plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

علل ریفلاکس اسید در نوزادان

 کوتاه بودن مری, گاستروپارزی, تخلیه معده, فتق هیاتال, زاویه وی, تغذیه زیاد

ریفلاکس اسید در نوزادان بسیار شایع است

مقالات بیماری‌های کودکان و نوزادان
تغییر اندازه و نوع قلم متن

در این مقاله:
• علل بالقوه ریفلاکس اسید در نوزادان
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم"تف کردن" در نوزادان بسیار شایع است، و کسانی که نوزادی در خانه دارند این موضوع را احتمالاً می‌دانند. و در اکثریت موارد این موضوع مشکل بزرگی نیست.
ریفلاکس اسید زمانی اتفاق می‌افتد که محتویات معده به عقب برگشته وارد مری می‌شود. این مشکل در نوزادان بسیار شایع است و در اغلب موارد پس از تغذیه نوزاد بروز می‌کند.
اگرچه علت دقیق این موضوع روشن نیست چند عامل هست که به عنوان تقویت کننده ریفلاکس اسید عمل می‌کنند.


علل بالقوه ریفلاکس اسید در نوزادان

نارس بودن اسفنکتر پایینی مری
اسفنکتر پایینی مری حلقه‌ای عضلانی در پایین مری نوزاد است که برای ورود غذا به معده باز شده و برای نگهداری غذا در معده بسته می‌شود.
این عضله در نوزادان به طور کامل شکل نگرفته است به ویژه اگر نوزاد نارس باشد. وقتی اسفنکتر پایینی مری باز می‌شود محتویات معده نوزاد می‌تواند به سمت عقب جریان یابد و وارد مری بچه شود، که باعث می‌شود تا نوزاد محتویات معده را به صورت تف یا استفراغ از دهان خارج کند. همان گونه که قابل تصور است این وضعیت می‌تواند باعث ناراحتی شود.
این مشکل بسیار شایع است و معمولاً باعث ایجاد علایم دیگری نمی‌شود. به هر حال بالا آوردن مداوم ناشی از ریفلاکس اسید در برخی موارد می‌تواند باعث آسیب‌دیدگی جدار مری شود. این مورد شیوع بسیار کمتری دارد.
اگر بالا آوردن با علایم دیگری همراه شود این وضعیت زیر عنوان بیماری ریفلاکس معده به مری یا GERD شناخته می‌شود.

کوتاه یا باریک بودن مری
محتویات معده ریفلاکس شده مسیر کوتاه‌تری در پیش خواهد داشت اگر مری کوتاه‌تر از میزان نرمال باشد. و اگر مری باریک‌تر از میزان نرمال باشد جدار مری ممکن است آسان‌تر تحریک گردد.

رژیم غذایی
تغییر دادن غذاهایی که بچه می‌خورد ممکن است باعث کاهش شانس ریفلاکس اسید شود. و اگر نوزاد شیر پستان می‌خورد ایجاد تغییراتی در برنامه غذایی مادر ممکن است برای نوزاد شیرخوار مفید باشد. برخی مطالعات نشان داده‌اند که کاهش مصرف شیر و تخم مرغ در این مورد مفید است، اگرچه برای تعیین میزان اثرگذاری این مورد به تحقیق بیشتری نیاز است.
بسته به سن نوزاد برخی غذاها ممکن است علت ایجاد ریفلاکس اسید باشند. برای مثال، مرکبات و محصولات گوجه فرنگی باعث افزایش تولید اسید معده می‌شوند.
خوراک‌هایی مثل شکلات، نعناع و غذاهای پرچربی می‌توانند باعث افزایش مدت باز ماندن اسفنکتر پایینی مری شده باعث برگشت محتویات معده به مری شوند.

گاستروپارزی (تأخیر در تخلیه معده)
گاستروپارزی اختلالی است که باعث تأخیر در تخلیه محتویات معده می‌شود.
معده در حالت نرمال منقبض می‌شود تا غذا برای گوارش از درون معده وارد روده کوچک شود. در هر حال، اگر عصب واگ دچار آسیب دیدگی باشد عضلات معده کار خود را به شکل کامل انجام نخواهند داد زیرا این عصب حرکت غذا را از معده در مسیر دستگاه گوارش کنترل می‌کند.
در گاستروپارزی محتویات معده زمانی طولانی‌تر از آنچه لازم است در معده باقی می‌ماند و این وضعی باعث تحریک ریفلاکس می‌شود. این بیماری در نوزادان سالم نادر است.

فتق هیاتال
فتق هیاتال اختلالی است که در آن قسمتی از معده از دهانه‌ای در دیافراگم حالت بیرون زده پیدا می‌کند. فتق‌های هیاتال کوچک باعث ایجاد مشکلی نمی‌شوند اما انواع بزرگ‌تر ممکن است باعث ریفلاکس اسید و سوزش سر دل شوند.
فتق‌های هیاتال بسیار شایعند، به ویژه در افراد سنین بالا 50، اما این فتق‌ها در نوزادان نادرند. به هر حال علل بروز آنها شناخته شده نیست.
فتق هیاتال در کودکان معمولاً مادرزادی است و ممکن است باعث شود تا اسید معده از معده به عقب برگشته وارد مری شود.

حالت قرارگیری نوزاد در زمان تغذیه
حالت قرارگیری نوزاد - خصوصاً در زمان تغذیه و پس از آن - یک علت مکرراً نادیده گرفته شده ریفلاکس اسید در نوزادان است.
حالت افقی وضعیت را برای برگشت محتویات معده به داخل مری آسان‌تر می‌کند. صرف نگه داشتن بچه در حالت عمودی در زمان تغذیه کردن وی و 20 تا 30 دقیقه پس از آن می‌تواند باعث کاهش ریفلاکس اسید شود.
به هر حال حالات خواب و قرار دادن تکیه گاه در زمان تغذیه یا خوابیدن توصیه نمی‌شود. این تکیه‌گاه‌های اضافی به قصد نگه داشتن سر و بدن بچه در یک حالت استفاده می‌شوند اما به علت خطر بروز سندرم مرگ ناگهانی نوزاد از سوی FDA توصیه نمی‌شوند.

زاویه وی
زاویه‌ای که پایه مری در آن به معده متصل می‌شود زیر عنوان "زاویه وی" شناخته می‌شود. تفاوت‌های زاویه مزبور ممکن است عامل تقویت کننده ریفلاکس اسید باشد.
این زاویه بسیار محتمل است که بر توانایی اسفنکتر پایینی مری برای نگهداری محتویات در معده و پیشگیری از ریفلاکس تأثیرگذار باشد. اگر این زاویه بسیار تند یا بیش از حد سراشیب باشد می‌تواند نگهداری محتویات معده را درون آن با مشکل مواجه کند.

تغذیه زیاد
تغذیه زیاد بچه در یک وهله می‌تواند باعث ایجاد ریفلاکس اسید شود. تغذیه مکرر نوزاد نیز می‌تواند عامل ایجاد مشکل مزبور باشد. تغذیه بیش از حد در نوزادان مصرف کننده شیر خشک بیش از نوزادان تغذیه شده با شیر مادر شایع است.
تغذیه بیش از حد می‌تواند باعث ایجاد فشار زیاد بر اسفنکتر تحتانی مری شود که این باعث می‌گردد تا نوزاد غذا را به بیرون تف کند. برداشتن این فشار غیر ضروری بر اسفنکتر پایینی مری و کاهش مقدار تغذیه باعث کاهش ریفلاکس می‌شود.
به هر حال اگر بچه مکرراً دچار ریفلاکس اسید می‌شود اما از جهات دیگر سالم و خوشحال به نظر می‌رسد در چنین شرایطی ممکن است اساساً نیازی به ایجاد تغییر در برنامه روتین تغذیه وی نباشد. در صورت نگرانی از بابت زیاد بودن مقدار تغذیه نوزاد والدین باید با پزشک مشورت کنند.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
نوزاد شما معمولاً بر ریفلاکس اسید غلبه می‌کند. به هر حال، در صورت وجود موارد زیر در بچه باید بلافاصله به دکتر مراجعه کرد:
• بچه وزن نمی‌گیرد
• بچه دچار مشکلات تغذیه است
• بچه دچار استفراغ شدید می‌شود
• در مدفوع بچه آثار خون وجود دارد
• بچه دارای نشانه‌های درد مثل قوس دادن به پشت است
• بچه به شکل غیر معمول در حالت تحریک بسر می‌برد
• بچه دچار مشکلات خواب است
در حالی که تعیین دقیق علت ریفلاکس اسید در نوزادان آسان نیست، تغییرات سبک زندگی و رژیم غذایی می‌توانند به رفع برخی از عوامل کمک کنند.
اگر ریفلاکس اسید با تغییرات مورد اشاره برطرف نشود و نوزاد دارای علایم دیگری باشد، پزشک می‌تواند تست‌هایی را برای رد تشخیص ابتلاء به یک اختلال دستگاه گوارش یا دیگر مشکلات مربوط به مری را در دستور کار قرار دهد./علل ریفلاکس اسید در نوزادان
دکتر کریستین ام. مویر، تیلا هولمن
ترجمه پریسا شعله‌دوست

Source:
Healthline
Causes of Acid Reflux in Infants
Medically reviewed by Kristen M. Moyer, MD —
Written by Tayla Holman
On November 13, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط میان کمبود آهن و کاهش شنوایی

استرس چگونه بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد؟‎

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.