دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

تب به خودی خود لزوماً نشانه‌ای از یک بیماری جدی نیست

تب به خودی خود لزوماً نشانه‌ای از یک بیماری جدی نیست. اگر رفتار نوزاد نرمال باشد حال وی احتمالاً خوب است. به هر جهت، اگر بچه زیر سه ماهه دچار تب بالای 38 درجه سانتی‌گراد در هنگام گرفتن درجه تب با دماسنج رکتال باشد، والدین باید بچه را به دکتر برسانند. شدت تب همیشه با میزان بیمار بودن بچه همبستگی ندارد. دمای بدن نوزاد ممکن است به دلایلی متفاوت از بیماری شامل گریه‎های طولانی مدت، نشستن زیر آفتاب داغ، یا گذراندن زمان به بازی کردن افزایش یابد. دمای بدن بچه در عین حال هنگام دندان درآوردن اندکی افزایش پیدا می‌کند. هیچ‌یک از این موارد باعث ایجاد تب نمی‌شود.

چند نوع قارچ می‌توانند باعث ایجاد کرم حلقوی شوند

کرم حلقوی نوعی راش است که شبیه به کرمی صورتی یا قرمز رنگ به نظر می‌رسد که درست زیر پوست حلقه زده است. به هر حال، کرم حلقوی در واقع اصلاً کرم نیست. کرم حلقوی یک عفونت قارچی مُسری به نام تینیا یا درماتوفیتوسیس (درماتوفیتوز) است. بروز راش کرم حلقوی در نوزاد می‌تواند هشدار دهنده باشد اما نامحتمل است که سبب ایجاد مشکلات درازمدت شود. ممکن است تمیز دادن کرم حلقوی از دیگر انواع راش‌های شایع در نوزادان دشوار باشد، بنابراین بهترین کار آن است که برای تشخیص به پزشک مراجعه شود. کرم حلقوی بسیار قابل درمان است و داروهای غیر نسخه‌ای اغلب باعث از بین رفتن آن در طول چند روز می‌شوند.

از آنجا که چیزی به نام بهترین پوشک وجود ندارد، مردم باید از چیزی برای بچه خود استفاده کنند که بهترین کارآیی را دارد.

پمادها و خمیرها و کرم‎ها ممکن است کمتر از لوسیون‎ها آزردگی پوستی ایجاد کنند. هم پمادها و هم خمیرها یک فضای حایل ایجاد می‎کنند که برای پوست امکان دریافت هوا را می‎دهد. کرم‌ها روی پوست را خشک کرده و امکان گذر هوا از آن را ایجاد می‎کنند. در مورد بهترین محصول برای استفاده باید با پزشک مشورت شود. به عنوان یک قاعده کلی باید از محصولات طراحی شده برای نوزادان استفاده شود. مردم باید از استفاده از محصولات حاوی جوش شیرین، بوریک اسید، حنا، فنول، بنزوکائین، دیفن‎هیدرامین، یا سالیسیلات خودداری کنند. این ترکیبات می‎توانند برای بچه‌های کوچک سمی باشند.

این موضوع مهم است که درک کنیم آنچه در مدفوع بزرگسالان نرمال محسوب می‎شود لزوماً در مورد مدفوع بچه مصداق ندارد.

اگر نوزاد هر روز دفع مدفوع نداشته باشد این موضوع لزوماً به مفهوم وجود مشکلی نیست. نوزادان تازه به دنیا آمده ممکن است در اوایل زندگی مدفوع کمی داشته باشند. اگر زنی از شیر پستان خود بچه را تغذیه کند، در صورت چرخش به تغذیه بچه با شیر خشک ممکن است بچه سه تا شش روز دفع مدفوع نداشته باشد. اگر بچه با شیر خشک تغذیه می‎شود، آنگاه باید منتظر بود که هر روز دستکم یک بار مدفوع دفع کند. هر میزان کمتر از این نشان دهنده یبوست است، اگرچه برخی نوزادان تغذیه شده با شیر خشک هم هر روز دفع مدفوع ندارند. دفع مدفوع به صورت روزانه در هنگامی که بچه تغذیه با غذاهای جامد را شروع می‎کند، نرمال است. دفع مدفوع بیش از یک بار پس از هر بار تغذیه در هر مرحله‌ای می‎تواند نشانه اسهال تلقی شود.

خون دماغ در کودکان سنین 2 تا 10 سال و نیز در مردم 50 تا 80 ساله به دفعات بیشتری رخ می‌دهد

خون دماغ در کودکان شایع است اما معمولاً کوتاه مدت بوده و به ندرت علتی برای نگرانی محسوب می‌شود. به هر حال موارد خونریزی شدید، برگشت کننده یا مداوم نیاز به مراقبت پزشکی دارد. پزشکان به خون دماغ زیر عنوان اپیستاکسیس اشاره می‌کنند. تقریباً 60 درصد مردم در مقطعی از زندگی خود دچار خون دماغ می‌شوند. به هر حال، این امکان وجود دارد که خون دماغ در کودکان سنین 2 تا 10 سال و نیز در مردم 50 تا 80 ساله به دفعات بیشتری رخ دهد. اگرچه خون دماغ در برخی مواقع می‌تواند هشدار دهنده باشد فقط در حدود 10 درصد موارد آن آنقدر جدی هستند که نیاز به درمان پزشکی داشته باشند.

والدین اگر نگران حال بچه خود باشند باید پزشک خبر کنند. بهترین کار در تمامی موارد گرفتن جانب احتیاط است

والدین اگر نگران حال بچه خود باشند باید پزشک خبر کنند. بهترین کار در تمامی موارد گرفتن جانب احتیاط است، به ویژه زمانی که موضوع نوزاد در میان باشد. پزشکان متخصص بیماری‎های کودکان و نوزادان می‎توانند نگرانی‌های والدین را در مورد مشکلات احتمالی نوزادان برطرف کنند. در صورت تماس تلفنی با پزشک والدین باید پیش از صحبت با پزشک قلم و کاغذی دم دست داشته باشند تا نکات بازگو شده از سوی پزشک را یادداشت کنند. در عین حال والدین باید اطلاعات زیر را آماده کرده باشند: دمای بدن نوزاد، هر مشکل پزشکی که نوزاد با آن مواجه است، نام داروها و دوز مصرفی آنها در صورتی که برای نوزاد از دارو استفاده می‎شود، گزارش مربوط به واکسن‌های نوزاد

اگر کودک دچار تأخیری در مراحل رشد خود باشد درمان زودهنگام بهترین راه کمک به پیشرفت یا حتی ارتقاء رشد وی است.

همچنان که والدین مراحل رشد کودک خود را زیر نظر دارند باید این نکته را به خاطر داشته باشند که هر کودکی مسیر منحصر به فرد خود را در این مورد طی می‌کند و طیف موسوم به نرمال محدوده‌ گسترده‌ای را در بر می‌گیرد. به هر حال آگاهی نسبت به نقاط عطف رشد در کودکان برای شناسایی تأخیر احتمالی رشد در آنان مفید است. این تأخیرها درجا زدن‌هایی در عرصه‌های رشد عاطفی، ذهنی یا فیزیکی یا تعداد بیشتری از این موارد را شامل می‌شود. اگر کودک دچار تأخیری در مراحل رشد خود باشد درمان زودهنگام بهترین راه کمک به پیشرفت یا حتی ارتقاء رشد وی است.

مقالات دیگر...