دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

گریپ واتر – کاربردها، خطرات و درمان‎‌های دیگر برای کولیک نوزاد

بادرنجبویه، رازیانه، زنجبیل، بابونه، FDA، طب مکمل، مالش دادن شکم بچه

پیش از استفاده از گریپ واتر والدین باید موضوع را با پزشک کودکان مورد مشورت قرار دهند.

مقالات بیماری‌های کودکان

• جنا فلچر، دکتر کارن ریچاردسون
• ترجمه هستی فراست‌فر


کولیک (قولنج) برای والدین نوزادان اتفاقی ناامیدکننده و هراس‌آور است. از سوی دیگر بچه‌های سالم دچار کولیک دستکم به مدت سه ساعت در روز در طول سه روز در هفته یا بیشتر بدون هیچ علت خاصی گریه می‌کنند.
در گذشته، دکترها عنوان می‌کردند که کولیک بر اثر درد یا آشوب معده در نوزاد رخ می‌دهد، اما این ادعا اثبات نشده است. علی‌رغم این موضوع، بسیاری از والدین از گریپ واتر یا آب مخلوط با گیاهان برای تسکین آشوب معده در نوزادان استفاده می‌کنند، و این روند برای بسیاری از والدین و نیز حامیان طب جایگرین و گیاهی محبوبیت پیدا کرده است.
به هر جهت والدینی که برای تسکین کولیک نوزادان از گریپ واتر استفادم می‌کنند مقدمتاً باید با متخصص بیماری‌های کودکان مشورت کنند.

مطالب این مقاله:
• کولیک چیست؟
• گریپ واتر چیست؟
• گریپ واتر چگونه استفاده می‌شود؟
• ریسک‌ها و فواید
• آیا جایگزینی برای گریپ واتر وجود دارد؟

کولیک چیست؟
کولیک یا قولنج وضعیتی است که سبب می‌شود نوزاد سالم از جهات دیگر و برخوردار از تغذیۀ مناسب، 3 ساعت در روز یا بیشتر به مدت سه روز در هفته یا بیشتر به شدت گریه کند. نوزادان دچار کولیک بیچاره‌وار گریه می‌کنند و ممکن است دست‌هایشان را مشت کرده و در طول دوره‌های گریه کردن پاهایشان را به هم بپیچند.
کولیک زمانی آغاز می‌شود که 2 تا 3 هفته از سن نوزاد می‌گذرد و ممکن است تا سن 4 ماهگی بچه ادامه پیدا کند.
دکترها علت دقیق کولیک را نمی‌دانند، اما یک توضیح برای این مشکل این است که برخی از نوزادان در مقایسه با بقیه در مقابل محرک‌های محیطی حساس‌ترند. این تحریک‌پذیری بیش از حد باعث  استرس در آنها می‌شود، که این به نوبۀ خود آنها را وادار به گریه کردن می‌کند.
وقتی نوزاد کمی بزرگ‌تر می‌شود، توانایی بیشتری در انطباق خود با محیط پیدا می‌کند و میزان گریه در وی کاهش می‌یابد. اختلالات دیگر مثل گاز معده می‌تواند سبب شود که نوزاد به طریقی مشابه کولیک دچار گریه کردن شود.

گریپ واتر چیست؟
گریپ واتر ترکیبی از آب، جوش شیرین، و برخی گیاهان است که بسیاری از والدین برای تسکین کولیک و آشوب معده در نوزادان مورد استفاده قرار می‌دهند.
اغلب گریپ واتر در دسترس به صورت بازاری شامل ترکیبی از گیاهان مندرج در فهرست زیر است:
رازیانه
• زنجبیل
• بابونه
• بادرنجبویه
بسیاری از والدینی که از گریپ واتر برای تسکین کولیک استفاده می‌کنند، بر این باورند که کولیک بر اثر مشکلات معده یا گاز معده در نوزاد ایجاد می‌شود. از لحاظ نظری گیاهان فهرست بالا می‌توانند در رفع گاز کمک کنند، بنابراین ناراحتی مسبب گریه کردن بچه را کاهش می‌دهند.
گریپ واتر از زمان‌های قدیم مورد استفاده قرار می‌گرفته است. نخستین مورد ثبت شده از استفادۀ آن به 1840 میلادی در انگلستان برمی‌گردد که برای درمان بیماری مالاریا که تحت عنوان تب فن شناخته می‌شد مورد استفاده قرار گرفت. ترکیب اولیۀ گریپ واتر که شامل جوش شیرین، الکل و گیاهان بود در سال‌های دهۀ 1850 میلادی مورد اسقبال مادران و پرستاران بچۀ بریتانیایی قرار گرفت. بسیاری بر این باور بودند که گریپ واتر به آرام کردن بچه‌های ناراحت کمک می‌کند که شاید این اثر مقدمتاً ناشی از وجود الکل در گریپ واتر مورد استفاده در آن دوران بود.
امروزه الکل از ترکیب گریپ واتر خارج شده است زیرا دانشمندان می‌دانند که دادن الکل به بچه می‌تواند بی‌نهایت خطرناک باشد. به هر جهت، بسیاری از مادران و حامیان طب گیاهی در مورد اثرات آرام‌بخش گریپ واتر قسم می‌خورند.


برای مطالعه دقیق کولیک به لینک زیر در وبسایت مهرین - اخبار سلامت مراجعه کنید:
کولیک نوزادان - علایم، علل، تشخیص، و درمان

در زمینه بیماری‌های کودکان بیشتر بخوانیم:

راش پوشک - 
علت، درمان، مداوای خانگی، و طب مکمل


ترکیبات
ترکیبات گریپ واتر بر مبنای نوع برند متفاوت است. تمامی گریپ واترها حاوی گیاهان و آب هستند. اغلب آنها در ترکیب خود سدیم بیکربنات نیز دارند.
دیگر مخلفات گریپ واتر می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
• روغن شوید
• روغن رازیانه
• آلو
• بادرنجبویه
• زنجبیل
• مواد نگهدارنده
در صورت انتخاب گریپ واتر، والدین باید فهرست ترکیبات آن را به دقت مطالعه کنند. برخی از ترکیبات که باید از آنها اجتناب کرد شامل موارد زیر است:
گلوتن، مثل گندم
• فرآورده‌های لبنی
• سوکروز
• الکل
گندم یا لبنیات می‌توانند سبب بروز آشوب معده در نوزادان شوند، سوکروز می‌تواند فساد دندان در پی داشته باشد، و الکل می‌تواند مشکلات متعددی برای نوزادان ایجاد کند.
همچنین از آنجا که گریپ واتر به عنوان مکمل و نه دارو طبقه‌بندی می‌شود، تحت تنظیمات نظارتی FDA قرار ندارد. معنی این موضوع این است که هیچ ضمانتی وجود ندارد که محصول خریداری شده حاوی ترکیباتی باشد که بر روی برچسب محصول به چشم می‌خورد.

در مورد بیماری‌های کودکان بیشتر بخوانیم:

بیماری پنجم یا بیماری گونه سیلی خورده

گریپ واتر چطور استفاده می‌شود؟
پیش از استفاده از گریپ واتر والدین باید موضوع را با پزشک کودکان مورد مشورت قرار دهند. اگر نظر دکتر مثبت باشد، آنگاه والدین باید دستورالعمل روی برچسب گریپ واتر را به دقت مطالعه کنند. دستورالعمل مشخص می‌کند که چه مقدار گریپ واتر باید به بچه داده شود.
بهترین کار این است که گریپ واتر بدون مخلوط شدن با هر چیز دیگری مثل شیر پستان یا شیر خشک به بچه داده شود. بسیاری از بچه‌ها مزۀ شیرین گریپ واتر را دوست دارند و آن را بیرون نمی‌ریزند، کاری که در مورد برخی داروهای دیگر انجام می‌دهند.
والدین از دستورات موجود بر روی برچسب محصول و نیز متخصص کودکان تبعیت کنند.

ریسک‌ها و فواید
اگرچه اغلب فورمول‌های گریپ واتر عموماً ایمن هستند، برخی خطرات هراه استفاده از آنها مطرح است. علی‌رغم محبوبیتش در مورد درد گاز معده و کولیک، هیچ نوع مطالعات درخوری اثربخشی گریپ واتر را برای درمان درد معده نشان نداده‌اند.
خطرات ناشی از استفاده از گریپ واتر می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
• گریگ واتر می‌‏تواند موجب واکنش آلرژیک در بچه شود
• گریپ واتر برخی باکتری‌ها را وارد سیستم گوارش بچه می‌کند
• اگر در فاصلۀ کمی از تولد به نوزاد داده شود گریپ واتر می‌تواند باعث توقف خوردن شیر توسط نوزاد و تأخیر تحویل شیر مادر شود
بنابراین اگرچه بسیاری از مردم شواهد روایی را در مورد اینکه گریپ واتر می‌تواند گریۀ نوزاد را ساکت کند، تأیید و از مصرف آن حمایت می‌کنند، والدین باید این موضوع را نیز لحاظ کنند که آیا سود گریپ واتر بر زیانش چربش دارد یا خیر.
همچنین، از آنجا که FDA مصرف گریپ واتر را برای کولیک یا هر اختلال و بیماری دیگری تأیید نکرده است، این محصول از بوتۀ تنظیمات نظارتی معمول برای داروها نگذشته است.

آیا جایگزینی برای گریپ واتر وجود دارد؟
از آنجا که بسیاری از متخصصان پزشکی بر علیه مصرف گریپ واتر هشدار می‌دهند، والدین ممکن است موضوع پیدا کردن جایگزین‌هایی برای گریپ واتر را در دستور کار قرار دهند.
دیگر روش‌ها برای این مورد شامل موارد زیر است:
• قنداق کردن بچه
• ایجاد فشار خفیف و ملایم روی ناحیۀ شکم بچه
• مالش دادن ملایم شکم نوزاد با حرکات دورانی برای کمک به خارج شدن گاز از معدۀ بچه
• در صورت استفاده از شیر خشک، چرخش به سوی استفاده از شیر خشک‌های معتبرتر بر مبنای نظر متخصص بیماری‌های کودکان
• در صورت تغذیۀ بچه با شیر مادر، مادر می‌تواند برای پیشگیری از مواد غذایی موجب ایجاد گاز یا اختلال معده رژیم غذایی خود را تغییر داده و از مصرف غذاهی تند و ادویه‌دار، لبنیات و برخی انواع خاص سبزیجات خودداری کند.
• پرت کردن حواس بچه
• امتحان ایجاد صدای سفید
برخی فرآورده‌ها مثل قطره‌های ضد گاز معده در دسترسند که والدین می‌توانند از آنها استفاده کنند. به هر جهت، هیچ شواهدی برای اثبات این موضوع وجود ندارد که این فرآورده‌ها برای یک بچۀ خاص مناسب‌تر از گریپ واتر هستند. والدین پیش از استفاده از هر نوع داروی گیاهی باید با پزشک بیماری‌های کودکان مشورت کنند.
این مهم نیست که والدین چه چیزی انتخاب می‌کنند، دورۀ کولیکی زندگی نوزاد سپری می‌شود. اگرچه دورۀ ابتلا به کولیک در نوزاد ابدی به نظر می‌رسد، کولیک تقریباً همیشه با مرور زمان و رسیدن بچه به سن سه تا چهار ماهگی خود به ‏خود رفع می‌شود.


Source:
Medical News Today
Gripe water: Uses and other treatments for baby colic

Last reviewed Sat 12 August 2017
By Jenna Fletcher
Reviewed by Karen Richardson Gill, MD, FAAP 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

علل محتمل درد شکم

رژیم غذایی در گاستروپارزی یا تأخیر در تخلیه معده - هشت نکته برای کمک به کارکرد معده

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.