دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

کپسولکتومی ایمپلنت پستان و تفاوت آن با کپسولوتومی

کپسولکتومی، ایمپلنت پستان، کپسولوتومی، مقیاس بیکر، هماتوم، FDA، کپسولکتومی توتال، کپسولکتومی اِن بلوک، کپسولکتومی ساب‌توتال

انقباض کپسولی شایع‌ترین پیامد جراحی ایمپلنت پستان است

مقالات جراحی

• عمل کپسولکتومی پستان
• چه کسی نیاز به کپسولکتومی دارد؟
• چه چیز باعث انقباض کپسولی می‌شود؟
• انواع کپسولکتومی
• کپسولکتومی و کپسولوتومی
• ریکاوری از کپسولکتومی
• خلاصهبدن شما در اطراف هر جسم خارجی که وارد بدن شده باشد یک کپسول محافظ از بافت اسکار (جای زخم) ایجاد می‌کند. وقتی شما ایمپلنت پستان می‌گیرید، این بافت محافظ مورد اشاره کمک می‌کند تا ایمپلنت سر جای خود بماند.
در مورد اکثر افراد این کپسول نرم حس می‌شود یا سفتی کمی دارد. به هر حال، برای دیگرانی که ایمپلنت می‌گیرند، کپسول مزبور ممکن است دور ایمپلنت سفت شود و اختلالی به نام انقباض کپسولی ایجاد کند.
انقباض کپسولی شایع‌ترین پیامد جراحی ایمپلنت پستان است و در حدود 10.6 درصد زنان دارای ایمپلنت دچار آن می‌شوند. انقباض کپسولی می‌تواند به درد مزمن و کج شدن پستان منجر شود.
ترمیم موارد جدی انقباض کپسولی عموماً نیاز به عمل جراحی دارد.
کپسولکتومی گزینه استاندارد طلایی درمان انقباض کپسولی محسوب می‌شوند.


عمل کپسولکتومی پستان
هفته‌ها پیش از انجام کپسولکتومی، اگر شما سیگاری باشید، از شما خواسته خواهد شد که آن را ترک کنید. مصرف دخانیات باعث کاهش جریان خون شده و سرعت التیام بدن را کاهش می‌دهد.
ترک دخانیات اغلب اوقات دشوار است، اما دکتر می‌تواند برای ایجاد یک پلن ترک دخانیات دارای کارآیی برای شما وارد عمل شود.
در حدود 2 هفته پیش از انجام کپسولکتومی از شما خواسته خواهد شد تا مصرف برخی داروها و مکمل‌ها را قطع کنید.
در اینجا به آنچه در کوران کپسولکتومی اتفاق می‌افتد اشاره می‌شود:
1. ابتدا به شما بیهوشی عمومی داده خواهد شد و بنابراین تمام مدت عمل در خواب خواهید بود.
2. جراح یک برش در امتداد جای زخم‌های به جای مانده از جراحی ایمپلنت اولیه ایجاد می‌کند.
جراح ایمپلنت شما را برمی‌دارد. بسته به نوع کپسولکتومی مورد استفاده، جراح یا قسمتی از کپسول یا تمام آن را از بدن خارج می‌کند.
3. ایمپلنت تازه‌ای در محل قرار داده می‌شود. ممکن است ایمپلنت مزبور برای پیشگیری از شکل‌گیری بافت مجروح زبر در یک ماده جایگزین پوست پیچیده شود.
4. سپس جراح برش جراحی را با بخیه می‌بندد و پستان‌ها را پس از جراحی با گاز پزشکی می‌پوشاند.
شایع‌ترین پیامدهای کپسولکتومی پستان شامل خونریزی و کبودی است.
شما ممکن است قادر باشید که همان روز انجام عمل به خانه برگردید یا ممکن است نیاز داشته باشید که شب را در محیط بیمارستان بگذرانید.


چه کسی نیاز به کپسولکتومی دارد؟
کپسولکتومی بافت مجروح سخت اطراف ایمپلنت‌های پستان شما را که انقباض کپسولی نامیده می‌شوند از بدن خارج می‌کند. انقباض کپسولی را می‌توان با استفاده از یک روش به نام مقیاس بیکر که دارای چهار درجه (گرید) است مورد سنجش قرار داد:
• گرید 1. پستان‌های شما نرم و طبیعی به نظر می‌رسند.
• گرید 2. پستان‌های شما نرمال به نظر رسیده اما سفت احساس می‌شوند.
• گرید 3. پستان‌های شما غیر نرمال به نظر رسیده و سفت احساس می‌شوند.
• گرید 4. پستان‌های شما سخت، غیر نرمال به نظر رسیده و در حس دردناک می‌شوند.
گریدهای 1 و 2 انقباض کپسولی مهم تلقی نمی‌شوند و نیاز به عمل جراحی ندارند.
زنان دچار گریدهای 3 و 4 انقباض کپسولی اغلب نیاز به عمل کپسولکتومی یا جراحی کم‌تهاجمی‌تری به نام کپسولوتومی دارند تا درد کاهش یابد و آنان نمای ظاهری پستان خود را دوباره به دست بیاورند.


چه چیز باعث انقباض کپسولی می‌شود؟
در کسانی که برای آنها ایمپلنت پستان گذاشته می‌شود یک غلاف یا غشاء به دور ایمپلنت ایجاد می‌گردد تا آن را در جای خود نگه دارد. به هر حال تقریباً 10.6 درصد افراد گیرنده ایمپلنت دچار انقباض کپسولی می‌شوند.
این موضوع کاملاً روشن نیست که چرا برخی افراد دچار انقباض کپسولی می‌شوند و دیگران دچار آن نمی‌شوند. گمان می‌رود که انقباض کپسولی ممکن است یک پاسخ التهابی باشد که باعث می‌گردد تا بدن شخص مقادیر بیش از حدی از الیاف کلاژن تولید کند.
کسانی که در گذشته اشعه درمانی انجام داده باشند در معرض افزایش ریسک ابتلاء به انقباض کپسولی قرار دارند. انقباض کپسولی در عین حال از شانس بالاتری برای ایجاد شدن برخوردار خواهد بود اگر یکی از موارد زیر بروز کند:
بیوفیلم (یک لایه میکروارگانیسم‌ها مثل باکتری‌ها) ایجاد شده بر اثر عفونت
• هماتوما (هماتوم، انباشت خون) در طول عمل جراحی
سروما (انباشت مایع) زیر پوست
• پارگی ایمپلنت
به علاوه وجود یک پیش‌زمینه ژنتیکی برای ابتلاء به بافت مجروح می‌تواند ریسک انقباض کپسولی را افزایش دهد.
برخی شواهد عنوانگر آنند که ایمپلنت‌های پستانی بافت‌دار ریسک ایجاد انقباض کپسولی را در مقایسه با ایمپلنت‌های هموار کاهش می‌دهند. به هر حال، این موضوع مشخص نیست که مشکل واقعاً همین باشد. و همچنین FDA بسیاری از ایمپلنت‌های بافت‌دار را ممنوع اعلام کرده است.


انواع کپسولکتومی
کپسولکتومی یک عمل باز است که این بدان معنی است که نیاز به برش جراحی دارد. کپسولکتومی‌ها را می‌توان به دو نوع تقسیم کرد: توتال و ساب‌توتال.

کپسولکتومی توتال
در طول کپسولکتومی توتال، جراح ایمپلنت پستان و کل بافت مجروح را از بدن خارج می‌کند. جراح ممکن است ابتدا ایمپلنت و سپس کپسول را خارج کند. جراحان سپس ایمپلنت را زمانی که کپسول خارج شده باشد دوباره سر جای خود قرار می‌دهند.

کپسولکتومی اِن بلوک
کپسولکتومی ان بلوک یک نوع کپسولکتومی توتال است.
در طول این نوع جراحی، جراح به جای آنکه ایمپلنت و کپسول را جداگانه خارج کند در یک وهله این کار را انجام می‌دهد. در صورتی که شخص دچار پارگی ایمپلنت پستان بوده باشد این رویکرد بهترین گزینه محسوب می‌شود.
در برخی مواقع این نوع کپسولکتومی اگر کپسول بسیار نازک باشد امکان‌پذیر نخواهد بود.

کپسولکتومی ساب‌توتال
در کپسولکتومی ساب‌توتال صرفاً بخشی از کپسول مورد اشاره از بدن خارج می‌شود.
همانند مورد کپسولکتومی توتال، ایمپلنت پستان ممکن است در طول این نوع جراحی دوباره جاگذاری شود. کپسولکتومی ساب‌توتال ممکن است به برش جراحی هم‌اندازه برش مربوط به کپسولکتومی توتال نیاز نداشته باشد، بنابراین در این عمل جای زخم کوچک‌تری باقی می‌ماند.


کپسولکتومی و کپسولوتومی
اگرچه کپسولکتومی و کپسولوتومی ممکن است طنین مشابهی داشته باشند، عمل‌های جراحی متفاوتی هستند. پسوند "اکتومی" به عمل جراحی مستلزم خارج کردن چیزی اشاره دارد. پسوند "تومی" به ایجاد سوراخ یا برش جراحی اشاره می‌کند.
کپسولکتومی عمل تهاجمی‌تری است و دربردارنده ریسک بالاتری برای پیامدهای جراحی شامل آسیب دیدن عصب است. در طول این عمل، جراح تمام یا قسمتی از کپسول ایجاد شده در پستان را خارج کرده و ایمپلنت را تعویض می‌کند.
در طول جراحی کپسولوتومی، کپسول مورد بحث تا حدودی خارج شده یا آزاد می‌شود. این عمل را می‌توان به شکل باز یا بسته انجام داد.
در طول جراحی باز، جراح برشی در پستان ایجاد می‌کند تا بتواند به کپسول دسترسی یابد.
در طول کپسولوتومی بسته، فشار بیرونی برای باز کردن کپسول اعمال می‌شود. در حال حاضر، کپسولوتومی بسته به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد.
کپسولوتومی بسته بر روی یک پستان به حدود 20 تا 30 دقیقه زمان نیاز دارد. کپسولکتومی در حدود یک ساعت طول می‌کشد. انقباض کپسولی در هر دو نوع عمل از نرخ برگشت مشابهی برخوردار است.


ریکاوری از کپسولکتومی
پس از عمل جراحی احتمال زخم برداشتن پستان مطرح است. ممکن است به شما پوشیدن سینه‌بند فشاری برای پوشش جراحی به مدت چند روز تا چند هفته تجویز گردد.
بسته به میزان زمختی کپسول یا پارگی ایمپلنت، جراح ممکن است لوله‌های موقتی تخلیه را در ناحیه عمل جاگذاری کند تا به التیام ورم کمک شود. این لوله‌ها معمولاً پس از یک هفته برداشته می‌شوند.
پزشک ممکن است محدوده زمانی مشخصی را برای ریکاوری شما مشخص کند. در کل، کپسولکتومی پستان در حدود 2 هفته زمان نیاز دارد تا التیام یابد.
ایده خوبی است که تا پایان التیام شما از فعالیت سنگین مثل ورزش و مصرف دخانیات خودداری کنید.


خلاصه
بافت مجروح سفت شده به دور ایمپلنت پستان انقباض کپسولی نامیده می‌شود. این اختلال می‌تواند به درد پستان و ایجاد نمای غیر نرمال برای پستان منجر گردد. اگر شما دچار علایم شدید باشید، ممکن است کاندید انجام عمل جراحی کپسولکتومی در نظر گرفته شوید.
در طول این عمل، جراح بافت مجروح را از پستان خارج کرده و ایمپلنت را تعویض می‌کند.
اگر شما جراحی تقویت پستان انجام داده و دچار درد پستان شده باشید، باید به پزشک مراجعه کنید تا وضعیت شما از نظر نیاز به انجام عمل کپسولکتومی مورد بررسی قرار گیرد./


• دکتر کاترین هنان، دنیل یتمن
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


Source:
Healthline
What You Need to Know About Breast Implant Capsulectomy
Medically reviewed by Catherine Hannan, M.D.
On May 4, 2020
New —
Written by Daniel Yetman

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

سلامت مادران: نگرانی بزرگ نابرابری در کیفیت مراقبت و دسترسی به خدمات

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.