دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اگر زنی متوجه وجود توده‎ای در زیر بغل خود شده باشد وی باید در اولین فرصت ممکن وجود این توده را به پزشک خود اطلاع دهد.

توده زیر بغل به طور بالقوه دارای علل متعددی می‎تواند باشد. اغلب توده‌های زیر بغل بی‌ضرر هستند و نتیجۀ مستقیم رشد غیر نرمال بافت محسوب می‎شوند. به هر جهت توده‎های زیر بغل می‎توانند نشان دهندۀ یک مشکل زیربنایی جدی‎تر در مورد سلامت انسان نیز باشند. اگر موضوع چنین باشد، این توده‌ها نیاز به مداخلات پزشکی خواهند داشت. بروز توده‌ زیر بغل بسیار شایع است و معمولاً بر اثر ورم یک گره یا غده لنفی در ناحیۀ زیر بغل ایجاد می‎شود. 

گره‎های لنفی تنها بافت‎های لنفاوی بدن محسوب نمی‎شوند - لوزه‎ها، طحال، و غدۀ تیموس نیز جزء بافت‎های لنفاوی به حساب می‎آیند

بسیاری از مردم این را می‎دانند که در صورت التهاب گلو گره‌های لنفاوی آنان متورم می‎شود اما پرسش این است که چرا چنین اتفاقی می‎افتد و چه چیزهای دیگری در مورد سیستم لنفاوی وجود دارد که دانستنشان برای مردم ضروری است؟ سیستم لنفی یا سیستم لنفاوی از جهات متعدد شبیه به سیستم گردش خون است، که در آن شبکۀ بزرگی از عروق یا رگ‌ها وجود دارد که تقریباً تمامی بافت‎های بدن را برای ایجاد امکان حرکت برای مایعی به نام لنف طی می‎کنند. این مایع به شکلی بسیار شبیه به برگشت خون از وریدها به قلب از رگ‎های لنفاوی تخلیه می‎شود.

لنفانژیوم بر اثر توسعۀ غیر نرمال سیستم لنفاوی ایجاد می‎شود، اما علت دقیق بروز این اختلال مشخص نیست

لنفانژیوم می‎تواند به هر قسمتی از بدن آسیب بزند اما معمولاً در سر، گردن یا دهان ظاهر می‎شود. ورم ناشی از یک کیسۀ پر از مایع یا تعدادی بیشتری از آنها است که بر اثر بروز مشکل در سیستم لنفاوی ایجاد می‎شود. سیستم لنفاوی بخشی از سیستم ایمنی است و از شبکه‎ای از لوله‎ها تشکیل می‎شود که به رگ‎های لنفی معروفند. این رگ‎ها مایعی به نام لنف را در اطراف بدن و جریان خون نقل و انتقال می‌‏دهند. گره‎های لنفی جایگیر شده در اطراف سیستم لنفاوی به بدن کمک می‎کنند تا از شر عفونت و التهاب رها شود.

توده‌های زیر بغل بسیار شایعند و به طور معمول بر اثر تورم گره‌های لنفاوی زیر بغل ایجاد می‌شوند. در هر حال، دلایل متعدد دیگری برای بروز تودة زیر بغل وجود دارد که برخی از آنها ممکن است نیازمند درمان باشند. خوشبختانه درمان‌های بسیاری بر مبنای علت بروز، برای توده‌هایی که در زیر بغل ایجاد می‌شوند وجود دارد. دکتر می‌تواند علت نهفته در زیر بروز تودة زیر بغل را تشخیص دهد و برای درمان کامل دارو تجویز کند.

لیمفدیما غیر قابل علاج است. به هر جهت، درمان می‎تواند به کاهش ورم و درد کمک کند.

لیمفدیما (ادم لنف) یا انسداد لنفاوی یک اختلال درازمدت است که در آن تجمع بیش از حد مایع در بافت‌ها سبب بروز ورم (ادم) می‎شود. سیستم لنفاوی بخشی از سیستم گردش خون بوده و برای عملکرد سیستم ایمنی حیاتی است. لیمفدیما بر اثر ایجاد انسدادی در این سیستم ایجاد می‎شود. لیمفدیما معمولاً یکی از بازوها یا پاها را درگیر می‎کند. در برخی موارد مبتلابه هر دو عضو مزبور می‎شود. برخی از بیماران ممکن است دچار ورم در ناحیۀ سر، ناحیۀ تناسلی یا قفسۀ سینه شوند. لیمفدیما غیر قابل علاج است. به هر جهت، در صورت درمان صحیح امکان کنترل این بیماری وجود دارد.

آدنیت مزانتریک معمولاً بر اثر عفونت‎های ویروسی یا باکتریایی ایجاد می‎شود. این بیماری همچنین امکان دارد که با برخی از انواع سرطان یا بیماری التهابی روده بروز کند.

لنفادنیت مزانتریک که به نام آدنیت مزانتریک نیز شناخته می‎شود، التهاب گره‌های لنفاوی مزانتری است. مزانتری، روده را به دیوارۀ شکم متصل می‎کند و آن را سر جایش نگه می‎دارد. به طور معمول، لنفآدنیت مزانتریک بر اثر بروز عفونت در روده ایجاد می‎شود. عفونت به طور معمول خفیف است و بدون درمان و به خودی خود رفع می‎شود. احتمال اشتباه گرفتن لنفادنیت مزانتریک با آپاندیسیت وجود دارد. احتمال آسیب رساندن این بیماری به افراد زیر 16 سال بیشتر است.