دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

لیمفدیما یا ورم لنف (انسداد لنفاوی) - علایم، درمان‌‌ها و علل

لیمفدیما (ادم لنف) یا انسداد لنفاوی یک اختلال درازمدت است که در آن تجمع بیش از حد مایع در بافت‌ها سبب بروز ورم (ادم) می‌شود. سیستم لنفاوی بخشی از سیستم گردش خون بوده و برای عملکرد سیستم ایمنی حیاتی است. لیمفدیما بر اثر ایجاد انسدادی در این سیستم ایجاد می‌شود. لیمفدیما معمولاً یکی از بازوها یا پاها را درگیر می‌کند. در برخی موارد مبتلابه هر دو عضو مزبور می‌شود. برخی از بیماران ممکن است دچار ورم در ناحیۀ سر، ناحیۀ تناسلی یا قفسۀ سینه شوند. لیمفدیما غیر قابل علاج است. به هر جهت، در صورت درمان صحیح امکان کنترل این بیماری وجود دارد.

غده یا توده در کشاله ران: علل، درمان و پیشگیری

 آنوریسم فمورال, ورید واریسی, سونوگرافی, CT اسکن, آنالیز خون, بیوپسی, لنفوم هاجکین

چند علت بالقوه برای ایجاد برآمدگی یا توده در نزدیکی کشاله ران یا محدوده آن مطرح است

کشاله ران به قسمتی از لگن اطلاق می‌شود که ناحیۀ تناسلی در آن قرار دارد. کشاله ران از این ناحیه به مفصل ران می‌رسد. علل بالقوه متعددی برای بروز توده یا غده در این ناحیه مطرح است. برخی از این علل نسبتاً خوش‌خیم هستند، در حالی که مابقی ممکن است جدی‌ باشند. کشاله ران حامل تعداد قابل توجهی عضله، رباط، رگ‌های خونی و عصب است. در نتیجه، برآمدگی در این ناحیه می‌تواند به ناراحتی و کاهش تحرک‌پذیری منجر گردد.

لنفادنیت یا التهاب گره‌های لنفاوی

لنفادنیت، التهاب گره‌های لنفاوی، گره‌های لنفاوی، عروق لنفاوی، سلول‎های سفید خون (WBCs)، لنفادنیت، لیمفادینایتیس، لوسمی،  لنفوم، اشعه X یا CT اسکن، سیستم ایمنی،  آنتی‌بیوتیک، شیمی درمانی، اشعه درمانی،  Healthline

هر عفونت یا ویروسی، شامل سرماخوردگی می‎تواند باعث ورم گره‌های لنفاوی شود. سرطان نیز می‎تواند التهاب گره لنفاوی ایجاد کند.

گره‌های لنفاوی ارگان‌های تخم مرغی شکل کوچکی حاوی سلول‎های ایمنی هستند که به عناصر مهاجم بیگانه‌ای مثل ویروس‎ها حمله کرده و آنها را از بین می‌برند. گره‌های لنفاوی بخش مهمی از سیستم ایمنی بدن به شمار می‎روند. گره‌های لنفاوی همچنین به نام غدد لنفی شناخته می‎شوند. گره‌های لنفاوی در بخش‌های مختلف بدن شامل گردن، زیر بغل، و کشاله ران وجود دارند. گره‌های لنفاوی با عروق لنفاوی مرتبطند که لنف را به سراسر بدن حمل می‎کنند. لنف یک مایع شفاف حاوی سلول‎های سفید خون (WBCs) و بافت‎های مرده و بیمار است که باید امحاء شوند. عملکرد اولیه گره‌های لنفاوی نگهداری سلول‎های مقابله کننده با بیماری در بدن و فیلتر کردن لنف پیش از ورود مجدد آن به جریان گردش خون است.

توده زیر بغل یا گره زیر بغل - آنچه دانستنش نیاز است

توده زیر بغل، گره زیر بغل، لنفوما، لوسمی، لنفوم، لوکمی، لیپوما، کیست، عفونت‎های باکتریایی یا ویروسی، عفونت‌ها، توده‎های چربی (لیپوما)، واکنش‌ جانبی به واکسیناسیون، عفونت‎های قارچی،  لوپوس،  سرطان پستان

اگر زنی متوجه وجود توده‎ای در زیر بغل خود شده باشد وی باید در اولین فرصت ممکن وجود این توده را به پزشک خود اطلاع دهد.

توده زیر بغل به طور بالقوه دارای علل متعددی می‎تواند باشد. اغلب توده‌های زیر بغل بی‌ضرر هستند و نتیجۀ مستقیم رشد غیر نرمال بافت محسوب می‎شوند. به هر جهت توده‎های زیر بغل می‎توانند نشان دهندۀ یک مشکل زیربنایی جدی‎تر در مورد سلامت انسان نیز باشند. اگر موضوع چنین باشد، این توده‌ها نیاز به مداخلات پزشکی خواهند داشت. بروز توده‌ زیر بغل بسیار شایع است و معمولاً بر اثر ورم یک گره یا غده لنفی در ناحیۀ زیر بغل ایجاد می‎شود. 

لنفانژیت یا عفونت عروق لنفاوی

لنفانژیت، عروق لنفاوی ، لنفانجایتیس، لنفوسیت، اسپوروتریکوزیس، سپسیس ، دیابت، HIV، سرطان ، آنتی‌بیوتیک ،

لنفانجایتیس [لنفانژیت] عفونت عروق لنفی حامل مایع لنفاوی در سراسر بدن است

لنفانجایتیس [لنفانژیت] عفونت عروق لنفی حامل مایع لنفاوی در سراسر بدن است. لنفانژیت عموماً برای درمان نیاز به آنتی‌بیوتیک دارد. عفونت‌های پوستی شایع‌ترین علت لنفانژیت محسوب می‌شود. مایع لنفاوی و سیستم لنفاوی به بدن در مقابله با عفونت کمک می‌کنند. در حالت معمول مایع لنفی برای تحویل لنفوسیت‌ها در راستای کمک به مقابله با عفونت به محل بروز آن وارد می‌شود. برخی از اوقات مایع لنفی عفونی شده در یک ناحیه از بدن وارد عروق لنفاوی شده باعث ایجاد لنفانژیت می‌شود. لنفانژیت نوعی عفونت ثانویه است، به این معنی که بر اثر عفونت دیگری ایجاد می‌شود. 

ورم گره‎های لنفاوی - آنچه دانستنش نیاز است

ورم گره‎های لنفاوی، لنفادینیاتیس، لنفادنیت، زیر چانه، زیر بغل، کشاله ران، مونونوکلئوز،  لوپوس، ارتریت روماتوئید،  لنفوسیت، ماکروفاژها، مایع لنفاوی، سلولیت،  HIV، توکسوپلاسموز، لنفوم، لوسمی، باکتریمیا، سپسیس

در موارد نادر ورم گره‎های لنفاوی بر اثر سرطان ایجاد می‎شود

ورم گره‎های لنفاوی به طور معمول بر اثر قرار گرفتن در معرض صدمات ناشی از باکتری‎ها یا ویروس‌ها ایجاد می‎شود. وقتی ورم گره‎های لنفاوی نتیجه یک عفونت باکتریایی باشد، زیر عنوان لنفادینیاتیس (لنفادنیت) شناخته می‎شود. در موارد نادر ورم گره‎های لنفاوی بر اثر سرطان ایجاد می‎شود. گره‎های لنفاوی که به نام غدد لنفاوی نیز شناخته می‎شوند، نقش مهمی در توانایی بدن برای مقابله با عفونت‎ها ایفاء می‎کنند. آنها پیش از آنکه ویروس‌ها، باکتری‎ها و دیگر علل بیماریزا بتوانند بخش‌های دیگر بدن را آلوده کنند به عنوان فیلتر و عامل محبوس شدن این عوامل بیماریزا وارد عمل می‎شوند. نقاطی در بدن که می‎توان متوجه ورم گره‎های لنفاوی شد شامل گردن، زیر چانه، زیر بغل و کشاله ران است.

سیستم لنفاوی انسان - واقعیات، عملکردها و بیماری‌‎ها

گردش خون، کاپیلاری، فاگوسیتوز، سیستم گوارش، بیماری لنفاوی، سرطان لنف، پاسخ ایمنی انطباقی، لنفادینیت

شباهت سیستم لنفاوی به سیستم گردش خون مخصوصاً به برگشت خون وریدی به قلب مرتبط است

بسیاری از مردم این را می‌دانند که در صورت التهاب گلو گره‌های لنفاوی آنان متورم می‌شود اما پرسش این است که چرا چنین اتفاقی می‌افتد و چه چیزهای دیگری در مورد سیستم لنفاوی وجود دارد که دانستنشان برای مردم ضروری است؟ سیستم لنفی یا سیستم لنفاوی از جهات متعدد شبیه به سیستم گردش خون است، که در آن شبکۀ بزرگی از عروق یا رگ‌ها وجود دارد که تقریباً تمامی بافت‌های بدن را برای ایجاد امکان حرکت برای مایعی به نام لنف طی می‌کنند. این مایع به شکلی بسیار شبیه به برگشت خون از وریدها به قلب از رگ‌های لنفاوی تخلیه می‌شود.

مقالات دیگر...