دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بر مبنای اعلام CDC بیشترین شیوع زگیل‌های تناسلی از طریق سکس مقعدی و واژنی صورت می‎گیرد. CDC در عین حال عنوان می‎کند که نزدیک به تمامی زنان و مردان فعال از نظر جنسی در مقطعی از زندگی دچار HPV می‌شوند.

مقالات بیماری‌های عفونی / باکتری / ویروس
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• دکتر جانت بریتو، آنا گیورگی
• ترجمه نادر اکبری سراوانی

[مطالب این مقاله:]
• علایم زگیل مقعد
• علل زگیل مقعد
• ریسک فاکتورهای زگیل مقعد
• تشخیص زگیل مقعد
• درمان زگیل مقعد
• دورنما
• پیشگیری از زگیل مقعد
• پیام همراه

زگیل مقعد چیست
زگیل‎های مقعد زگیل‎های کوچکی هستند که ممکن است درون و اطراف سوراخ مقعد بروز کنند. این اختلال کاندیلوما اکیومیناتا نیز نامیده می‎شود. زگیل مقعد یکی از اشکال زگیل‎های تناسلی است.
در اغلب موارد زگیل‎ها باعث ایجاد ناراحتی یا درد نمی‌شوند. به هر حال در صورت رشد کردن، این زگیل‌ها می‎توانند تحریک کننده بوده و باعث ایجاد خارش و خونریزی شوند. اگر هیچ علامتی بروز نکند، مردم مبتلا به این زگیل‎ها ممکن است اساساً از وجود آنها بی‎خبر بمانند.
زگیل مقعد ممکن است فقط در یک نقطه ظاهر شود یا ممکن است با گذشت زمان به قسمت‎های مختلف سوراخ مقعد و ناحیه تناسلی گسترش یابد.

در این زمینه بیشتر بخوانیم:

شقاق مقعد - آنچه دانستنش نیاز است

زگیل مقعد، کاندیلوما اکیومیناتا، پاپیلوما ویروس انسانی، HPV، سکس مقعدی، سکس دهانی، سکس واژنی، کاندوم، کرم موضعی، الکتروکوتری، کرایوتراپی، فعالیت جنسی،  آیمیکوئیمود (الدارا، زیکلارا)،  پودافیلوکس (کاندیلوکس)، پودوفیلین (پادوکن)، تری‌کلورواستیک اسید (TCA)،  بایکلورواستیک اسید (BCA)

فشار ناحیه مقعد یا راست روده

زگیل مقعد، کاندیلوما اکیومیناتا، پاپیلوما ویروس انسانی، HPV، سکس مقعدی، سکس دهانی، سکس واژنی، کاندوم، کرم موضعی، الکتروکوتری، کرایوتراپی، فعالیت جنسی،  آیمیکوئیمود (الدارا، زیکلارا)،  پودافیلوکس (کاندیلوکس)، پودوفیلین (پادوکن)، تری‌کلورواستیک اسید (TCA)،  بایکلورواستیک اسید (BCA)

علایم زگیل‎های مقعد کدامند؟
زگیل‎های مقعد درون ناحیه سوراخ مقعد و اطراف آن یافت می‎شوند. آنها به صورت برجستگی‎های کوچکی پدید می‎آیند که ممکن است در ابتدا بزرگ‌تر از سر یک سنجاق ته‌گرد نباشند. در ابتدا احتمال دارد این زگیل‌ها کوچک‎تر از آن باشند که توجهی را به خود جلب کنند. در کوران رشد آنها می‎توانند بر مبنای الگویی گل کلمی شکل بزرگ و بزرگ‎تر شوند و یا به صورت خوشه‌ای از زگیل به یکدیگر متصل گردند. زگیل‌ها ممکن است به رنگ هلو، زرد، صورتی یا قهوه‎ای روشن باشند و نیز ممکن است رنگ پوست بدن فرد را به خود بگیرند.
زگیل‎های مقعد اغلب اوقات درد یا ناراحتی ایجاد نمی‌کنند. دیگر علایم زگیل‎ مقعد نادر بوده اما می‎تواند خارش، خونریزی یا ترشح مقعدی را شامل شود. فرد دچار زگیل‎های مقعد در عین حال ممکن است احساس کند که در ناحیه مقعد دچار نوعی حالت برجستگی یا برآمدگی است.
زگیل‌ها ممکن است در همان زمان که فرد در ناحیه مقعد دچار آنها شده در دیگر نقاط بدن نیز ظاهر شوند. زگیل‌های تناسلی در زنان روی مادگی، واژن، یا دهانه رحم بروز می‎کنند. در مردان این زگیل‎ها بر روی آلت تناسلی، کیسه بیضه، کفل، یا کشاله ران ظاهر می‎شوند.
در عین حال امکان بروز زگیل در دهان یا گلوی افراد دچار HPV (پاپیلوماویروس انسانی) وجود دارد. سکس دهانی با فرد دچار زگیل‎های مقعد یا بوسیدن فرد دچار زگیل گلو نیز می‎تواند به عفونت منجر گردد.

در همین زمینه بیشتر بخوانیم:

آبسه مقعد در کودکان و بزرگسالان

زگیل مقعد، کاندیلوما اکیومیناتا، پاپیلوما ویروس انسانی، HPV، سکس مقعدی، سکس دهانی، سکس واژنی، کاندوم، کرم موضعی، الکتروکوتری، کرایوتراپی، فعالیت جنسی،  آیمیکوئیمود (الدارا، زیکلارا)،  پودافیلوکس (کاندیلوکس)، پودوفیلین (پادوکن)، تری‌کلورواستیک اسید (TCA)،  بایکلورواستیک اسید (BCA)

چه چیز باعث زگیل‎های مقعد می‎شود؟
زگیل‎‌های تناسلی شامل زگیل‎های مقعد، توسط HPV ایجاد می‎شوند. HPV یکی از عفونت‎های واگیردار جنسی (STIs) است. در مردم جوان، HPV ممکن است خود به خود برطرف شود و سبب ایجاد هیچ علامت یا نشانه‌ای نشود. به هر حال، ویروس مزبور می‎تواند به حالت نهفته در بدن باقی بماند و سبب بروز زگیل تناسلی شود. برخی انواع HPV سبب ایجاد زگیل تناسلی می‎شوند و مایقی ممکن است به سرطان منجر گردند، اما نوعی از HPV که باعث ایجاد زگیل‌های تناسلی و زگیل‎های مقعد می‎شود به طور معمول به سرطان منجر نمی‎شود.
HPV در کل بر اثر تماس مستقیم از راه دهان، مقعد، آلت تناسلی مردان، یا واژن زنان مبتلاء به HPV از فردی به فرد دیگر منتقل می‎شود. برای انتقال این بیماری لزوماً به مقاربت جنسی نیاز نیست. ویروس قادر است از راه تماس پوست به پوست منتقل شود. انتقال HPV حتی در شرایط غیر قابل رویت بودن زگیل‌ها نیز ممکن است.
بر مبنای اعلام CDC بیشترین شیوع زگیل‌های تناسلی از طریق سکس مقعدی و واژنی صورت می‎گیرد. CDC در عین حال عنوان می‎کند که نزدیک به تمامی زنان و مردان فعال از نظر جنسی در مقطعی از زندگی دچار HPV می‌شوند.

چه کسی در خطر زگیل‎های مقعد قرار دارد؟
فرد در معرض افزایش ریسک ابتلاء به زگیل‎های مقعد و انتقال آن قرار دارد اگر:
• دارای سکس محافظت نشده باشد (از یک محافظ حایل مثل کاندوم یا محافظ دهان استفاده نکند)
• دارای همخوابه‌های متعدد باشد
• دارای سکس مقعدی باشد
• با فرد دچار HPV تماس نزدیک یا سکس داشته بوده باشد
• در سنین پایین سکس کرده باشد
• دارای سیستم ایمنی دچار اختلال بر اثر بیماری یا مصرف دارو باشد
به هر حال امکان ابتلاء به زگیل‎های مقعد حتی در صورت داشتن صرفاً یک شریک جنسی و نیز در صورت عدم حفاظت کامل کاندوم وجود دارد.

زگیل‎های مقعد چگونه تشخیص داده می‎شوند؟
دکتر می‎تواند زگیل‎های مقعد را صرفاً بر مبنای مشاهده آنها تشخیص دهد. برخــی از پزشکان در طول معاینه مقعد از اسید استیک (سرکه) برای برجستگی‌های ایجاد شده استفاده می‎کنند. این اسید باعث سفید رنگ شدن برآمدگی‎ها و رویت‎پذیرتر شدن آنها می‎شود. به هر حال استفاده از اسید مزبور برای تشخیص زگیل مقعد ضروری نیست.
معاینه زگیل‎های مقعد مستلزم یک آزمون داخلی با استفاده از ابزاری به نام انوسکپ برای بررسی زگیل‌های داخل کانال مقعد است. دکتر در عین حال ممکن است در جستجوی علایم و نشانه‌های دیگر انواع زگیل‌های تناسلی معاینه کامل ناحیه لگن را در دستور کار خود قرار دهد. در مورد زنان این بررسی می‎تواند شامل پاپ اسمیر باشد.
تشخیص را در عین حال می‎توان بر پایه انجام بیوپسی زگیل صورت داد. این بیوپسی در صورت عدم جواب به درمان‌های اولیه در دستور کار قرار می‌گیرد.

زگیل‎های مقعد چگونه درمان می‎شوند؟
گزینه درمانی به تعداد و محدوده بروز زگیل‎ها، ترجیحات شخص بیمار و تجربه درمانگر بستگی دارد.

داروهای موضعی
درمان با استفاده از داروهای موضعی ممکن است برای زگیل‎های بسیار کوچک و محدود به ناحیه خارجی مقعد مناسب باشد. در این مورد می‎توان از یک داروی تجویزی استفاده کرد. داروهای زگیل غیر نسخه‌ای برای استفاده در ناحیه مقعد و تناسلی استفاده نمی‎شوند. مردم باید از استفاده از داروهای مزبور برای زگیل‎های مقعد خودداری کنند.
برخی داروهای درمان زگیل‎های مقعد توسط دکتر در مطب به بیمار داده می‎شود. مابقی این داروها را می‎توان در محیط خانه استفاده کرد. دوره دارودرمانی در این مورد به طور معمول چند هفته یا بیشتر طول می‎کشد.
کرم‌های موضعی برای زگیل‎های مقعد عبارتند از:
• آیمیکوئیمود (الدارا، زیکلارا)
• پودافیلوکس (کاندیلوکس)
• پودوفیلین (پادوکن)
• تری‌کلورواستیک اسید (TCA)
• بایکلورواستیک اسید (BCA)

دیگر گزینه‎های درمانی
بسته به شدت و محدوده بروز زگیل‎های مقعد ممکن است از گزینه‎های درمانی دیگری شامل موارد زیر استفاده شود:
• کرایوتراپی. این اقدام پزشکی از نیتروژن مایع برای منجمد کردن زگیل‎ها استفاده می‌کند. پس از انجماد زگیل می‎افتد.
• الکتروکوتری. در این اقدام پزشکی دکتر با استفاده از یک جریان الکتریکی برای سوزاندن و جدا کردن زگیل‎ها استفاده می‌کند.
• درمان با لیزر. لیزر درمانی از انرژی منتقل شده از نور قوی استفاده می‎کند. از این تکنیک به طور معمول صرفاً در موارد دشوار استفاده می‌شود.
اگر زگیل‎ها در سطح گسترده‌ای ایجاد شده باشند درمان ممکن است به صورت مرحله به مرحله انجام شود. و در برخی موارد به جراحی نیاز خواهد بود.

گزینه‎های جراحی
گزینه‎های جراحی ممکن است برای زگیل‌های بزرگ‌تر که به دیگر درمان‌ها پاسخ نداده‌اند، یا برای زگیل‌هایی که داخل کانال مقعد جایگیر شده‌اند مؤثرتر باشد. درمان جراحی در این مورد به طور معمول بر مبنای تنظیمات سرپایی انجام می‎شود. این بدان معنی است که بیمار می‎تواند در همان روز انجام عمل راهی خانه شود.
در طول عمل جراح از ابزار مخصوصی برای برداشتن زگیل‌ها استفاده می‎کند. به بیمار محتملاً بی‌حسی موضعی داده می‎شود. در صورت گسترده بودن سطح بروز زگیل‎ها ممکن است از بیهوشی عمومی یا بی‌حسی نخاعی استفاده شود.
پس از الکتروکوتری، کرایوتراپی یا درمان جراحی زگیل‎های مقعد اغلب مردم تا چند روز دچار احساس ناراحتی هستند. برای کمک به فروکش علایم دکتر ممکن است داروهای ضد درد تجویز کند. توانایی کار کردن یا انجام فعالیت‌های نرمال بسته به گستره درمان متفاوت است.

دورنما
زگیل‎های مقعد تهدیدگر زندگی نیستند و در اغلب موارد باعث ایجاد سرطان نمی‎شوند. به هر حال، HPV می‎تواند در بدن باقی بماند و باعث برگشت زگیل‎های مقعد شود.
برای پیگیری وضعیت برگشت احتمالی زگیل‌ها مردم باید منظماً زیر نظر پزشک باشند. این موضوع به ویژه در نخستین سه ماه پس از درمان مهم است.

چگونه می‎توان از زگیل‎های مقعد پیشگیری کرد؟
تست HPV به شکل روتین توصیه نمی‌شود، اما واکسن این ویروس در دسترس است. این واکسن برای افراد تا 26 سالگی در دسترس است. CDC توصیه می‌کند که افراد در مورد HPV در سنین 11 تا 12 سالگی واکسینه شوند تا پیش از آغاز فعالیت جنسی سیستم ایمنی بدن آنان در برابر این ویروس مقاوم گردد.
دیگر راه‎های کمک به پیشگیری از انتقال HPV و زگیل‎های مقعد شامل موارد زیر است:
• اجتناب از تماس جنسی
• استفاده از روش‎های محافظتی مثل کاندوم یا محافظ دهان
• محدود کردن تعداد همخوابه
به هر حال، روش‎های محافظتی حفاظ کاملی در برابر HPV ایجاد نمی‎کنند، و این امکان نیز وجود دارد که فرد از فقط یک شریک جنسی نیز دچار HPV شود.

پیام همراه
زگیل‎های مقعد می‎توانند ناراحت کننده و در برخی موارد دردناک باشند، اما قابل درمانند. اگر کسی ظن ابتلاء به زگیل‎های مقعد دارد، قدم اول برای وی مراجعه به پزشک است. پزشک می‎تواند فرد را معاینه کرده، مشکل را تشخیص دهد و بهترین پلن درمانی را در اختیار فرد بگذارد./

Source:
Healthline
Anal Warts
Medically reviewed by Janet Brito, PhD, LCSW, CST
on April 30, 2018 —
Written by Anna Giorgi

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

علل محتمل درد شکم

درد شکم به ناراحتی در فضای میان قفسۀ سینه و ناحیۀ لگن اشاره دارد. اغلب موارد شکم درد خفیف هستند و بر اثر برخی علل شایع مثل سوء هاضمه یا کشیدگی عضلانی بروز می‎کنند. علایم شکم درد اغلب اوقات به سرعت و خ

رژیم غذایی در گاستروپارزی یا تأخیر در تخلیه معده - هشت نکته برای کمک به کارکرد معده

گاستروپارزی یا تأخیر در تخلیۀ معده یک اختلال پزشکی است که در آن تخلیۀ معده دچار تأخیر می‎شود. این اختلال به این علت رخ می‎دهد که حرکات نرمال عضلات معده، که برای حرکت غذا در دستگاه گوارشی به کار می‎رون