plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

Image

تورین و تأثیر آن بر بدن

سیستم عصبی، کاردیومیوپاتی، گلوکوما، انحطاط شبکیه چشم، اسیدهای صفرا،  متابولیسم

تورین نقشی حیاتی در چند عملکرد اساسی بدن بر عهده دارد

مقالات تغذیه / رژیم غذایی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• نقش کلی تورین در بدن
• فواید و خطرات بالقوه تورین
• باخبر شدن از دیگر ترکیبات
• پیام همراهتورین یک آمینو اسید است که به شکل طبیعی در بدن وجود دارد. آمینو اسیدها سنگ بنای پروتئین‌ها هستند. بدن از پروتئین‌ها برای رشد و ترمیم بافت‎ها استفاده می‌کند.
تورین به شکل طبیعی در برخی غذاها مثل گوشت قرمز و ماهی وجود دارد. تورین همچنین به ترکیب برخی نوشابه‌های انرژی‌زا افزوده می‌شود.
برخی از مردم نیز از تورین به عنوان مکمل غذایی استفاده می‌کنند. تورین در جامعه سلامت به خاطر کمک آن به تحریک متابولیسم مقبولیت دارد. برخی مطالعات مقدماتی نیز عنوان می‌کنند که تورین دارای فوایدی برای بدن مثل محافظت از مغز، قلب و سیستم ایمنی است.
به هر حال هر کسی که در صدد است تا از تورین به عنوان مکمل غذایی استفاده کند باید پیشاپیش با پزشک مشورت نماید. تحقیق در مورد فواید بالقوه و خطرات تورین هنوز در مراحل مقدماتی قرار دارد.

نقش کلی تورین در بدن
تورین برای سلامت کلی انسان حیاتی است. تورین یکی از فراوان‌ترین آمینو اسیدها در بافت عضلانی، مغز، و بسیاری از دیگر دستگاه‌های بدن است.
تورین در چند عملکرد اساسی بدن شامل موارد زیر نقشی ایفاء می‌کند:
• تنظیم سطح کلسیم در برخی سلول‌ها
• تولید نمک‌های صفرا
• تعادل الکترولیت‌ها در بدن
• تقویت توسعه سیستم عصبی
همچنان که یک مرور مربوط به سال 2012 عنوان می‌کند فقدان تورین در بدن می‌تواند به بروز طیفی از عوارض شامل موارد زیر منجر گردد:
• اختلال عملکرد کلیه
• اختلالات رشد
• صدمه دیدن بافت‌های چشم
کاردیومیوپاتی، که یک ریسک فاکتور مهم در نارسایی قلبی است

فواید و خطرات بالقوه تورین
مصرف تورین به صورت مکمل یا گرفتن مقدار زیاد آن از منابع غذایی می‌تواند برخی اثرات خاص در بدن ایجاد کند. این اثرات موارد زیر را شامل می‌شود:

تقویت متابولیسم سالم
تورین نقشی اساسی در متابولیسم و گوارش بازی می‌کند زیرا به کبد در ایجاد نمک‌های صفراوی کمک می‌نماید. املاح صفرا به تجزیه اسیدهای چرب در روده‌ها کمک می‌کنند.
اسیدهای صفرا وسیله اصلی بدن برای تجزیه کلسترول هستند. هر روزه یک فرد بزرگسال در حدود 500 میلی‌گرم کلسترول را تجزیه کرده و به صفرا تبدیل می‌کند. برای انجام این مهم بدن نیاز به آمینو اسیدهایی مثل تورین دارد.

محافظت از چشم
بر مبنای یک مرور در سال 2014، تورین فراوان‌ترین آمینو اسید در شبکیه چشم است و به محافظت از چشم در برابر انحطاط شبکیه کمک می‌کند.
مرور مزبور همچنین عنوان می‌کند که کاهش مقدار تورین می‌تواند در اختلالات چشم مثل گلوکوما (گلوکوم) و رتینوپاتی دیابتی نقش داشته باشد. تحقیق مزبور می‌نویسد که پزشکان باید تورین را به عنوان یک درمان بالقوه برای اختلالات مزبور در نظر بگیرند. به هر حال، دانشمندان کماکان باید در این مورد آزمون‌های بالینی ضروری را انجام دهند.

محافظت از قلب
دانشمندان به وجود ارتباطی میان کمبود تورین و کاردیومیوپاتی پی برده‌اند. کاردیومیوپاتی اختلالی است که باعث می‌شود تا قلب سخت‌تر از آنچه باید کار کند. کاردیومیوپاتی یک ریسک فاکتور نارسایی احتقانی قلب است.
یک مرور مربوط به سال 2014 نشان می‌دهد که تورین به کند شدن پیشرفت اترواسکلروزیس در حیوانات کمک می‌کند. اترواسکلروزیس یک ریسک فاکتور اصلی بیماری‌های قلبی عروقی مثل استروک است.
یک مطالعه مربوط به سال 2017 در مورد اثرات مکمل‌های تورین و ورزش در مردم دچار نارسایی قلبی تحقیق کرده است. مردمی که پیش از گرفتن تورین و پس از آن به مدت 2 هفته ورزش کرده بودند در مقایسه با نمونه‌هایی که صرفاً دارونما گرفته بودند با کاهش کلسترول خون و التهاب مواجه شدند.

محافظت از عضلات
عضلات حاوی مقادیر بالای تورین هستند. تورین به ایجاد اطمینان از عملکرد کامل عضله و محافظت در برابر صدمات عضله منجر می‌شود.
بر مبنای یک مرور در سال 2015، تورین همچنین نقشی مهم در درمان اختلالات عصبی عضلانی مثل دیستروفی عضلانی دارد. در هر حال، در این مورد تحقیق بیشتری نیاز است.

محافظت در برابر پیری مغز
تورین می‌تواند در مورد مغز اثرات محافظتی داشته باشد. بر مبنای آنچه در یک مرور مربوط به سال 2017 در "تحقیقات نقایص مغز" آمده است، مکمل تورین در راستای تقویت ذخیره حافظه درازمدت عمل می‌کند.
بر مبنای مرور مزبور مقدار تورین در مغز با افزایش سن کاهش می‌یابد. مکمل تورین می‌تواند به حفظ سطح این ماده در طول زندگی کمک کند. برخی دانشمندان معتقدند این کار می‌تواند برخی اختلالات تباهی عصبی مرتبط به سن را از بین ببرد.
یک مطالعه بر روی مدل جانوری مربوط به سال 2014 در مورد اثرات استفاده از مکمل تورین در مورد موش‌های دچار بیماری آلزایمر تحقیق کرده است. به برخی از موش‌ها به مدت 6 هفته مکمل تورین داده شده حال آنکه دیگر موش‌ها دارونما می‌گرفتند.
موش‌های دریافت کننده تورین بهبود در نقایص ناشی از آلزایمر مثل نقصان حافظه و یادگیری را نشان دادند. برای تعیین اینکه اثرات مزبور در مورد انسان نیز چنین خواهد بود به تحقیق بیشتری نیاز است.

محافظت در برابر اختلالات مغز و اعصاب
بر مبنای مرور منتشر شده در "تحقیقات نقایص مغز" چنین به نظر می‌رسد که عدم تعادل تورین نقشی در صرع و اتیسم دارد، به ویژه در مردمی که دچار آسیب‌دیدگی مغزی شده باشند.
مطالعات انجام شده بر روی جانوران مداوماً نشان داده‌اند که تورین به تخفیف علایم سمیت عصبی و اختلال نورولوژیک در جوندگان کمک می‌کند. به هر حال، در شرایط کنونی شواهد برای تأیید اینکه تورین به محافظت در برابر برخی اختلالات مغز و اعصاب در انسان منجر می‌شود کافی نیستند.

بهبود عملکرد ورزشی
اگرچه در این عرصه ما با کمبود تحقیق مواجهیم، تورین ممکن است در مورد برخی مردم به بهبود عملکرد ورزشی منجر گردد.
یک مطالعه در سال 2014 به بررسی اثربخشی استفاده از مکمل تورین در بهبود عملکرد ورزشی دوندگان زبده پرداخته است.
هشت دونده مرد در این مطالعه حضور یافتند که شامل یک آزمون دویدن در مسافت 3 کیلومتر در دو موقعیت مختلف بود. هر دونده در یک نوبت مکمل تورین و در نوبت دوم دارونما دریافت می‌کرد.
در مقایسه با دارونما زمان انجام آزمون در هنگام مصرف تورین به مراتب بهتر بود. در مجموع، دوندگان در شرایط استفاده از تورین با بهبود معادل 1.7 درصد در زمان انجام آزمون مواجه شدند.
به هر حال خوردن تورین اثرات قابل توجهی در مورد ضربان قلب، جذب اکسیژن یا غلظت اسید لاکتیک در خون نداشت. بر این مبنا اثرات تورین در بهبود عملکرد ورزشی کماکان روشن نیست.

بهبود نشانگرهای دیابت
یک مطالعه بر روی مدل جانوری در سال 2012 در مورد اثرات تورین بر متابولیسم گلوکز و چربی در موش‌های صحرایی مبتلاء به دیابت تحقیق کرده است. موش‌های صحرایی دارای رژیم غذایی با مکمل تورین به مدت 12 هفته در مقایسه با موش‌های صحرایی دریافت کننده پلاسبو (دارونما) در موارد زیر بهبود نشان می‌دادند:
• کاهش سطح گلوکز
• بهبود مقاومت به انسولین
• کاهش سطح کلسترول
به هر حال، برای تعیین اثربخشی تورین در مورد دیابت در انسان به مطالعات بیشتری نیاز است.

اطلاع از دیگر ترکیبات
در کل نوشابه‌های انرژی‌زای دارای تورین در عین حال حاوی مقادی بالای قند هستند. رژیم غذایی دارای قند زیاد به قلب صدمه می‌زند.
بیشتر نوشابه‌های انرژی‌زا در عین حال مقدار زیادی کافئین دارند. بر این مبنا، مصرف زیاد این نوشابه‌ها می‌تواند به مسمومیت کافئین منجر شود. این می‌تواند به موارد زیر منجر گردد:
• ضربان قلب در حالت استراحت، یا تاکی‌کاردی
• بی‌نظمی ضربان قلب یا آریتمی کاردیاک (قلبی)
استفراغ
تشنج
مرگ
نوشابه‌های انرژی‌زا در عین حال گرایشی به تلفیق با دیگر مکمل‌ها دارند که بسیاری از آنها هیچ نمایه سلامت شناخته شده‌ای ندارند.
بر مبنای یک مرور در سال 2012، اثرات جانبی نوشابه‌های انرژی‌زا می‌توانند به طور مشخص در مورد نوجوانان و بزرگسالان جوان شدید باشند.
به هر حال به خاطر سپردن این موضوع مهم است که تورین می‌تواند در مورد برخی عوارض جانبی کافئین در بدن کمک کند. یک مطالعه مروری مربوط به سال 2014 جمع‌بندی می‌کند که تورین می‌تواند با اثرات قلبی نوشیدن مقدار زیاد کافئین در بزرگسالان مقابله کند. به هر حال، برای تأیید این موضوع به تحقیق بیشتری نیاز است.

پیام همراه
تورین نقشی حیاتی در چند عملکرد اساسی بدن بر عهده دارد.
تحقیق در مورد فواید بالقوه مصرف تورین به صورت مکمل هنوز در مراحل اولیه خود قرار دارد، و اکثر مطالعات انجام شده بر روی حیوانات صورت گرفته‌اند. محققان باید مطالعات بر روی نمونه‌های انسانی با کیفیت بالا را برای تعیین چگونگی اثرات تورین بر سلامت انسان انجام دهند.
با وجود این، به نظر نمی‌رسد که مکمل تورین سبب ایجاد عوارض جانبی مهمی شود. به هر حال، هر کسی که در صدد استفاده از تورین است باید در این مورد با پزشک مشورت کند و فعل و انفعال‌های دارویی احتمالی را بررسی نماید./


• جون جانسون، دکتر النا بیگرز
• ترجمه هستی فراست‌فر


Source:
Medical News Today
How does taurine affect the body?
Last reviewed Thu 17 October 2019
By Jon Johnson
Reviewed by Alana Biggers, MD, MPH

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

منیزیم گلیسینات

جایگزین‌های وایاگرا

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده