plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

Image

کاوشی در افسانه‌های کوروناویروس (کروناویروس)

 سالین شستشو، قرقره کردن وایتکس، آنتی‌بیوتیک، اسکنرهای حرارتی، سیر، سوپ خفاش

همراه ترس اطلاعات نادرست از راه می‌رسد و شایعات

مقالات بیماری‌های عفونی / باکتری / ویروس
تغییر اندازه و نوع قلم متن

1. پاشیدن کلر یا الکل بر روی پوست ویروس‌های داخل بدن را می‌کشد
2. فقط سالمندان و افراد جوان در معرض خطرند
3. کودکان دچار COVID-19 نمی‌شوند
4. 19 درست مثل آنفولانزا است
5. تمامی مبتلایان به COVID-19 می‌میرند
6. سگ‌ها و گربه‌ها کوروناویروس را انتقال می‌دهند
7. ماسک صورت باعث حفاظت در برابر کوروناویروس می‌شود
8. دست خشک‌کن‌ها کوروناویروس را می‌کشند
9. COVID-19 صرفاً یک ویروس جهش یافته از سرماخوردگی است
10. برای اینکه دچار این ویروس شوید لازم است تا ده دقیقه با فرد مبتلاء به آن بمانید
11. آب کشیدن بینی با سالین شستشو مانع از ابتلاء به ویروس مزبور می‌شود
12. شما می‌توانید خود را با قرقره کردن وایتکس در برابر ویروس محافظت کنید
13. آنتی‌بیوتیک‌ها کوروناویروس را می‌کشند
14. اسکن‌ حرارتی می‌تواند کوروناویروس را تشخیص دهد
15. سیر ما را در برابر کوروناویروس محافظت می‌کند
16. امانات پستی از مبدأ چین می‌توانند کورناویروس را گسترش دهند
17. مداوای خانگی باعث محافظت در برابر COVID-19 می‌شود
18. شما ممکن است بر اثر خوردن غذاهای چینی در نقاط دیگر دنیا دچار کوروناویروس شوید
19. شما ممکن است از ادرار و مدفوع دچار کوروناویروس شوید
20. این ویروس در گرمای بهاری از بین خواهد رفت
21. کوروناویروس کشنده‌ترین ویروس شناخته شده برای بشر است
22. واکسن‌های پنومونی و آنفولانزا ما را در برابر COVID-19 محافظت می‌کنند
23. این ویروس را آزمایشگاهی در چین ساخته است
24. این طغیان نتیجه خوردن سوپ خفاش توسط مردم است
چه باید کرد؟


همچنان که کوروناویروس (کروناویروس) به خبرسازی خود ادامه می‌دهد کوهی از اظهارات خلاف واقع این مبحث را احاطه می‌کند.
کوروناویروس جدید که به نام SARS-CoV-2 شناخته می‌شود از ووهان، چین، شروع شد و به تمامی قاره‌ها مگر آنتارکتیکا [جنوبگان، سردترین نقطه زمین واقع در قطب جنوب] رسید.
مثل همیشه هنگامی که کلمه "پاندمیک" شروع به ظاهر شدن در سرفصل خبرها کرد، مردم دچار وحشت شدند و به همراه ترس اطلاعات نادرست از راه می‌رسد و شایعات.
در اینجا ما برخی از شایع‌ترین افسانه‌ها در این مورد را تشریح خواهیم کرد که در حال حاضر در شبکه‌های اجتماعی و ورای آنها نقل محافلند.

1. پاشیدن کلر یا الکل بر روی پوست ویروس‌های داخل بدن را می‌کشد
استفاده از کلر یا الکل بر روی بدن می‌تواند مضر باشد به ویژه اگر این مواد وارد چشم یا دهان شوند. اگرچه مردم می‌توانند از این مواد شیمیایی برای ضد عفونی سطوح استفاده کنند نباید آنها را بر روی پوست خود به کار ببرند.
این فرآورده‌ها قادر به کشتن ویروس‌های درون بدن نیستند.

2. فقط سالمندان و افراد جوان در معرض خطرند
SARS-CoV-2 مثل سایر کوروناویروس‌ها، می‌تواند افراد را در هر سنی مبتلاء کند. به هر حال مردم سالمند یا افراد دچار اختلالات زمینه‌ای سلامت مثل دیابت یا آسم، بیشتر محتمل است که دچار اشکال شدید این بیماری شوند.

3. کودکان دچار COVID-19 نمی‌شوند
تمام گروه‌های سنی ممکن است به این ویروس آلوده شوند. تاکنون اکثریت موارد بیماری در بزرگسالان دیده شده است اما کودکان در این مورد ایمنی ندارند. در واقع شواهد اولیه نشان می‌دهد که کودکان هم‌اندازه بزرگسالان آلوده می‌شوند اما علایم در آنان گرایشی به بروز با شدت کمتر دارند.

4. COVID-19 درست مثل آنفولانزا است
SARS-CoV-2 باعث نوعی ناخوشی می‌شود که در عمل دارای علایم شبه آنفولانزا مثل درد، تب، و سرفه است. مشابهاً COVID-19 و آنفولانزا ممکن است خفیف، شدید یا در موارد نادر، کشنده باشند. این هر دو بیماری می‌توانند به پنومونی (ذات‌الریه) منجر شوند.
در هر حال نمایه کلی COVID-19 جدی‌تر از آنفولانزا است. تخمین‌ها متفاوتند اما به نظر می‌رسد که نرخ مرگ و میر آن در حدود 1 تا 3 درصد است.
اگرچه دانشمندان در حال کار بر روی تعیین نرخ دقیق مرگ و میر هستند، احتمالاً این رقم بسیار بیشتر از ارقام مربوط به آنفولانزای فصلی است.

5. تمامی مبتلایان به COVID-19 می‌میرند
این حرف درست نیست. همچنان که در بالا به آن اشاره شد COVID-19 فقط در کسر کوچکی از بیماران کشنده است.
در گزارش اخیراً منتشر شده از سوی "مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری چین"، 80.9 درصد موارد COVID-19 خفیف بوده‌اند.

6. سگ‌ها و گربه‌ها کوروناویروس را انتقال می‌دهند
در حال حاضر شواهد اندکی در مورد توانایی SARS-CoV-2 برای آلوده کردن سگ‌ها و گربه‌ها وجود دارد. به هر حال یک سگ از نژاد پومرانی که صاحب وی دچار COVID-19 بود خود نیز به آن مبتلاء شد. سگ مزبور فاقد هر گونه علامتی بود.
دانشمندان در مورد اهمیت این مورد برای اپیدمی در حال مباحثه‌اند. برای مثال پروفسور جاناتان بال / Jonathan Ball، استاد وایرولوژی مولکولی در دانشگاه ناتینگهام، انگلستان، می‌گوید:
"ما باید بین عفونت واقعی و صرف کشف حضور ویروس مزبور تمایز قائل شویم. برای من کماکان جای سؤال دارد که این مورد چقدر مرتبط به طغیان بیماری در انسان است، زیرا اکثریت موارد شیوع در سطح جهان ناشی از انتقال عفونت از انسان به انسان بوده است."
وی ادامه می‌دهد، "نیاز است تا بیشتر بدانیم اما نیازی نیست که دچار اضطراب شویم – به علت قلت تعداد من شک دارم که این ویروس بتواند به سگی دیگر یا به انسان منتقل شود. ناقل اصلی COVID-19 انسان است."

7. ماسک صورت باعث حفاظت در برابر کوروناویروس می‌شود
کارکنان بخش بهداشت و درمان از ماسک‌های صورت استفاده می‌کنند که محکم اطراف صورت را می‌پوشانند، تا آنان را در برابر عفونت محافظت کند. به هر حال، ماسک‌های یک بار مصرف نامحتمل است که چنین محافظتی ایجاد کنند.
از آنجا که این ماسک‌ها به شکل منظم صورت را نمی‌پوشانند ذرات معلق کماکان می‌توانند وارد دهان و بینی شوند. همچنین ذرات ریز ویروسی می‌توانند به شکل مستقیم از مواد تشکیل دهنده این ماسک‌ها عبور کنند.
به هر حال، اگر کسی دچار یک بیماری تنفسی باشد استفاده از ماسک مانع از آلودگی دیگران می‌شود.
دکتر بن کیلینگلی / Ben Killingley، مشاور در بیماری‌های حاد و عفونی در کالج دانشگاهی بیمارستان لندن می‌گوید، "شواهد کمی در این مورد وجود دارد که استفاده از چنین ماسک‌هایی استفاده کننده را در برابر عفونت محافظت می‌کند."
"از این گذشته استفاده از ماسک می‌تواند باعث ایجاد حس اطمینان کاذب شده و به نادیده گرفتن دیگر اقدامات کنترل عفونت مثل بهداشت دست منجر گردد."
سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند افرادی که به مراقبت از شخصی مشکوک به COVID-19 مشغولند از ماسک استفاده کنند. در این موارد استفاده از ماسک صرفاً زمانی مؤثر است که شخص منظماً دست‌های خود را با مواد ضد عفونی کننده دارای پایه الکلی یا آب و صابون تمیز کند.
همچنین در زمان استفاده از ماسک این موضوع مهم است که پس از استفاده ماسک به شکل درست از دسترس خارج گردد.

8. دست خشک‌کن‌ها کوروناویروس را می‌کشند
دست‌ خشک‌کن‌ها کوروناویروس را نمی‌کشند. بهترین راه برای محافظت از خود و دیگران در برابر این ویروس شستشوی دست‌ها با آب و صابون یا ضد عفونی کننده‌های بر پایه الکل است.

9. SARS-CoV-2 صرفاً یک ویروس جهش یافته از سرماخوردگی است
کوروناویروس‌ها یک خانواده بزرگ ویروسی هستند که همگی آنها بر سطح خود پروتئین‌های میخ مانندی دارند. برخی از این ویروس‌ها از انسان به عنوان میزبان اولیه استفاده می‌کنند و موجب سرماخوردگی می‌شوند. کوروناویروس‌های دیگر مثل SARS-CoV-2 مقدمتاً حیوانات را آلوده می‌کنند.
هم سندرم تنفسی خاور میانه (MERS) و هم سندرم تنفسی حاد شدید (SARS) ابتدا در جانوران شروع و سپس به انسان منتقل شدند.

10. برای اینکه دچار این ویروس شوید لازم است تا ده دقیقه با فرد مبتلاء به آن بمانید
هر قدر میزان ماندن در کنار فرد آلوده بیشتر باشد احتمال ابتلاء به ویروس در شخص بیشتر خواهد بود اما کماکان امکان ابتلاء در زمانی کمتر از 10 دقیقه وجود دارد.

11. آب کشیدن بینی با سالین شستشو مانع از ابتلاء به ویروس مزبور می‌شود
هیچ شواهدی در مورد اینکه آبکشی بینی با سالین مانع از ابتلاء به عفونت‌های تنفسی می‌شود وجود ندارد. برخی تحقیقات عنوان کرده‌اند که این تکنیک ممکن است باعث کاهش علایم عفونت‌های حاد دستگاه تنفسی فوقانی شود اما دانشمندان به این نتیجه نرسیده‌اند که این کار می‌تواند ریسک عفونت را کاهش دهد.

12. شما می‌توانید خود را با قرقره کردن وایتکس در برابر ویروس محافظت کنید
هیچ شواهدی در مورد اینکه قرقره کردن مواد سفید کننده ممکن است نفعی برای سلامت داشته باشد وجود ندارد. وایتکس ماده‌ای خورنده اجرام است و می‌تواند باعث ایجاد صدمات جدی شود.

13. آنتی‌بیوتیک‌ها کوروناویروس را می‌کشند
آنتی‌بیوتیک‌ها فقط باکتری‌ها را می‌کشند. آنها نمی‌توانند ویروس‌ها را از بین ببرند.

14. اسکن‌ حرارتی می‌تواند کوروناویروس را تشخیص دهد
اسکنرهای حرارتی می‌توانند وجود تب در بدن شخص را تشخیص دهند. به هر حال، اختلالات دیگری مثل آنفولانزای فصلی نیز می‌توانند تب ایجاد کنند.
از این گذشته علایم COVID-19 می‌تواند به فاصله 2 تا 10 روز پس از عفونت ایجاد شود، که این بدان معنی است که شخص دچار عفونت می‌تواند در فاصله چند روز پیش از شروع تب دارای دمای بدن نرمال باشد.

15. سیر ما را در برابر کوروناویروس محافظت می‌کند
برخی تحقیقات می‌گویند که سیر دارای ترکیبات آنتی‌بیویتک است. به هر حال هیچ شواهدی از توان حافظتی سیر در برابر COVID-19 وجود ندارد.

16. امانات پستی از مبدأ چین می‌توانند کورناویروس را گسترش دهند
بر مبنای تحقیق پیشین در مورد کوروناویروس‌های مشابه، شامل موارد مسبب SARS و MERS که مشابه SARS-CoV-2 بودند، دانشمندان به این باور رسیده‌اند که این ویروس نمی‌تواند روی نامه‌ها یا امانات پستی زمان درازی زنده بماند.
"مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها" توضیح می‌دهد که "به علت بقاء کوتاه مدت این کوروناویروس‌ها بر روی سطوح، احتمال بسیار کمی وجود دارد که ویروس از طریق محصولات یا بسته بندی حمل شده به مدت چند روز یا چند هفته در دمای محیط زنده بماند."

17. مداوای خانگی باعث محافظت در برابر COVID-19 می‌شود
هیچ نوع مداوای خانگی شامل ویتامینروغن‌های ضروری، کولوئید نقره، روغن کنجد، سیر، و نوشیدن آب هر 15 دقیقه یک بار نمی‌تواند از انسان در مقابل COVID-19 محافظت کند.
بهترین رویکرد شستشوی درست درست و اجتناب از حضور در محل‌هایی که مردم بیمار در آنجاها هستند.

18. شما ممکن است بر اثر خوردن غذاهای چینی در نقاط دیگر دنیا دچار کوروناویروس شوید
خیر. چنین چیزی امکان ندارد.

19. شما ممکن است از ادرار و مدفوع دچار کوروناویروس شوید
نامحتمل است که این مورد واقعیت داشته باشد. بر مبنای نظر پروفسور جان ادموندز / John Edmunds از "دانشکده بهداشت و طب گرمسیری لندن":
"فکر چندان خوشایندی نیست، اما هر بار که شما عمل بلع را انجام می‌دهید، مخاط خود را از سیستم تنفسی فوقانی فرو می‌برید. در واقع، این یک مکانیسم دفاعی مهم به شمار می‌رود. این کار باعث کشیده شدن ویروس‌ها و باکتری‌ها به داخل سیستم گوارش می‌شود که در آنجا در محیط اسیدی معده از بین می‌روند."
"با مکانیسم‌های مدرن و دارای حساسیت بالای کنونی ما می‌توانیم این ویروس‌ها را در مدفوع کشف کنیم. به طور معمول ویروس‌هایی که ما به این طریق شناسایی می‌کنیم برای دیگران عفونت‌زا نیستند، زیرا توسط روده ما منهدم شده‌اند."

20. این ویروس در گرمای بهاری از بین خواهد رفت
برخی ویروس‌ها مثل سرماخوردگی و آنفولانزا در ماه‌های سرد راحت‌تر گسترش پیدا می‌کنند؛ اما این بدان معنی نیست که آنها به طور کامل با اعتدال آب و هوا از بین می‌روند. در حال حاضر دانشمندان نمی‌توانند چه تغییرات دمایی بر رفتار SARS-CoV-2 مؤثر است.

21. کوروناویروس کشنده‌ترین ویروس شناخته شده برای بشر است
اگرچه چنین به نظر می‌رسد که SARS-CoV-2 موردی جدی‌تر از آنفولانزا است کشنده‌ترین ویروسی نیست که بشر با آن روبرو شده است. موارد دیگر مثل ابولا دارای میزان مرگ و میر بیشتری بوده‌اند.

22. واکسن‌های پنومونی و آنفولانزا ما را در برابر COVID-19 محافظت می‌کنند
از آنجا که SARS-CoV-2 متفاوت از دیگر ویروس‌ها است واکسن‌های موجود قادر به محافظت از ما در برابر آن نیستند.

23. این ویروس را آزمایشگاهی در چین ساخته است
اگرچه این شایعه دهان به دهان می‌گردد، هیچ شواهدی در مورد صحت آن وجود ندارد. برخی دانشمندان بر این اعتقادند که SARS-CoV-2 ممکن است از پانگولین‌ها به انسان جهش کرده باشد. دیگران بر این باورند که آنها از خفاش‌ها به انسان منتقل شده‌اند، موردی که در موضوع SARS وجود داشت.

24. این طغیان نتیجه خوردن سوپ خفاش توسط مردم است
با وجودی که دانشمندان اطمینان دارند که این ویروس از جانوران ریشه گرفته است هیچ شواهدی دال بر انتقال آن بر اثر خوردن هر نوع سوپی وجود ندارد.

چه باید کرد؟
CDC موازین ساده زیر را در راستای کوشش برای کاهش گسترش SARS-CoV-2 توصیه می‌کند:
• از تماس نزدیک با مردم به ظاهر بیمار خودداری کنید.
• از لمس چشم، بینی یا دهان خود خودداری نمایید.
• در صورتی که بیمار هستید در خانه بمانید.
• داخل دستمال عطسه کنید و بعد آن را دور بیندازید.
• در صورت در دسترس نبودن دستمال کاغذی داخل آرنج خود عطسه کنید.
• از اسپری‌ها و ویپ‌های استاندارد برای ضد عفونی مکرر اشیاء و سطوح استفاده کنید.
• دست‌های خود را منظماً به مدت 20 ثانیه بشویید.
مگر در صورت اشتغال به کار در محیط بهداشت و درمان یا پرستاری از فرد بیمار، CDC استفاده از ماسک صورت را توصیه نمی‌کند. نکات مزبور ممکن است ساده جلوه کنند اما در طول یک اپیدمی اینها بهترین راه‌های ایجاد تفاوت در شرایط به شمار می‌روند./


• تیم نیومن، ایزابل گادفری
• ترجمه دکتر علی‌رضا سلیمی، فرهنگ راد


Source:
Medical News Today
Coronavirus myths explored
Written by Tim Newman on March 6, 2020 –
Fact checked by Isabel Godfrey
New

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده