دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

کدام انواع دارو برای کبد سمی هستند؟

خستگی مفرط, ضعف, تهوع, کاهش اشتها, درد شکم, تب, راش, خارش, تست بیلی‌روبین سرم, تست الانین امینوترانسفراز, تست اسپارات امینوترانسفراز

صدمه به کبد شایع‌ترین پیامدی است که به عدم تأیید FDA برای داروها یا خروج آنها از بازار دارو منجر می‌شود

سمیت کبد (مسمومیت کبد، سمیت کبدی) وابسته به دوز است به این معنی که دوزهای بالاتر بیشتر محتمل است که به آسیب دیدن کبد منجر شوند. بعضی داروها به عنوان مواردی شناخته می‌شوند که فقط در دوزهای بسیار بالا باعث صدمه دیدن کبد می‌شوند در حالی که بعضی داروها حتی در دوزهای توصیه شده می‌توانند به چنین آسیبی منجر گردند. داروها می‌توانند باعث سه الگوی صدمه کبد شوند.

ده مداوای خانگی برای بیماری کبد چرب

 قند افزوده, کلسترول, امگا-3, ویتامین E, آنتی‌اکسیدان, استیتوهپاتیت غیر الکلی

در حال حاضر دارویی برای بیماری کبد چرب غیر الکلی وجود ندارد.

بیماری کبد چرب بر اثر انباشت چربی در کبد ایجاد می‌شود. دو نوع بیماری کبد چرب وجود دارد: الکی و غیر الکلی. بیماری کبد چرب الکلی بر اثر مصرف زیاد الکل ایجاد می‌شود. بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) به مصرف الکل ارتباطی ندارد. اگرچه محققان کماکان در مورد علل دقیق انباشت چربی در کبد مطمئن نیستند، این اختلال بیشتر در افراد درگیر با موارد زیر دیده می‌شود: چاقی، دیابت نوع 2، کلسترول بالا، فشار خون بالا. در حال حاضر دارویی برای بیماری کبد چرب غیر الکلی وجود ندارد. رژیم غذایی و سبک زندگی به عنوان مؤثرترین راه‌های مدیریت این بیماری مطرحند.

علایم انواع بیماری کبد را بشناسیم

بیماری خودایمنی, سرطان کبد, هپاتومگالی, اسپلنومگالی, سیروز, نارسایی کبد

بیماران ممکن است هیچ‌گونه علامتی را تا سال‌ها پس از ابتلاء به تجربه نکنند

بیماری کبد توصیف‌گر چند نوع مختلف اختلالات پزشکی است که به کبد آسیب می‌زنند و به کاهش عملکرد آن منجر می‌شوند. انواع مختلفی از بیماری کبد وجود دارد که ممکن است در کنار سایر عوامل بر اثر ویروس، اختلالات ژنتیکی، و سرطان بروز کنند. انواع درمان می‌توانند برخی بیماری‌های تأثیرگذار بر کبد را علاج کنند و مانع از آن شوند که این بیماری‌ها به نارسایی کبد که تهدیگر حیات است منجر شود. بیماری کبد ممکن است حاد یا مزمن باشد. بیماری کبدی حاد زمانی بروز می‌کند که چیزی به شکل ناگهانی به کبد آسیب می‌رساند. بیماری کبدی مزمن زمانی ایجاد می‌شود که اختلالی که ایجاد شده است صدمه زدن به کبد را به مدت 6 ماه یا بیشتر ادامه می‌دهد.

بالا رفتن آنزیم‌های کبدی - آنچه دانستش نیاز است

آنزیم‌های کبدی، سندرم متابولیک، هپاتیت، 	اختلال مصرف الکل، سیروز کبد، هپاتیت خودایمنی، بیماری سلیاک، ویروس اپشتین - بار، سرطان کبد، هموکروماتوز، مونونوکلئوز، سپسیس، بیماری ویلسون، پلی‌میوزیت

بیماری کبد چرب شایع‌ترین علت افزایش آسیب دیدگی کبد است

افزایش آنزیم‌های کبدی می‌تواند یک نشانه عدم کارکرد درست کبد باشد. سلول‎های آسیب دیده یا ملتهب ریه آنزیم‌هایی را درون جریان خون آزاد می‌کنند، که با یک آزمایش خون می‌توان آنها را کشف کرد. در صورتی که مردم دچار علایم اختلالاتی باشند که به طور معمول سبب آسیب کبد می‌شود، پزشکان آنان را برای بررسی وضعیت آنزیم‌های کبدی مورد آزمایش قرار می‌دهند. بیماری کبد چرب شایع‌ترین علت افزایش آسیب دیدگی کبد است. مردم دچار بیماری مزبور می‌توانند این اختلال را در صورت لزوم با کاهش وزن یا کاهش میزان مصرف الکل مدیریت کنند. دیگر علل التهاب کبد نیز قابل درمان محسوب می‌شوند.

درد کبد: علایم، علل و پیشگیری

 الکل, عفونت, سیستم ایمنی, ژنتیک, سرطان, بیوپسی

درد کبد ممکن است مبهم و غیر اختصاصی باشد

درد کبد را می‌توان در قسمت بالای شکم، در سمت دست راست حس کرد. این درد ممکن است نشانه‌ای از یک بیماری جدی باشد، بنابراین مراقبت پزشکی در مورد آن ضروری است. کبد سالم به بدن در مقابله با عفونت و پاکسازی خون کمک کرده و نقشی در متابولیسم دارد. کبد همچنین می‌تواند خود را در زمان آسیب‌دیدگی ترمیم کند. اگر کبد قادر به انجام وظیفه خود نباشد این وضعیت می‌تواند به مشکلی تهدیدگر زندگی تبدیل گردد. درد کبد ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود. این موضوع مهم است که علت این درد مشخص گردد و برای پیشگیری از صدمات غیر قابل برگشت درمان لازم صورت گیرد. بر مبنای اعلام CDC، 4.5 میلیون نفر، یعنی 1.8 درصد مردم در ایالات متحد آمریکا از بیماری کبدی رنج می‌برند.

هپاتیت D یا هپاتیت دلتا

هپاتیت D، هپاتیت دلتا، التهاب کبد، هپاتیت A، هپاتیت B، هپاتیت C، هپاتیت D و هپاتیت E، اینترفرون آلفای پگیلیتد، سیروز، سرطان کبد، نارسایی کبد

اگرچه هپاتیت D علاج ندارد مردم می‌توانند برای پیشگیری از وخامت صدمه دارو دریافت کنند

هپاتیت، التهاب کبد است که به طور معمول بر اثر یک عفونت ویروسی ایجاد می‌شود. پنج نوع اصلی هپاتیت وجود دارد: هپاتیت A، هپاتیت B، هپاتیت C، هپاتیت D و هپاتیت E. هر نوع هپاتیت علل مختلفی دارد. مردم ممکن است بر اثر تماس مستقیم با مایعات بدن شخص دچار هپاتیت D به آن مبتلاء شوند. به هر جهت، شخص فقط زمانی دچار هپاتیت D می‌شود که پیشتر به عفونت هپاتیت B مبتلا شده باشد. بر مبنای اعلام WHO، 5 درصد مردم جهان دچار که هپاتیت B مزمنند در عین حال به هپاتیت D مبتلاء هستند. این درصد معادل 15 تا 20 میلیون نفر است. 

فیبروز کبد

فیبروز کبد، پاتولوژیست، مقیاس‌ متاویر، ایشاک و بتس-لودویگ، ورید پورتال، ادم ، یرقان، آسیت، هپاتیت C، هپاتیت B، بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD)، استئوهپاتیت غیر الکلی، امیودارون، 	کلرپرومازین، متوتریکسات، تولبوتامید، 	ایسونیازید، متیل‌دوپا، اکسی‌فنیساتین پیوگلیتازون

فیبروز کبد می‌تواند به مشکلات جدی‌تر کبد مثل سیروز منجر شود

فیبروز کبد [فیبروز کبدی] هنگامی بروز می‌کند که جراحت یا التهاب مکرر یا درازمدت سبب انباشت مقادیر زیاد بافت مجروح در کبد می‌شود. اغلب انواع بیماری‌های مزمن کبد در نهایت می‌توانند سبب ایجاد فیبروز شوند. خلاف سلول‎های کبد سالم، سلول‌های بافت آسیب‌دیده نمی‌توانند خود را ترمیم کرده یا عملکرد خود را ادامه دهند. در نتیجه فیبروز می‎تواند کارکرد کلی کبد را کاهش داده و توانایی این دستگاه را در بازتولید خود مختل کند. بافت مجروح ناشی از فیبروز در عین حال می‎تواند جریان خون به کبد را محدود یا مسدود کند. این می‌تواند در نهایت به قحط خون در سلول‌های کبد منجر شده و آنها را نابود کند و در کوران این فرآیند به ایجاد بافت مجروح بیشتر منجر شود.

مقالات دیگر...