دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بیماری قارچ سیاه یا موکورمایکوزیس: علل، علایم، تشخیص و درمان

امفوتریسین B, ایساووکانازول, پوساکونازول, درد معده, مشکل تنفسی, کوری, انسداد عروق, صدمات عصب

موکورمایکوزیس می‌تواند کشنده باشد

مقالات بیماری‌های عفونی / باکتری / ویروس

در این مقاله:

◄ چه کسانی در معرض خطرند؟
◄ علایم موکورمایکوزیس
◄ تشخیص و درمان موکورمایکوزیس
◄ پیامدها و دورنما در موکورمایکوزیس
◄ پیشگیری از موکورمایکوزیسموکورمایکوسیس (موکورمایکوزیس، موکورمیکوزیس) که به نام قارچ سیاه نیز شناخته می‌شود، نوعی عفونت نادر اما خطرناک است. این بیماری بر اثر گروهی از کپک‌ها به نام موکورمایست‌ها ایجاد شده و اغلب به سینوس‌ها، ریه‌ها، پوست و مغز آسیب می‌زند.
شخص ممکن است کپک را از طریق تنفس وارد بدن خود کند یا از طریق تماس با چیزهایی مثل خاک، محصولات در حال پوسیدن یا نان بدان مبتلاء شود.


چه کسانی در معرض خطرند؟
این عفونت می‌تواند هر کسی را در هر سنی درگیر کند. اکثریت افراد در مقطعی از زندگی روزمره خود با قارچ‌ها تماس پیدا می‌کنند. اما اگر کسی دچار ضعف سیستم ایمنی باشد بیشتر محتمل است که بدان دچار شود که علت داروی مصرفی شخص یا دچار بودن به اختلالی در سلامت مثل موارد زیر است:
دیابت، به ویژه اگر بیماری تحت کنترل نباشد
HIV یا AIDS
سرطان
• پیوند عضو
• پیوند سلول بنیادی
• نوتروپنیا (نوتروپنی) یا کمبود تعداد سلول‌های سفید خون
• مصرف طولانی مدت استروئید
• استفاده از مواد مخدر تزریقی
• بالا بودن میزان آهن در بدن (هموکروماتوسیس / هموکروماتوزیس)
• وضعیت نامناسب سلامت بر اثر فقر غذایی
• عدم تناسب میزان اسید در بدن (اسیدوز متابولیک)
• تولد زوردس یا وزن کم هنگام تولد
در عین حال ممکن است که شخص دچار جراحتی مثل سوختگی، بریدگی یا زخم باشد. و مواردی از این بیماری نیز در افراد مبتلاء به COVID-19 گزارش شده است.
موکورمایکوزیس مسری نیست.


علایم موکورمایکوزیس
علایم موکورمایکوزیس به این موضوع بستگی دارد که قارچ در کدام قسمت از بدن در حال رشد است. علایم این بیماری می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
تب
سرفه
درد قفسه سینه
تنگی نفس
ورم یک‌طرفه صورت
سردرد
• احتقان سینوس
• ضایعات سیاه رنگ روی پل بینی یا داخل دهان
درد شکم
تهوع و استفراغ
• خونریزی معده‌ای-روده‌ای
• خون در مدفوع
اسهال
اگر پوست دچار عفونت گردد این ناحیه از بدن ممکن است دچار تاول، سرخ رنگ و متورم شود. ناحیه مزبور احتمال دارد سیاه شده یا گرم و یا دردناک احساس شود.
این عفونت در عین حال قادر است از طریق خون به دیگر نقاط بدن گسترش یابد. این وضعیت موکورمایکوزیس منتشر نامیده می‌شود. وقتی چنین اتفاقی رخ دهد، قارچ مورد بحث می‌تواند ارگان‌هایی مثل طحال و قلب را درگیر کند. در موارد شدید، بیمار ممکن است دچار تغییرات روانی شده یا به حالت کما (کوما) فرو رود. موکورمایکوزیس می‌تواند کشنده باشد.


تشخیص و درمان موکورمایکوزیس
اگر در مورد کسی ظن ابتلاء به موکورمایکوزیس وجود داشته باشد پزشک معاینه بالینی انجام داده و شرح حال پزشکی خواهد گرفت. باید مواردی مثل تماس با غذاهای فاسد یا بودن در جاهایی که هاگ‌های قارچی یافت می‌شوند به پزشک اطلاع داده شود.
اگر چنین به نظر می‌رسد که شخص دچار عفونت ریه یا سینوس است، پزشک ممکن است یک نمونه مایع از بینی یا گلو گرفته و آن را برای تست به آزمایشگاه بفرستد. همچنین امکان انجام بیوپسی مطرح است.
برای پی بردن به احتمال سرایت عفونت به مغز و دیگر ارگان‌های بدن این احتمال هست که پزشکان از تست‌های تصویربرداری مثل CT اسکن یا MRI استفاده کنند.
اگر کسی مبتلاء به موکورمایکوزیس تشخیص داده شود باید درمان وی به فوریت با استفاده از داروهای ضد قارچ آغاز گردد. این داروها باعث توقف رشد قارچ شده، آن را از بین می‌برند و عفونت را تحت کنترل نگه می‌دارند.
بیمار ممکن است از داروهای زیر استفاده کند:
• امفوتریسین B
• ایساووکانازول
• پوساکونازول
این داروها از طریق داخل وریدی تزریق شده یا به صورت قرص بلعیدنی به بیمار داده می‌شوند. پزشک ممکن است درمان را با دوزهای بالا از طریق تزریق داخل وریدی آغاز کند تا عفونت تحت کنترل قرار گیرد، که این فرآیندی است که ممکن است به چندین هفته زمان نیاز داشته باشد. در مرحله بعدی درمان استفاده از قرص شروع می‌شود.
در صورتی که دارویی باعث ایجاد عوارض جانبی آزار دهنده مثل درد معده، سوزش سردل، یا مشکل تنفسی شود باید پزشک را باخبر کرد. امکان تغییر پلن درمانی ممکن است وجود داشته باشد.
در موارد شدید بیماری این احتمال هست که برای پیشگیری از گسترش قارچ پزشک عمل جراحی را با هدف خارج کردن بافت مرده یا دچار عفونت توصیه کند. این جراحی می‌تواند شامل برداشتن بخش‌هایی از بینی یا چشم‌ها باشد. این عمل ممکن است به بدشکلی بیمار منجر گردد اما برای درمان عفونت مهلک مورد بحث ضروری است.


پیامدها و دورنما در موکورمایکوزیس
پیامدهای موکورمایکوزیس شامل موارد زیر است:
کوری
لخته شدن خون یا انسداد عروق
• صدمات عصب
در صورت عدم درمان موکورمایکوزیس کشنده خواهد بود. از آنجا که عفونت مزبور بسیار نادر است نرخ مرگ و میر در آن روشن نیست. اما پژوهشگران تخمین می‌زنند که در کل 54 درصد بیماران مبتلاء به بیماری مورد بحث جان خود را از دست می‌دهند.
احتمال مرگ بستگی به آن دارد که کدام قسمت بدن دچار بیماری شده است. دورنما در این بیماری برای افراد دچار شده به عفونت‌های سینوس بهتر از بیمارانی است که به عفونت ریه یا مغز مبتلاء شده‌اند.


پیشگیری از موکورمایکوزیس
هیچ راهی برای اجتناب از تنفس در فضای دارای هاگ‌ وجود ندارد. اما شخص می‌تواند کارهایی را در راستای کاهش شانس ابتلاء به موکورمایکوزیس انجام دهد. این موضوع در شرایطی که شخص دچار اختلالات افزایش دهنده ریسک باشد اهمیت دارد.
خود را از محیط‌های دارای گرد و غبار و خاک زیاد مثل مکان‌های درگیر بازسازی یا حفاری و خاکبرداری دور نگه دارید. اگر ناچارید تا در چنین مکان‌هایی حضور داشته باشد از ماسک‌هایی مثل N95 استفاده کنید.
آب آلوده ننوشید. این می‌تواند آب باران یا آب‌های ضایع شده در محیط مسکونی را شامل باشد، به ویژه پس از بروز یک فاجعه طبیعی مثل سیل یا توفان.
اگر دچار ضعف سیستم ایمنی هستید از فعالیت‌هایی که شما را در معرض گرد و غبار و خاک قرار می‌دهد خودداری کنید. اگر چنین کاری برای شما ممکن نیست از اقلام محافظ پوست مثل کفش، دستکش، شلوار بلند و پیراهن‌های آستین بلند استفاده کنید. در اولین فرصت ممکن بریدگی‌ها و خراش‌های پوستی را با آب و صابون بشویید.
اگر دچار موکورمایکوزیس شده‌اید داروهای تجویز شده را بر مبنای دستور پزشک مصرف کنید. اگر عوارض جانبی درمان باعث مشکلاتی شده یا عفونت بهبود نمی‌یابند بلافاصله به پزشک مراجعه کنید./بیماری قارچ سیاه یا موکورمایکوزیس: علل، علایم، تشخیص و درمان
شیشیرا سرینویواس، دکتر نیها پتهک

ترجمه فرهنگ راد

Source:
WemMD
Mucormycosis: What to Know
By Shishira Sreenivas
Medically Reviewed by Neha Pathak, MD
On May 10, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

زیست‌پرینتر سه‌بُعدی و تولید پوست مناسب برای پیوند در انسان

نفوذپذیر کردن پوست تحویل دارو را بهبود می‌بخشد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.