دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

خستگی مفرط یک علامت بسیاری از اختلالات پزشکی است

خستگی مفرط مشکلی شایع و شامل درگیر شدن جسم و روان در وضعیتی از خستگی و ضعف است. خستگی مفرط جسمانی و روانی با یکدیگر متفاوتند اما اغلب اوقات با هم بروز می‎کنند. فرسودگی طولانی مدت در عین حال می‎تواند به خستگی مفرط روانی منجر شود. بر مبنای اعلام CDC از هر 3 آمریکایی 1 نفر می‌گوید که دارای خواب کافی نیست. "انستیتو ملی قلب، ریه و خون" (NHLBI) خواب شبانه به مدت 7 تا 8 ساعت را برای افراد بالای 18 سال توصیه می‎کند. فقدان یا کمبود خواب هم می‎تواند ریسک بسیاری از اختلالات پزشکی را افزایش دهد و هم از آنها ناشی شود.

هر فردی که در طول روز دچار حالت خستگی مزمن یا حالت سستی باشد باید برای تعیین علت دقیق بروز این حالت و انجام کارهای لازم برای بررسی موضوع به پزشک مراجعه کند

آپنه خواب یکی از اختلالات شایع خواب است که در آن فرآیند تنفس در فرد مکرراً قطع شده و مجدداً آغاز می‌شود. علایم شامل خواب‎آلودگی در طول روز، خر و پف به صدای بلند و خواب بی‌آرام است. آپنه خواب با انجام یک مطالعۀ خواب شبانه به آسانی تشخیص داده می‎شود. به هر جهت، عدم درمان آپنه می‎تواند به طور بالقوه به مشکلات جدی سلامت مثل بیماری قلبی و افسردگی منجر شود. در عین حال آپنه خواب باعـث افزایش حوادث رانندگی بر اثر وجود حالت خواب‎آلودگی در فرد می‎شود. آپنه خواب مکث یا وقفه‎ای غیر اختیاری در تنفس است که در طول خواب بروز می‎کند و دلیل آن یا ناشی از انسداد یک راه هوایی (انسدادی) یا پیامی در مورد وجود مشکلی در مغز است (مرکزی). اغلب مردم دچار آپنه خواب به OSA مبتلا هستند.

هیپرسومنولنس اختلالی است که در آن فرد دچار دوره‎های قابل توجه خواب‎آلودگی می‎شود حتی اگر 7 ساعت یا بیشتر خواب باکیفیت را پشت سر گذاشته باشد. دیگر اصطلاحات مورد استفاده برای توصیف هیپرسومنولنس شامل خواب‎ بیش از حد روزانه، خواب‎آلودگی بیش از حد در طول روز و پُرخوابی است. هیپرسومنولنس می‎تواند مسأله‎ساز باشد زیرا بر توانایی‎های فرد دچار این عارضه در محیط کار و تحصیل تأثیر می‎گذارد. این اختلال می‎تواند بر امنیت فرد در هنگام رانندگی تأثیر داشته باشد و نیز می‎تواند نشانه‎ای از وجود یک بیماری تشخیص داده نشده در وی باشد.

اختلال حرکتی اندام تناوبی نوعی اختلال است که با حرکات مکرر اندام‌ها در طول خواب مشخص می‎شود. این تنها اختلال حرکتی است که فقط در کوران خواب بروز می‎کند، و بر این مبنا نوعی از اختلالات خواب نیز تلقی می‎شود. اختلال حرکتی اندام تناوبی در هر مرحله از زندگی فرد می‎تواند بروز یابد. بیشترین میزان تشخیص این اختلال در افراد مسن است، اگرچه بسیاری از مردم از وجود آن در دوران کودکی خود نیز خبر می‎دهند.

سندرم پیکویکین یا سندرم تهویه کم ناشی از چاقی

سندرم پیکویکین، وضعیتی است که بر اثر اختلالات طول خواب ایجاد می‌شود. تنفس کُند یا تنفس‎های بسیار کم‎عمق به این معنی است که ریه‎ها قادر به فرو بردن میزان کافی اکسیژن و خارج کردن مقدار لازم دی‎اکسید کربن در فرآیند موسوم به تبادل گاز نیستند. این وضعیت به کمبود اکسیژن و افزایش میزان دی‎اکسید کربن در جریان خون منجر می‎شود. سندرم پیکویکین به مردم چاق آسیب می‎زند و سندرم تهویۀ کم ناشی از چاقی (OHS) نیز نامیده می‎شود.

هنوز هیچ دلیل قطعی برای خمیازه کشیدن ارائه نشده است. بسیاری نظریه‎ها در این مورد ارائه و مطالعه شده‌اند، و آنها برخی سرنخ‎ها به دست داده‎اند.

برای ایجاد خمیازه به انجام هیچ‌گونه فکر یا عملی نیاز نیست، و فرآیند آن در تمامی انسان‎ها یکسان است. خمیازه کشیدن معمولاً پیش و پس از خواب بروز می‎کند، که این دلیل آن است که چرا آن را نشانه‎ای از خستگی تلقی می‎کنند. خمیازه همچنین مکرراً در افرادی بروز می‎کند که به کاری حوصله‌سوز یا کسالت‌آور مشغولند. خمیازه جنبه‌ای اجتماعی هم دارد. چنین به نظر می‎رسد که خمیازه کشیدن واکنشی واگیردار بین انسان و دیگر جانوران است، و مسری بودن خمیازه به خوبی مستند اما به سختی فهمیده شده است. هنوز هیچ دلیل قطعی برای خمیازه کشیدن ارائه نشده است. بسیاری نظریه‎ها در این مورد ارائه و مطالعه شده‌اند، و آنها برخی سرنخ‎ها به دست داده‎اند.

پیوند میان خواب کوتاه و چاقی پیشتر شناخته شده است، اما مطالعة جدید روی جنبة تازه ارتباط میان خواب و چاقی تمرکز می‌کند: آیا خواب کوتاه به گذراندن زمان بیشتر برای خوردن و نوشیدن اضافی مرتبط است. "خوردن و نوشیدن ثانویه (اضافی)" به خوردن و نوشیدن نوشابه‌هایی غیر از آب مثل نوشابه‌های قنددار، که در زمان اشتغال به فعالیت‌های دیگر مثل تماشای تلویزیون مصرف می‌شود، اشاره دارد.

مقالات دیگر...