دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

همه آب‌ها یکی نیستند، و بعضی از آنها فوایدی کمتر یا بیشتر از بقیه در خود دارند

مقالات تغذیه / رژیم غذایی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

آب شیر (آب لوله‌کشی)
• آب معدنی
• آب سرچشمه یا آب یخچال طبیعی
• آب گازدار
• آب مقطر
• آب تصفیه شده
• آب طعم‌دار
• آب قلیایی
• آب چاه


مردم تمام مدت این را می‌شوند که: شما باید آب بیشتری بنوشید. مقدار این نوشیدن بسیار به خود شخص وابسته است، اما در کل، سیراب نگه داشتن بدن فواید متعددی برای سلامت در پی دارد. این فواید انرژی بیشتر و عملکرد بهتر مغز را به عنوان مشتی از خروار شامل می‌شود.
اما همه آب‌ها یکی نیستند، و بعضی از آنها فوایدی کمتر یا بیشتر از بقیه در خود دارند.
در این مقاله انواع مختلف آب و آنچه دانستنش برای مردم نیاز است تشریح می‌شود.

آب شیر (آب لوله‌کشی)
آب لوله‌کشی یا آب شیر نوعی آب است که تقریباً همه جا هست و از آب توالت تا آبی که در سینک آشپزخانه برای شستشوی ظروف در دسترس است از آن تأمین می‌شود.

مزایا
اگرچه بسیاری از مردم از نوشیدن این آب به دلیل طعم و مزه یا نگرانی‌های ایمنی خودداری می‌کنند، حقیقت این است که آب لوله‌کشی در اکثر مواقع برای نوشیدن ایمن است.
به علاوه آب شیر فقط مفید نیست بلکه قیمت آن هم نسبت به انواع آب بطری شده کمتر است.

معایب
اگرچه تنظیمات صنعتی برای دور نگه داشتن سرب و دیگر مواد مضر آلوده کننده جریان آب وجود دارد، برخی از اوقات آنها درست کار نمی‌کنند. یک نمونه بارز از بحران آب جاری مربوط به فلینت، میشیگان است.
از این گذشته، گزارش گاردین در مورد تحقیقات نشان دهنده وجود ذرات پلاستیک در آب لوله‌کشی سراسر جهان در دسترس است.
آب لوله‌کشی در دسترش عموم همچنین حامل باقی مانده آفت‎کش‌ها، آلومینیم، و دیگر مواد نامطلوب است. به هر حال، اگر کسی نگران ناکارآمدی سیستم تصفیه آب عمومی است همیشه می‌تواند سیستم فیلتر آب خانگی را برای تصفیه بیشتر آب مورد بحث خریداری کند.

آب معدنی
آب معدنی که از چشمه‌های زیر زمینی استخراج می‎شود، پر از مواد معدنی شامل سولفور، منیزیم، و کلسیم است که همگی آنها برای سلامت انسان مفیدند.

مزایا
آب معدنی واقعاً دارای برخی فواید برای سلامت است زیرا دارای انواع مواد معدنی است که بدن انسان خود قادر به تولید آنها نیست. این آب در عین حال می‌تواند به عمل گوارش کمک کند، و بسیاری از مردم نیز طعم آن را بیش از آب لوله‌کشی می‌پسندند، اگرچه این موضوع به ترجیحات شخصی بستگی دارد.

معایب
یکی از جنبه‌های منفی اصلی آب معدنی هزینه آن است، به ویژه هنگامی که با آب لوله‌کشی مقایسه شود. در عین حال بسیاری از مواد معدنی موجود در این نوع آب را از طریق خوردن غذاهای متنوع می‌توان تأمین کرد.

آب سرچشمه یا آب یخچال طبیعی
آب‌های سرچشمه یا یخچال‌های طبیعی انواعی از آب‌های بطری شده هستند که ادعا می‌شود از سرچشمه آب یعنی از چشمه‎ها یا یخچال‌های طبیعی تأمین شده‌اند.

مزایا
از لحاظ تئوری آب سرچشمه یا آب یخچال طبیعی باید نسبتاً تمیز و عاری از مواد سمی باشد. این آب‌ها حاوی مقادیر زیادی از همان مواد معدنی هستند که در آب معدنی وجود دارد.
در عین حال این نوع آب تحت برندهای شناخته شده‌ هم در بطری‌های بزرگ و هم در بطری‌های کوچک در فروشگاه‌ها موجود بوده و به سهولت در دسترس است.

معایب
بسته به مقدار آبی که شخص می‌نوشد، آب سرچشمه به ویژه در مقایسه با آب لوله‌کشی می‌تواند هزینه‌بر باشد. همچنین برخی از آب‌های سرچشمه‌ای تصفیه نشده و تست نشده هستند که این موضوع با اعتناء به محتویات این نوع آب می‌تواند خطراتی برای سلامت داشته باشد.

آب گازدار
این نوع آب که برخی اوقات زیر عنوان آب کربن‌دار یا آب سودا به آن اشاره می‌شود یک نوع آب است که در شرایط تحت فشار به آن گاز دی‌اکسید کربن تزریق می‌شود.

مزایا
آب گازدار احساسی متفاوت از آب معمولی در دهان ایجاد می‌کند، که در صورتی که شخص خواهان چیزی گازدار اما فاقد قند یا شیرین کننده‌های صناعی باشد می‌تواند تغییری خوشایند تلقی شود.
گفته می‌شود انواع آب گازدار در دسترس است که حاوی یکی از انواع شیرین کننده‌ها است. به علاوه از آنجا که آب گازدار بیشتر ار نوع معدنی است، این نوع آب در کنار گازدار بودن مواد معدنی نیز در اختیار مصرف کننده قرار می‌دهد.

معایب
اگرچه مقداری مواد معدنی در آب گازدار وجود دارد، این مقدار در حدی نیست که تأثیر قابل توجهی بر سلامت مصرف کننده داشته باشد. همچنین قیمت این نوع آب در مقایسه با آب شیر و انواع آب بطری شده بالاتر است.

آب مقطر
این نوع آب در ابتدا جوشیده و بخار می‌شود و سپس بخار آب ایجاد شده مجدداً به شکل مایع درمی‌آید.

مزایا
آب مقطر در صورتی که فرد در محدوده‌ای فاقد آب تصفیه شده زندگی یا به آنجا سفر کند، یک گزینه عالی محسوب می‎شود.

معایب
از آنجا که هیچ‌گونه ویتامین و مواد معدنی در آب مقطر وجود ندارد، هیچ فایده‌ای هم از این نوع آب به سلامت نمی‌رسد. در واقع این آب ظرفیت آن را دارد که مضر باشد زیرا آب فاقد مواد معدنی گرایشی به بیرون کشیدن مواد معدنی از محل وجود آن و در این مورد بدن شخص یا مشخصاً دندان‌های وی، دارد.

آب تصفیه شده
آب تصفیه شده معمولاً آب شیر یا آب جاری است که برای زدودن مواد مضر مثل باکتری‌ها، قارچ‌ها و انگل‌ها فرآوری شده است.
این بدان معنی است که نوشیدن این نوع آب تا حدود زیادی ایمن است.

مزایا
مانند مورد آب مقطر، آب تصفیه شده در مواقعی که آب در دسترس دچار آلودگی باشد یک گزینه عالی محسوب می‌شود. گفته می‌شود که در بسیاری کشورها آب را تصفیه می‌کنند، بنابراین مردم به طور روزمره آب تصفیه شده می‌نوشند.

معایب
آنجا که همه مواد بالقوه مضر از آب تصفیه شده جدا می‌شود در عین حال این امکان وجود دارد که برخی مواد بالقوه مفید افزوده شده به آب شیر مثل فلوراید که به پیشگیری از فساد دندان کمک می‌کند، نیز از آب جدا شود.
به علاوه خرید آب تصفیه شده یا حتی نصب سیستم فیلتر آب در خانه نیز ممکن است هزینه زیادی داشته باشد.

آب طعم‌دار
آب طعم‌دار آبی است که یا با قند یا با شیرین کننده‌های صناعی شیرین شده و حاوی طعم‌دهنده‌های طبیعی یا صناعی است.

مزایا
آب طعم‎دار می‌تواند جایگزینی مزه‌دار برای آب معمولی باشد که باعث می‌شود تا نوشیدن آن در مقادیر زیاد راحت‌تر باشد.
این نوع آب در عین حال تنوعی در آب مصرفی فرد ایجاد می‌کند زیرا طعم‌های متعددی در دسترس است. طعم آب را می‌توان با تزریق مواد طبیعی مثل میوه و سبزیجات به آب شیر یا آب بطری به آن اضافه کرد یا اینکه این نوع آب را به صورت آماده از فروشگاه‌ها خریداری نمود.

معایب
اغلب مواقع آب طعم‌دار حاوی قند یا شیرین کننده‌های صناعی است. تنوعات همراه قند می‌توانند به افزایش وزن منجر شوند و تأثیری منفی برای سلامت افراد دچار دیابت دارند. به علاوه برخی از مردم ممکن است نسبت به شیرین کننده‌های صناعی واکنش‌های منفی نشان دهند.

آب قلیایی
آب قلیایی دارای pH یا اسیدیته بالاتر از آب معمولی بوده و حاوی مواد معدنی قلیایی و پتانسیل کاهش منفی اکسیداسیون است.

مزایا
این واقعیت که این نوع آب دارای pH بالاتری است برخی از مردم را به این باور رسانده است که آب مزبور می‌تواند اسید بدن را خنثی کند، که این باعث کند شدن روند پیری شده یا حتی باعث پیشگیری از سرطان می‌شود.
به هر جهت، شواهد علمی کمی در مورد صدق این باور وجود دارد.

معایب
عموماً نوشیدن آب قلیایی ایمن است اما این نوع آب می‌تواند باعث کاهش اسید معده شود، بنابراین توانایی معده برای از بین بردن باکتری‌های مضر کاهش می‌یابد.
همچنین این نوع آب می‌تواند به آلکالوز متابولیک منجر شود، که می‌تواند علایمی مثل تهوع و استفراغ ایجاد کند.

آب چاه
آب چاه به طور مستقیم از زمین گرفته می‎شود، بنابراین فرآوری نشده بوده و خوردن آن با ریسک‌های متعددی همراه است.

مزایا
اگر کسی در نواحی دارای چاه‌های متعدد زندگی کند یا حتی در حیاط خانه‌اش یکی از این چاه‌ها باشد دسترسی راحت به آن ممکن است به دلیل تازگی آب جذاب باشد.
اگرچه این نوع آب طرفداران زیادی دارد، فواید آب مزبور ممکن است بر خطرات بالقوه ناشی از مصرف آن چربش نداشته باشد.
گفته می‌شود که می‌توان در راستای اطمینان از سالم بودن آب چاه برای مصرف قدم‌هایی برداشت. برای مثال، می‌توان این آب را سالانه در مورد وجود باکتری‌ها و نیترات‌ها و میزان pH تست کرد. در عین حال امکان نصب سیستم فیلتر آب وجود دارد.

معایب
از آنجا که آب چاه سالم‌سازی نشده است، شانس بالایی برای آلودگی به ویژه از ناحیه باکتری‎ها و انگل‎های عفونت‌زا مثل ژیاردیا در مورد این نوع آب مطرح است.
اگرچه زمانی مصرف آب چاه عادی بود دلیلی وجود دارد که آب لوله‎کشی شهری و تنظیمات مربوط به آن جایگزین آب چاه شده است. در مورد آب چاه فرد هیچ چیزی در مورد آن نمی‌داند مگر اینکه خود به شخصه آن را بچشد یا سالم‌سازی کند.

خط پایه
در حالی که ممکن است شخص ترجیحات خود را در مورد بهترین نوع آب داشته باشد، عموماً هیچ نوع آبی وجود ندارد که در مورد فواید سلامت نویدبخش‌تر از انواع دیگر باشد.
مادام که مردم آب تمیز و ایمن می‌نوشند، تمرکز اصلی متوجه اطمینان از سیراب ماندن بدن و اطمینان از مصرف میزان کافی آب بر یک مبنای منظم خواهد بود./


• کاریسا استیفنز، جنیفر استیل
• ترجمه پریسا شعله‌دوست


Source:
Healthline
Thirsty? Here Are 9 Types of Water You Can Drink
Medically reviewed by Carissa Stephens, RN, CCRN, CPN
on January 29, 2019 —
Written by Jennifer Still