در وضعیتی از خستگی و ضعف است. خستگی مفرط جسمانی و روانی با یکدیگر متفاوتند اما اغلب اوقات با هم بروز می‎کنند. فرسودگی طولانی مدت در عین حال می‎تواند به خستگی مفرط روانی منجر شود. بر مبنای اعلام CDC از هر 3 آمریکایی 1 نفر می‌گوید که دارای خواب کافی نیست. "انستیتو ملی قلب، ریه و خون" (NHLBI) خواب شبانه به مدت 7 تا 8 ساعت را برای افراد بالای 18 سال توصیه می‎کند. فقدان یا کمبود خواب هم می‎تواند ریسک بسیاری از اختلالات پزشکی را افزایش دهد و هم از آنها ناشی شود.

مؤثرترین راه پیشگیری از سندرم پیکویکین حفظ وزن در محدودۀ سالم از طریق ورزش منظم و پیروی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل است.

سندرم پیکویکین، وضعیتی است که بر اثر اختلالات طول خواب ایجاد می‌شود. تنفس کُند یا تنفس‎های بسیار کم‎عمق به این معنی است که ریه‎ها قادر به فرو بردن میزان کافی اکسیژن و خارج کردن مقدار لازم دی‎اکسید کربن در فرآیند موسوم به تبادل گاز نیستند. این وضعیت به کمبود اکسیژن و افزایش میزان دی‎اکسید کربن در جریان خون منجر می‎شود. سندرم پیکویکین به مردم چاق آسیب می‎زند و سندرم تهویۀ کم ناشی از چاقی (OHS) نیز نامیده می‎شود. در تقریباً 90% موارد، افراد دچار این سندرم مبتلا به آپنه انسدادی خواب هستند. آپنۀ انسدادی خواب با مکث‎های لحظه‎ای تنفس در خلال خواب به علت کُلاپس یا انسداد راه‌‎های هوایی مشخص می‌شود.

مقالات دیگر...