دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

مردمی که داروهای رقیق کنندۀ خون نسخه‎ای استفاده می‎کنند نباید بدون مشورت قبلی با پزشک از مکمل‎ها و داروهای گیاهی استفاده کنند.

رقیق‌کننده‌های طبیعی خون موادی هستند که توانایی خون برای ایجاد لخته خون را کاهش می‎دهند. لخته شدن خون یک فرآیند ضروری در بدن است اما برخی از اوقات احتمال لخته شدن بیش از حد خون وجود دارد که این می‎تواند به بروز عوارض بالقوه خطرناک منجر شود. مردم مبتلاء به برخی اختلالات پزشکی مثل آسیب‎های مادرزادی قلب ممکن است برای کاهش خطر ابتلاء به بیماری قلبی یا استروک به مصرف داروهای رقیق کننده خون نیاز داشته باشند. این موضوع ضروری است که مردم پیش از مصرف غذاها و مکمل‎های زیر با پزشک مشورت کنند زیرا کارآیی این مواد به اندازه دارو نیست و نیز ممکن است آنها با برخی داروهای تجویزی فعل و انفعال داشته باشند.

رژیم غذایی زون برای کاهش آنچه التهاب ناشی از برنامۀ غذایی نامیده می‎شود طراحی شد. توسعه و ایجاد بسیاری از اختلالات و بیماری‎ها شامل التهاب است. این موضوع از نظر شدت متفاوت بوده و از مشکلات خفیف دستگاه گوارش یا هاضمه تا آغاز سرطان و دیگر بیماری‎های جدی نقش دارد.

رژیم غذایی زون مستلزم کاهش میزان مصرف کربوهیدرات‎ها برای اطمینان از سالم بودن سطح انسولین در بدن و مصرف مقدار زیادی اسیدهای چرب امگا - 3 و پلی‎فنول‎ها است. هدف این رژیم غذایی کاهش میزان التهاب است. دکتر بری سیرز، توسعه دهنده رژیم غذایی زون مدعی است که این رژیم غذایی ارتباطی نزدیک با روند تکاملی نوع انسان دارد و هدف آن پیشگیری از "التهاب از طریق کنترل رژیم غذایی" است. فواید رژیم غذایی مورد بحث شامل رسیدن به وزن سالم‎تر، بیمار شدن کمتر و کاهش سرعت روند سالخوردگی یا پیری است. تا 8000 سال پیش هنوز غلات، نان و پاستا بخشی از رژیم غذایی انسان‎ها نبودند. ژن‎های انسان بر اثر تغییرات محیط زیست آنان تغییر می‎کند اما این تغییر فرآیندی کُند است. بنابراین حتی 100.000 سال پیش نیز در چهارچوب تکامل انواع دورۀ زمانی کوتاهی محسوب می‎شود. رژیم غذایی زون این موضوع را در ساختار خود در مد نظر قرار می‎دهد و رژیمی غذایی را بر اساس آنچه انسان می‎تواند بر مبنای نقشۀ ژنتیکی خود بخورد ارائه می‎دهد.

مردم به طور معمول می‎توانند موارد خفیف تا متوسط دهیدراسیون را با نوشیدن مایعات بیشتر برطرف کنند اما موارد شدید کم‎آبی بدن نیاز به درمان پزشکی فوری دارد

دهیدراسیون [دهیدریشن] هنگامی بروز می‎کند که فرد به مقداری بیش از آب وارد شده به بدن آب مصرف کرده یا از دست می‎دهد، و بنابراین بدن دیگر از مقدار آب کافی برای ادامۀ عملکردهای نرمال خود برخوردار نیست. در این شرایط اگر فرد نسبت به تأمین مایع مورد نیاز بدن اقدام نکند دچار دهیدراسیون یا کم‎آبی بدن خواهد شد. هر کسی ممکن است دچار دهیدراسیون شود، اما این وضعیت به ویژه در مورد کودکان خردسال و افراد مسن خطرناک است. شایع‎ترین علت بروز دهیدراسیون در کودکان خردسال اسهال شدید و استفراغ است. مردم پیر به طور طبیعی حجم کمتری آب در بدن دارند و ممکن است دچار اختلالاتی باشند یا داروهایی مصرف کنند که ریسک دهیدراسیون را افزایش می‎دهند. این بدان معنی است که حتی بیماری‎های خفیف مثل عفونت‌های ریه یا مثانه می‎تواند بر اثر دهیدراسیون در افراد مسن بروز کنند.

قدیمی‎ترین شواهد ثبت شده در مورد گیاهخواری به قرن ششم پیش از میلاد مسیح در هندوستان، یونان و تمدن یونانی جنوب ایتالیا برمی‎گردد، و این نوع رژیم ریشه در آرزوی عدم صدمه زدن به جانوران دارد.

فرد گیاهخوار گوشت یا ماهی نمی‎خورد اما انواع مختلفی گیاهخوار وجود دارد. برخی از آنها تخم مرغ و فرآورده‎های لبنی می‏‎خورند در حالی که سختگیر‎ترین گرایش‌ها در این رژیم یعنی صرفاً گیاهخوارها (وگان‌ها) به طور مطلق از خوردن فرآورده‎های حیوانی از هر نوع، شامل عسل، خودداری می‎کنند. برخی از مردم خود را گیاهخوار می‎دانند اما در عین حال از خوردن ماهی امتناع نمی‎کنند. خوردن گوشت برای دستیابی به تمامی مواد مغذی مورد نیاز برای سلامت ضروری نیست. فردی که از خوردن گوشت امتناع می‎کند ممکن است از سلامت بهتری برخوردار شود زیرا وی مقادیر بیشتری از غذاهای بر پایۀ گیاه مصرف می‎کند، و نیز به این دلیل که چنین فردی ممکن است به گزینه‎های غذایی سالم‎تری روی بیاورد. این موضوع مشخص شده است که رژیم غذایی گیاهخواری ریسک بیماری قلبی، چاقی، هیپرتانسیون، دیابت نوع 2، و برخی انواع سرطان را کاهش داده به افزایش طول عمر منجر می‎شود. چنین رژیم غذایی به کاهش وزن منجر می‎شود.

مردمی که ظن کم‎خوری در مورد آنها مطرح است باید به پزشک یا متخصص تغذیه مراجعه کنند

نشانه‎های معمول مرتبط به فقدان تغذیۀ کافی می‎تواند شامل احساس خستگی، تکرار بیشتر موارد ناخوشی، ریزش مو، یا مشکلات پوست باشد. اگرچه چاقی و مشکلات مرتبط به آن در حال افزایش است، خطرات مربوط به کم‎خوری نسبتاً نادیده گرفته می‎شود. کم‌خوری می‎تواند طیفی از عوارض جانبی در مورد سلامت و تندرستی فرد در پی داشته باشد. خطر اولیه مرتبط به کم‎خوری ایجاد کمبود وزن در فرد است. این موضوع به طور معمول با استفاده از شاخص توده بدنی (BMI) مشخص می‎شود. BMI از معیارهای قد و وزن فرد برای رسیدن به نشانگری تخمینی در مورد سالم بودن وزن فرد استفاده می‎کند. در شرایط متعارف افراد دارای BMI کمتر از 18.5 دچار کمبود وزن تلقی می‎شوند. مردم می‎توانند BMI خود را بر مبنای استفاده از یکی از حسابگرها یا نمودارهای مربوط به آن تعیین کنند.

در سال 2011 پژوهشگران رژیم غذایی دیدبانان وزن را به عنوان "خط مقدم مفید مداخله برای کاهش وزن" "سرویس بهداشت ملی بریتانیا" در پیوند با بیماران در صورت نیاز و تمایل به کاهش وزن توصیف کردند.

رژیم غذایی دیدبانان وزن (رژیم غذایی مراقبان وزن) یک برنامۀ رژیم غذایی است که در بیش از سی کشور جهان میلیون‎ها عضو دارد. جین نیدیچ، یک خانه‌ساز اهل بروکلین در سال 1963 آن را ایجاد کرد. نیدیچ و گروهی از دوستانش در کویینز، نیویورک نشست‎هایی هفتگی را برای صحبت پیرامون چگونگی کاهش وزن ترتیب دادند. امروزه رژیم غذایی دیدبانان وزن یک کمپانی بین‎المللی است و بزرگ‎ترین برنامه تجاری کاهش وزن در ایالات متحد آمریکا محسوب می‎شود. این برنامه که از تأیید بسیاری از پزشکان برخوردار است در تنظیمات مختلف، از اجتماعات منطقه‌ای گرفته تا کارگاه‎‎ها، و نیز به صورت آنلاین در فضای مجازی در دسترس است. برنامۀ مزبور شامل گردهم‌‏آیی‏‌های منظم، جلسات آموزشی‌ از نوع خودکمک‎دهی، حمایت گروهی و سیستم نمره‎دهی است. رژیم گیرنده وزن هدف یا شاخص توده بدن (BMI) بین 20 تا 25 را که دامنۀ ایده‎آل محسوب می‎شود، هدف قرار می‎دهد.

هیچ رژیم غذایی مدیترانه‎ای واحدی وجود ندارد اما ایدۀ مورد بحث انواع رایج غذاها و عادات غذایی سالم را از سنت‎های غذایی شماری از نواحی مختلف شامل کِرِت، یونان، اسپانیا، جنوب فرانسه، پرتغال، و ایتالیا کنار هم گرد آورده است

رژیم غذایی مدیترانه‎ای مقدمتاً بر پایۀ عادات غذایی مردمان کشورهای جنوب اروپا و تأکید بر مصرف غذاهای گیاهی، روغن زیتون، ماهی، ماکیان، انواع لوبیا و غلات متکی است. هیچ رژیم غذایی مدیترانه‎ای واحدی وجود ندارد اما ایدۀ مورد بحث انواع رایج غذاها و عادات غذایی سالم را از سنت‎های غذایی شماری از نواحی مختلف شامل کِرِت، یونان، اسپانیا، جنوب فرانسه، پرتغال، و ایتالیا کنار هم گرد آورده است. برای تأیید دقیق فواید این رژیم غذایی تحقیق بیشتری نیاز است، اما رژیم مزبور به عنوان رژیمی شامل چربی‎های ترانس اندک و فاقد روغن‎های تصفیه شده و گوشت‎ها و غذاهای با فرآوری بالا شناخته می‎شود. این اقلام غذایی با اختلالاتی مثل چاقی، دیابت، سرطان و بیماری‎های قلبی عروقی مرتبط شده‎اند.

مقالات دیگر...