دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

هر ارگانیسمی نیازهای ویتامینی متفاوتی دارد. برای مثال انسان نیاز به مصرف ویتامین C یا اسید اسکوربیک دارد، اما سگ‌ها نیازی به این ویتامین ندارند. سگ‎ها قادرند ویتامین C مورد نیاز برای بدن خود را تولید کنند، حال آنکه این توانایی در انسان وجود ندارد.

ویتامین‎ها ترکیبات ارگانیکی هستند که در مقادیر کم برای ادامه حیات ضروری‎اند. بیشتر ویتامین‎های مورد نیاز از طریق غذا به دست می‎آیند. دلیلش آن است که بدن انسان یا قادر به تولید ویتامین‎ به مقدار کافی نیست یا اینکه اصلاً نمی‎تواند آن را تولید کند. هر ارگانیسمی نیازهای ویتامینی متفاوتی دارد. برای مثال انسان نیاز به مصرف ویتامین C یا اسید اسکوربیک دارد، اما سگ‌ها نیازی به این ویتامین ندارند. سگ‎ها قادرند ویتامین C مورد نیاز برای بدن خود را تولید کنند، حال آنکه این توانایی در انسان وجود ندارد. مردم نیاز به آن دارند که بیشتر ویتامین D مورد نیاز برای بدن خود را از طریق نور آفتاب تأمین کنند، زیر این نوع ویتامین به مقدار زیاد در منابع غذایی وجود ندارد. در هر حال بدن انسان قادر است تا در صورت قرار گرفتن در معرض نور آفتاب ویتامین مزبور را سنتز کند.

محققان بررسی کنندۀ رژیم غذایی مدیترانه‎ای، که خطوطی مشابه توصیه‎های "انجمن آمریکایی قلب" را دنبال می‎کند، پی برده‎اند مردم دچار سندرم متابولیک که از رژیم غذایی مزبور پیروی می‎کنند دچار مشکلات کمتری در مورد اختلال نعوظ هستند.

انسان هزاران سال است که در جستجوی راه‎هایی برای بهبود تجربه جنسی خود است، و این جستجو سعی در یافتن بهترین غذاها برای سکس را شامل می‎شود. دانشمندان به وجود ارتباط میان طیفی از غذاها و سکس بهتر پی برده‎اند. در این مقاله در مورد غذاهای مسبب تقویت شهوت جنسی، بهبود استقامت یا بنیه حیاتی و تقویت زندگی جنسی بحث خواهد شد. حفظ گردش خون در شرایط کارکرد خوب برای سلامت جنسی نقش حیاتی دارد. گردش خون بهتر به بهبود پاسخ جنسی، هم در زن و هم در مرد، منجر می‎شود. این موضوع به ویژه در مورد مشکل اختلال نعوظ واقعیت دارد. سلامت سیستم قلبی عروقی برای استقامت یا بنیه حیاتی نیز اساسی است. به عبارت دیگر آنچه برای قلب خوب باشد برای زندگی جنسی فرد نیز خوب خواهد بود.

بر مبنای اعلام یونیسف، مارسموس شایع‎ترین شکل سوء تغذیه شدید در موارد اورژانسی کمبود مواد غذایی است. مارسموس هم کودکان و هم افراد بزرگسال را درگیر می‎کند

کواشیورکور نوعی سوء تغذیه شدید است که بیشتر مواقع در کودکان بروز می‎کند. این اختلال موردی به غایت جدی است و نتیجۀ چنان کمبود شدیدی در مورد پروتئین است که کودک دچار ادم یا ورم می‏‌شود. دیگر اصطلاحات مربوط به کواشیورکور شامل موارد زیر است: سوء تغذیه پروتئین، سوء تغذیه بدخیم، سوء تغذیه پروتئین - کالری. اگر کودکی دچار کواشیورکور شود، خانواده وی یا اطرافیان باید برای درمان کودک بلافاصله در جستجوی کمک‎های پزشکی باشند.

رژیم غذایی زون برای کاهش آنچه التهاب ناشی از برنامۀ غذایی نامیده می‎شود طراحی شد. توسعه و ایجاد بسیاری از اختلالات و بیماری‎ها شامل التهاب است. این موضوع از نظر شدت متفاوت بوده و از مشکلات خفیف دستگاه گوارش یا هاضمه تا آغاز سرطان و دیگر بیماری‎های جدی نقش دارد.

رژیم غذایی زون مستلزم کاهش میزان مصرف کربوهیدرات‎ها برای اطمینان از سالم بودن سطح انسولین در بدن و مصرف مقدار زیادی اسیدهای چرب امگا - 3 و پلی‎فنول‎ها است. هدف این رژیم غذایی کاهش میزان التهاب است. دکتر بری سیرز، توسعه دهنده رژیم غذایی زون مدعی است که این رژیم غذایی ارتباطی نزدیک با روند تکاملی نوع انسان دارد و هدف آن پیشگیری از "التهاب از طریق کنترل رژیم غذایی" است. فواید رژیم غذایی مورد بحث شامل رسیدن به وزن سالم‎تر، بیمار شدن کمتر و کاهش سرعت روند سالخوردگی یا پیری است. تا 8000 سال پیش هنوز غلات، نان و پاستا بخشی از رژیم غذایی انسان‎ها نبودند. ژن‎های انسان بر اثر تغییرات محیط زیست آنان تغییر می‎کند اما این تغییر فرآیندی کُند است. بنابراین حتی 100.000 سال پیش نیز در چهارچوب تکامل انواع دورۀ زمانی کوتاهی محسوب می‎شود. رژیم غذایی زون این موضوع را در ساختار خود در مد نظر قرار می‎دهد و رژیمی غذایی را بر اساس آنچه انسان می‎تواند بر مبنای نقشۀ ژنتیکی خود بخورد ارائه می‎دهد.

اغلب مردم هیستامین را با پاسخ‎های ایمنی بدن مرتبط می‎کنند. اما تقریباً تمامی غذاها و نوشیدنی‎ها حاوی مقداری هیستامین هستند و این مقدار به طور معمول با افزایش عمر غذا، فاسد شدن یا تخمیر غذاها و نوشیدنی‎ها افزایش پیدا می‎کند.

عدم تحمل هیستامین هنگامی بروز می‎کند که بدن دچار انباشت هیستامین می‎شود. داروها، اختلالات پزشکی، عوامل زیست‎محیطی، کمبودهای تغذیه‎ای و رژیِم غذایی می‎توانند به عدم تحمل هیستامین منجر شوند. عوامل منجر به عدم تحمل هیستامین سبب ایجاد موارد زیر می‌‏گردند: افزایش میزان هیستامین آزاد شده توسط بدن فرد. کاهش اثربخشی یا فراوانی دیامین اکسیداز یا DAO، آنزیمی که مقدمتاً باعث درهم شکستن هیستامین خوراکی می‎شود. کاهش اثربخشی یا فراوانی هیستامین - ان - متیل‎ترانسفراز یا HNMT، آنزیمی که به خرد کردن هیستامین در محدودۀ سلول‎ها کمک می‎کند. عدم تحمل هیستامین عارضه‎ای نسبتاً نادر است که تقریباً به یک درصد کل جمعیت آسیب می‎زند. مردم عدم تحمل هیستامین را اغلب با اختلالات دیگری مثل آلرژی غذایی یا بیماری‎های گوارشی اشتباه می‎گیرند.

مردمی که داروهای رقیق کنندۀ خون نسخه‎ای استفاده می‎کنند نباید بدون مشورت قبلی با پزشک از مکمل‎ها و داروهای گیاهی استفاده کنند.

رقیق‌کننده‌های طبیعی خون موادی هستند که توانایی خون برای ایجاد لخته خون را کاهش می‎دهند. لخته شدن خون یک فرآیند ضروری در بدن است اما برخی از اوقات احتمال لخته شدن بیش از حد خون وجود دارد که این می‎تواند به بروز عوارض بالقوه خطرناک منجر شود. مردم مبتلاء به برخی اختلالات پزشکی مثل آسیب‎های مادرزادی قلب ممکن است برای کاهش خطر ابتلاء به بیماری قلبی یا استروک به مصرف داروهای رقیق کننده خون نیاز داشته باشند. این موضوع ضروری است که مردم پیش از مصرف غذاها و مکمل‎های زیر با پزشک مشورت کنند زیرا کارآیی این مواد به اندازه دارو نیست و نیز ممکن است آنها با برخی داروهای تجویزی فعل و انفعال داشته باشند.

مردمی که ظن کم‎خوری در مورد آنها مطرح است باید به پزشک یا متخصص تغذیه مراجعه کنند

نشانه‎های معمول مرتبط به فقدان تغذیۀ کافی می‎تواند شامل احساس خستگی، تکرار بیشتر موارد ناخوشی، ریزش مو، یا مشکلات پوست باشد. اگرچه چاقی و مشکلات مرتبط به آن در حال افزایش است، خطرات مربوط به کم‎خوری نسبتاً نادیده گرفته می‎شود. کم‌خوری می‎تواند طیفی از عوارض جانبی در مورد سلامت و تندرستی فرد در پی داشته باشد. خطر اولیه مرتبط به کم‎خوری ایجاد کمبود وزن در فرد است. این موضوع به طور معمول با استفاده از شاخص توده بدنی (BMI) مشخص می‎شود. BMI از معیارهای قد و وزن فرد برای رسیدن به نشانگری تخمینی در مورد سالم بودن وزن فرد استفاده می‎کند. در شرایط متعارف افراد دارای BMI کمتر از 18.5 دچار کمبود وزن تلقی می‎شوند. مردم می‎توانند BMI خود را بر مبنای استفاده از یکی از حسابگرها یا نمودارهای مربوط به آن تعیین کنند.

مقالات دیگر...