دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اختلالات متعددی از موارد خوش‌خیم تا بسیار جدی، می‎توانند باعث ایجاد سرگیجه پس از خوردن غذا شوند

مقالات تغذیه / رژیم غذایی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• پایین بودن قند خون
• پایین بودن فشار خون
• غذا، نوشابه و الکل
• ایستادن در پی نشستن
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• پیشگیری از سرگیجه پس از خوردن غذا
• خلاصه
بسیاری از مردم پیش از خوردن غذا دچار سرگیجه می‌شوند. پایین بودن گلوکز خون می‌تواند شخص را دچار سبکی سر یا حالت فرسودگی کند، به ویژه اگر زمان درازی بین دو وعده غذایی فاصله افتاده باشد. سرگیجه پس از غذا خوردن کمتر شایع است اما این مورد نیز امکان بروز دارد.
برخی اختلالات پزشکی و حساسیت‌های غذایی می‌توانند محرک بروز سرگیجه پس از غذا خوردن شوند. پزشکان گاهی از اوقات به این نوع سرگیجه زیر عنوان ورتیگوی پساسور [دوار سر پس از غذا خوردن یا دوار سر پساپراندیال] اشاره می‌کنند.
چند تکنیک وجود دارد که مردم می‌توانند برای به حداقل رساندن علایم استفاده کنند.

1. پایین بودن قند خون
قند خون به طور معمول با خوردن غذا افزایش می‌یابد. بالا رفتن سطح قند خون پس از خوردن غذا دلیل آن است که چرا مردمی که پیش از خوردن غذا احساس سرگیجه دارد اغلب پس از صرف غذا بهبود می‌یابند.
وقتی قند خون به دنبال صرف غذا افت می‌کند و سبب ایجاد سرگیجه پس از غذا خوردن می‌شود، پزشکان این وضعیت را هیپوگلیسمی واکنشی می‌نامند. مردم دچار دیابت یا پیش‌دیابت ممکن است پس از خوردن غذا دچار افت گلوکز خون شوند زیرا بدن آنان انسولین بسیار زیادی تولید می‌کند.
به هر حال امکان ابتلاء مردم غیر دیابتی نیز به این نوع هیپوگلیسمی وجود دارد. برای مثال، مردم دارای سابقه عمل جراحی معده ممکن است غذا را به سرعت زیاد هضم کنند، که این وضعیت باعث دشوارتر شدن جذب گلوکز توسط بدن می‌شود. کمبودهای نادر برخی آنزیم‌های گوارشی نیز می‌تواند باعث پایین آمدن سطح گلوکز خون شود.
پزشک می‌تواند از تست‌هایی برای شناسایی دیابت در مردم دچار این اختلال و پیش‌دیابت در افراد در معرض خطر ابتلاء به آن استفاده کند.
خوردن غذا به میزان کمتر و تعداد موارد بیشتر با محتوی قند کمتر نیز می‎تواند به مردم دچار سرگیجه پس از غذا خوردن بر اثر پایین بودن قند خون کمک کند.

2. پایین بودن فشار خون
برخی اوقات فشار خون شخص پس از خوردن غذا به شکل ناگهانی افت می‌کند. پزشکان این وضعیت را هیپوتانسیون پساسور [هیپوتانسیون پس از خوردن غذا یا هیپرتانسیون پساپراندیال] می‌نامند.
مردم دچار بالا بودن فشار خون، بیشتر محتمل است که دچار این علامت شوند زیر بالا بودن فشار خون می‌تواند باعث ایجاد سفتی و انسداد در شریان‌ها شود. این تغییرات گردش خون در مغز را هنگامی که خون همچنین در سیستم گوارشی در حال گردش است دشوارتر می‌کند. کاهش جریان خون به مغز می‌تواند به سرگیجه منجر گردد.
سالمندان، مردم مبتلاء به بیماری پارکینسون، و افراد دچار اختلالات سیستم عصبی نیز ممکن است در برابر هیپوتانسیون پساسور آسیب‌پذیرتر باشند.
علت افت فشار خون تعیین‌گر نوع درمان خواهد بود.
در بسیاری موارد درمان فشار خون بالا می‌تواند کمک کننده باشد. نوشیدن آب بیشتر پیش از خوردن غذا و غذا خوردن در وعده‎های متوالی اما به مقدار کمتر در هر وعده، و برای مثال شش وعده غذای کم به جای سه وعده غذای مفصل، نیز می‎تواند باعث بهبود علایم گردد.

3. داروهای دیابت
برخی داروهای دیابت شامل انسولین می‌توانند در زمانی که باعث پایین آمدن شدید قند خون می‌شوند سرگیجه ایجاد کنند. افرادی که داروی خود را درست پیش از خوردن غذا مصرف می‌کنند ممکن است در زمان اثربخشی دارو دچار سرگیجه پس از خوردن غذا شوند.
مردم مبتلاء به دیابت که مکرراً پس از خوردن غذا دچار سرگیجه می‌شوند باید برای تغییر نوع داروی مصرفی یا تعدیل دوز مصرف آن یا تغییر زمان صرف غذای خود به پزشک مراجعه کنند.

4. غذا، نوشابه و الکل
حساسیت غذایی می‌تواند باعث شود تا برخی مردم دچار سبکی سر یا حالت تهوع شوند. بعضی داروها و مواد شیمیایی شامل کافئین و الکل نیز ممکن است به سرگیجه پس از خوردن غذا منجر گردند.
مردمی که مکرراً پس از خوردن غذا دچار سرگیجه می‌شوند می‌توانند دوره‌های بروز این وضعیت و نیز آنچه را که پیش از دچار شدن به علایم خورده‌اند یادداشت کنند.
به مرور زمان، ممکن است مشخص شود که یک غذای خاص یا گروهی از غذاها مسبب بروز سرگیجه هستند.

5. ایستادن در پی نشستن
بسیاری از مردم غذا را در حالت نشسته می‌خورند و تقریباً بلافاصله در حالت ایستاده قرار می‌گیرند. برخی از مردم در حالت ایستاده دچار افت ناگهانی سطح قند خون می‌شوند. وقتی چنین اتفاقی رخ می‌دهد، مشکل از خود غذا نیست بلکه تغییر وضعیت ناگهانی از حالت نشسته به ایستاده علت آن است.
هیپوتانسیون ارتواستاتیک اصطلاح پزشکی برای افت قند خون در حالتی است که شخص از وضعیت نشسته به ایستاده تغییر حالت می‌دهد، اما اغلب مردم به این وضعیت زیر عنوان سرسام سر اشاره می‌کنند.
برخی علل بالقوه عبارتند از:
• اختلالات سیستم عصبی
دهیدراسیون
• پایین بودن قند خون
• مشکلات قلبی که عمل پمپاژ خون کافی را در حالت ایستاده برای قلب دشوار می‌کنند
• داروهای درمان بالا بودن فشار خون
• بارداری
• قرار گرفتن طولانی مدت در معرض گرما
عفونت یا تب
• دیابت
• انسداد رگ‌های خونی
آنمی
• خونریزی در نقطه‌ای از بدن مثل معده
در مورد مردمی که صرفاً گهگاه دچار افت قند خون می‌شوند نوشیدن آب فراوان می‌تواند کمک کننده باشد. از سوی دیگر، مراجعه به پزشک برای حصول اطمینان از مطرح نبودن یک مشکل زیربنایی جدی پزشکی اهمیت دارد.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
بروز یک مورد منفرد سرگیجه پس از خوردن غذا معمولاً به این معنی نیست که شخص دچار یک اختلال پزشکی جدی است. علت می‌تواند افت و خیز موقتی قند خون یا فشار خون یا وجود چیزی در خود غذا به عنوان علت بروز سرگیجه باشد. در چنین مواردی نیازی به مراجعه به پزشک وجود ندارد.
زنان باردار که پس از خوردن غذا دچار سرگیجه می‌شوند به طور معمول پس از وضع حمل بهبود می‌یابند. به هر حال، اگر سرگیجه شدید یا طولانی مدت بوده یا در عملکرد زنان اختلال ایجاد کند، آنان باید به پزشک مراجعه نمایند.
در موارد نادر افت شدید فشار خون می‌تواند باعث قطع جریان خون به مغز شود. وقتی چنین اتفاقی رخ دهد، این می‌تواند به استروک ایسکمیک منجر شود که می‌تواند تهدیدی برای زندگی باشد. هر کسی که دچار علایم استروک است باید به اورژانس مراجعه کند.
کسانی که مکرراً پس از خوردن غذا دچار حالت سرگیجه می‌شوند باید با پزشک مشورت کنند.

پیشگیری از سرگیجه پس از خوردن غذا
برخی راهکارها می‌توانند سرگیجه پس از خوردن غذا را کاهش دهند. مردم می‌توانند از راهکارهای زیر استفاده کند:
• نوشیدن آب بیشتر پیش از خوردن غذا و در کوران غذا خوردن
• اجتناب از مصرف الکل، کافئین، و غذاهای پر نمک، که می‌توانند خطر دهیدراسیون را افزایش دهند.
• نشستن یا دراز کشیدن به مدت 30 تا 60 دقیقه پس از خوردن غذا
• خوردن کربوهیدرات‌های زودهضم کمتر (مواردی مثل نان سفید و پاستا). بدن این غذاها را به سرعت جذب می‌کند و این می‌تواند باعث افت فشار خون پس از خوردن غذا شود.
• خوردن غذای کمتر در هر وعده و افزایش تعداد وعده‌های غذا. برخی از مردم متوجه می‌شوند که غذا خوردن به میزان کمتر به فاصله هر 2 تا 3 ساعت به کاهش سرگیجه پساسور در آنان کمک می‌کند.
• مشورت با پزشک برای تنظیم مصرف داروهای دیابت یا فشار خون.
• مدیریت و درمان هر گونه اختلال پزشکی مزمن به ویژه دیابت و فشار خون بالا.
• رعایت یک سبک زندگی سالم که خطر بروز مشکلات رگ‌های خونی را کاهش دهد.
انجام ورزش به شکل منظم، خوردن غذاهای دارای طیف گسترده‌ای از مواد مذی، و حفظ وزن در محدوده سالم می‎تواند خطر بروز چندین اختلال مسبب سرگیجه پس از خوردن غذا را کاهش دهد.

خلاصه
اختلالات متعددی از موارد خوش‌خیم تا بسیار جدی، می‎توانند باعث ایجاد سرگیجه پس از خوردن غذا شوند. امکان تشخص علت بر مبنای صرف علایم ایجاد شده وجود ندارد. بنابراین، برای مردم دچار سرگیجه پس از خوردن غذا مهم است که به پزشک مراجعه کنند. با استفاده از چند تست، پزشک به طور معمول می‌تواند علت را تشخیص دهد، گزینه‌های درمانی را توصیه کند و به ذهن شخص آرامش ببخشد./


• زاون ویلینز، دکتر نانسی هاموند
• ترجمه محمدقاسم رافعی


Source:
Medical News Today
Why am I dizzy after eating?
Last reviewed Wed 28 August 2019
By Zawn Villines
Reviewed by Nancy Hammond, MD

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کودکان دارای مخمر روده در معرض خطر آسم قرار دارند

کمبود خواب باکتری‌های روده را تغییر می‌دهد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.