دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

انتظار می‎رود که در طول ده سال آینده این اختلال به علت پیشتاز در پاتولوژی کبد، نارسایی کبد، و شاخص لزوم پیوند کبد در کودکان و نوجوانان دنیای غرب تبدیل شود

محققان هشدار می‎دهند که بیماری کبد چرب غیر الکلی در حال افزایش است و اگر چاقی رشد خود را ادامه دهد این بیماری به یک اپیدمی تبدیل خواهد شد. کبد چرب غیر الکلی زمانی بروز می‎کند که چربی به میزان بیش از حد طبیعی در کبد جمع می‌گردد. این وضعیت زیر عنوان کبد چرب شناخته می‌شود. ممکن است در اوایل بیماری هیچ علامتی از آن وجود نداشته باشد، اما ادامه یافتن آسیب کبد ممکن است به اختلالات شدیدتر منجر گردد. برخی از مردم دچار بیماری کبد چرب غیر الکلی در ادامه به استئاتوهپاتیت غیر الکلی  مبتلا می‎شوند. این بیماری می‎تواند به سیروز یا جراحت و اختلال عملکرد کبد منجر گردد.

هپاتیت C ویروسی است که به چگونگی کارکرد کبد لطمه می‎زند. وقتی کسی دچار ویروس هپاتیت C می‌شود، وی ممکن است عفونت حاد هپاتیت C را تجربه کند که یک ناخوشی نسبتاً خفیف است. به هر حال در اغلب موارد هپاتیت C فقط وقتی تشخیص داده می‌شود که بیماری به شکل مزمن درآمده است، یعنی در زمانی که فرد برای مابقی عمر خویش دچار آن خواهد بود. در مورد برخی از مردم عفونت از بین می‌رود. اما دیگران اثرات درازمدت و مزمن عفونت را تجربه خواهند کرد که در نهایت به نارسایی کبدی ختم می‌شود. بر مبنای اعلام WHO در حدود 71 میلیون نفر در سراسر جهان دچار هپاتیت C مزمن هستند.

وقتی کبد بر اثر عفونت، بیماری، داورهای مخدر، مسمومیت یا مصرف بیش از حد الکل ملتهب می‌شود، به این وضعیت تحت عنوان هپاتیت اشاره می‌گردد. هپاتیت‌های عفونی رایج شامل انواع هپاتیت A، B یا C هستند. منشأ تمامی این انواع هپاتیت عفونت‌های ویروسی است.

دلیل اصلی هپاتیت الکلی مصرف زیاد و طولانی مدت الکل است. مواد شیمیایی سمی رها شده از طریق تجزیة الکل سبب التهاب شده و می‌تواند سلول‌های کبدی را نابود کند.

هپاتیت الکلی نوعی بیماری است که بر اثر نوشیدن مشروبات الکلی ایجاد می‌شود. این بیماری سبب ساخته شدن چربی در سلول‌های کبدی، همچنین التهاب و حتی ایجاد جراحت در کبد می‌شود. این اختلال اغلب اوقات در افراد دچار مصرف زیاد مشروب الکلی بروز می‌کند. افرادی که طی سالیان متمادی به مقدار زیاد مشروب الکلی مصرف می‌کنند و مقادیر مسمومیت‌زای الکل در بدنشان جمع می‌شود بیش از دیگران در خطر ابتلاء به این بیماری قرار دارند. الکل اتیلیک یا اتانول یکی از ترکیبات موجود در آبجو، شراب، و لیکور است که می‌تواند سبب مسمومیت شود. الکل به تمامی دستگاه‌های بدن و همچنین سیستم عصبی مرکزی آسیب می‌زند. اثرات الکل بر فرد دقیقاً به میزان مصرف الکل توسط وی بستگی دارد.

درد کبد علل مختلفی دارد. یافتن علت بروز درد کبد مهم است و نیز درمان آن برای پیشگیری از صدمات برگشت ناپذیر اهمیت دارد.

 درد کبد در قسمت بالای شکم و در سمت راست بدن قابل حس است. این درد می‎تواند نشانه‎ای از یک بیماری جدی باشد، بنابراین استفاده از مراقبت‎های پزشکی در مورد آن ضروری است. کبد سالم به بدن در مقابله با عفونت‎ها کمک می‎کند، خون را تمیز می‎نماید و در متابولیسم نقش دارد. کبد در عین حال قابلیت ترمیم خود در هنگام آسیب دیدگی را دارد. اگر کبد قادر به انجام وظایف خود به طور کامل نباشد، این موقعیت می‎تواند تهدید کننده حیات باشد. درد کبد علل مختلفی دارد. یافتن علت بروز درد کبد مهم است و نیز درمان آن برای پیشگیری از صدمات برگشت ناپذیر اهمیت دارد. بر مبنای اعلام "بنیاد کبد آمریکا"، حداقل 30 میلیون نفر یا یک‎دهم آمریکایی‎ها به برخی اشکال بیماری کبدی مبتلا هستند.

کبد چرب نوعی خلاصه‌گویی برای بیماری کبد چرب غیر الکلی است. همچنین "غیر الکلی" نوعی خلاصه‌گویی برای NAFLD است که آن را از بیماری کبدی مشابهی که بر اثر مصرف بیش از حد الکل ایجاد می‌شود، متمایز می‌کند. بیماری کبد چرب غیر الکلی در افراد با هر سطح از مصرف الکل شامل آنهایی که اصلاً الکل مصرف نمی‌کنند دیده می‌شود. افراد مبتلا به این مشکل ممکن است از آن آگاه نباشند و خود را نرمال ارزیابی کنند.