دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

در صورت احساس درد در قسمت بالای سمت چپ شکم مردم باید به پزشک مراجعه کنند به ویژه اگر درد شدید باشد یا در صورتی که درد در هنگام تنفس عمیق شدیدتر شود.

طحال دستگاهی است که درست زیر قفسۀ دنده‎ها قرار دارد. اختلالات متعددی شامل انواع عفونت، بیماری‎های کبد و برخی انواع سرطان می‎توانند باعث بزرگ شدن طحال شوند، که زیر عنوان اسپلنومگالی شناخته می‎شود. اسپلنومگالی به طور معمول سبب بروز علایمی نمی‎‏شود. این معضل اغلب در طول معاینات روتین پزشکی مشخص می‎گردد. پزشک معمولاً قادر به حس طحال دارای اندازۀ نرمال در بزرگسالان نیست اما طحال بزرگ شده در لمس قابل حس است. در این وضعیت پزشک برای تشخیص علت بزرگ شدن طحال انجام تست‎های تصویربرداری را توصیه می‎کند. درمان بزرگ شدن طحال بر مبنای علت بروز این عارضه انجام می‎شود. برداشتن طحال با استفاده از عمل جراحی به طور معمول گزینۀ اول محسوب نمی‎شود، اما درمانی است که برخی از اوقات توصیه می‎گردد.

اوردوز استامینوفن شایع‎ترین علت نارسایی کبدی حاد در سطح کشور ایالات متحد آمریکا است. در کنار اینکه استامینوفن جزئی از ترکیب داروهای ضد درد غیر نسخه‎ای مثل تاینلول است، این ترکیب در بیش از 600 دارو، شامل داروهای غیر نسخه‎ای و نسخه‎ای وجود دارد.

کبد بزرگ شده به معنی کبدی است که از میزان نرمال بزرگ‎تر باشد. اصطلاح پزشکی مخصوص بزرگ شدن کبد هپاتومگالی است. گذشته از اینکه خود یک بیماری است هپاتومگالی یا بزرگ شدن کبد نشانه‎ای از یک اختلال زیربنایی مثل بیماری کبد، نارسایی احتقانی قلب یا سرطان محسوب می‎شود. درمان در این مورد شامل شناسایی و کنترل عالت این اختلال است. بزرگ شدن کبد ممکن است سبب بروز علامتی نشود. هنگامی که بزرگ شدن کبد نتیجه بیماری کبد باشد، این وضعیت ممکن است با موارد زیر همراه شود: درد شکم، خستگی مفرط، تهوع و استفراغ، زرد شدن پوست و سفیدی چشم‎ها (یرقان)

از آنجا که پس از رسیدن به مراحل خاصی سیروز دیگر قابل برگشت یا ترمیم نیست، پیشگیری در مورد این بیماری اغلب اوقات بهترین گزینۀ درمانی محسوب می‎شود.

سیروز کبدی توصیف‌گر وضعیتی است که در آن بافت‎های مجروح در کبد به تدریج جانشین بافت‎های سالم می‎شوند. سیروز کبدی یک بیماری پیشرونده است و به تدریج طی سالیان متمادی گسترش پیدا می‎کند. اگر این بیماری مهار نشود تجمع بافت مجروح در نهایت باعث توقف عملکرد کبد می‎شود. برای توسعۀ سیروز، نیاز به بروز آسیب درازمدت یا مداوم کبدی وجود دارد. وقتی بافت سالم در کبد تخریب شده و جای آن را بافت مجروح می‎گیرد وضعیت به سمت جدی شدن پیش می‎رود، زیرا می‎تواند باعث بلوک شدن جریان خون در کل کبد گردد.

هپاتیت C ویروسی است که به چگونگی کارکرد کبد لطمه می‎زند. وقتی کسی دچار ویروس هپاتیت C می‌شود، وی ممکن است عفونت حاد هپاتیت C را تجربه کند که یک ناخوشی نسبتاً خفیف است. به هر حال در اغلب موارد هپاتیت C فقط وقتی تشخیص داده می‌شود که بیماری به شکل مزمن درآمده است، یعنی در زمانی که فرد برای مابقی عمر خویش دچار آن خواهد بود. در مورد برخی از مردم عفونت از بین می‌رود. اما دیگران اثرات درازمدت و مزمن عفونت را تجربه خواهند کرد که در نهایت به نارسایی کبدی ختم می‌شود. بر مبنای اعلام WHO در حدود 71 میلیون نفر در سراسر جهان دچار هپاتیت C مزمن هستند.

کودکان نیز ممکن است به هپاتواسپلنومگالی دچار شوند

هپاتواسپلنومگالی اختلالی است که باعث تورم و بزرگ شدن کبد و طحال می‎شود. اختلالات پزشکی مرتبط به کبد اغلب با پیشوند "هپات‍-" (برای مثال هپاتیت) شروع می‎شود و در مورد اختلالات مرتبط به طحال پیشوند "اسپلن" مورد استفاده قرار می‎گیرد. اصطلاح "مگالی" نشان دهندۀ چیزی است که به صورت غیر نرمال بزرگ شده است. از آنجا که هم طحال و هم کبد نقش‌هایی اساسی در بدن ایفا می‎کنند، شناسایی و رفع هر گونه علت زیربنایی مسبب هپاتواسپلنومگالی موضوعی حیاتی محسوب می‎شود. چند اختلال مختلف می‎توانند باعث ایجاد هپاتواسپلنومگالی شوند.

انتظار می‎رود که در طول ده سال آینده این اختلال به علت پیشتاز در پاتولوژی کبد، نارسایی کبد، و شاخص لزوم پیوند کبد در کودکان و نوجوانان دنیای غرب تبدیل شود

محققان هشدار می‎دهند که بیماری کبد چرب غیر الکلی در حال افزایش است و اگر چاقی رشد خود را ادامه دهد این بیماری به یک اپیدمی تبدیل خواهد شد. کبد چرب غیر الکلی زمانی بروز می‎کند که چربی به میزان بیش از حد طبیعی در کبد جمع می‌گردد. این وضعیت زیر عنوان کبد چرب شناخته می‌شود. ممکن است در اوایل بیماری هیچ علامتی از آن وجود نداشته باشد، اما ادامه یافتن آسیب کبد ممکن است به اختلالات شدیدتر منجر گردد. برخی از مردم دچار بیماری کبد چرب غیر الکلی در ادامه به استئاتوهپاتیت غیر الکلی  مبتلا می‎شوند. این بیماری می‎تواند به سیروز یا جراحت و اختلال عملکرد کبد منجر گردد.

درد کبد علل مختلفی دارد. یافتن علت بروز درد کبد مهم است و نیز درمان آن برای پیشگیری از صدمات برگشت ناپذیر اهمیت دارد.

 درد کبد در قسمت بالای شکم و در سمت راست بدن قابل حس است. این درد می‎تواند نشانه‎ای از یک بیماری جدی باشد، بنابراین استفاده از مراقبت‎های پزشکی در مورد آن ضروری است. کبد سالم به بدن در مقابله با عفونت‎ها کمک می‎کند، خون را تمیز می‎نماید و در متابولیسم نقش دارد. کبد در عین حال قابلیت ترمیم خود در هنگام آسیب دیدگی را دارد. اگر کبد قادر به انجام وظایف خود به طور کامل نباشد، این موقعیت می‎تواند تهدید کننده حیات باشد. درد کبد علل مختلفی دارد. یافتن علت بروز درد کبد مهم است و نیز درمان آن برای پیشگیری از صدمات برگشت ناپذیر اهمیت دارد. بر مبنای اعلام "بنیاد کبد آمریکا"، حداقل 30 میلیون نفر یا یک‎دهم آمریکایی‎ها به برخی اشکال بیماری کبدی مبتلا هستند.

مقالات دیگر...