دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

پاراویروس B19 علت بیماری پنجم است. این ویروس قابل انتقال از راه هوا گرایشی به گسترش از طریق بزاق دهان و ترشحات سیستم تنفسی در میان کودکان مهد کودک و پیش دبستانی دارد.

مقالات بیماری‌های عفونی / باکتری / ویروس
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• دکتر دانیل میورل، آتمن ریورز، وینی یو
• ترجمه هامیک رادیان


بیماری پنجم یک بیماری ویروسی است که اغلب باعث ایجاد راش قرمز رنگی روی دست‌ها، پاها و گونه‌ها می‎شود. به همین دلیل این بیماری به عنوان "بیماری گونه سیلی خورده" نیز معروف است. بیماری پنجم نسبتاً شایع و در اغلب کودک خفیف است اما می‎تواند در مورد زنان باردار یا افراد دچار مشکل اختلال سیستم ایمنی شدیدتر باشد.
اغلب پزشکان به مردم دچار بیماری پنجم توصیه می‎کنند تا منتظر برطرف شدن علایم بمانند. دلیل این موضوع آن است که در حال حاضر هیچ دارویی برای کوتاه کردن دوره گذر بیماری وجود ندارد. به هر حال، اگر کسی دچار ضعف سیستم ایمنی باشد، پزشک نیاز دارد تا زمان رفع علایم بیمار را از نزدیک مورد پایش قرار دهد.

[در این مقاله:]
• علل بیماری پنجم
• علایم بیماری پنجم
• تشخیص بیماری پنجم
• درمان بیماری پنجم
• دورنما در بیماری پنجم
• پیشگیری از بیماری پنجم
• پرسش و پاسخ

چه چیزی باعث بیماری پنجم می‌شود؟
پاراویروس B19 علت بیماری پنجم است. این ویروس قابل انتقال از راه هوا گرایشی به گسترش از طریق بزاق دهان و ترشحات سیستم تنفسی در میان کودکان مهد کودک و پیش دبستانی دارد. بیشترین شیوع این بیماری مربوط به فصول زمستان، بهار و اوایل تابستان است. به هر حال بیماری پنجم می‎تواند در هر زمانی بروز کرده و هر کسی با هر سنی را مبتلاء کند.
بسیاری از افراد بزرگسال در بدن خود آنتی‎بادی‎هایی دارند که به دلیل داشتن سابقه ابتلاء فرد در کودکی از ابتلاء مجدد فرد به بیماری پنجم پیشگیری می‎کنند. به هر حال، وقتی مردم در دوران بزرگسالی دچار این بیماری می‎شوند علایم آن ممکن است شدیدتر باشد. اگر زنی در دوران بارداری به بیماری پنجم مبتلاء شود، خطرات جدی متوجه بچه به دنیا نیامده خواهد بود که از جملۀ این خطرات می‎توان به آنمی مهلک اشاره کرد.
در مورد کودکان دارای سیستم ایمنی سالم بیماری پنجم یک ناخوشی شایع و خفیف است که به ندرت عوارضی به همراه دارد.

علایم بیماری پنجم کدامند؟
علایم اولیه بیماری پنجم بسیار کلی هستند. این علایم ممکن است بسیار شبیه به علایم آنفولانزا باشند. علایم مزبور عبارتند از:
سردرد
خستگی مفرط
تب خفیف
گلودرد
تهوع
آبریزش بینی
• گرفتگی بینی
بر مبنای اعلام "آکادمی آمریکایی پزشکان خانواده" علایم این بیماری گرایشی به بروز در فاصله 4 تا 14 روز پس از ابتلاء به ویروس از خود نشان می‎دهند. چند روزی پس از بروز علایم مزبور، اغلب افراد خردسال دچار راش قرمز رنگی می‎شوند که ابتدا بر روی گونه‌ها ظاهر می‌شود. راش مزبور اغلب در طول چند روز به دست‎ها، پاها و تنه گسترش می‎یابد. این راش ممکن است تا هفته‌ها باقی بماند. به هر جهت، وقتی راش قابل رویت می‎شود، فرد مبتلاء دیگر ناقل بیماری نخواهد بود.
احتمال بروز راش در کودکان بیشتر از بزرگسالان است. در واقع، علامت اصلی بیماری در افراد بزرگسال دچار شدن به درد مفصل است. درد مفصل ممکن است به مدت چند هفته ادامه یابد و معمولاً بیشترین بروز آن در ناحیه کمر، مچ پا و زانوها است.

بیماری پنجم چگونه تشخیص داده می‎شود؟
پزشکان اغلب اوقات می‎توانند تا با نگاهی ساده به راش ایجاد شده بیماری پنجم را تشخیص دهند. پزشک ممکن است برای یافتن آنتی‎بادی‎های خاص در صورتی که بیمار احتمالاً با عواقب جدی ناشی از بیماری پنجم مواجه باشد تست‎های لازم را انجام دهد. این موضوع به ویژه در موردی لازم می‌آید که سیستم ایمنی بیمار دچار اختلال باشد.

بیماری پنجم چگونه درمان می‎شود؟
در مورد اغلب افراد سالم اساساً نیازی به درمان نیست. اگر مفاصل بیمار دچار آسیب دیدگی بوده یا بیمار تب داشته باشد، برای او استامینوفن (تاینلول) جهت تسکین علایم بر مبنای نیاز تجویز خواهد شد. از سوی دیگر نیاز است که فرد صبر کند تا بدن با ویروس مقابله نماید. این موضوع معمولاً به یک تا سه هفته زمان نیاز دارد.
بیماران می‎توانند این روند را با نوشیدن مایعات فراوان و استراحت بیشتر تسریع کنند. کودکان اغلب زمانی که راش ظاهر می‎شود دوباره می‎توانند به مدرسه بروند زیرا پس از بروز راش این بیماری دیگر مسری نیست.
در موارد نادر، می‎توان برای بیماران ایمنوگلوبولین داخل وریدی تجویز کرد. این درمان برای موارد شدید و تهدید کننده زندگی این بیماری در نظر گرفته می‎شود.

در درازمدت چه چیزی انتظار می‎رود؟
در مورد اغلب مردم سالم بیماری پنجم هیچ‎گونه عواقب درازمدتی در بر ندارد. به هر حال، اگر سیستم ایمنی فرد به علت ابتلاء به HIV، شیمی درمانی یا سایر اختلالات تضعیف شده باشد، زمانی که مقابله بدن با بیماری ادامه دارد وی باید تحت نظر پزشک قرار داشته باشد.
بیماران در صورتی که مشخصاً به آنمی مبتلاء باشند نیاز به مراقبت پزشکی دارند. دلیلش آن است که بیماری پنجم می‎تواند مانع از تولید گلبول‎های قرمز خون (RBCs) شود که این موضوع می‎تواند باعث کاهش مقدار اکسیژن در خون شود که برای بافت‎های بدن ضروری است. این مورد به ویژه در پیوند با افراد مبتلاء به بیماری آنمی سلول داسی شکل مطرح است. اگر کسی دچار بیماری آنمی سلول داسی شکل باشد، در صورت ابتلاء به بیماری پنجم باید بدون دفع وقت به پزشک مراجعه کند.
بیماری پنجم می‎تواند به بچه داخل رحم مادر آسیب برساند، بنابراین ابتلاء به این بیماری در دوران بارداری خطرناک است. بیماری پنجم در عین حال قادر است بچه درون زهدان مادر را به آنمی مبتلاء کند، که می‎تواند تهدیدی برای حیات بچه باشد.
در صورت نیاز پزشک به تزریق خون برای کمک به حفاظت بچه در مورد آنمی اقدام خواهد کرد. بر مبنای اعلام "مارچ آو دایمز"* دیگر عوارض مرتبط به بارداری بیماری پنجم شامل موارد زیر است:
• نارسایی قلبی
• سقط ناخواسته جنین
• مُرده‌زایی

چگونه از بیماری پنجم پیشگیری کنیم؟
از آنجا که بیماری پنجم به طور معمول از فردی به فرد دیگر از طریق ترشحات هوارو انتقال می‎یابد، مردم باید سعی کنند تا میزان تماس خود را با افراد دچار عطسه، سرفه یا آبریزش بینی به حداقل برسانند. شستشوی مکرر دست‌ها نیز می‎تواند به کاهش شانس ابتلاء به بیماری پنجم کمک کند.
زمانی که فرد دارای سیستم ایمنی سالم دچار این بیماری شده باشد برای تمامی عمر نسبت به این بیماری ایمن خواهد شد.

پرسش و پاسخ
پرسش: بچه من اخیراً مبتلاء به بیماری پنجم تشخیص داده شد. چه مدت باید من او را از رفتن به مدرسه منع کنم یا بیماری به بچه‌های دیگر منتقل نشود؟

پاسخ: بر مبنای اعلام CDC، مردم دچار پاراویروس، B19 که مسبب بیماری پنجم است، معمولاً در فاصله 4 تا 14 روز پس از تماس با ویروس دچار علایم بیماری می‎شوند. بچه‎ها در ابتدا و پیش از بیرون زدن راش دچار تب، ناخوشی یا علایم شبه سرماخوردگی می‎شوند. کودکان در دوره پیش از بروز راش در بالاترین حد مسری بودن این بیماری قرار دارند. سپس، مگر در صورت مشکل‎دار بودن سیستم ایمنی بچه، آنها دیگر ناقل عفونت نیستد و می‎توانند به مدرسه برگردند./


*مارچ آو دایمز / March of Dimes یک سازمان غیر انتفاعی در ایالات متحد آمریکا است که برای بهبود سلامت مادران و نوزادان فعالیت می‌کند.


Source:
Healthline
Fifth Disease
Medically reviewed by Daniel Murrell, MD
on January 10, 2018 —
Written by Autumn Rivers and Winnie Yu

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

مروری بر انواع شایع آلرژی

آلرژی‌ها از مشکلات شایع پزشکی هستند و نشانگان آنها طیف گسترده‌ای از آزارنده تا تهدیدگر حیات را شامل می‌شود. خبر خوب این است که برای درمان آلرژی راه‌های مؤثر بسیاری وجود دارد. آلرژی از واکنش حاد سیستم

کدئین برای کودکان بسیار خطرناک است

آکادمی کودکان آمریکا اصرار دارد که والدین و مراقبان بهداشتی، دادن کُدئین به کودکان را متوقف کنند، و به آموزش‌های بیشتر در مورد ریسک‌ها و محدودیت‌های استفاده از کدیین در بیماران زیر 18 سال فراخوان می‌د