دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

روزئولا به قدری شایع است که اغلب کودکان تا زمان ورود به مهد کودک به آن مبتلاء می‌شوند

مقالات بیماری‌های عفونی / باکتری / ویروس
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• علایم روزئولا
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• علل روزئولا
• ریسک فاکتورهای روزئولا
• عوارض روزئولا
• پیشگیری از روزئولا
• تشخیص روزئولا
• درمان روزئولا
• سبک زندگی و مداوای خانگی


روزئولا (روزیولا) نوعی عفونت عموماً خفیف است که به طور معمول کودکان زیر 2 سال را مبتلاء می‌کند. این بیماری گاهی از اوقات مبتلابه بزرگسالان می‌شود. روزئولا به قدری شایع است که اغلب کودکان تا زمان ورود به مهد کودک به آن مبتلاء می‌شوند.
دو گونه شایع ویروس هرپس علت روزئولا هستند. این اختلال معمولاً باعث ایجاد تبی چند روزه می‌شود که به دنبال آن راش ایجاد می‌گردد.
برخی از کودکان صرفاً دچار یک مورد خیلی خفیف روزئولا می‌شوند و هرگز هیچ نشانه روشنی از ناخوشی بروز نمی‌دهند، در حالی که مابقی دور کاملی از نشانه‌ها و علایم آن را تجربه می‌کنند.
روزئولا معمولاً جدی نیست. در موارد نادر تب شدید ممکن است به عنوان عارضه آن بروز کند. درمان روزئولا شامل استراحت در بستر، نوشیدن مایعات و داروهای کاهش دهنده تب است.

علایم روزئولا
اگر کودک در تماس با فردی دچار روزئولا قرار گیرد و به ویروس آلوده شود، معمولاً برای بروز علایم و نشانه‌های بیماری به یک تا دو هفته زمان نیاز است - اگر اساساً علایمی بروز کنند. این امکان وجود دارد که فرد به روزئولا آلوده شود اما علایم و نشانه‌های بیماری به قدری خفیف باشند که جلب توجه نکنند. علایم روزئولا می‌تواند موارد زیر را شامل شود:
• تب. روزئولا معمولاً با یک تب ناگهانی و شدید شروع می‌شود (تب اغلب بالای 39.4 درجه). برخی کودکان همچنین ممکن است دچار گلودرد، آبریزش بینی یا سرفه شوند که همراه تب یا پیش از آن بروز می‌کنند. بچه در عین حال احتمال دارد دچار ورم گره‌های لنفاوی در ناحیه گردن شود که با تب همراه است. این تب 3 تا 5 روز ادامه پیدا می‌کند.
• راش. وقتی تب فروکش می‌کند، به طور معمول راش ظاهر می‌شود، اما در تمامی موارد چنین نیست. راش مورد بحث شامل تعداد زیادی نقاط یا لک‌های کوچک صورتی رنگ است. این نقطه‌ها به طور معمول هموار هستند اما برخی از آنها ممکن است برجسته شوند. دور برخی از نقطه‌ها ممکن است حلقه‌ای سفید رنگ ظاهر گردد. راش مزبور به طور معمول روی قفسه سینه، پشت و شکم ظاهر می‌شود و سپس به گردن و دست‌ها گسترش پیدا می‌کند. این راش ممکن است به پاها یا صورت نرسد. راش مورد اشاره که با خارش یا ناراحتی همراه نیست ممکن است از چند ساعت تا چند روز ادامه یابد و سپس از بین می‌رود.
دیگر نشانه‌ها و علایم روزئولا شامل موارد زیر است:
• تحریک‌پذیری اطفال و کودکان
اسهال خفیف
• کاهش میزان اشتها
• ورم پلک چشم

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در صورتی که تب بچه شدید بوده یا به سرعت افزایش یابد این امکان وجود دارد که وی دچار تشنج (تشنج تب) شود. به هر جهت، معمولاً تا والدین متوجه دمای بالای بدن در بچه شوند، خطر تشنج محتمل سپری شده است. اگر بچه دچار تشنج غیر قابل توجیه شود، باید بلافاصله تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد.
برای بچه باید دکتر خبر شود اگر:
• تب بچه بالای 39.4 درجه سانتی‌گراد باشد
• بچه دچار روزئولا باشد و تب وی بیش از 7 روز ادامه پیدا کند
• راش مورد اشاره پس از گذشت 3 روز از بین نرفته باشد
اگر سیستم ایمنی بدن کسی دچار مشکل باشد و در تماس با شخص دچار روزئولا قرار گیرد، باید به دکتر مراجعه کند. چنین شخصی ممکن است برای عفونتی که بروز آن در وی محتمل است و می‎تواند شدیدتر از مورد مبتلابه کودکان باشد تحت پایش قرار گیرد.

علل روزئولا
شایع‌ترین علت روزئولا ویروس هرپس انسانی 6 است، اما ویروس هرپسی دیگری به نام ویروس هرپس انسانی 7 نیز می‌تواند باعث ایجاد این بیماری شود.
همانند دیگر ناخوشی‌های ویروسی مثل سرماخوردگی، از طریق قرار گرقتن در معرض ترشحات سیستم تنفسی یا بزاق دهان فرد آلوده این بیماری از شخصی به شخص دیگر منتقل می‌َشود. برای مثال، بچه سالمی که فنجان خود را با یک بچه آلوده به روزئولا مشترکاً استفاده می‌کنند ممکن است دچار ویروس مورد بحث شود.
روزئولا مسری است حتی اگر هیچ راشی در کوران بیماری ایجاد نشده باشد. این بدان معنی است که بیماری ممکن است گسترش یابد در حالی که بچه عفونی شده صرفاً دچار تب است، و حتی پیش از آن که ابتلاء بچه به روزئولا مشخص شده باشد. در صورتی که بچه‌ای با بچه‌ای ناخوش در تماس بوده باشد، علایم و نشانه‌های ایجاد شده در وی باید پایش شود.
خلاف آبله مرغان و دیگر ناخوشی‌های ویروسی دوران کودکی، روزئولا به ندرت به صورت طغیانی در اجتماعات بروز می‌کند. این عفونت ممکن است در هر زمانی از سال بروز نماید.

ریسک فاکتورهای روزئولا
اطفال در بالاترین ریسک دچار شدن به روزئولا قرار دارند زیرا هنوز وقت کافی برای توسعه آنتی‌بادی‌های خاص خود در مقابل بسیاری از ویروس‌ها را نداشته‌اند. در دوره جنینی بچه آنتی‌بادی‎های مادر را گرفته و برای محافظت از خود در برابر عفونت‌های مبتلابه نوزادان مثل روزئولا استفاده می‌کند. اما این ایمنی به مرور زمان کاهش می‌یابد. کودکان در سنین 6 تا 15 ماهگی در بالاترین ریسک ابتلاء به روزئولا قرار دارند.

عوارض روزئولا
روزئولا می‌تواند عوارضی به شرح زیر به دنبال داشته باشد.

تشنج کودک
گاهی از اوقات کودک مبتلاء به روزئولا دچار تشنجی می‌شود که به دنبال تبی ناگهانی آغاز می‌گردد. اگر چنین اتفاقی رخ دهد، کودک ممکن است به میزان کمی هوشیاری خود را از دست بدهد و دست و پا یا سرش به مدت چند ثانیه تا چند دقیقه دچار تشنج ماهیچه‌ای شود. در عین حال امکان از دست دادن موقتی کنترل روده یا مثانه نیز مطرح است.
اگر بچه دچار تشنج شود باید تحت مراقبت اورژانسی قرار گیرد. اگرچه تشنج تب هراس‌آور است اما تشنج‌های مرتبط به تب در بچه‌های سالم از لحاظ دیگر عموماً کوتاه مدت بوده و به ندرت مضرند.
عوارض ناشی از روزئولا نادرند. اکثر بچه‎های سالم از جهات دیگر و بزرگسالان دچار روزئولا به سرعت و به طور کامل بهبود پیدا می‌کنند.

نگرانی‎های مرتبط به مردم دچار ضعف سیستم ایمنی
روزئولا در مورد افراد دچار ضعف سیستم ایمنی مثل افرادی که اخیراً پیوند مغز استخوان یا پیوند عضو در آنان انجام شده است، نگرانی بزرگ‌تری محسوب می‌شود. این گروه ممکن است دچار یک مورد تازه روزئولا شوند، یا در صورت ضعف سیستم ایمنی ممکن است یک عفونت قبلی در آنها برگردد. از آنجا که این افراد در کل برابر ویروس‌ها مقاومت کمتری دارند، گرایش ابتلاء به موارد شدیدتر عفونت در این گروه دیگر دیده می‌شود و مقابله با بیماری برای آنان مشکل‌تر است.
مردم دچار ضعف سیستم ایمنی که به روزئولا مبتلاء می‌شوند ممکن است عوارض بالقوه جدی‌تری مثل پنومونی یا انسفالیت (التهاب بالقوه کشنده مغز) را تجربه کنند.

پیشگیری از روزئولا
از آنجا که هیچ واکسنی برای پیشگیری از روزئولا وجود ندارد، بهترین کاری که در این مورد می‌توان کرد ممانعت از تماس از تماس کودک با کودک دچار عفونت است. اگر کودکی بر اثر روزئولا ناخوش شده باشد باید وی را در محیط خانه نگه داشت و تا زمان برطرف شدن تب از تماس وی با دیگر کودکان پیشگیری کرد.
اکثر مردم تا زمان رسیدن به سن مدرسه آنتی‌بادی‌های مرتبط به روزئولا را در بدن خود ایجاد کرده‎اند، که این باعث ایجاد ایمنی برای آنان در برابر عفونت ثانوی می‌شود. حتی علی‌رغم این شرایط، اگر یک عضو خانواده دچار این ویروس شود، باید مطمئن شد که دیگر اعضاء خانواده برای پیشگیری از سرایت ویروس به کسی که دارای مصونیت در برابر آن نیست، دست‌های خود را مکرراً می‌شویند.
افراد بزرگسالی که در دوره کودکی هرگز دچار روزئولا نشده باشند ممکن است در دوره‎های بعدی زندگی به آن دچار شوند، اگرچه این بیماری گرایشی به بروز خفیف‌تر در دوران بزرگسالی افراد دارد. در هر حال بزرگسالان آلوده به این ویروس می‌توانند ناقل بیماری باشند.

تشخیص روزئولا
تشخیص روزئولا ممکن است دشوار باشد زیرا نشانه‌ها و علایم اولیه آن شبیه به موارد مرتبط به دیگر ناخوشی‌های شایع دوران کودکی است. اگر کودک دچار تبی باشد که روشن نیست ناشی از سرماخوردگی، عفونت گوش، گلودرد استرپی یا دیگر بیماری‌های شایع است، آنگاه دکتر ممکن است در انتظار بروز راش مشخصه روزئولا بماند.
پزشکان تشخیص روزئولا را با بروز راش خصلت‌نمای آن یا در برخی موارد با یک تست خون برای بررسی آنتی‌بادی‌های روزئولا انجام می‌دهند.

درمان روزئولا
اغلب کودکان در طول یک هفته از آغاز تب به طور کامل روزئولا را پشت سر گذاشته و بهبود می‌یابند. بر مبنای تجویز دکتر مردم می‌توانند به کودک خود داروهای غیر نسخه‌ای مخصوص کاهش تب مثل استامینوفن یا ایبوپروفن بدهند.
مردم باید در مورد استفاده از آسپیرین برای کودکان و نوجوانان با احتیاط بسیار عمل کنند. اگرچه مصرف آسپیرین برای کودکان بالای 3 سال تأیید شده است، کودکان و نوجوانان در حال بهبود از آبله مرغان یا علایم شبه آنفولانزا هرگز نباید آسپیرین مصرف کنند.
هیچ درمان اختصاصی برای روزئولا وجود ندارد، اگرچه ممکن است پزشکان داروی ضد ویروسی گانسیکوویر (سیتووین) را برای درمان عفونت مزبور در مردم دچار ضعف سیستم ایمنی تجویز کنند. آنتی‌بیوتیک برای درمان بیماری‌های ویروسی نظیر روزئولا فاقد تأثیر است.

سبک زندگی و مداوای خانگی
همانند اغلب ویروس‌ها روزئولا نیز فقط به زمان نیاز دارد تا دوره خود را طی کند. وقتی تب فروکش می‌کند، بچه خیلی زود بهبود می‌یابد. به هر جهت، تب ممکن است بچه را دچار ناراحتی کند. برای درمان تب کودک در خانه دکتر ممکن است موارد زیر را توصیه کند:
• استراحت زیاد.
• نوشیدن مایعات فراوان.
• حمام اسفنج. گذاشتن یک اسفنج با گرمای معتدل بر پیشانی بچه می‌تواند باعث فروکش تب وی شود. به هر حال مردم باید از استفاده از یخ، آب سرد، پنکه یا حمام سرد خودداری کنند. این موارد می‌توانند بچه را ناخواسته دچار لرز کنند.
هیچ درمان اختصاصی برای راش روزئولا وجود ندارد و این راش در طول یک مدت زمان کوتاه خود به خود از بین می‌رود./


مایو کلینیک
• ترجمۀ فرهنگ راد


Source:
Mayo Clinic
Roseola
June 06, 2018 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کدئین برای کودکان بسیار خطرناک است

آکادمی کودکان آمریکا اصرار دارد که والدین و مراقبان بهداشتی، دادن کُدئین به کودکان را متوقف کنند، و به آموزش‌های بیشتر در مورد ریسک‌ها و محدودیت‌های استفاده از کدیین در بیماران زیر 18 سال فراخوان می‌د

یک بار بیهوشی به بهرة هوشی کودکان خردسال آسیب نمی زند

یک مطالعة طولی همگروهی که در JAMA منتشر شده است عنوان می‎کند، یک بار قرار گرفتن در معرض مواد بیهوشی استنشاقی در کودکان دارای سن کمتر از 36 ماه با توسعة اختلالات عصبی و رفتار نابهنجار در دوران کودکی مر