plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

Image

خون در مدفوع نوزاد مشکلی جدی است؟

 عمل جراحی، شقاق، هموروئید، انسداد روده، آنتی‌بیوتیک، مایع‌درمانی، الکترولیت‌ها

بسیاری از نوزادان دستکم یک بار در طول دوره نوزادی دچار وجود خون در مدفوع می‌شوند

مقالات بیماری‌های کودکان و نوزادان
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• علل خون در مدفوع نوزاد
• نمودار رنگ مدفوع در نوزادان و مفهوم پزشکی آنها
• درمان خون در مدفوع نوزاد
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• دورنمابسیاری از نوزادان دستکم یک بار در طول دوره نوزادی دچار وجود خون در مدفوع می‌شوند. زور زدن برای دفع مدفوع، هموروئیدهای کوچک، و دیگر اختلالات خفیف ممکن است باعث ایجاد خون در مدفوع نوزاد شوند.
به هر حال مشکلات جدی‌تر - مثل خونریزی روده - نیز ممکن است باعث بروز خون در مدفوع شوند. بنابراین، در حالی که مردم نباید از دیدن خون در مدفوع نوزاد مضطرب گردند، ایده خوبی خواهد بود که برای تشخیص صحیح و درمان درست نوزاد خود را به پزشک ارجاع دهند.

علل خون در مدفوع نوزاد
اگر مدفوع نوزاد سرخ‌رنگ باشد همیشه به این معنی نیست که او خون دفع می‌کند. برخی غذاهای دارای رنگ سرخ مثل گوجه فرنگی و دیگر غذاهای فیبروزی ممکن است باعث ایجاد رگه‌ها یا لکه‌های قرمز رنگ در مدفوع نوزاد شوند. بنابراین باید به آنچه اخیراً به عنوان غذا به نوزاد داده شده است دقت کرد.
اگر رنگ سرخ موجود در مدفوع خون باشد شایع‌ترین علل شامل موارد زیرند:

یبوست
نوزادان دچار یبوست ممکن است برای دفع مدفوع زور بزنند. این زور زدن می‌تواند باعث خونی شدن مدفوع شود که علت آن ایجاد پارگی‌های کوچک در مقعد است. پزشکان این وضعیت را شکاف (شقاق) مقعد می‌نامند.
اغلب شقاق‌های مقعدی خود به خود بهبود می‌یابند. در هر حال، از آنجا که آنها باعث می‌شوند تا یک زخم باز در ناحیه مزبور در معرض انبوهی از باکتری‌ها قرار گیرد احتمال عفونی شدن زخم وجود دارد.
پزشک می‌تواند برای فروکش درد آنتی‌بیوتیک یا کرم توصیه کند.
برخی نوزادان دارای مدفوع بسیار سفت یا بسیار حجیم هستند یا ممکن است زمان درازی را بدون دفع مدفوع سپری کنند. همچنین نوزاد ممکن است برای کاهش ریسک ابتلاء به یبوست نیاز به تغییر برنامه غذایی داشته باشد.

خون در شیر پستان
گاهی از اوقات شیر پستان حاوی خون است. این مشکل اغلب زمانی بروز می‌کند که زن شیرده دچار ترک یا صدمات نوک پستان است. وقتی چنین اتفاقی رخ می‌دهد احتمال آن هست که نوزاد مقداری از خون مزبور را ببلعد. این وضعیت می‌تواند باعث رهش رگه‌های خون در مدفوع نوزاد شود یا باعث گردد که کل مدفوع قرمز رنگ به نظر برسد.
تا زمانی که زن شیر دهنده دچار یک بیماری واگیردار مثل HIV یا ایدز نباشد بلعیدن خون برای نوزاد خطرناک نیست. به هر حال درمان صدمه ایجاد شده برای نوک پستان اهمیت دارد زیرا صدمات مزمن نوک پستان می‌تواند باعث ایجاد اختلال در شیردهی و عفونت شود.

انواع عفونت
برخی عفونت‌ها می‌توانند باعث ایجاد خون در مدفوع شوند. بعضی نوزادان ممکن است در زمان دچار شدن به عفونت اسهال داشته باشند.
یکی از خطرناک‎ترین این عفونت‌ها انتروکولیت نکروز دهنده است. این عفونت در میان نوزادان پری‌ترم و نوزادان دچار دیگر اختلالات سلامت بیشتر شایع است. والدین ممکن است متوجه شوند که معده نوزاد متورم به نظر می‌رسد یا اینکه نوزاد تمایلی به تغذیه شدن از خود نشان نمی‌دهد.
از آنجا که انتروکولیت نکروز دهنده می‌تواند کشنده باشد، دکتر نیاز دارد تا هر نوزادی را که دچار دفع مدفوع خونی یا ریسک فاکتورهای دیگر است ارزیابی کند.

هموروئید
هموروئید یک ورید متورم خارج مقعد یا درست در آستانه ورودی آن است. وقتی نوزاد مدفوع دفع می‌کند، هموروئیدها ممکن است خونریزی کرده باعث ایجاد رگه‌های خون در مدفوع شوند.
هموروئید در نوزادان در مقایسه با شقاق مقعد شیوع کمتری دارد بنابراین والدین باید نوزاد را برای تشخیص پیش دکتر ببرند.
برخی هموروئیدها به شکل طبیعی التیام پیدا می‌کنند، اما مابقی نیاز به درمان دارند. به طور معمول هموروئید نشانه‌ای از آن است که نوزاد دچار یبوست بوده و برای دفع مدفوع نیاز به زور زدن دارد.

اسهال
اسهال خونی می‌تواند نشانه یک مورد عفونت باکتریایی مثل سالمونلا یا اشیریشیا کولی (ئی. کولی) باشد. این اختلالات اغلب خود به خود برطرف می‌شوند، اما می‌توانند در نوزادان باعث ایجاد دهیدراسیون خطرناک شوند. نوزادان دچار اسهال خونی نیاز به مراقبت پزشکی دارند.

آلرژی غذایی و حساسیت غذایی
نوزادان دچار حساسیت یا آلرژی غذایی ممکن است روزها، هفته‌ها یا حتی ماه‌ها دچار اسهال خونی باشند. اگر والدین مکرراً در مدفوع نوزاد نشانه‌های خون مشاهده کنند، به ویژه اگر این اتفاق پس از تغییری در رژیم غذایی نوزاد یا نوزاد دارای تغذیه از شیر پستان بیفتد، باید در مورد آلرژی به پزشک مراجعه کرد. بسیاری از نوزادان نسبت به سویای موجود در شیر خشک دچار آلرژی هستند [آلرژی سویا].

خونریزی دستگاه گوارش فوقانی
وجود خون تیره رنگ در مدفوع یا مدفوع سیاه ممکن است نشانه آن باشد که بخش بالایی دستگاه گوارش نوزاد، مثل مری، یا گلو، و یا بینی دچار خونریزی است.
برخی اوقات اتفاق مزبور پس از یک مورد آسیب‌دیدگی تروماتیک مثل دچار شدن به حالت خفگی رخ می‌دهد. در موارد دیگر خونریزی دستگاه گوارش فوقانی نتیجه یک عفونت یا بیماری شدید است.
خونریزی دستگاه گوارش فوقانی یک مورد اورژانسی در پزشکی است.


نمودار رنگ مدفوع در نوزادان و مفهوم پزشکی آنها
نمودار زیر به صورت مشروح رنگ‌های مختلف مدفوع در نوزادان و مفهوم آنها را تشریح می‌کند.

1. سیاه
• در نوزادان زیر سن یک هفته نرمال است
• در مورد نوزادان بزرگ‌تر به پزشک مراجعه کنید. این وضعیت ممکن است نشان دهنده خونریزی داخلی باشد
2. سفید
• در جستجوی کمک پزشکی باشید
• مدفوع سفید رنگ یک نشانه مشکلات کبد است
3. قهوه‌ای یا نارنجی
• در نوزادان دارای تغذیه شیر خشک نرمال است
4. سبز
• به طور معمول علتی برای نگرانی محسوب نمی‌شود
• می‌تواند نتیجه مصرف دارو، رژیم غذایی، یا آلرژی باشد
5. قرمز
• دنبال کمک پزشکی باشید
• به طور معمول ناشی از وجود خون در مدفوع است
6. زرد
• در نوزادان دارای تغذیه از شیر پستان نرمال است


درمان خون در مدفوع نوزاد
تمامی انواع مدفوع خونی نیاز به درمان ندارند. هموروئیدهای کوچک و شقاق مقعد اغلب خود به خود برطرف می‌شوند.
به هر حال، از آنجا که نوزادان در برابر برخی عفونت‌ها آسیب‌پذیرتر هستند، پزشک احتمالاً به دنبال تشخیص علت و برطرف کردن آن خواهد بود.
درمان درست به دلیل خونریزی بستگی دارد و می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
• درمان درد ناشی از هموروئید و شقاق. دکتر ممکن است حمام نشیمن یا استفاده از کرم را توصیه کند.
• عمل جراحی. برخی شقاق‌ها یا هموروئیدها خود به خود برطرف نمی‌شوند و ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشند. انسداد روده که سبب خونریزی شود نیز ممکن است نیازمند جراحی باشد.
• آنتی‌بیوتیک. پزشک ممکن است برای برخی عفونت‌ها یا پیشگیری از عفونی شدن شقاق آنتی‌بیوتیک تجویز کند.
• مایعات. پزشک ممکن است تزریق وریدی مایعات یا الکترولیت‌ها را برای نوزادانی که اسهال در آنها به دهیدراسیون منجر شده است توصیه کند.
• تغییرات غذایی. خوردن فیبر بیشتر می‌تواند در مورد نوزادان با سن بیشتر مفید باشد. نوزادان خردسال‌تر ممکن است نیاز به آن داشته باشند که مصرف شیر خشک در آنها به نوشیدن شیر بیشتری از پستان چرخش کند. گاهی از اوقات زن شیرده باید برنامه غذایی خود را تغییر دهد.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در اغلب موارد مدفوع خونی تهدید آنی برای زندگی محسوب نمی‌شود. به هر حال، این موضوع حائز اهمیت است که هر زمانی که در مدفوع نوزاد خون دیده شود او را به پزشک برسانند. پزشک می‌تواند علت را تشخیص داده و درمان مناسب را توصیه کند.
در صورت مواجهه با موارد زیر بچه باید به اورژانس منتقل شود:
• دچار شدن به اسهال خونی
• وجود خون در مدفوع نوزاد و دچار بودن او به تب یا دیگر نشانه‌های بیماری
• نارس بودن نوزاد و وجود خون در مدفوع او
• ابتلاء به مدفوع خونی و نیز ورم شکم
• امتناع از غذا خوردن
• دچار شدن به حالت لتارژی، گیجی یا ناخوشی شدید

دورنما
خون در مدفوع نوزاد می‌تواند نشان دهنده یک مشکل موقتی مثل یبوست باشد. به هر حال، این اختلال را می‌توان نشانه‌ای از یک موقعیت پزشکی تهدیدگر زندگی مثل انتروکولیت نکروز دهنده تلقی کرد.
تشخیص علت بروز خون در مدفوع نوزاد برای والدین یا پرستار بچه دشوار است، بنابراین حیاتی است که بچه نزد پزشک برده شود.
بیشتر مشکلات مسبب بروز خون در مدفوع بسیار درمان‌پذیر هستند. حتی زمانی که یک مشکل زمینه‌ای جدی مطرح باشد، مراقبت پزشکی صحیح ضریب فرجام خوب برای بیمار را بالا برده و ممکن است به نجات زندگی وی نیز منجر گردد./


• کاریسا استفنز، زاون ویلینز
• ترجمه هستی فراست‌فر


Source:
Medical News Today
Blood in baby stool: Is it serious?
Medically reviewed by Carissa Stephens, RN, CCRN, CPN
On April 8, 2020
New —
Written by Zawn Villines

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده