دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

کمبود ویتامین E اغلب در میان نسل‎های مختلف خانواده‎ها دیده می‎شود

مقالات تغذیه / رژیم غذایی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• کاتلین کرایتون - استیوارت، دکتر جودیت مرسین
• ترجمه محمدقاسم رافعی

بدن برای ارائه عملکرد خود به ویتامین E نیاز دارد که این موضوع ویتامین مزبور را به یک ویتامین اساسی تبدیل می‎کند. ویتامین E نوعی ویتامین محلول در چربی است که این به این معنی است که برای جذب کامل نیاز به چربی رژیم غذایی دارد. ویتامین E پیش از رهش در جریان خون برای استفادۀ بدن در کبد ذخیره می‎شود.
کمبود ویتامین E ناشایع بوده و معمولاً نتیجۀ وجود یک اختلال زیربنایی است. برخی از نوزادان نارس نیز دچار کمبود این ویتامین هستند.
ویتامین E در هشت شکل شیمیایی ظاهر می‎شود. با انجام یک آزمایش خون دکتر می‎تواند پی ببرد که چه مقدار از یک شکل این ویتامین یعنی آلفا توکوفرول در بدن فرد وجود دارد. با استفاده از اطلاعات به دست آمده پزشک می‎تواند سطح کلی ویتامین E را در بدن فرد تعیین کند.
سطح نرمال به طور معمول بین 5.5 تا 17 میلی‎گرم بر لیتر است. طیف نرمال ممکن است برای نوزادان نارس و کودکان زیر 17 سال متفاوت باشد. در عین حال امکان بروز تفاوت اندکی در طیف نرمال به دست آمده از آزمایشگاه‎های مختلف وجود دارد.
وقتی میزان ویتامین E در هر لیتر خون فرد بزرگسال کمتر از 4 میلی‎گرم در هر لیتر خون باشد وی به طور معمول نیاز به مصرف مکمل خواهد داشت.

[مطالب این مقاله:]
• علایم کمبود ویتامین E
• علل
• مراجعه به پزشک
• ویتامین E در رژیم غذایی
• عوارض
• پیام همراه

نشانه‌ها و علایم کمبود ویتامین E
• ضعف عضلانی: ویتامین E برای عملکرد سیـستم عصبی مرکزی نقشی حیاتی دارد. این ویتامین از جملۀ آنتی‎اکسیدان‎های اصلی به شمار می‎رود و کمبود آن به استرس اکسیداتیو منجر می‎شود که به ضعف عضلانی منتهی خواهد شد.
• ناهماهنگی اعضاء بدن و مشکلات راه رفتن: کمبود ویتامین E می‎تواند باعث شود تا برخی نورون‎‏ها، به نام سلول‎های عصبی پرکینجی درهم بشکنند، که این به توانایی پیام‎رسانی آنها آسیب می‎زند.
بی‎حسی و مور مور: آسیب دیدن فیبرهای عصبی می‎تواند از پیام‎رسانی درست توسط عصب‎ها پیشگیری کند، که نتیجۀ آن تحت عنوان نوروپاتی محیطی شناخته می‎شود.
• تخریب بینایی: کمبود ویتامین E می‎تواند به تضعیف گیرنده‌های نور در شبکیه چشم و دیگر سلول‎های چشم منجر شود. این وضعیت می‎تواند به مرور زمان به نابینایی منجر گردد.
مشکلات سیستم ایمنی: برخی تحقیقات عنوان کرده‎اند که کمبود ویتامین E می‎تواند به مهار سلول‎های ایمنی منجر شود. افراد سالمند به طور مشخص در معرض خطرند. ضعف عضلانی و مشکلات هماهنگی علایم نورولوژیکی هستند که نشان دهندۀ آسیب دیدن سیستم عصبی محیطی و سیستم عصبی مرکزی محسوب می‎شوند.
سیستم محیطی شبکه‎ای از عصب‌هایی است که بیرون مغز و طناب نخاعی قرار دارند. این سلول‎های عصبی پیام‎ها را به سراسر بدن منتقل می‎کنند.
سیستم عصبی مرکزی رابط میان مغز و طناب نخاعی است.
غلاف سلول عصبی اغلب از چربی‎ها تشکیل می‎شود. وقتی بدن دچار کمبود شدید ویتامین E باشد، دارای آنتی‎اکسیدان‎های کمتری برای محافظت از این چربی‎ها خواهد بود و عملکرد سیستم عصبی دچار اختلال خواهد شد.

علل کمبود ویتامین E

ژنتیک
کمبود ویتامین E اغلب در میان نسل‎های مختلف خانواده‎ها دیده می‎شود.
کسب اطلاع در مورد تاریخچۀ پزشکی خانواده می‎تواند تشخیص برخی انواع بیماری‎های نادر وراثتی را تسهیل کند. دو مورد از این بیماری‎ها یعنی ابتالیپوپورتینمی مادرزادی و کمبود ویتامین E مشتق از خانواده بیماری‎های مزمن بوده و نتیجۀ کمبود شدید میزان ویتامین E هستند.

اختلالات پزشکی
کمبود ویتامین E در عین حال ممکن است بر اثر ابتلاء به بیماری‎هایی ایجاد شود که باعث کاهش جذب چربی در بدن می‎شوند. دلیلش آن است که بدن به چربی برای جذب ویتامین E نیاز دارد. برخی از این بیماری‎ها عبارتند از:
• پانکراتیت مزمن
بیماری سلیاک
• بیماری کولستاتیک کبد
فیبروز کیستیک
کمبود ویتامین E در عین حال در میان نوزادان نارس که در زمان تولد دارای وزن کم و چربی کم هستند شایع است.
نوزادان نارس به طور مشخص در معرض خطرند زیرا سیستم گوارش نارس می‎تواند در جذب چربی و ویتامین E اختلال ایجاد کند.
کمبود ویتامین E در این نوزادان همچنین می‎تواند به آنمی همولیتیک منجر شود که باعث تخریب گلبو‎ل‎های قرمز خون می‎شود.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در صورتی که فرد دارای تاریخچۀ ژنتیکی این بیماری باشد یا دچار هر یک از علایم ناشی از کمبود ویتامین E شده باشد باید به پزشک مراجعه کند.
کمبود شدید ویتامین E در خون می‏تواند نشان دهندۀ وجود یک مشکل زیربنایی در سلامت فرد باشد. تست‎های تکمیلی به تعیین علت و انتخاب گزینه‎های درمانی کمک می‎کنند.

گزینه‎های درمانی
مکمل‌های ویتامین E اغلب اوقات مؤثرند.

نوزادان و نوزادان نارس
راهکار کنونی در این مورد شامل تحویل مکمل ویتامین E از طریق یک لوله در معده است. در صورت لزوم این ویتامین را می‎توان از طریق تزریق داخل وریدی به بیمار تحویل داد.
اگرچه تک دوز ویتامین می‎تواند سطح آن را در خون به قدر کافی افزایش دهد، برخی از اوقات به تکرار این دوز نیاز خواهد بود.

کودکان و بزرگسالان
کودکان و بزرگسالان دچار کمبود ناشی از اختلالات وراثتی نیاز به مکمل‎های با دوز بالای ویتامین E دارند.
مکمل‏‌ها می‎توانند سیر پیشرفت بیماری را متوقف کنند. وقتی کمبود مزبور به صورت زودهنگام تشخیص داده شود، می‎توان از بروز علایم نورولوژیک پیشگیری کرد.

ویتامین E در رژیم غذایی
بسیار نامحتمل است که کسی دچار کمبود سطح ویتامین E در خون شود مگر اینکه دچار یک بیماری مزمن زیربنایی، اختلالات ژنتیکی یا دارای رژیم غذایی بسیار کم‎چربی باشد. در مورد دیگر مردم به طور معمول نیازی به استفاده از مکمل نیست.
ویتامین E در طیف گسترده‎ای از غذاها وجود دارد. بدن قادر به تولید این ویتامین نیست، بنابراین باید آن را از طریق غذا یا مکمل تأمین کند.
غذاهای حاوی ویتامین E عبارتند از:
• روغن سبزیجات مثل روغن گندم - جرم، روغن بادام زمینی و روغن زیتون
• آجیل‎ها و دانه‎های خوراکی
• گندم کامل (سبوس‏دار)
• شیر
• اغلب سبزیجات شامل اسفناج، فلفل قرمز، و آووکادو

عوارض
مردم نباید مقدار بیش از حد مکمل‏‌های ویتامین‎های محلول در چربی شامل ویتامین A، ویتامین D، ویتامین E و ویتامین K مصرف کنند.
مقادیر بالای ویتامین E سبب ایجاد خونریزی غیر نرمال، رنجوری عضلانی، اسهال، و استفراغ می‎شود. خونریزی می‎تواند ریسک استروک و مرگ زودرس را افزایش دهد.
مقدار بیش از حد ویتامین E در عین حال می‎تواند در کارکرد رقیق کننده‎های خون مثل وارفارین و داروهای شیمی درمانی اختلال ایجاد کند.
مردم باید پزشک را از تمامی مکمل‎ها و ویتامین‎های مصرفی خود باخبر کنند. مصرف زیاد این موارد مگر به تشویق پزشک توصیه نمی‎شود.

پیام همراه
وقتی کسی دچار کمبود ویتامین E باشد احتمالاً مبتلا به یک اختلال ژنتیکی یا بیماری مزمن است.
مردم برای درمان کمبود ویتامین E باید به متخصص تغذیه دارای تجربه در زمینه درمان این بیماری مراجعه کنند.
وقتی رژیم غذایی بیش از حد کم‎چربی مسؤول بروز کمبود ویتامین E باشد، این نقص را می‏توان با افزودن چربی به رژیم غذایی رفع کرد.
ممکن است مصرف مداوم مکمل ویتامین E برای متوقف کردن پیشرفت بیماری و پیشگیری از عوارض آن نیاز باشد. وقتی فردی به صورت زودهنگام مورد تشخیص قرار گرفته و تحت درمان مداوم قرار گیرد، دورنما در مورد وی معمولاً خوب است.
تحقیق در مورد مکمل، سمیت و محدودیت‎های ایمنی ویتامین E ادامه دارد./

Source:
What are the symptoms of low vitamin E?
Last reviewed Mon 14 May 2018
By Cathleen Crichton-Stuart
Reviewed by Judith Marcin, MD 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

الکلیسم تحت تأثیر صدها ژن است

تحقیق تازه‌ای که در PLOS ژنتیک منتشر شده است پس از آشکار کردن صدها ژن که ممکن است اشتیاق به مصرف الکل را افزایش دهند، شواهدی دال بر تأثیر ژنتیک بر اعتیاد به الکل فراهم می‌آورد. اختلال مصرف الکل با داش

پیش‌بینی ریسک آلزایمر در 18 سالگی با محاسبات ژنتیک

محققان یک سیستم امتیازدهی ژنتیک را توسعه داده‌اند که می‌گویند می‌تواند ده‌ها سال پیش از بروز نشانگان آلزایمر بگوید کدام گروه از افراد بزرگسال در ریسک توسعة این بیماری قرار دارند.