دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

خواب و بیداری: آنچه دانستنش ضروری است

 خواب NREM, خواب REM, اینسومنیا, پاراسومنیا, آپنه خواب انسدادی, اختلالات ریتم شبانه‌روزی

اگر تعییرات سبک زندگی کمکی به رسیدن به خواب مورد نیاز نباشد به پزشک مراجعه کنید

خواب بخشی مهم از سلامت و کیفیت زندگی ما را تشکیل می‌دهد. اینکه ما چقدر خوب می‌خوابیم بر کیفیت آنچه در زمان بیداری احساس می‌کنیم مؤثر است. هم کیفیت و هم طول مدت خواب ما دارای اهمیتند. اکثر مردم چیزی در حدود یک/سوم زندگی خود را در خواب سپری می‌کنند، و این کار برای حفظ خلاقیت و سلامت ضروری است. خواب بیش از حد کم یا بیش از حد زیاد می‌تواند تأثیرات منفی بر کیفیت زندگی بر جای بگذارد. به علاوه، برخی اختلالات مزمن که باعث دگرگون شدن الگوهای خواب می‌شوند ممکن است بر اثر کمبود خواب بدتر شوند، که این می‌تواند به کاهش طول عمر منجر گردد.

پاراسومنیا یا پریشان‌خوابی: انواع و علل

سونوگرافی, اتروفی بدنی, دیسترس, استرس‌زاهای سایکولوژیک, هیپوناگوگیک, هیپونوپومپیک, تر زدن

اگر کسی بر این گمان باشد که دچار پاراسومنیا است، باید به پزشک مراجعه کند

"پاراسومنیا" یک اصطلاح کلی برای رفتارهای غیر معمول است که شخص پیش از به خواب رفتن، در کوران خواب، یا در طول دوره‌های برانگیختگی بین خواب و بیداری دچار آنها می‌شود. این رفتارها به شکل قابل ملاحظه‌ای از نظر مشخصات، شدت و تواتر متفاوتند. در گذشته پاراسومنیاها به عنوان یک نشانه قطعی سایکوپاتولوژی [آسیب‌شناسی روانی] تلقی می‌شدند اما برخی محققان اکنون اصرار دارند که این پدیده‌ها به عنوان انتقال‌های مغز در خواب و خارج خواب، و نیز بین چرخه‌های خواب بین حرکت سریع چشم (REM) و حرکت غیر سریع چشم (NREM) مطرحند.

پرخوابی: خطرات، پیشگیری و علل

 هیپرسومنیای ایدیوپاتیک, کافئین, سردرد, التهاب, مشکلات حافظه, قیلوله

اکثر افراد بزرگسال به 7 تا 9 ساعت خواب شبانه نیاز دارند.

اگرچه بسیاری از مردم اثرات بالقوه فقدان خواب کافی بر سلامت را درک می‌کنند، ممکن است که ندانند پرخوابی به شکل مداوم نیز ممکن است برای بدن مضر باشد. هر از گاه پرخوابی ممکن است شخص را در روز بعد دچار احساس سستی یا خستگی کند. به هر حال عادت به پرخوابی می‌تواند در ایجاد اختلال عملکرد ریتم شبانه‌روزی بدن مؤثر باشد، که این می‌تواند باعث افزایش خطر اینسومنیا، افسردگی و افزایش وزن شود. اکثر افراد بزرگسال به 7 تا 9 ساعت خواب شبانه نیاز دارند. به هر حال، تفاوت‌های شخصی در این مورد مطرح است. برای مثال، برخی افراد ممکن است به 6 ساعت خواب نیاز داشته باشند در حالی که در مورد برخی دیگر احتمال دارد که نیاز آنان به خواب به میزان 10 ساعت باشد.

خواب کوتاه بعد از ظهر چیست و برای چه کسانی مفید است؟

عملکرد ورزشی, بهبود خلق, ورزشکار آماتور, افسردگی, فشار خون, دیابت, خواب شبانه, کافئین

اجازه ندهید قیلوله در خواب شبانه کودکان پیش‌دبستانی اختلال ایجاد کند

چه آن را چرت کوتاه مدت بنامیم چه خواب توان‌بخش چه قیلوله*، خوابیدن برای مدتی کوتاه در طول روز می‌تواند ما را شاداب و سرحال کند، قدرت حافظه را افزایش دهد و توان تفکر و تمرکز ما را بهبود ببخشد. اگر شما مثل بسیاری از مردم در طول روز دچار حالت خواب‌آلودگی می‌شوید شاید یک چرت خوابیدن راه‌حل خمودی بعد از ظهری شما باشد. اما در عین حال ممکن است در صورت عدم زمان‌بندی صحیح اشکالاتی در قیلوله روزانه وجود داشته باشد.

ضرب‌آهنگ شبانه روزی در نوزادان، نوجوانان و بزرگسالان

 کورتیزول, الکل, کافئین, نیکوتین, مدیتیشن, جغد شب, اینسومنیا, افسردگی, استرس, اختلال بیدار-خوابی نامنظم

ضرب‌آهنگ شبانه روزی تحت تأثیر عوامل بیرونی مثل نور و تاریکی و نیز عوامل دیگر است

ضرب‌آهنگ شبانه روزی [ریتم شبانه‌روزی] به کنترل زمان‌بندی خواب و بیداری روزانه کمک می‌کند. این ضربآهنگ (ریتم) به ساعت زیستی 24 ساعته بدن گره خورده است و بیشتر موجودات زنده نمونه‌ای از آن دارند. ضرب‌آهنگ شبانه روزی تحت تأثیر عوامل بیرونی مثل نور و تاریکی و نیز عوامل دیگر است. مغز بر مبنای محیط پیام‌هایی دریافت می‌کند و در پاسخ برخی هورمون‌ها را فعال کرده دمای بدن را تغییر می‌دهد، و متابولیسم شخص را تنظیم کرده او را هشیار نگه می‌دارد یا به خواب فرو می‌برد. برخی از مردم ممکن است بر اثر عوامل بیرونی یا اختلالات خواب دچار مشکلاتی در ضرب‌آهنگ شبانه روزی خود شوند. حفظ عادت‌های سالم به ما کمک می‌کند تا پاسخ بهتری به این ضربآهنگ طبیعی بدن بدهیم.

دایسانیا (دیسانیا) یا ناتوانی در برخاستن از خواب

آیا شما هر روز صبح پس از شنیدن صدای زنگ برای برخاستن از رختخواب دچار مشکل واقعی هستید؟ اگر واقعاً دچار چنین وضعیتی باشید ممکن است مبتلاء به دایسانیا (دیسانیا) باشید. این به سادگی بدان معنی است که شما در حدود 1 یا 2 ساعت پس از بیدار شدن قادر به برخاستن از رختخواب نیستید. پزشکان این وضعیت را به عنوان یک اختلال پزشکی نمی‌شناسند. اما اگر شما دچار آن باشید می‌دانید که می‌تواند به مشکلی جدی تبدیل گردد.

سندرم بیدارخوابی نامنظم: علل، تشخیص، و درمان

بیماری آلزایمر, ریتم خواب-بیداری, مسافرت مکرر, اینسومنیا, خواب‌آلودگی مفرط, اکتیگراف,

در سندرم بیدارخوابی نامنظم شخص ممکن است در طول روز همزمان دچار اینسومنیا و خواب‌آلودگی شود

بسیاری از مردم می‌توانند شب به بستر خواب بروند و تا صبح بخوابند. اما افراد دچار سندرم بیدارخوابی نامنظم، خواب دچار اختلالی را تجربه می‌کنند که اغلب فاقد ساختار است. اگر کسی دچار سندرم بیدارخوابی نامنظم باشد احتمالاً در هر بار خواب کمتر از چهار ساعت می‌خوابد. شخص ممکن است در یک بازه زمانی 24 ساعته چند بار به خواب رود. اما اگر کسی به سندرم بیدارخوابی نامنظم مبتلاء باشد این لزوماً به این معنی نیست که وی دچار محرومیت خواب است - شخص به میزان خواب کافی دسترسی دارد. در هر حال، خواب چنین شخصی که به محدوده زمانی 7 تا 8 ساعت محدود شود در طول 24 ساعت تحقق می‌یابد.

مقالات دیگر...