دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ماستوسیتوزیس سیستمیک چیست؟

آنتی‌هیستامین, مهار کننده‌های پمپ پروتون, استروئیدهای خوراکی, استروئید, اپی‌نفرین, میدوستورین, رایداپت

ماستوسیتوزیس سیستمیک تنبل شایع‌ترین شکل ماستوسیتوزیس سیستمیک است

ماستوسیتوزیس سیستمیک [ماستوسیتوز سیستمیک] اختلالی است که در آن سلول‌های سیستم ایمنی به نام مَست سل‌ها در ارگان‌های داخلی مختلف در بدن انباشته می‌شوند. مست سل‌ها به شکل نرمال در مغز استخوان تولید شده و در سطح بدن مثل پوست یا روده‌ها در تماس نزدیک با دنیای خارج از بدن قرار می‌گیرند. اگر کسی دچار آلرژی بوده و در تماس با یک ماده آلرژی‌زا قرار گیرد سیستم ایمنی مهاجمی بیگانه را احساس می‌کند. این وضعیت محرک رهش مواد التهابی به نام هیستامین توسط مست سل‌ها شده واکنش آلرژیک ایجاد می‌گردد.

یازده بیماری نادر پوستی

 لاملار ایکتیوزیس, هرلکوئین ایکتیوزیس, سندرم استیونس-جانسون و نکروز اپیدرمال سمی, اپیدرمولیزیس بولوسا, کرومهیدروزیس, نکروبیوزیس لیپوئیدیکا

اکثریت اختلالات پوستی نادر دارای یک پیوند ژنتیکی هستند

برخی از اختلالات مزبور ارثی هستند، که بدان معنی است که شخص در زمان تولد به آنها مبتلاء بوده یا در اوایل خردسالی دچار آنها می‌شود. هر کسی که دچار یک راش آزار دهنده یا دیگر ناخوشی‌ها باشد باید با متخصص پوست مشورت کند. در مورد اکثریت راش‌ها جایی برای نگرانی نیست. "انجمن آکادمی آمریکایی درماتولوژی" توصیه می‌کند که در صورت ابتلاء به راش با مشخصات زیر شخص به پزشک مراجعه کند: راش مبتلابه کل بدن است، در کنار راش دچار تب است، راش به شکل ناگهانی بروز کرده و گسترش یابد، تاول بر روی زخم باز ایجاد شده باشد، راش دردناک باشد، عفونت وجود داشته باشد.

دیستروفی عضلانی یا بیماری اتلاف عضلات - علل، علایم، و درمان‎ها

دیستروفی عضلانی، اتلاف عضله، دیستروفین، اتروفین، دیستروفی عضلانی دوشن، دیستروفی عضلانی بکر، میوبلاست، ژن دیستروفین، پروتئین دیستروفین، میوتونیک (بیماری استاینرت)، دیستروفی عضلانی مادرزادی، فاسیوکاپولوهومرال (FSHD)، دیستروفی عضلانی اکولوفارنژیال

دیستروفی عضلانی بیماری اتلاف عضله است که اشکال اصلی آن سالانه مبتلابه حدود 1 نفر از هر 1000 نفر جمعیت مذکر می‎شود

دیستروفی عضلانی اصطلاحی برای گروهی از اختلالات است که با کاهش پیشروندۀ تودۀ عضلانی و از دست دادن توان عضلات مشخص می‎شود. شایع‌ترین شکل دیستروفی عضلانی موسوم به دیستروفی عضلانی دوشن،  به طور معمول مبتلابه پسران جوان می‎شود اما دیگر اشکال این بیماری می‎تواند در دوران بزرگسالی ایجاد گردد. در حال حاضر هیچ علاجی برای دیستروفی عضلانی وجود ندارد، اما برخی درمان‎های پزشکی و فیزیکی می‎توانند علایم بیماری را بهبود ببخشند و پیشرفت آن را کُند کنند.

عجیب‌ترین بیماری‌های انسانی

بیماری‌های عجیب

بر مبنای داده‌های سازمان ژن‌های جهانی / Global Genes – یک سازمان پیشتاز در حمایت از بیماران مبتلاء به بیماری‌های نادر – در حدود 7000 نوع بیماری و اختلال نادر وجود دارد، و تعداد بیشتری هم هر روزه آشکار می‌شوند.

باور شخص به اینکه مرده است، دست "بیگانة" غیر قابل کنترل؛ این وضعیت‌ها صحنه‌هایی از یک فیلم ترسناک نیستند. بنابراین ممکن است شگفت‌زده شوید اگر بدانید که اینها فقط دو مورد از هزارها بیماری واقعی و نادرند که می‌توانند تأثیری نابودکننده بر زندگی افراد داشته باشند. بر مبنای داده‌های سازمان ژن‌های جهانی / Global Genes – یک سازمان پیشتاز در حمایت از بیماران مبتلاء به بیماری‌های نادر – در حدود 7000 نوع بیماری و اختلال نادر وجود دارد، و تعداد بیشتری هم هر روزه آشکار می‌شوند.

زامبی واقعی چیست؟

زامبی، زامبیسم، زامبیزم، رابرت سوتی، نامیرایی، مری شلی، مورچگان زامبی، اُفیکوردیسپس، اُفیکوردیسپس یونیلاترالیس سنسو لاتو، عنکبوت‌های زامبی، انیلوسیموس اکسیمیوس، ویروس احیاء شده، پیتوویروس سیبریکوم، غول-ویروس‌، گیاهان زامبی، فیتوپلاسما

زامبی در لغت به معنی مرده متحرک، جنازه احیاء شده و نامیرا است

زامبی‌ها به چهره‌هایی برجسته در فرهنگ عامه تبدیل شده‌اند و آخرالزمان زامبی استعاره‌ای است که در بسیاری از کتاب‌ها، فیلم‌ها، و سریال‌های تلویزیونی به کار می‌رود. اما آیا در عالم واقع موارد حقیقی زامبیسم (زامبیزم) در طبیعت وجود دارد؟ زامبی در لغت به معنی مرده متحرک، جنازه احیاء شده و نامیرا است. به هر نامی که آنها را بخوانید این مردگان از گور برمی‌خیزند تا راه بیفتند و جهان را از وحشت، و گاه از عفونت پُر کنند، و ساکنان جهان زامبی‌ها یکی از هیولاهای اصلی در فرهنگ عامه‌ محسوب می‌شوند. کلمه زامبی - که در ابتدا زومبای تلفظ می‌شد نخستین بار در سال‌های 1800 میلادی وارد زبان انگلیسی شد، زمانی که رابرت سوتی1 شاعر آن را در اثر خود به نام "تاریخ برزیل" آورد. 

عرق خون یا هماتی‌دروزیس - علل و درمان‎ها

هماتی‎دروزیس، هماتی‎دروز، هماتی‎هیدروزیس‎، همی‎هیدروز، عرق خون، تعریق خونی، خون‌شناسی، آتروپین، استرس فیزیکی، استرس عاطفی، عیسی مسیح، رگ‏های خونی

این موضوع برای پزشکان عادی شده است که به هیچ علت اصلی یا نهفته‎ای در مورد هماتی‌دروزیس دست پیدا نکنند

متون اساطیری و مذهبی پر از داستان‎های رهبران و قهرمانانی است که خون عرق می‎کنند. به هر جهت این پدیده خیالبافی محض نیست بلکه واقعیت دارد. همپای عرق خون مردم ممکن است بر اثر وضعیتی که به نام هماتی‎دروزیس شناخته می‎شود از چشم‎ها، بینی و دیگر غشاهای مخاطی خود خون جاری کنند. اغلب مطالعات عنوان کرده‎اند که استرس و واکنش‎های سیستم عصبی غیر ارادی سبب بروز هماتی‌دروزیس یا تعریق خون می‎شود. هماتی‌دروزیس به نام‎های هماتی‌هیدروزیس یا همی‌دروزیس نیز خوانده می‎شود.

سندرم دیوژن یا سندرم گدامنشی - علایم و درمان

سندرم دیوژن، گدامنشی، روان‌شناسی، اختلال ، روان‌شناختی، سندرم گدامنشی، وسواس ناشناخته، دیوژنس حکیم، دیوژنز گدا، دیوژن رواقی، اختلالات ذهنی

سندرم دیوژن معمولاً به مثابة نوعی اختلال رفتاری در سالخوردگان دیده می‌شود، اما این اختلال می‌تواند هر مرد یا زنی در هر سن و هر طبقة اجتماعی را مبتلاء کند.

سندرم دیوژن نوعی اختلال رفتاری است که فهم اندکی در موردش وجود دارد و معمولاً با اختلالات دیگری نظیر زوال عقل همراهی می‌شود. افراد دچار این سندرم اغلب نسبت به وضعیت خود شدیداً بی‌اعتناء بوده، از اجتماع کناره‌گیری می‌کنند، شدیداً دچار عقدة احتکار اشیاء و چیزها هستند و ممکن است زندگی خود را در شرایط غیر بهداشتی بگذرانند. سندرم گدامنشی معمولاً به اختلالات دیگر مرتبط است و به طور کامل شناخته شده نیست، این اختلال در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات ذهنی، چاپ پنجم / (DSM V) به عنوان یک بیماری روان‌پزشکی فهرست نشده است.