دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

تورتیکولیس یا کجی گردن: انواع، و درمان

 سندرم داون, سندرم کلیپل-فایل, فیزیوتراپیست

شما ممکن است در 6 تا 8 هفته اول متوجه وجود چیزی غیر عادی در مورد نوزاد خود نشوید

تورتیکولیس [کجی گردن، کج‌گردنی] مشکلی است که عضلات گردن را درگیر می‌کند و باعث می‌شود تا سر به حالت کج قرار گیرد. اصطلاح تورتیکولیس از دو کلمه لاتین می‌آید: تورتوس به معنی چرخش کرده، و کولوم که به معنی گردن است. تورتیکولیس گاهی از اوقات "گردن خم‌ شده" نامیده می‌شود. اگر نوزاد در زمان تولد با این اختلال مواجه باشد آن را تورتیکولیس عضلانی مادرزادی می‌نامند. تورتیکولیس عضلانی مادرزادی شایع‌ترین نوع تورتیکولیس محسوب می‌شود. نوزادان ممکن است پس از تولد دچار تورتیکولیس شوند. این وضعیت به جای تورتیکولیس مادرزادی تورتیکولیس "اکتسابی" نامیده می‌شود. تورتیکولیس اکتسابی ممکن است به مشکلات پزشکی دیگر و جدی‌تر مرتبط باشد.

علل ریفلاکس اسید در نوزادان

 باریک بودن مری, رژیم غذایی, گاستروپارزی, فتق هیاتال, سوزش سر دل, زاویه وی

تعیین دقیق علت ریفلاکس اسید در نوزادان آسان نیست

"بیرون ریختن" در نوزادان بسیار شایع است، و کسانی که نوزادی در خانه دارند این موضوع را احتمالاً می‌دانند. و در اکثریت موارد این موضوع مشکل بزرگی نیست. ریفلاکس اسید زمانی اتفاق می‌افتد که محتویات معده به عقب برگشته وارد مری می‌شود. این مشکل در نوزادان بسیار شایع است و در اغلب موارد پس از تغذیه نوزاد بروز می‌کند. اگرچه علت دقیق این موضوع روشن نیست چند عامل هست که به عنوان تقویت کننده ریفلاکس اسید عمل می‌کنند.

مدفوع در نوزادان دارای تغذیه شیر مادر - چه زمانی باید نگران باشیم؟

مدفوع، نوزادان دارای تغذیه شیر، بافت مدفوع، بوی مدفوع، تواتر مدفوع، غذای جامد، آکادمی آمریکایی بیماری‌های کودکان، نارنجی، سبز، آبی، مکونیوم

در طول هفته‌های اول زندگی نوزاد هنوز در حال ایجاد عادت‌های مربوط به تغذیه و دفع مدفوع خود است

مدفوع نرمال نوزاد دارای تغذیه از شیر پستان رنگ زرد متمایل به قهوه‌ای یا سبز، حالت دانه دانه، و گاهی از اوقات اندکی شُل و ول دارد. در هفته‌های اول زندگی نوزاد، این موضوع شایع است که والدین و مراقبان بچه نگران سالم بودن نوزاد، کافی بودن تغذیه وی و حساس بودن به شیر خشک یا شیر پستان باشند. در چند روز اول پس از وضع حمل، نوزاد ممکن است مدفوع متراکم، و سیاه با قوامی شبیه به قیر داشته باشد. پزشکان این مدفوع را مکونیوم می‌نامند، و اغلب در طول چند روز ناپدید می‌شود. در طول هفته‌های اول زندگی نوزاد هنوز در حال ایجاد عادت‌های مربوط به تغذیه و دفع مدفوع خود است.

خون در مدفوع نوزاد - مشکلی جدی است؟

بسیاری از نوزادان دستکم یک بار در طول دوره نوزادی دچار وجود خون در مدفوع می‌شوند. زور زدن برای دفع مدفوع، هموروئیدهای کوچک، و دیگر اختلالات خفیف ممکن است باعث ایجاد خون در مدفوع نوزاد شوند. به هر حال مشکلات جدی‌تر - مثل خونریزی روده - نیز ممکن است باعث بروز خون در مدفوع شوند. بنابراین، در حالی که مردم نباید از دیدن خون در مدفوع نوزاد مضطرب گردند، ایده خوبی خواهد بود که برای تشخیص صحیح و درمان درست نوزاد خود را به پزشک ارجاع دهند. اگر مدفوع نوزاد سرخ‌رنگ باشد همیشه به این معنی نیست که او خون دفع می‌کند. 

تب در نوزادان و کودکان: چه زمانی به دکتر نیاز است؟

تغییرات اشتها, دهیدراسیون, ضعف, تغییرات رفتاری, استفراغ, اسهال, لتارژی, استفراغ, واکسیناسیون

در نوزادان خردسال، حتی تب خفیف نیز باید به عنوان یک دلیل نگران کننده در نظر گرفته شود

کودک شما در لمس گرم حس می‌شود. پس از گرفتن دمای بدن، میزان آن 103 درجه فارنهایت (39.4 درجه سانتی‌گراد) تعیین می‌شود – تب! حتی اگر سناریوی بالا بسیار آشنا به نظر برسد کماکان ممکن است باعث نگرانی باشد. با وجود این پیش از مراجعه به پزشک شما باید یک نفس عمیق بکشید. آشنایی با موضوع تب، کارکرد آن در بدن انسان و نشانه‌های هشدار دهنده که به معنی جدی بودن آن است برای ما مفید خواهد بود.

انتروکولیت نکروز دهنده و مشکلات روده در نوزادان نارس

انتروکولیت نکروز دهنده، نوزادان نارس، نوزاد فول-ترم، شیر خشک، مدفوع خونی، تست اشعه X، استومی، پروبیوتیک، باکتری

دکترها در مورد علت انتروکولیت نکروز دهنده مطمئن نیستند

انتروکولیت نکروز دهنده نوعی بیماری جدی است که روده نوزادان نارس را درگیر می‌کند. این بیماری معمولاً در طول دو هفته اول زندگی نوزادانی بروز می‌کند که به جای شیر پستان از شیر خشک تغذیه می‌شوند. در این وضعیت باکتری‌ها به دیواره روده هجوم می‌برند. این می‌تواند باعث ایجاد یک ترک یا شکاف شود که امکان می‌دهد تا اجرام بیماریزا به داخل شکم نشت کنند. در صورت عدم درمان وضعیت مورد اشاره می‌تواند به عفونت جدی و مرگ منتهی شود. دکترها در مورد علت انتروکولیت نکروز دهنده مطمئن نیستند. آنان اکنون این را می‌دانند که نوزاد نارس دارای ریه‌ها و روده‌هایی است که ضعیف‌تر از نوزادان فول-ترم هستند.

مخاط در مدفوع نوزاد - علل و درمان

مخاط در مدفوع نوزاد، اسهال، باکتری، ویروس، رژیم غذایی، آلرژی، تغذیه با شیر پستان، خونریزی، استئاتوره، مدفوع چرب

بیشتر تغییرات ایجاد شده در مدفوع نوزادان موقتی است

در صورت عدم وجود علایم دیگر بودن مقدار کمی مخاط در مدفوع نوزاد علتی برای نگرانی ندارد. به هر حال، وجود مقادیر بالای مخاط، مشاهده مخاط در چند بار مدفوع کردن متوالی، یا همراه بودن آن با نشانه‌های اسهال می‌تواند نشانه‌ای از وجود آلرژی، عفونت دستگاه گوارش یا یا مشکلی دیگر باشد. روده‌ها به شکل طبیعی برای پوشاندن دستگاه روده، هضم غذا و دفع مدفوع مخاط تولید می‌کنند. برخی از اوقات، مقداری از این مخاط در مدفوع وارد می‌شود. وجود مقدار کمی مخاط در یک یا دو پوشک، به ویژه اگر با علایم دیگری همراه نباشد معمولاً نشانه‌ای از بیماری نیست. گاهی از اوقات، مخاط در مقادیر زیاد بروز کرده یا در چند روز متوالی دیده می‌شود. در این مورد احتمال وجود مشکلی زیربنایی در نوزاد مطرح است.

مقالات دیگر...