دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

د÷

کافئین و کودکان: خطرات، اثرات منفی، تأثیر بر رشد جسم و مغز

آشوب معده, اسهال, تهوع, افزایش ادرار, اضطراب, اختلال خواب, سوزش سر دل

قهوه حاوی کافئین است که ماده‌ای با خاصیت طبیعی روانگردان محسوب می‌شود.

مقالات تغذیه / رژیم غذایی

در این مقاله:
 خطرات مربوط به کودکان
 کجاها کافئین را جستجو کنیم
 قهوه چیست؟
 آیا کافئین عوارض جانبی نیز دارد؟
 آیا امکان اعتیاد کافئین وجود دارد؟
 کافئین و رشد
 چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
 خلاصهقهوه حاوی کافئین است که ماده‌ای با خاصیت طبیعی روانگردان محسوب می‌شود. یک گزارش مربوط به سال 2017 پی برده است که افراد 13 تا 18 ساله دارای بالاترین میزان افزایش مصرف روزانه قهوه بوده‌اند.
گزارش مورد اشاره نشان داد که 37 درصد کودکان در گروه سنی مزبور هر روز قهوه می‌نوشیده‌اند که نشان دهنده افزایش از 23 درصد در سال 2014 به 31 درصد در سال 2016 است.
یک مطالعه در سال 2014 پی برد که قهوه برای 10 درصد کافئین مصرفی در کودکان سنین 2 تا 11 ساله در فاصله سال‌های 1999 و 2000 لحاظ می‌شود. این رقم یک دهه بعد با افزایش بیش از دو برابر به 24 درصد رسیده است.


خطرات مربوط به کودکان
منابع کافئین مصرفی کودکان در طول سال‌های گذشته تغییر یافته‌اند. به جای نوشیدن سوداهای کافئین‌دار، کودکان کافئین را به صورت روزانه از طریق نوشابه‌های انرژی‌زا، قهوه یا نوشیدنی‌های بر پایه قهوه دریافت می‌کنند.
در سطح ایالات متحد آمریکا هیچ گونه دستورالعمل فدرال در مورد مصرف کافئین برای کودکان وجود ندارد. در هر حال، توصیه "بهداشت کانادا" نشان می‌دهد که کودک بیش از 2.5 میلی‌گرم کافئین به ازاء هر کیلوگرم وزن بدن مصرف نمی‌کند.
جدول زیر مقادیر توصیه شده برای مصرف کافئین در کودکان 4 تا 12 ساله را فهرست می‌کند:

سن مصرف روزانه کافئین
(حداکثر)
مساوی است با
4 تا 6 ساله 45 میلی‌گرم 1 قوطی (355 میلی‌لیتر) کولا یا کمتر از نصف فنجان قهوه دم کرده
7 تا 9 ساله 62.5 میلی‌گرم 1.5 قوطی (355 میلی‌لیتر) کولا یا یک فنجان اسپرسو
10 تا 12 ساله 85 میلی‌گرم تقریباً 2 قوطی (355 میلی‌لیتر) کولا یا فقط کمتر از 1 فنجان قهوه دم کرده

 توصیه‌های سن و وزن برای کودکان 13 تا 18 ساله مشابه هستند.
برای مثال، یک کودک 13 ساله با وزن 45.3 کیلوگرم نباید روزانه بیش از 113 میلی‌گرم کافئین مصرف کند که معادل کمتر از 1.5 فنجان قهوه دم کرده است.
نوجوانان با وزن بیش از مقدار مزبور می‌توانند تا حداکثر 400 میلی‌گرم مصرف نمایند.


کجاها کافئین را جستجو کنیم
نوشابه‌های انرژی‌زا و نوشیدنی‌های سودا می‌توانند حاوی مقادیر زیاد کافئین باشند. بر مبنای "گزارش مشتری"، کافئین موجود در نوشیدنی‌ها از 17 تا 242 میلی‌گرم در هر قوطی متفاوت است. به طور میانگین آنها حاوی 100 میلی‌گرم کافئین هستند در حالی که 242 میلی‌گرم معادل تقریباً 4 اسپرسو است.
کافئین همچنین در غذاها و نوشیدنی‌های فهرست زیر وجود دارد:
• چای به ازاء هر 8 اونس حاوی 38 میلی‌گرم کافئین است
• هات چاکلت حاوی 10 میلی‌گرم کافئین به ازاء هر 12 اونس است
• شکلات حاوی 10 تا 30 میلی‌گرم کافئین به ازاء هر 1.5 اونس است
دیگر غذاها، نوشیدنی‌ها و اسنک‌های حاوی کافئین می‌توانند شامل موارد زیر باشند:
• غذاهای دارای طعم قهوه مثل بستنی‌ها، ماست‌ها و آب‌نبات‌ها
• آب‌ها و آب‌میوه‌های طعم‌دار
• شکلات‌های انرژی‌زا
• آدامس‌ها و قرص‌های نعناع


قهوه چیست؟
قهوه مشتق از دم کرده دانه‌های خشک شده گیاه قهوه است. این گیاه ریشه در اتیوپی داشته اما اکنون در سراسر جهان شامل جنوب آمریکا، برزیل و آسیا پرورش داده می‌شود.
بر مبنای یک مرور سیستمیک مربوط به 2020، اکنون پس از آب قهوه دومین نوشیدنی پرمصرف در سطح جهان محسوب می‌شود.
تحقیق گویای آن است که 7 نفر از هر 10 نفر در ایالات متحد آمریکا هر هفته قهوه می‌نوشند و 6 نفر از هر 10 نفر این کار را به صورت هر روزه انجام می‌دهند. میزان قهوه‌نوشی در این کشور به طور میانگین فقط بیش از 3 فنجان قهوه در روز است.


آیا کافئین عوارض جانبی نیز دارد؟
کافئین یک ماده محرک است که می‌تواند عملکرد فیزیکی را تقویت کرده، زمان واکنش را بهبود ببخشد و احساس کسالت یا خستگی مفرط را به تعویق بیندازد.
به هر حال این ماده می‌تواند عوارض جانبی به شرح زیر نیز ایجاد کند:
• افزایش ضربان قلب یا فشار خون
آشوب معده، اسهال، و تهوع
• افزایش ادرار
• عصبانیت یا تحریک‌پذیری
سردرد و سرگیجه
اضطراب
• اختلال خواب
• لرزش و رعشه عضلات
• سوزش سر دل
کافئین همچنین می‌تواند در دوزهای بالا سمی باشد. در سال 2017، زمانی که یک پسر نوجوان 16 ساله در کارولینای جنوبی جان خود را از دست داد، کارشناسان پزشکی علت مرگ را یک "واقعه قلبی ناشی از کافئین" اعلام کردند.
این نوجوان پس از نوشیدن یک لاته، یک نوشیدنی غیر الکلی، و یک نوشابه انرژی‌زا در فاصله کمتر از دو ساعت دچار کلاپس قلبی شد.
بر مبنای یک گزارش منتشر شده در BMJ گزارش موردی، در سال 2021 یک مرد 21 ساله پس از عادت کردن به نوشیدن 4 سودای انرژی‌زا به صورت هر روزه دچار نشانه‌های نارسایی قلبی شد.


آیا امکان اعتیاد کافئین وجود دارد؟
اگرچه امکان وابستگی به کافئین در مورد برخی افراد وجود دارد، همه کس پس از متوقف کردن مصرف کافئین یا کاهش مقدار مصرف آن دچار علایم ترک نمی‌شود.
آنانی که دچار علایم ترک می‌شوند ممکن است سردرد، تحریک‌پذیری و خستگی مفرط را تجربه کنند.
اگرچه کافئین باعث تحریک همان نقاطی در مغز نمی‌شود که آمفتامین‌ها یا کوکائین تحریک می‌کنند، WHO علایم ترک مرتبط به کافئین را به عنوان یک اختلال بالینی شناسایی کرده است.


کافئین و رشد
هیچ شواهدی در مورد توقف رشد بر اثر نوشیدن قهوه وجود ندارد اما امکان کاهش جذب کلسیم مطرح است، که استخوان‌ها برای رشد قدرتمندانه به آن نیاز دارند. به هر حال، این تأثیر اندک است و نامحتمل است که بر چگونگی رشد استخوان‌ها تأثیر منفی داشته باشد.


کافئین و رشد مغز
تحقیق عنوانگر آن است که خوردن کافئین در طول بارداری می‌تواند تغییرات مهمی در معبرهای مغزی جنین ایجاد کند. یک آنالیز مربوط به سال 2021 که بر روی هزاران اسکن مغزی کودکان 9 و 10 ساله انجام شد به تغییراتی که بر اثر قرار گرفتن در معرض کافئین در دوران جنینی ایجاد شده بود پی برد.
این مطالعه به مشکلات رفتاری کوچک اما قابل ملاحظه‌ای مثل مشکلات تمرکز و بیش‌فعالی ناشی از مصرف کافئین توسط مادران پی برد. مطالعه مزبور همچنین توصیه کرده است که زنان باردار بیش از دو فنجان کافئین در روز مصرف نکنند.
خواب نقشی حیاتی در رشد و نمو سالم مغز به ویژه در یادگیری و حافظه، تنظیم عواطف و رفتار ایفاء می‌کند. فقدان خواب، ناشی از مصرف زیاد کافئین می‌تواند بر رشد و نمو مغز در کودکان و نوجوانان تأثیر منفی داشته باشد.
یک مطالعه مربوط به سال 2013 پی برده است که کافئین طول مدت خواب را در پسران نوجوان کاهش می‌دهد.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
قهوه و کافئین بر افراد تأثیر متفاوتی می‌توانند داشته باشند که این به وزن، سن، و عوامل دیگری مثل اختلال زمینه‌ای سلامت بستگی دارد.
اگر کودکی دچار هر گونه نشانه‌ای از اوردوز کافئین باشد یا اگر مقدار زیادی کافئین خورده باشد باید به کمک پزشکی متوسل شد. برخی از علایم اوردوز کافئین عبارتند از:
• لرزش
• تهوع، استفراغ، و اسهال
درد شکم
• تند شدن تنفس
• عصبانیت یا تحریک‌پذیری
• بی‌نظمی یا تند شدن ضربان قلب
• حمله اضطراب
تشنج
توهم
زنان باردار، پرستاران، و دیگر بزرگسالانی که دچار نگرانی از بابت مصرف قهوه توسط کودک هستند باید به دقت برچسب محصولات را برای پی بردن به میزان کافئین موجود در آنها بررسی کنند. بزرگسالان باید با کودکان در مورد میزان مصرف ایمن کافئین حرف بزنند.
در صورت وجود هر گونه نگرانی در این مورد افراد می‌توانند با متخصص بیماری‌های کودکان، روان‌پزشک کودک یا دیگر متخصصان مرتبط مشورت کنند.


خلاصه
آگاهی از اثرات مضر کافئین و علایم اوردوز کافئین می‌تواند به حفظ سلامت کودکان و جوانان کمک کند./کافئین و کودکان: خطرات، اثرات منفی، تأثیر بر رشد جسم و مغز
لیسا هاجسون، جوآن لوسلی

ترجمه پریسا شعله‌دوست

Source:
Medical News Today
Coffee consumption in children: What to know
Medically reviewed by Lisa Hodgson, RDN, CDN, CDCES —
Written by Joanne Lewsley
On April 28, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هپاتیت الکلی: علایم، درمان و دورنما

گیرندة حشیش در مغز مشخص شد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.