plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

Image

لیپوساکشن یا تامی تاک؟ انتخاب بهتر کدام است؟

لیپوساکشن، تامی تاک، ابدومینوپلاستی، کانولا، سروما، عفونت، آمبولی چربی، تغییرات حسی، نکروز بافت، پوشاک فشاری

لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی (تامی تاک) اغلب برای مردم دنبال مقاصد زیبایی‌شناختی جذابیت مشابهی دارند

مقالات جراحی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

لیپوساکشن یا تامی تاک؟ انتخاب بهتر کدام است؟
• دکتر کاترین هنان، کاترین واتسون
• ترجمه پریسا شعله‌دوست


♦ کاندیدای مناسب چه کسی است؟
♦ این عمل چگونه است؟
♦ نتایج مورد انتظار کدامند؟
♦ پیامدهای محتمل کدامند؟
♦ فرآیند ریکاوری در لیپوساکشن و تامی تاک
♦ خلاصهابدومینوپلاستی (که "تامی تاک" نیز نامیده می‌شود) و لیپوساکشن دو اقدام جراحی مختلف هستند که با هدف ایجاد تغییر در نمای ظاهری ناحیه شکم انجام می‌شوند. هر دو اقدام مدعی‌اند که شکم شما را هموارتر، سفت‌تر و کوچک‌تر می‌کنند. این هر دو عمل توسط جراحان پلاستیک انجام می‌شوند و جراحی "زیبایی" تلقی می‌گردند، و بنابراین تحت پوشش بیمه سلامت قرار نمی‌گیرند.


کاندیدای مناسب چه کسی است؟
لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی (تامی تاک) اغلب برای مردم دنبال مقاصد زیبایی‌شناختی جذابیت مشابهی دارند؛ اما در میان آنها تفاوت‌های مهمی هست.

لیپوساکشن
اگر شما برای رسیدن به حالت متناسب در صدد خارج کردن توده‌های کوچک چربی از بدن باشید لیپوساکشن ممکن است یک گزینه مناسب باشد. چربی‌های مورد اشاره عموماً در ناحیه مفصل ران، ران، کفل یا ناحیه شکم دیده می‌شوند.
لیپوساکشن توده‌های چربی را از نواحی مورد نظر خارج کرده حجم بدن را کاهش داده و نقاط مرئی را بهبود می‌بخشد. به هر حال لیپوساکشن به عنوان ابزاری برای کاهش وزن توصیه نمی‌شود. در صورتی که شخص چاق باشد نباید از لیپوساکشن استفاده کند.

تامی تاک
در کنار خارج کردن چربی اضافی موجود در ناحیه شکم، تامی تاک همچنین پوست اضافی را نیز برمی‌دارد.
بارداری یا چرخش‌های قابل توجه در وزن شما می‌تواند باعث کش آمدن پوست ناحیه شکم شود. تامی تاک را می‌توان برای برگشت نمای ظاهری تخت و متناسب ناحیه میانی بدن مورد استفاده قرار داد. این عمل می‌تواند شامل به هم رساندن عضلات رکتوس ابدومینوس یا نشسته به همدیگر باشد اگر آنها کش آمده یا بر اثر بارداری از هم دور شده باشند.
شما می‌توانید عمل تامی تاک را در مد نظر قرار دهید اگر:
شاخص توده بدن شما بالای 30 باشد
• در صدد باردار شدن در آینده باشید
• به شکل فعال در صدد کاهش وزن خود باشید
• دچار یک اختلال قلبی مزمن باشید


این عمل چگونه است؟
لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی هر دو توسط جراح پلاستیک انجام می‌شود و نیاز به ایجاد برش‌های جراحی و بیهوشی دارد.

لیپوساکشن
شما ممکن است با تزریق داخل وریدی برای انجام این عمل بیهوش شوید. در برخی موارد جراح از بی‌حسی موضعی برای ناحیه تنه استفاده می‌کند.
وقتی ناحیه بی‌حس شده باشد جراح برش‌های کوچکی در اطراف محل تجمع چربی ایجاد می‌کند. یک لوله باریک (کانولا) از پوست عبور داده می‌شود تا سلول‌های چربی را شل کند. جراح از یک دستگاه واکیوم پزشکی برای ساکشن کردن توده‌های چربی جدا شده استفاده می‌کند.
ممکن است برای رسیدن به نتیجه مورد نظر به چند جلسه درمانی نیاز باشد.

تامی تاک
جراح برای انجام این عمل از بیهوشی عمومی استفاده می‌کند. وقتی آرام‌بخشی صورت پذیرفته باشد، جراح یک برش جراحی در انتهای پوست پوشش دهنده دیواره شکم ایجاد می‌کند.
وقتی عضلات نمایان شدند، جراح عضلات ناحیه شکم را در صورتی که دچار کشیدگی شده باشند به هم می‌دوزد. جراح در مرحله بعد پوست را سفت روی شکم کشیده پوست اضافی را می‌برد و برش ایجاد شده را با بخیه می‌بندد.
تامی تاک در یک جلسه درمان انجام می‌شود. کل عمل به دو تا سه ساعت زمان نیاز دارد.


نتایج مورد انتظار کدامند؟
اگرچه لیپوساکشن و تامی تاک هر دو مدعی ایجاد نتایج پایدارند، وزن‌گیری قابل توجه پس از هر دو عمل ممکن است نتایج به دست آمده را از بین ببرد.

لیپوساکشن
افرادی که در ناحیه شکم لیپوساکشن انجام داده باشند پس از ریکاوری از عمل شاهد نمای ظاهری تخت‌تر و متناسب‌تری در قسمت میانی بدن خود خواهند بود. گمان می‌رود که نتایج به دست آمده دایمی باشند. اما دستکم یک مطالعه با این مورد موافق نبوده است. بر مبنای این مطالعه تا یک سال پس از لیپوساکشن توده‌های چربی دوباره ظاهر می‌شوند، اگرچه آنها ممکن است در هر قسمت دیگری از بدن بروز کنند. اگر شخص دچار افزایش وزن شود، چربی دوباره در بدن انباشته خواهد شد، هر چند این انباشت مجدد چربی معمولاً در نقاطی که لیپوساکشن داشته‌اند صورت نمی‌گیرد.

تامی تاک
نتایج به دست آمده از تامی تاک دایمی تلقی می‌شوند. دیواره شکم پایدارتر و قوی‌تر خواهد شد. پوست اضافی برداشته شده برنمی‌گردد مگر اینکه شخص به عنوان تبعات کشیدگی ناشی از بارداری در ناحیه مورد بحث دچار نوسان وزن شود.


پیامدهای محتمل کدامند؟
اگرچه در مورد هر نوع عمل جراحی عوارض جانبی مطرحند، هر عملی ریسک‌های متفاوتی را در بر دارد که باید از آنها آگاه شد.

لیپوساکشن
در لیپوساکشن ریسک پیامدها در صورتی که جراح کار را بر روی سطحی وسیع انجام داده باشد افزایش خواهد یافت. انجام چند عمل در طول یک مورد جراحی نیز ریسک متوجه شخص را افزایش می‌دهد.
ریسک‌های محتمل عبارتند از:
• بی‌حسی. شخص ممکن است در ناحیه مورد عمل دچار بی‌حسی شود. اگرچه این پیامد اغلب موقتی است، احتمال دایمی شدن آن وجود دارد.
• بی‌نظمی‌های محیط مرئی. گاهی از اوقات چربی برداشته شده تأثیری موج‌وار یا زیگزاگ روی لایه رویی پوست ایجاد می‌کند. این وضعیت می‌تواند باعث شود تا پوست کمتر هموار به نظر برسد.
• انباشت مایع. سروما - سروماها بسته‌های موقتی مایع هستند - ممکن است زیر پوست شکل بگیرد. نیاز است تا پزشک این سروما را تخلیه کند.
ریسک‌های نادر عبارتند از:
عفونت. امکان بروز عفونت در محل برش لیپوساکشن وجود دارد.
• سوراخ شدن ارگان‌های داخلی. اگر کانولا بیش از حد در بدن وارد شود ممکن است باعث سوراخ شدن یک ارگان داخلی بدن گردد.
• آمبولی چربی. در صورتی که یک توده چربی شل شده جدا شود، در یک رگ خونی به دام بیفتد و وارد ریه یا مغز شود احتمال بروز آمبولی چربی وجود دارد.

تامی تاک
نشان داده شده است که تامی تاک در مقایسه با برخی از دیگر اقدامات جراحی زیبایی ریسک پیامدهای بیشتری در بر دارد.
در یک مطالعه، 8.5 درصد افرادی که تامی تاک انجام داده بودند نیاز پیدا کردند تا بر اثر برخی پیامدهای عمل دوباره در بیمارستان بستری شوند. عوارض ناشی از زخم و عفونت در میان شایع‌ترین علل تجدید بستری قرار داشتند. دیگر ریسک‌های محتمل شامل موارد زیر بود:
• تغییرات حسی. تجدید سازمان بافت شکم ممکن است بر عصب‌های حسی سطحی ناحیه و همچنین قسمت فوقانی ران‌ها تأثیر منفی بگذارد. احتمال بروز بی‌حسی در این ناحیه وجود دارد.
• انباشت مایع. مثل مورد لیپوساکشن، سرومای موقتی مایع ممکن است زیر پوست شکل بگیرد. نیاز است تا پزشک این مایع را تخلیه کند.
• نکروز بافت. در برخی موارد، بافت چربی قرار گرفته در عمق شکم ممکن است آسیب ببیند. بافتی که التیام نمی‌یابد یا می‌میرد باید از طریق جراحی از بدن خارج گردد.


فرآیند ریکاوری در لیپوساکشن و تامی تاک
فرآیند ریکاوری نیز در هر یک از عمل‌های مزبور متفاوت است.

لیپوساکشن
فرآیند ریکاوری به این بستگی دارد که چند ناحیه در بدن مورد جراحی قرار می‌گیرد و نیز اینکه به جلسات اضافی لیپوساکشن نیاز است یا خیر.
پس از عمل شخص ممکن است با موارد زیر مواجه شود:
ورم ناحیه‌ای که چربی آن خارج شده است
• تخلیه و خونریزی محل برش جراحی
جراح ممکن است به شخص پوشیدن لباس فشاری را برای کمک به کاهش ورم و کمک به التیام نرم در شکل جدید خود را توصیه کند.
از آنجا که لیپوساکشن یک عمل سرپایی محسوب می‌شود، فعالیت معمول عموماً به سرعت از سر گرفته می‌شود. شخص باید بتواند هر کاری را که به طور معمول انجام می‌داده در طول 48 ساعت از سر گیرد.
به هر حال شخص باید از بلند کردن وزنه‌های سنگین و فشار شدید بر قلب تا زمان گرفتن تأیید از پزشک خودداری کند.

تامی تاک
وقتی شخص پس از عمل بیدار می‌گردد محل برش جراحی با پوشش جراحی پوشانیده می‌شود که نیاز است تا چند بار تعویض شود. جراح در عین حال یک پوشاک فشاری یا "شکم‌بند" برای شخص تجویز می‌کند.
شخص باید بتواند در طول یک روز راه رفتن را (به کمک عصا) برای پیشگیری از لخته شدن خون از سر گیرد. به شخص نسخه‌ای برای تهیه داروهای ضد درد و آنتی‌بیوتیک برای کمک به فروکش ناراحتی و کاهش ریسک عفونت داده خواهد شد.
تخلیه جراحی نیز ممکن است برای دو هفته در مورد ناحیه مورد عمل صورت گیرد.
مرحله مقدماتی ریکاوری از تامی تاک به 6 هفته زمان نیاز دارد، و شخص برای بررسی چگونگی التیام محل برش جراحی به چند ویزیت پیگیری نیاز خواهد داشت. در طول این زمان، شخص باید از قرار گرفتن در هر حالتی که باعث کشیدگی شکم یا خم شدن به عقب شود خودداری کند، چون ممکن است این حرکات باعث اعمال فشار یا تنش شدید بر محل برش جراحی گردد.
شخص در عین حال باید تا زمان تأیید پزشک از هر گونه فعالیت فیزیکی شدید یا ورزش خودداری کند.


خلاصه
اگرچه لیپوساکشن و تامی تاک هر دو با هدف بهبود نمای ظاهری ‌تنه انجام می‌شوند، این دو عمل از نظر نتایج قابل انتظار و روش کار خود متفاوتند.
لیپوساکشن یک اقدام سرراست است که حامل ریسک کم و ریکاوری سریع است. تامی تاک عمل جراحی جدی‌تری تلقی می‌شود. در مورد انتخاب بین این دو روش پزشک یا جراح بهترین مرجع کسب اطلاعات به حساب می‌آید./


Source:
Healthline
Liposuction vs. Tummy Tuck: Which Option Is Better?
Medically reviewed by Catherine Hannan, MD
On November 22, 2017 —
Written by Kathryn Watson

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

انجام اولین زایمان پس از پیوند رحم

غول‌های فناوری و فریز کردن تخمک

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده