دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سکسکه در نوزادان گرایشی به بروز بدون هر گونه علت مشخص از خود نشان می‎دهد اما تغذیه نوزاد در برخی موارد می‎تواند باعث ایجاد اسپاسم در دیافراگم شود.

چند راه مختلف برای متوقف کردن یا پیشگیری از سکسکه در نوزادان در دسترس است. برای مثال ایجاد وقفه در تغذیه نوزاد برای آروغ زدن وی و استفاده از آرام کننده‌ها می‎تواند کمک کننده باشد. به خاطر سپردن این موضوع مهم است که بیشتر بچه‎ها در یک سال نخست زندگی دچار سکسکه می‎شوند و این موضوع در اغلب موارد علتی برای نگرانی محسوب نمی‎شود. سکسکه هنگامی اتفاق می‎افتد که دیافراگم در بچه منقبض می‎شود. هوای پرنیروی خارج شده از تارهای صوتی بسته شده صدای خاص مربوط به سکسکه را ایجاد می‎کند. پدر و مادر ممکن است نگران این باشند که سکسکه سبب ناراحتی در نوزاد می‎شود. نویسندگان مطالعه‎ای مربوط به سال 2012 عنوان می‎کنند که واکنش سکسکه ممکن است در خدمت خارج کردن هوای اضافی موجود در معده باشد. در هر حال، جامعه پزشکی هنوز در مورد علت بروز سکسکه به توافق نظر نرسیده است. بنابراین، چه اتفاقی در بدن سبب بروز سکسکه می‎شود؟

مصرف منظم دمنوش‌های گیاهی یا دیگر ترکیبات مایع می‎تواند به کاهش مصرف شیر در نوزاد یا افت سطح نمک در خون نوزاد منجر شود

علت کولیک ناشناخته است. کولیک ممکن است نتیجۀ عوامل تقویت کنندۀ متعددی باشد. اگرچه برخی علل در این مورد بررسی شده‎اند، لحاظ کردن علت برای تمامی ویژگی‎های مهم مثل این موضوع که چرا کولیک به طور معمول در اواخر نخستین ماه پس از تولد شروع می‎شود، چرا نوع بروز آن در نوزادان متفاوت است، چرا در برخی اوقات خاص در طول روز بروز می‎کند، و چرا به خودی خود از بین می‎رود، همگی مواردی دشوار یا حل نشده محسوب می‎شوند. عوامل تقویت کنندۀ محتمل که مورد بررسی قرار گرفته‎اند شامل موارد زیر است: سیستم گوارش بچه که هنوز توسعه نیافته است، عدم تعادل باکتری‌های سالم در دستگاه گوارش، آلرژی غذایی یا عدم تحمل غذایی، تغذیه بیش از حد، تغذیه کمتر از حد نیاز یا آروغ زدن مکرر نوزاد، اشکال اولیه میگرن دوران کودکی، استرس یا اضطراب خانواده

اگر بچه‎ای از بدو تولد دچار خس خس سینه بوده باشد، علت آن می‎تواند مادرزادی باشد

خس خس یا سر و صدای پرطنینی که از سینۀ به گوش می‌رسد در میان نوزادان و کودکان شایع است. در حدود 25 تا 30 درصد نوزادان دستکم یک دورۀ آن را تجربه می‎کنند. در حدود 40 درصد بچه‌ها تا 3 سالگی دچار این وضعیت می‎شوند و در مورد حدود 50 درصد آنان این اتفاق تا 6 سالگی رخ می‎دهد. شایع‌ترین دلیل بروز این عارضه آسم، آلرژی‎ها، عفونت‎ها و بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) است. ریه‎های بچه‎ها کوچک‎تر از افراد بزرگسال است، مقاومت راه هوایی، و انعطاف‌پذیری فنرمانند آن کمتر است و بچه‎های راه‌های هوایی اضافی کمتری دارند، بنابراین بسیار راحت‌تر از بزرگسالان دچار انسداد سیستم تنفسی می‌شوند.