دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

محافظت ناشی از این واکسن مادام‏‌العمر است. مطالعات کنونی افراد واکسینه شده را به مدت ده سال پیگیری کرده‎ و نشان داده‎اند که هیچ نشانه‎ای از تضعیف توان پیشگیری واکسن در این مدت وجود نداشته است.

مقالات بیماری‌های عفونی / باکتری / ویروس
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‎ها
• ترجمۀ فرهنگ راد

یک واکسن برای پیشگیری از انواع پاپیلوماویروس انسانی (HPV)، مسبب اغلب موارد سرطان گردن رحم (سرطان سرویکال) و نیز برخی سرطان‎های مقعد، مادگی (فرج)، واژن و اروفارنکس (پشت گلو شامل پایه زبان و لوزه‎ها)، در دسترس است. این واکسن در عین حال از انواع HPV مسبب زگیل‎های تناسلی پیشگیری می‎کند.

چرا واکسن HPV اهمیت دارد؟
HPV تناسلی یک ویروس شایع است که از طریق تماس پوست به پوست یا از راه فعالیت جنسی از یک فرد به دیگری منتقل می‎شود. اغلب مردم فعال از نظر جنسی در برهه‎ای از زندگی دچار HPV می‎شوند، اگرچه بیشتر آنان در این مورد بی‌اطلاع باقی می‎مانند. عفونت HPV بیشترین شیوع را در مردم سنین اواخر دوران نوجوانی و اوایل سال‎های 20 زندگی دارد. در حدود 40 نوع HPV وجود دارد که همگی می‎توانند بر ناحیه تناسلی در مردان و زنان تأثیر منفی بگذارند.
اغلب انواع HPV سبب بروز هیچ علامتی نمی‎شوند و خود به خود رفع می‎گردند؛ اما برخی انواع این ویروس می‎توانند سبب ایجاد سرطان گردن رحم در زنان و دیگر انواع کمتر شایع سرطان مثل سرطان مقعد، آلت تناسلی مردانه، واژن، و مادگی و اروفارنکس شوند. دیگر انواع HPV باعث ایجاد زگیل‎های ناحیه تناسلی در مردان و زنان می‎شوند و به زگیل‎های تناسلی شهرت دارند. زگیل‎های تناسلی کُشنده نیستند. هر ساله در حدود 12.000 زن در سطح ایالات متحد آمریکا با تشخیص ابتلاء به سرطان گردن رحم مواجه شده و 4000 نفز از این بیماران جان خود را بر اثر بیماری مزبور از دست می‎دهند. در هر بازۀ زمانی معمول حدود 1 درصد افراد بزرگسال فعال از نظر جنسی در ایالات متحد آمریکا دچار زگیل‎های قابل رویت هستند.

کدام زنان / دختران باید برای HPV واکسینه شوند؟
استفاده از واکسن HPV برای دختران 11 تا 12 ساله توصیه می‎شود. این واکسن همچنین برای دختران و زنان 13 تا 26 ساله که پیشتر واکسیناسیون نشده‎ یا دورۀ واکسیناسیون خود را تکمیل نکرده‎اند توصیه می‎گردد. واکسن HPV را در عین حال می‎توان به دختران در آغاز 9 سالگی تزریق کرد. CDC توصیه می‎کند که دختران 11 تا 12 ساله برای محافظت در برابر سرطان‎های ناشی از HPV دو دوز واکسن دریافت کنند. مردم می‎توانند برای گرفتن اطلاعات و توصیه‎های بیشتر در این مورد به نشانی اینترنتی زیر مراجعه کنند:
www.cdc.gov/hpv/parents/questions-answers.html

آیا زنان فعال از نظر جنسی از این واکسن سود می‎برند؟
در شکل ایده‎آل موضوع زنان باید پیش از آغاز فعالیت جنسی و قرار گرفتن در معرض ویروس HPV واکسیناسیون مورد بحث را انجام دهند. زنان فعال از نظر جنسی نیز ممکن است از واکسیناسیون مزبور سود ببرند اما میزان این سود ممکن است در مورد این گروه از زنان کمتر باشد. علت آن است که احتمال دارد زنان در این هنگام پیشتر در معرض آلودگی به یک یا دو نوع از ویروس مورد هدف واکسن قرار گرفته باشند. در هر حال تعداد قلیلی از زنان جوان فعال از نظر جنسی به ویروس‎های قابل پیشگیری با واکسن مورد بحث آلوده می‎شوند، بنابراین هنوز امکان محافظت از اغلب زنان توسط این واکسن وجود دارد.

در مورد HPV بیشتر بخوانیم:

HPV در دهان - علایم، علل، تشخیص، و درمان

CDC، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، FDA، پاپیلوماویروس انسانی، HPV، واکسیناسیون، سرطان گردن رحم، سرطان دهانه رحم، سرطان سرویکال، زگیل تناسلی، ناحیه تناسلی، سرطان اروفارنکس، سرطان لوزه، سرطان پشت گلو، بیماری‌های واگیردار جنسی

آیا زن باردار می‎تواند از این واکسن استفاده کند؟
این واکسن برای استفاده در مورد زنان باردار توصیه نمی‎شود. مطالعات نشان داده‌‏اند که واکسن HPV سبب بروز مشکلی برای بچه‎های زاده شده از زنان واکسینه شده در هنگام بارداری نمی‎شود اما در این مورد هنوز به تحقیق بیشتری نیاز است. زنان باردار نباید تا زمان پایان بارداری خود هیچ دوزی از این واکسن را دریافت کنند.
گرفتن واکسن HPV در هنگام بارداری دلیلی برای خاتمه یافتن بارداری تلقی نمی‎شود. اگر زنی که پیشتر یک دوز یا بیشتر واکسن را گرفته و سپس باردار شده باشد، وی دو کار می‎تواند انجام دهد:
• تا زمان پایان بارداری برای گرفتن دوزهای بعدی واکسن صبر کند.
• [در ایالات متحد آمریکا] می‎تواند با سرویس ثبت نام بارداری تماس بگیرد.

آیا دختران و زنان باید پیش از گرفتن واکسن برای سرطان گردن رحم مورد غربالگری قرار گیرند؟
دختران و زنان برای گرفتن واکسن مورد بحث نیازی نیست تا متقدماً تست HPV یا تست پاپ اسمیر انجام دهند. در هر حال این موضوع مهم است که غربالگری در مورد سرطان سرویکال در زنان ادامه یابد، حتی زمانی که آنان تزریق‌های توصیه شده برای واکسن HPV را انجام داده باشد. دلیل این موضوع این است که واکسن HPV باعث محافظت در برابر تمامی انواع سرطان گردن رحم نمی‎شود.

واکسن HPV چقدر مؤثر است؟
واکسن HPV شایع‎ترین انواع مسبب سرطان سرویکال را هدف قرار می‎دهد که می‎توانند باعث ایجاد برخی سرطان‎های فرج، واژن، مقعد و اروفارنکس شوند. این واکسن در عین حال از انواع مسبب زگیل‎های تناسلی ویروس پیشگیری می‎کند. واکسن HPV در پیشگیری از انواع مورد هدف HPV و نیز مشکلات سلامت ناشی از از آنها بسیار مؤثر است.
واکسن مزبور برای پیشگیری از بیماری‌های مرتبط به HPV در زنان جوانی که پیشتر به یکی از انواع HPV یا تعداد بیشتری از آن مبتلا شده‎اند کمتر مؤثر است. دلیلش آن است که واکسن مزبور زمانی از HPV پیشگیری می‎کند که فرد پیشتر مبتلا به ویروس مزبور نشده باشد. واکسن HPV باعث درمان عفونت‎های از پیش موجود مرتبط به HPV یا بیماری‎های مربوط به آن نمی‎شود.

محافظت ایجاد شده توسط واکسن چقدر دوام دارد؟
محققان می‎گویند، محافظت ناشی از این واکسن مادام‏‌العمر است. مطالعات کنونی افراد واکسینه شده را به مدت ده سال پیگیری کرده‎ و نشان داده‎اند که هیچ نشانه‎ای از تضعیف توان پیشگیری واکسن در این مدت وجود نداشته است.

این واکسن چه مواردی را پیشگیری نمی‎کند؟
واکسن مورد بحث برای مقابله با تمامی انواع HPV طراحی نشده است، بنابراین قادر به پیشگیری از همۀ انواع سرطان گردن رحم نیست. از آنجا که برخی انواع سرطان گردن رحم با این واکسن قابل پیشگیری نیست، این موضوع مهم است که زنان غربالگری روتین برای بررسی سرطان سرویکال را ادامه دهند. همچنین واکسن HPV برای پیشگیری از دیگر انواع بیماری‎های واگیردار جنسی (STIs) طراحی نشده است. بنابراین کماکان این موضوع مهم است که مردم در راستای کاهش خطر ابتلاء به این بیماری‎ها کوشش کنند.

واکسن HPV چقدر ایمن است؟
واکسن HPV دارای تأییدیه FDA است. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‎ها (CDC) نیز ایمنی و اثربخشی واکسن HPV را تأیید کرده است. این واکسن در مورد هزاران نفر در سراسر جهان مطالعه شده است و این مطالعات هیچ نگرانی جدی در مورد ایمنی واکسن را نشان نداده‎اند. عوارض جانبی گزارش شده در پژوهش‌های مزبور مواردی خفیف شامل درد در محل تزریق واکسن، تب، سرگیجه و تهوع بوده‎اند. پایش واکسن مزبور از سوی FDA و CDC ادامه دارد. بیش از 60 میلیون دوز واکسن HPV تا مارچ 2014 در سطح ایالات متحد آمریکا توزیع شده است.
جالت غش کردن که احتمال بروز آن در هر اقدام پزشکی وجود دارد در مورد واکسیناسیون HPV نیز مشاهده شده است. غش کردن پس از هر واکسیناسیون بیشتر در نوجوانان شایع است. از آنجا که غش کردن یا از حال رفتن می‎تواند خطر سقوط و جراحت را در پی داشته باشد، نوجوانان و نیز بزرگسالان باید در حالت نشسته یا درازکش واکسینه شوند. نشستن یا ماندن به حالت درازکش در فاصلۀ 15 دقیقه پس از واکسیناسیون می‎تواند به پیشگیری از خطر غش کردن و جراحت کمک کند.

چرا واکسیناسیون HPV فقط برای زنان تا سن 26 سالگی توصیه می‎شود؟
واکسیناسیون HPV در حال حاضر برای زنان سنین بالای 26 سال توصیه نمی‎شود. آزمون‎های بالینی انجام شده نشان داده‎اند که در کل واکسیناسیون HPV فواید محدودی برای محافظت در برابر بیماری‎های مرتبط به HPV دارد یا که اساساً فاقد هر گونه محافظتی در این مورد است. در مورد زنان بالای 26 سال بهترین راه برای پیشگیری از سرطان سرویکال انجام غربالگری روتین سرطان بر مبنای توصیه‎های موجود است.

در مورد واکسیناسیون پسران و مردان چه می‎توان گفت؟
واکسن HPV برای استفاده در پسران و مردان تأییدیه دارد. محققان پی برده‎اند که این واکسن برای استفاده در سنین 9 تا 26 سال در پسران و مردان مؤثر و ایمن است. ACIP واکسیناسیون روتین را برای پسران 11 تا 12 ساله با استفاده از یک سری دوز واکسن توصیه می‎کند. سری واکسن را می‎تواند در سن 9 سالگی آغاز کرد. واکسیناسیون پسران از 13 تا 21 سالگی در مواردی توصیه می‎شود که پیشتر واکسیناسیون در مورد افراد انجام نشده باشد یا در مورد آنانی که تمامی دوزهای توصیه شده از واکسن را نگرفته‎اند. هر قدر واکسیناسیون در سن پایین‎تر صورت گیرد میزان اثربخشی آن بیشتر است. مردان در سنین 22 تا 26 سال را می‎توان واکسینه کرد. CDC دریافت 2 دوز از واکسن را در سنین 11 تا 12 سالگی برای محافظت در برابر سرطان‎های ناشی از HPV توصیه می‏کند. مردم می‎توانند برای اطلاعات بیشتر به نشانی اینترنتی زیر مراجعه کنند:
www.cdc.gov/hpv/parents/questions-answers.html

آیا واکسن HPV تحت پوشش بیمه قرار دارد؟
[در سطح ایالات متحد آمریکا] شرکت‎های بیمه هزینه واکسن HPV را پوشش می‎دهند. اگر کسی تحت پوشش بیمه نباشد برنامه واکسیناسیون کودکان (VFC) در این مورد کمک می‎کند.

آنچه دختران / زنان واکسینه شده باید بدانند: آیا زنان / دختران واکسینه شده کماکان به غربالگری سرطان گردن رحم نیاز دارند؟
پاسخ به این پرسش مثبت است. زنان و دختران واکسینه شده کماکان به غربالگری منظم سرطان گردن رحم نیاز دارند زیرا واکسن مورد بحث باعث پیشگیری از ابتلاء به تمامی انواع HPV مسبب سرطان گردن رحم نمی‎شود. همچنین زنانی که واکسن را در دوران پس از آغاز فعالیت جنسی دریافت کرده‎ا‏ند در صورت تماس قبلی با ویروس HPV ممکن است از تمامی فواید واکسن بهره‎مند نشوند.

آیا راه‎های دیگری برای پیشگیری از سرطان گردن رحم وجود دارد؟
غربالگری منظم سرطان سرویکال (تست‎های پاپ و HPV) و بررسی پیگیرانه می‎توانند از اغلب موارد سرطان گردن رحم پیشگیری کنند. تست پاپ می‎تواند تغییرات سلولی در گردن رحم را پیش از سرطانی شدن آنها مشخص سازد. تست HPV برای بررسی ویروس‎هایی که می‎توانند مسبب این تغییرات باشند انجام می‎شود. غربالگری می‎تواند به کشف اغلب موارد و نه تمامی موارد سرطان‎های گردن رحم در مراحل اولیه و قابل درمان سرطان‎های گردن رحم منجر شود. بیشتر زنان دچار سرطان سرویکال در ایالات متحد آمریکا شامل آنانی بوده است که پیشتر مورد غربالگری قرار نگرفته‎اند یا اینکه در پنج سال منتهی به تشخیص سرطان غربالگری در مورد آنان انجام نشده است.

آیا باز راه‎های دیگری نیز برای پیشگیری از HPV وجود دارد؟
در مورد افراد فعال از نظر روابط جنسی کاندوم می‎تواند شانس ابتلاء به HPV را، در صورت استفاده از ابتدا تا به انتهای آن در هر بار ارتباط جنسی، کاهش دهد. کاندوم در عین حال می‎تواند ریسک توسعه بیماری‎های مرتبط به HPV (زگیل‎های تناسلی و سرطان گردن رحم) را نیز کاهش دهد. اما HPV می‎تواند بخش‎هایی از ناحیه تناسلی را که توسط کاندوم محافظت نمی‎شود مبتلا سازد، بنابراین کاندوم به محافظت کامل در برابر HPV منجر نمی‎شود.
مردم در عین حال می‎توانند ریسک ابتلاء به HPV را با برقراری رابطه‌ای صادقانه با شریک زندگی خود کاهش دهند. مردم می‎توانند تعداد شرکای جنسی خود را محدود کنند و کسی را در این مورد انتخاب نمایند که پیشتر شریک جنسی نداشته یا موارد قلیلی از این مورد را داشته است. اما حتی مردمی که در تمام عمر خویش فقط یک شریک جنسی داشته‌اند نیز ممکن است به HPV مبتلا شوند. و نیز امکان آن وجود ندارد که بتوان تعیین کرد کسی که در گذشته دارای فعالیت جنسی بوده در حال حاضر آلوده به HPV است یا خیر. دلیل آنکه چرا تنها راه پیشگیری از ابتلاء به HPV اجتناب از فعالیت جنسی محسوب می‌شود همین است./

Source:
HPV Vaccine Information For Young Women
CDC
Last updated: January 3, 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

درمان تازه ای برای مغز شیمیک کشف شد

شیمی‎درمانی رایج‎ترین شکل در دسترس برای درمان سرطان است، اما عوارض جانبی آن نیز به خوبی شناخته شده است. تحقیق جدید در مورد مکانیسم پشت اختلال شناختی که اغلب با شیمی‎درمانی همراه است به بررسی می‎پردازد

اوردوز انسولین: تشخیص، علایم، و درمان

انسولین یک هورمون مهم است که برای درمان افراد مبتلاء به دیابت 1 و 2 به کار می‎رود. این هورمون به سلول‎های بدن در جذب قند کمک می‎کند. انسولین در صورت استفاده درست یک داروی نجات‌بخش است، اما اوردوز انسو