دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آبسه ریه - علل، علایم، تشخیص، و درمان

آبسه ریه، عفونت باکتریایی، پنومونی، ایمپاییما، پنومونی آسپیراسیون، فیستول برونکوپلورال، ضعف سیستم ایمنی، مشکلات راه هوایی، ذات‌الریه، آسم، ویروس HIV

آبسه ریه عفونتی باکتریایی است که در بافت ریه بروز می‌کند. عفونت باعث از بین رفتن بافت شده و چرک در فضای مورد اشاره انباشته می‌شود. درمان آبسه ریه ممکن است چالش‌برانگیز باشد و نیز این اختلال می‌تواند به تهدیدی برای زندگی تبدیل شود.

مقالات بیماری‌های عفونی / باکتری / ویروس

• دکتر نانسی ال. مایر، امبر اریکسون گابی
• ترجمه نادر اکبری سراوانی

آبسه ریه عفونتی باکتریایی است که در بافت ریه بروز می‌کند. عفونت باعث از بین رفتن بافت شده و چرک در فضای مورد اشاره انباشته می‌شود. درمان آبسه ریه ممکن است چالش‌برانگیز باشد و نیز این اختلال می‌تواند به تهدیدی برای زندگی تبدیل شود.

[مطالب این مقاله:]
• علل آبسه ریه
• علایم آبسه ریه
• چه کسی در معرض خطر است
• تشخیص آبسه ریه
• درمان آبسه ریه
• عوارض آبسه ریه
• دورنما

علل آبسه ریه
آبسه‌های ریوی به دو گروه اولیه و ثانویه تقسیم‌بندی می‌شوند. این آبسه‌ها از گونه‌های مختلف باکتری نشأت می‌گیرند و علل مختلفی دارند.
آبسه‌های اولیه بر اثر عفونت و پنومونی در ریه‌ها بروز می‌کنند. پنومونی آسپیراسیون عفونتی است که در آن به دنبال ورود غذا از دهان، معده یا سینوس‌ها از طریق استنشاق، غذا به جای مری به درون ریه وارد می‌شود. پنومونی آسپیراسیون یک علت بسیار شایع آبسه‌های اولیه است.
آسپیراسیون غذا یا ترشحات بیشترین شیوع را در مواقعی دارد که فرد در حال آرام‌بخشی یا ناهشیاری یا سم‌زدایی یا بیهوشی بسر می‎برد. مواد استنشاق شده اغلب به بافت ریه آسیب می‌زنند. ریه همچنین با باکتری‌های نشأت گرفته از یک عفونت یا باکتری‌های نرمال موجود در دهان، دستگاه تنفسی یا معده پر می‌شود.
شایع‎ترین بیماری مسبب ایجاد آسیب‌پذیری فرد در مورد آبسه ریه الکلیسم است. مردم مبتلاء به سوء مصرف الکل اغلب دچار حملات شدید استفراغ می‌شوند و در آنها دگرگونی میزان هشیاری رخ می‌دهد. این اختلالات احتمال استنشاق محتویات معده و باکتری‌ها و ورود آنها به ریه را افزایش می‌دهد، و این می‌تواند مسبب ایجاد عفونت شود. مردم دچار سوء مصرف الکل اغلب با مشکل ضعف سیستم ایمنی مواجه می‌شوند که علت آن ضعف کلی سلامت و تغذیه است که اینها به نوبه خود ایجاد عفونت در بدن فرد را آسان‌تر می‌کنند.
آبسه‌های ثانویه بر اثر چیزی غیر از عفونتی که در ریه‌ها آغاز می‌شود ایجاد می‌گردند. علت می‌تواند انسداد راه‎های هوایی بزرگ در ریه، بیماری همراه در ریه‎ها یا عفونتی باشد که در قسمت دیگری از بدن ایجاد شده و در ادامه به ریه‌ها سرایت کرده است.

علایم آبسه ریه
قابل لمس‌ترین علامت آبسه ریه ایجاد سرفه است. محتویاتی که با سرفه بالا می‌آیند ممکن است خون‌آلود یا آغشته به چرک باشند و بوی بدی بدهند.
دیگر علایم در این مورد عبارتند از:
• نفس بدبو
تب 38 درجه سانتی‌گراد یا بیشتر
درد قفسه سینه
تنگی نفس
• عرق کردن یا تعریق شبانه
کاهش وزن
خستگی مفرط

چه کسی در خطر ابتلاء به آبسه ریه قرار دارد؟
مردم مبتلاء به اختلال الکلیسم یا کسانی که اخیراً ناخوش بوده‌اند (به ویژه بر اثر پنومونی یا ذات‌الریه) در معرض ریسک بالایی برای ابتلاء به آبسه ریه قرار دارند. افراد دیگر، شامل آنهایی که دچار ضعف سیستم ایمنی هستند همانند مردم مبتلاء به بیماری‌هایی مثل سرطان، ویروس HIV، افراد دارای پیوند عضو، و بیماری خودایمنی نیز در معرض خطر قرار دارند. ریسک مورد بحث برای مردمی که اخیراً تحت بیهوشی قرار گرفته‌اند یا افرادی که در مورد آنها از آرام‌بخش‌ها استفاده شده است و نیز مردم دچار حالت ناهشیاری بر اثر آسیب دیدگی یا بیماری نیز در معرض خطرند. استنشاق شیئی خارجی که باعث ایجاد انسداد در راه هوایی شود نیز یک ریسک فاکتور محسوب می‌شود.

آبسه ریه چگونه تشخیص داده می‌شود؟
برای تشخیص آبسه ریه دکتر ابتدا شرح حال پزشکی بیمار را مورد بررسی قرار می‌دهد. پزشک در این مورد پرسش خواهد کرد که آیا اخیراً عمل جراحی مستلزم بیهوشی در مورد فرد انجام شده است یا خیر. اگر ظن به آبسه وجود داشته باشد پزشک خلط یا چرک موجود را آنالیز خواهد کرد. پزشک در عین حال ممکن است از ابزارهای تصویربرداری مثل اشعه X یا CT اسکن، برای بررسی محل درگیر عفونت در ریه‌ها و از تشخیص خارج کردن اختلالات دیگری مثل سرطان یا آمفیزم استفاده کند. برای موارد عفونت‌های جدی‌تر پزشک برای گرفتن نمونه از آبسه، بیوپسی انجام خواهد داد.
اگر پزشک بر این باور باشد که یک شیء خارجی وارد ریه‌ها شده است برای بررسی وضعیت ابزاری به نام برونکوسکپ را از راه مری وارد ریه خواهد کرد.

آبسه ریه چگونه درمان می‌شود؟
درمان اولیه و مقدماتی برای آبسه ریه استفاده از داروهای آنتی‌بیوتیک است. استفاده درازمدت (تا شش ماه) از دارو ممکن است برای درمان این اختلال ضروری باشد. تغییرات سبک زندگی مثل عدم اقدام به سیگار کشیدن و نیز اقدام به نوشیدن مایعات به مقدار بیشتر نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت.
در برخی موارد به انجام اقدامات تهاجمی‌تر مثل جراحی نیاز است. برای تخلیه چرک جمع شده در ریه‌ها لوله‌ مخصوصی وارد آنها می‌شود یا ممکن است برای خارج کردن عفونت یا بافت آسیب دیده ریه به عمل جراحی نیاز باشد.

عوارض محتمل آبسه ریه
در موارد نادر احتمال پارگی آبسه ریه مطرح است. پارگی آبسه یک موقعیت نگران کننده در پزشکی محسوب می‌شود. عوارض محتمل به دنبال پارگی یا درمان جراحی آبسه شامل موارد زیر است:
امپاییما. امپاییما تجمع بزرگی از مایع عفونی در اطراف ریه است که در محل ایجاد آبسه بروز می‎کند. امپاییما می‎تواند موقعیتی کشنده باشد و به مراقبت فوری پزشکی نیاز دارد.
• فیستول برونکوپلورال. فیستول برونکوپلورال زمانی بروز می‌کند که اتصالی میان یک راه هوایی بزرگ داخل ریه و فضای جدار اطراف خارج ریه ایجاد می‌شود. فیستول برونکوپلورال از طریق اسکوپ یا جراحی تصحیح می‌شود.
• خونریزی ریه یا دیواره قفسه سینه. این خونریزی ممکن است شامل مقدار کمی خون یا مقدار زیادی از آن باشد، که موقعیتی تهدید کننده حیات ایجاد می‌کند.
• عفونت گسترش یابنده به دیگر قسمت‌های بدن. اگر عفونت از محدوده ریه خارج شود، می‎تواند در مرحله بعد به بروز آبسه‌هایی در دیگر قسمت‌های بدن شامل مغز منجر گردد.

دورنما برای آبسه ریه چیست؟
در 90 درصد موارد آبسه ریه تحت درمان با آنتی‌بیوتیک بدون ایجاد عوارض بهبود پیدا می‌کند. مردم دچار وضعیت سرکوب سیستم ایمنی، اختلالات زیربنایی سلامت، یا فاقد امکان دسترسی به سیستم خدمات پزشکی مناسب در ریسک بالاتری برای ابتلاء به عوارض جانبی این بیماری قرار دارند./

Source:
Healthline
Lung Abscess
Medically reviewed by Nancy L. Moyer, MD
on March 14, 2018 —
Written by Amber Erickson Gabbey

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

اُمگا – 3 از آسم دوران کودکی پیشگیری می‌کند

آیا روغن‌های ضروری در درمان آسم مفیدند؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.