plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

Image

معمای ویروس چینی

ویروس چنینی، کوروناویروس، اپیدمی، پاندمی، ووهان چین، واکسن، گربه زباد، سندرم خاورمیانه، SARS

ویروس ووهان متعلق به خانواده کوروناویروس‌ها است

مقالات بیماری‌های عفونی / باکتری / ویروس
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• کوروناویروس چیست؟
• علایم کوروناویروس چیست؟
• سرعت گسترش ویروس چقدر است؟
• آیا درمانی وجود دارد؟
• چگونه یک ویروس ناگهان بروز می‌کند؟
• آیا ممکن است مشکل خود به خود خاتمه یابد؟کارشناسان بهداشت عمومی می‌گویند، مردم بایددر مورد ویروس جدیدی که اخیراً در شهر ووهان چین ظهور کرده و به کشورهای دیگری شامل ایالات متحد آمریکا رسیده است، مراقب باشند اما مضطرب نشوند. این ویروس که به عنوان یک کوروناویروس شناخته می‌شود بنا به گزارش‌ها تاکنون 17 [41] نفر را کشته و بیش از 500 نفر، شامل مردی در ایالات واشینگتن را بیمار کرده است، اگرچه احتمال می‌رود که بسیار بیش از این آلوده شده باشند. ترس از این ویروس مقامات چینی را بر آن داشت که خروج از شهر 11 میلیونی ووهان را از تاریخ 23 ژانویه 2020 ممنوع کنند. این مقامات در عین حال محدویت‌های مشابهی را بر چند شهر کوچک‌تر خارج از ووهان نیز اعمال کرده‌اند.
دکتر جیم لی دوک / Jim Le Duc، مدیر لابراتور ملی گالوستون در بخش پزشکی دانشگاه تگزاس می‌گوید،"من فکر می‌کنم ما باید کمی نگران باشیم، اما نه چندان زیاد."وی می‌گوید، علایم هشدار دهنده توانایی کشنده بودن این ویروس است، این واقعیت که ویروس مزبور قدرت انتقال از یک فرد به دیگری را دارد و تازه بودنش - به این معنی که هیچ‌کس فرصتی برای ایجاد ایمنی در مقابله با آن را نداشته است.
وی می‌گوید، این ویروس همچنین در فصل آنفولانزا از راه رسیده است که در آن تعداد زیادی ویروس‌های سیستم تنفسی دیگر هم هستند که می‌توانند شناسایی ویروس مورد بحث را مشکل کنند و نیز درست در آستانه جشن سال نوی چینی، که در آن بسیاری از مردم برای برگزاری جشن با خانواده خودبه سفر می‌روند و می‌توانند باعث گسترش بیماری شوند. مقامات آمریکایی مسافران آن بخش چین را برای غربالگری جهت بررسی علایم بیماری به فرودگاه‌های خاصی هدایت کرده‌اند.
دبلیو ایان لیپکین / W. Ian Lipkin، استاد اپیدمیولوژی در دانشکده بهداشت عمومی میلمن در دانشگاه کلمبیا، نیویورک می‌گوید، هنوز سؤال‌های زیادی در مورد این ویروس جدید مطرح است، سؤال‌هایی مثل منشأ آن، چگونگی انتقال آن به مردم (ویروس مزبور معمولاً در پستانداران یافت شده است)، آیا ممکن است مردم بدون داشتن نشانه یا علامت عامل انتقال آن باشند، و بهترین راه درمان آن چیست.


در این زمینه بیشتر بخوانیم:
کوروناویروس جدید 2019-NCoV

مایو کلینیک (15 فوریه 2020)
ترجمه پریسا شعله‌دوست


کوروناویروس چیست؟
ویروس مزبور متعلق به همان خانواده کوروناویروس‌ها است که شامل ویروس سرماخوردگی، و سندرم تنفسی حاد شدید یا SARS می‌شود. در 2003-2002 یک مورد اپیدمی SARS بیش از 80.000 نفر را در سطح جهان و مشخصاً در چین، تایوان، سنگاپور و کانادا متبلاء کرد و حدود 10 درصد قربانیان جان خود را از دست دادند.
لی دوک و دیگران می‌گویند، تفاوت اصلی بین دو طغیان ویروسی این است که دولت چین در مقایسه با آنچه در SARS از خود نشان داد اکنون بسیار علمی‌تر و شفاف‌تر عمل می‌کند. این دولت ارقام مربوط به تعداد مبتلایان را منتشر کرده و هفته پیش یک توالی ژنتیکی از ویروس جدید انتشار داد که به دانشمندان سراسر جهان برای مطالعه در مورد ویروس کمک می‌کند.
لی دوک می‌گوید، "ما یقیناً در حاشیه امنیت نیستیم. دلایل زیادی برای نگرانی وجود دارد. اما خلاف قبل ما در سمت تاریک ماجرا قرار نداریم."
مقامات WHO می‌گویند که در میان 291 موردی که تاکنون داده‌های مربوط به آنها را در اختیار دارد 72 درصد شامل افراد 40 ساله و مسن‌تر بوده‌اند و حدود دو-سوم آنان مرد بودند. آنها می‌گویند، مردم دچار اختلالات زیربنایی در ریسک بالاتری از بیماری شدید قرار دارند.

علایم کوروناویروس چیست؟
بر مبنای اعلام CDC، یک کوروناویروس به طور معمول علایم خفیف تا متوسط ناخوشی تنفسی شبیه به سرماخوردگی ایجاد می‌کند. این علایم معمولاً فقط برای چند روز ادامه پیدا می‌کنند. علایم عبارتند از:
آبریزش بینی
سردرد
سرفه
گلودرد
تب
• احساس کلی ناخوشی
موارد شدید آن قسمت تحتانی دستگاه تنفسی را درگیر می‌کند و می‌تواند باعث ایجاد پنومونی یا برونشیت شود. این موارد در مردم دچار بیماری قلبی یا ریوی یا مبتلاء به ضعف سیستم ایمنی و همچنین در کودکان بسیار خردسال و سالمندان شایع‌تر است.

سرعت گسترش ویروس چقدر است؟
با وجودی که مقامات رسمی می‌گویندکه در حدود 450 نفر به این ویروس مبتلاء شده‌اند، مایکل مینا / ichael Mina ، اپیدمیولوژیست شاغل در دانشکده بهداشت عمومی هاروارد می‌گوید که شنیده است ارقام واقعی نزدیک به 1500 تا 2000 نفر است. وی می‌گوید، "در کل، گزارش‌های رسمی همیشه کمی تأخیر دارند."
مینا می‌گوید، "سرعت انتقال بیماری به کشورهای دیگر که ما شاهد آن بوده‌ایم عنوانگر این موضوع است که شمار واقعی مردمی که در ووهان قادر به انتقال ویروس هستند در حال حاضر احتمالاً شامل هزاران نفر است، که این یکی از نگرانی‌آورترین موضوعات محسوب می‌شود."
او می‌گوید، تاکنون ویروس مزبور از ووهان به چند منطقه دیگر چین شامل 117 مورد مشکوک در هنگ کنگ، و به مسافرانی در تایلند، تایوان، کره جنوبی، ژاپن و شاید استرالیا رسیده است.
مینا می‌گوید، طغیان گسترده و سرعت گسترش ویروس می‌تواند به این معنی باشد که مردم بسیار بیشتری در شرایط ابتلاء به این عفونت قرار دارند اما فاقد علامتند. مینا می‌نویسد، اگر از جمع 1500 تا 2000 نفری که گمان می‌رود دچار این بیماری شده‌اند فقط 6 نفر مرده باشند پس بیماری مزبور هم‌اندازه SARS و یک ناخوشی مشابه یه نام ویروس تنفسی خاور میانه کشنده نیست.
آمریکایی بیمار شده، مردی از اسنوهومیش کانتی در شمال سیاتل، به علت تاریخچه مسافرتی خود بلافاصله مشکوک به ابتلاء به ویروس مزبور تلقی شد. نمونه شبانه ارساله شده به CDC بیماری وی را در اواخر روز دوشنبه تأیید کرد و نتیجه در روز سه‌شنبه به اطلاع عموم رسید.
مینا می‌گوید، توانایی انجام تست سریع برای کوروناویروس ووهان برای پیشگیری از یک اپیدمی خوب است. وی می‌گوید، "این به ما امیدواری آن را می‌دهد که ما می‌توانیم موضوع را کنترل کنیم، زیرا توانستیم با چینین سرعتی فرآیند تشخیصی را انجام دهیم. اگرچه موارد ناشناخته زیادی وجود دارد این مورد احتمالاً سریع‌ترین پاسخی بوده که تا به امروز به هر نوع اپیدمی داده شده است."

آیا درمانی وجود دارد؟
در حال حاضر هیچ دارویی برای این ویروس وجود ندارد اگرچه لی دوک می‌گوید کارشناسان در گالوستون و دیگر مؤسسات تحقیقی در حال کار بر روی درمان‌های محتمل هستند.
مینا می‌گوید، بیماران، شامل مردی که در واشینگتن دچار ویروس شد، تا حدود زیادی تحت "مراقبت حمایتی" قرار گرفتند که برای یک بیمار در محیط خانه تا حدود زیادی به معنی گرفتن مایعات و یک داروی کاهش دهنده تب مثل استامینوفن است. در محیط بیمارستان مراقبت حمایتی شامل موازین متعدد دیگر مثل حمایت تنفسی برای شخص دچار مشکل تنفس است.
مینا می‌گوید، شنیده است که برخی از بیماران در چین با مهار کننده‌های پروتئاز تحت درمان قرار گرفته‌اند، داروهای ضد ویروسی که برای درمان مردم مبتلاء به HIV توسعه داده شد و "تا حدی با موفقیت" برای درمان SARS به کار گرفته شد.
کریس اسپیترس / Chris Spitters، مسؤول بهداشت در بخش بهداشت اسنوهومیش در کنفرانس خبری روز سه‌شنبه گفت، مرد واشینگتنی در بیمارستان بستری و ایزوله شد "زیرا اولین فرد در ایالات متحد آمریکا بود. ما احتمالاً از این مورد و موارد بعدی درس خواهیم گرفت و بر مبنای آن توصیه‌های خود را تنظیم خواهیم کرد."
اسپیترس گفت، "اما این مرد خیلی بیمار نیست و خطر بسیار کمی برای کارکنان یا کل جمعیت دارد."

چگونه یک ویروس ناگهان بروز می‌کند؟
لیپکین می‌گوید، اگرچه گمان می‌رود که این ویروس اولین نفر را در یک بازار ماهی‌فروشان آلوده کرده، بسیار نامحتمل است که این بیماری از ماهی منتقل شده باشد.
او می‌گوید، "این ویروس از ماهی نیامده. از یک پستاندار منتقل شده است. و همان بازار احتمالاً حیوانات دیگری هم می‌فروشد. سؤال این است: در این بازار چه چیزی بوده؟" سندرم تنفسی خاور میانه (MERS) از شترها گسترش پیدا کرد، و اعتقاد بر آن است که SARS از گربه زباد نشأت گرفته، مخلوق شب‌گرد کوچکی که شبیه موش خرما است.
لیپکین می‌گوید، بازار جانوران وحشی راه‌های زیادی برای انتقال بیماری‌های جدید به انسان دارد.
لیپکین که کارشناسان شناسایی منابع حیوانی برای بیماری است می‌گوید، هنوز روشن نیست چه حیوانی حامل ویروس ووهان است.
مینا می‌گوید، و این امکان وجود دارد که این ویروس اساساً از یک حیوان وحشی منتقل نشده باشد. هنوز دقیقاً روشن نیست چه وقت و کجا این طغیان بیماری شروع شده است و شواهد ژنتیکی عنوان می‌کنند که ممکن است در اوایل سپتامبر شروع شده باشد.

آیا ممکن است مشکل خود به خود خاتمه یابد؟
به نظر می‌رسد که SARS با آن یک مورد اپیدمی خود را کنار کشیده است. MERS از سال 2012 ادامه یافته کمتر از 2500 نفر را عمدتاً در عربستان سعودی و کشورهای همسایه بیمار کرده و یک-سوم بیماران را کشته است. اما این بیماری به سطح پاندمیک نرسیده است. بنابراین آیا این بدان معنی است که امیدی وجود دارد که کوروناویروس ووهان به پاندمی تبدیل نشود؟
لی دوک می‌گوید مثل ویروس‌های دیگر شما احتمالاً به آسانی دچار این یکی نمی‌شوید، بنابراین هرگز نمی‌تواند برای برخی به ترس از فاجعه‌ای جهانی تبدیل شود.
تیم لی دوک در حال مطالعه بر روی موش‌های اصلاح شده برای داشتن ورسیون انسانی گیرنده‌ای هستند که امکان می‌دهد تا یک کوروناویروس مردم را آلوده کند. با در دست داشتن توالی ژنتیکی، و انتظار برای یک ورسیون از ویروس، احتمالاً از بیمار حاضر در واشینگتن، لی دوک می‌گوید تیم او می‌تواند میزان خطرناک بودن ویروس ووهان را مشخص کرده و کار را بر روی واکسن‌ها و درمان‌های مربوط به آن شروع کند.
لی دوک که اکنون در ابتدای این فرآیند قرار دارد می‌گوید، "هفته‌ها طول می‌کشد تا کار شروع ‌شود، ماه‌ها وقت می‌برد تا محصول برای تست در انسان حاضر شود."
دکتر نانسی مسونیر / Nancy Messonnier، مدیر مرکز ملی ایمنی‌زایی و بیماری‌های تنفسی می‌گوید، اما آنچه ما اکنون می‌دانیم احتمال دارد که تغییر کند، زیرا ما چیزهای کمی در مورد ویروس ووهان می‌دانیم. "ساعت به ساعت، روز به روز اطلاعات تازه‌ای از راه می‌رسند که ما باید آنها را از نزدیک پیگیری و دنبال کنیم."/


توضیح مهرین – اخبار سلامت: دو پاراگراف از مقاله با تشخیص عدم ضرورت برای خواننده فارسی زبان ترجمه نشده است.


• دکتر برانیلدا نازاریو، کارن واینتراپ
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


Source:
WebMD Health News
Mystery Coronavirus from China: What to Know
Reviewed by Brunilda Nazario, MD
On January 22, 2020
By Karen Weintraub

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده