دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

قحطی‌زدگی در بارداری به سلامت روانی بچه در بزرگسالی آسیب می‎زند

اختلال شخصیتی اسکیزوئید، سایکوز، افسردگی، اختلال روانی، سوءتغذیه، قحطی، بارداری، بچه‎های قحطی زده، هلند، ندرلند، جنگ جهانی دوم

سلامت روانی در نمونه‎هایی که مادران آنها در دوران بارداری در شرایط سوء تغذیه بسر برده بودند، ضعیف‎تر بود

مقالات بیماری‌های کودکان

• تیم نیومن، دکتر جاسمین کالیر
• ترجمۀ فرهنگ راد

یک مطالعه با استفاده از داده‎های تاریخی پی برده است که فرزندان متولد شده از مادرانی که در طول دوران بارداری با قحطی مواجه بوده‎اند در معرض خطر بیشتری برای ابتلاء به اختلالات روانی در دوران بزرگسالی قرار دارند.
در برخی جنبه‎ها هر آنچه مادر بادرار تجربه می‎کند، برای فرزند نازادۀ وی نیز اتفاق می‎افتد.
به هر جهت، تحقیق در مورد اثرات اتفاقات جانبی زندگی بر فرزند زن باردار می‎تواند چالش‌برانگیز باشد. مطالعاتی از این دست به دوره‌های طولانی پیگیری نیاز دارند، و البته هیچ توجیه اخلاقی برای اینکه بتوان زنان باردار را زیر فشار آزمایشی قرار داد وجود ندارد.
اخیراً محققان بر آن شدند تا آشکار کنند که آیا سوء تغذیه در دوران بارداری بر سلامت روانی فرزند زن در آینده تأثیر منفی می‎گذارد یا خیر. برای رسیدن به بینشی در این مورد محققان داده‎های تاریخی مربوط به قحطی هلند در سال‎های 1944 و 1945 را گردآوری کردند.

قحطی هلند
در طول آخرین مرحلۀ جنگ جهانی دوم، شهرهای غرب هلند از جهان خارج منتزع شدند. در سراسر بخش اعظم جنگ، دسترسی به مواد غذایی وجود داشت اما در اکتبر 1944، این امکان از بین رفت.
جیرۀ غذایی روزانه به کمتر از 1000 کالری در نیمۀ دوم نوامبر 1944 محدود شد و در آپریل 1945 به کمتر از 500 کالری کاهش یافت.
در پایان آپریل ارسال مواد غذایی به 11.000 تن کاهش یافت، و در ماه می، که شهرها آزاد شدند، میزان تجدید ذخیرۀ مواد غذایی به سرعت به سطح نرمال برگشت.
با توجه به این واقعیت که قحطی هلند به یک ناحیۀ خاص در یک بازۀ زمانی کاملاً مشخص آسیب رسانده بود، این وضعیت شرایط کاملی را برای بررسی اثرات سوء تغذیه ایجاد کرد. فهم این موضوع نسبتاً ساده بود که چه کسانی و دقیقاً برای چه مدتی تحت فشار قرار داشتند. به همین دلیل برخی محققان به قحطی هلند به چشم یک آزمایشگاه انسانی نگاه کرده‎اند.
برخی از مطالعات به فرجام‌های سلامت قرار داشتن مادر باردار در شرایط قحطی پرداخته‎اند، اما اکثر این مطالعات به تبعات فیزیکی این وضعیت مثل دیابت، چاقی، و بیماری کرونری قلب توجه کرده‌اند تا آنکه در جستجوی نتایج بالقوه روان‌شناختی چنین شرایطی باشند.
محققانی که سلامت روانی را در چنین بستری مورد بررسی قرار داده‎اند بیشتر بر اختلالات روان‌شناختی اصلی مثل سایکوز و اختلال شخصیتی اسکیزوئید تمرکز کرده‎اند.
برای مطالعۀ جدید پژوهشگران به تصویر گسترده‌تری از موضوع نگاه کردند. آنها بر آن شدند تا "اثرات درازمدت قرار گرفتن در کوران قحطی هلند بر کیفیت زندگی مرتبط به سلامت روانی را ارزیابی کنند" و نتایج این مطالعه اخیراً در نشریۀ "پیری و سلامت روانی" منتشر شده است.

اثرات قحطی در طول بارداری
محققان داده‎های "مطالعۀ پنل خویشاوندی ندرلند" را مورد بررسی قرار دادند. آنها بر روی 673 هلندی که در فاصلۀ 16 نوامبر 1942 و 3 فوریه 1948 متولد شده بودند، تمرکز کردند.
این محدودۀ زمانی به محققان امکان می‎داد تا افرادی را که مادرانشان در طول بارداری قحطی را تجربه کرده بودند با آنانی که مادرانشان پیش و پس از دورۀ قحطی باردار بودند، مقایسه کنند.
تمامی نمونه‌ها یک پرسشنامه را که برای بررسی اختلالات آسیب زننده، اضطراب و افسردگی طراحی شده بود، کامل کردند. این پرسشنامه در زمانی تکمیل شد که میانگین سنی نمونه‌ها 57 سال بود. داده‎ها برای مواردی چون تنگدستی دوران کودکی - عاملی که پیشتر با اختلالات سلامت روانی در دوران بعدی زندگی مرتبط شده است - تنظیم شد.
آنالیز داده‎ها مطابق انتظار نشان داد که سلامت روانی در نمونه‎هایی که مادران آنها در دوران بارداری در شرایط سوء تغذیه بسر برده بودند، ضعیف‎تر بود. بر مبنای اعلام پژوهشگران:
"در شهرهای آسیب دیده، سلامت روانی افراد متولد شده در دوران پیش از قحطی و پس از قحطی در مقایسه با افراد متولد شده در دورۀ قحطی، بهتر بود."
محققان همچنین پی بردند که این اثرات سوء در میان زنان بیش از مردان بروز عینی داشت. برای دیگر مناطق هلند که تحت تأثیر قحطی قرار نداشتند، هیچ تفاوتی در سلامت روانی بین گروه‌ها مشاهده نشد.
نتایج جالب توجهند اما محققان به برخی کمبودهای مطالعه اشاره می‎کنند. برای مثال، آنها فقط این را می‎دانستند که کودکان مزبور در سن 15 سالگی کجا زندگی می‌کردند، تا اینکه محل دقیق تولد آنان را بدانند. و نیز اینکه حجم کلی نمونه‎ها نسبتاً کوچک بود.
همچنین بررسی سوء تغذیه به صورت مجزا تقریباً ناممکن است. زن بارداری که برای یافتن غذا در تلاش و تقلا است همچنین در معرض میزان بالایی از استرس روان‌شناختی قرار دارد که این خود می‎تواند بر سلامت روانی درازمدت کودک وی تأثیر منفی داشته باشد.
گفته می‌شود که این مطالعه لایۀ تازه‌ای به فهم ما از اثرات قحطی بر نوزاد نازاده اضافه می‌کند و از مطالعات قدیمی‎تر که به نتایج مشابهی رسیده بودند پشتیبانی می‎نماید. نویسندگان مطالعه امیدوارند کار خود را ادامه دهند و به صورت مشروح در مورد تفاوت‎های میان دو جنس که در این مطالعه به آنها رسیده‎اند، به بررسی بپردازند./

Source:
Famine in pregnancy impacts offspring's mental health in adulthood
By Tim Newman
Fact checked by Jasmin Collier
Published Fri 17 November 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط میان کمبود آهن و کاهش شنوایی

تأثیر فشار خون و ضربان قلب دوران نوجوانی بر سلامت روانی مردان در بزرگسالی

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.