دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ارتباط سویا و سرطان پستان، میگرن، پوکی استخوان و...

سس سویا, شیر سویا, فیتواستروژن, استروژن, ایزوفلاون, پروتئین, استئوپوروزیس

سویا ممکن است در برخی افراد محرک حملات میگرن باشد

غذاهای دارای سویا شامل توفو، ادامام، میسو، سس سویا، و شیر سویا از جمله پرمصرف‌ترین غذاها در سطح کره زمین محسوب می‌شوند. همچنان که تعداد پذیرندگان غذاهای گیاهی افزایش می‌یابد محبوبیت آنها بیشتر می‌شود. با وجود این می‌دانیم که سویا در بدن فیتواستروژن تولید می‌کند و استروژن با سرطان پستان مرتبط شده است. آیا کسانی که غذاهای حاوی سویا می‌خورند باید نگران سرطان پستان باشند؟ 

مکمل‌های آهن – موارد نیاز، مقدار و روش مصرف

خستگی مفرط, سرگیجه, تنگی نفس, رنگ‌پریدگی, بارداری, کاهش خون, سرطان, رژیم غذایی, سوءجذب, بیماری سلیاک

آهن یک ماده معدنی حیاتی است که طیفی از عملکردهای مختلف را در بدن بر عهده دارد

برخی از مردم دارای آهن کافی در بدن خود نیستند. استفاده از مکمل‌های آهن می‌تواند کمک کند تا سطح آهن بدن این گونه افراد به میزان نرمال برگردد. آهن یک ماده معدنی حیاتی است که طیفی از عملکردهای مختلف را در بدن بر عهده دارد. آهن مشخصاً در حفظ سلول‌های قرمز خون در سطح سالم مهم است. تقریباً 70 درصد آهن بدن در هموگلوبین جای گرفته است. هموگلوبین یک پروتئین در گلبول‌های قرمز خون است که اکسیژن را از ریه‌ها گرفته به دیگر نقاط بدن حمل می‌کند.

کافئین و کودکان: خطرات، اثرات منفی، تأثیر بر رشد جسم و مغز

آشوب معده, اسهال, تهوع, افزایش ادرار, اضطراب, اختلال خواب, سوزش سر دل

قهوه حاوی کافئین است که ماده‌ای با خاصیت طبیعی روانگردان محسوب می‌شود.

قهوه حاوی کافئین است که ماده‌ای با خاصیت طبیعی روانگردان محسوب می‌شود. یک گزارش مربوط به سال 2017 پی برده است که افراد 13 تا 18 ساله دارای بالاترین میزان افزایش مصرف روزانه قهوه بوده‌اند. گزارش مورد اشاره نشان داد که 37 درصد کودکان در گروه سنی مزبور هر روز قهوه می‌نوشیده‌اند که نشان دهنده افزایش از 23 درصد در سال 2014 به 31 درصد در سال 2016 است. یک مطالعه در سال 2014 پی برد که قهوه برای 10 درصد کافئین مصرفی در کودکان سنین 2 تا 11 ساله در فاصله سال‌های 1999 و 2000 لحاظ می‌شود. این رقم یک دهه بعد با افزایش بیش از دو برابر به 24 درصد رسیده است.

فایده‌ها و ضررهای نوشیدن شیر گاو

شیر گاو، کلسیم، فولات، منیزیم، فسفر، پتاسیم، ویتامین A، ویتامین B-12، زینک، پروتئین، آهن، سلنیوم، ویتامین B-6، ویتامین E، ویتامین K، نیاسین، تیامین، ریبوفلاوین

جایگزین‌های شیر گاو نیز می‌توانند بخشی از برنامه غذایی سالم و متعادل باشند

شیر گاو برای بسیاری از مردم یک جزء اصلی غذای روزانه، و از هزارها سال پیش چنین بوده است. در حالی که شیر گاو کماکان از غذاهای محبوب محسوب می‌شود، مطالعات اخیر عنوان می‌کنند که این شیر ممکن است اثرات مضری بر بدن انسان داشته باشد. به هر حال، تحقیقات دیگری بر فایده‌های سلامت شیر گاو صحه گذاشته‌اند. با این اوصاف، حقیقت کدام است؟ اگر قادر به تحمل این شیر نیستید یا قصد ندارید آن را بنوشید در مورد مزایا و معایب شیر گاو و همچنین برخی جایگزین‌های آن بخوانید.

با خوردن قند زیاد چه اتفاقی برای بدن رخ می‌دهد؟

 بیماری قلبی عروقی, فشار خون بالا, سرطان, پیری پوست

قند باعث تغذیه باکتری‌هایی می‌شود که در محیط دهان زندگی می‌کنند

در کوتاه مدت، خوردن قند زیاد می‌تواند عامل تقویت کننده آکنه، افزایش وزن، و خستگی باشد. در طولانی مدت، خوردن قند زیاد ریسک بیماری‌های مزمن مثل دیابت نوع 2 و بیماری قلبی را افزایش می‌دهد. بر مبنای اعلام "راهنمای تغذیه برای آمریکایی‌ها 2015-2010" هر روزه به طور متوسط آمریکایی‌ها 17 قاشق چایخوری قند افزوده مصرف می‌کنند. این مقدار معادل افزایش 270 کالری است. در هر حال، راهنمای مزبور توصیه می‌کند که قند افزوده به کمتر از 10 درصد کالری دریافتی روزانه محدود شود. در مورد دریافت 2000 کالری روزانه قند افزوده برای کمتر از 200 کالری لحاظ می‌شود.

ارتباط قند با اعتیاد، دیابت و سرطان

سرطان, انسولین, سرطان اندومتریال, نوشابه‌های فاقد الکل

برخی کارشناسان معتقدند قند ماده‌ای اعتیادآور است

قند یک کربوهیدرات قابل حل شدن است - یک مولکول بیولوژیکی حاوی اتم‌های کربن، هیدروژن، و اکسیژن. کربوهیدرات‌های دیگر شامل نشاسته و سلولز می‌شود که جزء ساختاری دیواره سلول گیاهان هستند. قندهای ساده یا مونوساکاریدها، شامل گلوکز و فروکتوز هستند. قند گرانوله شده یک جزء قند یا دی‌ساکارید، به نام سوکروز، حاوی گلوکز و فروکتوز است. در طول فرآیند گوارش بدن، دی‌ساکاریدها را به مونوساکاریدها تجزیه می‌کند. 

چرا من گرسنه نمی‌شوم؟ علل و موارد نگران کننده

گرسنه، اشتها، هیپوتالاموس، گریلین، اضطراب، افسردگی، استرس، بارداری، هیپوتیروئیدیسم، فیبرومیالژیا، سن

فقدان اشتها و کاهش میزان گرسنگی ممکن است علل فیزیکی یا روانی داشته باشد

فقدان اشتها و کاهش میزان گرسنگی ممکن است بر اثر طیفی از عوامل فیزیکی یا روانی ایجاد گردد. اختلالات سلامت روانی مثل اضطراب، افسردگی، و استرس، همگی می‌توانند تأثیری منفی بر میزان اشتها داشته باشند. اختلالات فیزیکی دیگر مثل بارداری، هیپوتیروئیدیسم، و مابقی، نیز می‌توانند باعث کاهش اشتها شوند. برخی اوقات حتی داروها و اقدامات درمانی مورد استفاده برای برخی بیماری‌ها می‌توانند به کاهش اشتها منجر گردند. کارهایی شامل خوردن غذا به میزان کمتر در هر وعده، پختن غذاهای لذت‌بخش، و استفاده از علایم یادآوری کننده برای غذا خوردن می‌توانند در این مورد کمک کنند.

مقالات دیگر...