plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

تب در نوزادان و کودکان: چه زمانی به دکتر نیاز است؟

تب تشنجی, لتارژی, دماسنج, دهیدراسیون, حالت لتارژیک، مشکل تنفسی، دشواری بلع

عدد ظاهر شده روی تب‌سنج همیشه بهترین نشانگر برای تعیین میزان ناخوشی کودک نیست.

دمای نرمال بدن انسان در حدود 98.6 درجه فارنهایت (37 درجه سلسیوس) است، و با وجود این دمای مزبور ممکن است در طول روز مختصری افزایش یا کاهش یابد. تب زمانی شروع می‌شود که دمای بدن به 100.4 درجه فارنهایت (39.4 درجه سانتی‌گراد) یا بالاتر می‌رسد. دمای بین 100.4 (38 درجه سانتی‌گراد) درجه و 102.2 درجه فارنهایت (39 درجه سانتی‌گراد) تب خفیف تلقی می‌شود؛ دمای بالای میزان اخیر تب بالا قلمداد می‌گردد. تب به خودی خود بیماری نیست. در عوض، بالا رفتن حرارت بدن نشانه‌ای از آن است که سیستم ایمنی کودک شما به سختی کار می‌کند تا با برخی انواع مهاجمان - معمولاً یک ناخوشی یا عفونت - مقابله کند.

علل ریفلاکس اسید در نوزادان

 کوتاه بودن مری, گاستروپارزی, تخلیه معده, فتق هیاتال, زاویه وی, تغذیه زیاد

ریفلاکس اسید در نوزادان بسیار شایع است

"تف کردن" در نوزادان بسیار شایع است، و کسانی که نوزادی در خانه دارند این موضوع را احتمالاً می‌دانند. و در اکثریت موارد این موضوع مشکل بزرگی نیست. ریفلاکس اسید زمانی اتفاق می‌افتد که محتویات معده به عقب برگشته وارد مری می‌شود. این مشکل در نوزادان بسیار شایع است و در اغلب موارد پس از تغذیه نوزاد بروز می‌کند. اگرچه علت دقیق این موضوع روشن نیست چند عامل هست که به عنوان تقویت کننده ریفلاکس اسید عمل می‌کنند.

مدفوع در نوزادان دارای تغذیه شیر مادر

 غذای جامد، آکادمی آمریکایی بیماری‌های کودکان

در طول هفته‌های اول زندگی نوزاد هنوز در حال ایجاد عادت‌های مربوط به تغذیه و دفع مدفوع خود است

مدفوع نرمال نوزاد دارای تغذیه از شیر پستان رنگ زرد متمایل به قهوه‌ای یا سبز، حالت دانه دانه، و گاهی از اوقات اندکی شُل و ول دارد. در هفته‌های اول زندگی نوزاد، این موضوع شایع است که والدین و مراقبان بچه نگران سالم بودن نوزاد، کافی بودن تغذیه وی و حساس بودن به شیر خشک یا شیر پستان باشند. در چند روز اول پس از وضع حمل، نوزاد ممکن است مدفوع متراکم، و سیاه با قوامی شبیه به قیر داشته باشد. پزشکان این مدفوع را مکونیوم می‌نامند، و اغلب در طول چند روز ناپدید می‌شود. در طول هفته‌های اول زندگی نوزاد هنوز در حال ایجاد عادت‌های مربوط به تغذیه و دفع مدفوع خود است.

خون در مدفوع نوزاد مشکلی جدی است؟

 عمل جراحی، شقاق، هموروئید، انسداد روده، آنتی‌بیوتیک، مایع‌درمانی، الکترولیت‌ها

بسیاری از نوزادان دستکم یک بار در طول دوره نوزادی دچار وجود خون در مدفوع می‌شوند

بسیاری از نوزادان دستکم یک بار در طول دوره نوزادی دچار وجود خون در مدفوع می‌شوند. زور زدن برای دفع مدفوع، هموروئیدهای کوچک، و دیگر اختلالات خفیف ممکن است باعث ایجاد خون در مدفوع نوزاد شوند. به هر حال مشکلات جدی‌تر - مثل خونریزی روده - نیز ممکن است باعث بروز خون در مدفوع شوند. بنابراین، در حالی که مردم نباید از دیدن خون در مدفوع نوزاد مضطرب گردند، ایده خوبی خواهد بود که برای تشخیص صحیح و درمان درست نوزاد خود را به پزشک ارجاع دهند. اگر مدفوع نوزاد سرخ‌رنگ باشد همیشه به این معنی نیست که او خون دفع می‌کند. 

تورتیکولیس یا کجی گردن: انواع، و درمان

تورتیکولیس اکتسابی, عضله استرنوکلیدوماستوئید, وضعیت بریچ, عفونت, سندرم داون, سندرم کلیپل-فایل

نوزادان ممکن است پس از تولد دچار تورتیکولیس شوند

تورتیکولیس [کجی گردن، کج‌گردنی] مشکلی است که عضلات گردن را درگیر می‌کند و باعث می‌شود تا سر به حالت کج قرار گیرد. اصطلاح تورتیکولیس از دو کلمه لاتین می‌آید: تورتوس به معنی چرخش کرده، و کولوم که به معنی گردن است. تورتیکولیس گاهی از اوقات "گردن خم‌ شده" نامیده می‌شود. اگر نوزاد در زمان تولد با این اختلال مواجه باشد آن را تورتیکولیس عضلانی مادرزادی می‌نامند. تورتیکولیس عضلانی مادرزادی شایع‌ترین نوع تورتیکولیس محسوب می‌شود. نوزادان ممکن است پس از تولد دچار تورتیکولیس شوند. این وضعیت به جای تورتیکولیس مادرزادی تورتیکولیس "اکتسابی" نامیده می‌شود. تورتیکولیس اکتسابی ممکن است به مشکلات پزشکی دیگر و جدی‌تر مرتبط باشد.

انتروکولیت نکروز دهنده و مشکلات روده در نوزادان نارس

پروبیوتیک، باکتری، مخمر، نوزاد نارس

دکترها در مورد علت انتروکولیت نکروز دهنده مطمئن نیستند

انتروکولیت نکروز دهنده نوعی بیماری جدی است که روده نوزادان نارس را درگیر می‌کند. این بیماری معمولاً در طول دو هفته اول زندگی نوزادانی بروز می‌کند که به جای شیر پستان از شیر خشک تغذیه می‌شوند. در این وضعیت باکتری‌ها به دیواره روده هجوم می‌برند. این می‌تواند باعث ایجاد یک ترک یا شکاف شود که امکان می‌دهد تا اجرام بیماریزا به داخل شکم نشت کنند. در صورت عدم درمان وضعیت مورد اشاره می‌تواند به عفونت جدی و مرگ منتهی شود. دکترها در مورد علت انتروکولیت نکروز دهنده مطمئن نیستند. آنان اکنون این را می‌دانند که نوزاد نارس دارای ریه‌ها و روده‌هایی است که ضعیف‌تر از نوزادان فول-ترم هستند.

هیدروسل در نوزادان پسر

هیدروسلکتومی، ارولوژیست، عفونت، تومور، فتق

هیدروسل زمانی بروز می‌کند که مایع به میزان بیش از حد درون کیسه بیضه جمع می‌شود

هیدروسل نوعی ورم در کیسه بیضه است، عضو شبه کیسه‌ای که بیضه‌ها را در خود جا داده است. هیدروسل زمانی بروز می‌کند که مایع به میزان بیش از حد درون کیسه بیضه جمع می‌شود. این اختلال بیش از همه گروه‌های سنی در میان نوزادان شایع است، اگرچه امکان ابتلاء پسربچه‌ها و مردان بزرگسال نیز وجود دارد. هیدروسل ممکن است طنینی جدی داشته یا جدی به نظر برسد، حتی دردناک باشد اما نباید نگران بود، چرا که هیدروسل به نوزاد آسیب نمی‌زند. هیدروسل حتی ممکن است خود به خود از بین برود اگرچه مردم باید در این مورد به پزشک مراجعه کنند.

مقالات دیگر...