plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

عفونت‌های شایع واژن

کلامیدیا، سوزاک، سیفلیس، زگیل تناسلی، بیماری التهابی لگن،سقط جنین، زایمان زودرس

در حدود سه چهارم زنان در مقطعی از زندگی خود دچار تراش یا برفک می‌شوند

مقالات بیماری‌های عفونی / باکتری / ویروس
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• ترجمه هستی فراست‌فر

زنان ممکن است بر اثر رشد انواع باکتری، قارچ یا ویروس درون واژن و یا در اطراف آن دچار عفونت واژن شوند. در حالی که وجود برخی انواع باکتری در درون واژن رخدادی نرمال است دیگر انواع باکتری، ویروس و قارچ نباید در واژن یافت شوند.
برخی عفونت‌های واژن شایعند - برای مثال، در حدود سه چهارم زنان در مقطعی از زندگی خود دچار تراش یا برفک می‌شوند.

علایم عفونت‌های شایع واژن
وجود برخی ترشحات در واژن زنان موضوعی طبیعی و پدیده‌ای سالم محسوب می‌شود.
مقدار و رنگ ترشح مورد اشاره ممکن است در طول چرخۀ عادت ماهانه، در صورت استفاده از داروهای پیشگیری از بارداری و باردار بودن زن تغییر کند.
علایم یک عفونت واژینال شامل موارد زیر است:
• ترشح غیر نرمال از واژن - این غیر نرمال بودن ممکن است مربوط به رنگ و بوی ترشح باشد
• وجود حالت تحریک‌پذیری و زخم در فرج
• احساس خارش در واژن
• احساس درد در هنگام سکس
• بروز خونریزی در فاصلۀ میان پریودها و پس از مبادرت به سکس
• احساس درد در ناحیۀ پایین شکم یا لگن
• بروز توده، سرخی، تورم، تاول یا اولسر (زخم) در فرج یا مقعد
• احساس درد در هنگام ادرار کردن
اگر زنی دچار هر یک از این علایم باشد باید به پزشک مراجعه کند.

انواع عفونت‌های واژینال
در این مقاله انواع اصلی عفونت‌های شایع واژن تشریح می‌شود. این موضوع اهمیت دارد که زنان برای پیشگیری از بروز عواقب نسبت به درمان عفونت‌های واژن اقدام کنند.

عفونت علایم اصلی 

عفونت واگیردار جنسی

درمان ریسک‌ها در صورت عدم درمان
واژینوزیس باکتریایی ترشح واژینال که معمولاً باریک و خاکستری رنگ بوده بوی ماهی می‌دهد  ممکن است مرتبط باشد  آنتی‌بیوتیک

بیماری التهابی لگن
سقط جنین
زایمان زودرس

 

کلامیدیا  ترشح زردرنگ یا کف‌آلود از واژن
خونریزی از واژن پس از سکس یا در فاصلۀ بین پریودها
درد در ناحیۀ زیر شکم یا لگن
درد در هنگام ادرار کردن
درد در هنگام سکس
بلی  آنتی‌بیوتیک بیماری التهابی لگن
ناباروری
بارداری خارج رحمی
تبخال تناسلی  احساس مور مور در ناحیۀ تناسلی
تاول‌های دردناک، یا لکه‌های زخم‌دار، سرخی پوست روی واژن و مقعد
درد در هنگام ادرار کردن
تب و احساس ناخوشی کلی
بلی  قرص‌ها و کرم‌های ضد قارچ  
زگیل‌های تناسلی برجستگی‌های کوچک مدور در اطراف فرج، گردن رحم، واژن یا مقعد بلی کرم، مایعات، کرایوتراپی (یک اقدام پزشکی برای منجمد کردن زگیل‌ها)، جراحی یا لیزر درمانی  
سوزاک  ترشحات زردرنگ از واژن که ممکن است حاوی چرک باشند
احساس درد در هنگام ادرار کردن
خونریزی در فاصلۀ بین پریودها یا پس از سکس
درد در ناحیۀ لگن در هنگام سکس
پریودهای شدید
بلی  آنتی‌بیوتیک  بیماری التهابی لگن
ابتلا به عفونت ویروس‌هایی مثل HIV
برفک  احساس خارش و درد در اطراف واژن و فرج
ترشحات غلیظ و سفید رنگ از واژن که شبیه به پنیر بیات به نظر می‌رسند
معمولاً خیر  قرص‌ها و کرم‌های ضد قارچ یا شیاف‌هایی که داخل واژن قرار داده می‌شوند  
تریکومونیازیس خارش یا درد فرج گاهی اوقات همراه ترشحات زرد، سبز رنگ دارای بوی ماهی بلی آنتی‌بیوتیک زایمان زودرس
تولد نوزاد با وزن کم هنگام تولد
در مردان با ابتلا به عفونت‌های ویروسی مثل HIV همراه است


 تشخیص عفونت‌های شایع واژن
دکتر در مورد علایم مبتلابه فرد و تاریخچۀ پزشکی وی سؤال می‌کند. پزشک ممکن است بیمار را برای انجام درمان تخصصی به کلینیک بهداشت جنسی ارجاع دهد.
راه‌های متفاوتی برای درمان عفونت واژن وجود دارد. ممکن است از بیمار نمونۀ ادرار گرفته شود. پزشک یا پرستار کلینیک ممکن است با استفاده از اسپکلوم داخل واژن زن را معاینه کند. اسپکلوم ابزاری است که به نرمی داخل واژن می‌شود. از این وسیله در انجام تست‌های اسمیر نیز استفاده می‌شود. آنها با سواب نمونه‌ای از سلول‌های ترشحات واژن تهیه می‌کنند. این نمونه ممکن است در خود کلینیک مورد بررسی میکروسکپی قرار گیرد یا برای بررسی به آزمایشگاه ارسال شود.

واژینوزیس باکتریایی
واژینوزیس باکتریایی هنگامی ایجاد می‌شود که برخی باکتری‌ها که به طور طبیعی در واژن زندگی می‌کنند دچار رشد بیش از حد می‌شوند. واژینوزیس باکتریایی شایع‌ترین عفونت واژن است، و در حدود نیمی از زنان مبتلا به آن علامتی ندارند. محرک‌های محتمل واژینوزیس باکتریایی شامل موارد زیر است:
• صابون‌های قوی، اسپری‌های بهداشتی زنان یا دوش واژینال
• داشتن سیستم داخل رحمی مسی (IUS یا کویل)
سیگار کشیدن
مردم معمولاً از طریق سکس دچار واژینوزیس باکتریایی نمی‌شوند، اگرچه به نظر می‌رسد که ارتباطی میان فعال بودن از نظر جنسی و داشتن یک شریک جنسی جدید وجود دارد.
عفونت مزبور معمولاً در صورت مصرف آنتی‌بیوتیک از بین می‌رود. دارو معمولاً به صورت قرص به بیمار تجویز می‌شود اما گاهی از اوقات ممکن است ژل یا کرم تجویز شود. در صورتی که زن دارای شریک جنسی مرد باشد نیازی به انجام درمان در مورد مرد نیست. چنین به نظر می‌رسد که واژینوزیس باکتریایی در میان زنان لزبین بیشتر شایع است.

در صورت تمایل برای مطالعۀ دقیق واژینوزیس باکتریایی روی همین سطر کلیک کنید

کلامیدیا
کلامیدیا شایع‌ترین عفونت واگیردار جنسی در بریتانیا است. کلامیدیا توسط یک باکتری به نام کلامیدیا تراکوماتیس ایجاد می‌شود.
بسیاری از زنان دچار کلامیدیا هستند بی‌آنکه از بیماری خود باخبر باشند. 7 زن از هر 10 زن و نیمی از مردان دچار کلامیدیا از ابتلا خود به آن بی‌خبرند.
کلامیدیا با آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود. دکتر ممکن است یک دوره مصرف آنتی‌بیوتیک یا یک دوز واحد آن را تجویز کند. هر فردی نیز که در دوره‌های اخیر با بیمار رابطۀ جنسی داشته است باید تحت درمان قرار گیرد.
دکتر ممکن است تست مجدد فرد قرار گرفته تحت درمان را سه تا چهار ماه پس از انجام درمان توصیه کند با این هدف که از عدم بازگشت بیماری به طور کامل مطمئن گردد.

در صورت تمایل برای مطالعۀ دقیق کلامیدیا روی همین سطر کلیک کنید

تبخال تناسلی (هرپس تناسلی)
هرپس تناسلی توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می‌شود، که می‌تواند از طریق مقاربت جنسی منتقل شود. وقتی یک بار کسی به این ویروس آلوده شود، ویروس مزبور برای مابقی عمر فرد در بدن وی باقی می‌ماند، اگرچه همیشه سبب بروز علایم نمی‌شود.
پزشک ممکن است برای کاهش شدت حملات ویروس داروهای ضد ویروسی برای فرد تجویز کند اما دارو قادر به ریشه کن کردن عفونت هرپس تناسلی نیست. این بدان معنی است که فرد کماکان در معرض خطر حملات بعدی ویروس قرار دارد. اما داروهای ضد ویروسی می‌توانند کمک کنند تا ویروس به شکلی سرکوب شود که تعدد موارد حملۀ آن کاسته شود.
در عین حال ممکن است برای کاهش درد پزشک مصرف یک داروی بی‌حسی موضعی را برای استفاده در ناحیۀ آسیب دیده تجویز کند.

در صورت تمایل برای مطالعۀ دقیق تبخال روی همین سطر کلیک کنید

زگیل‌ تناسلی
زگیل‌ تناسلی یکی از شایع‌ترین انواع عفونت‌های مقاربتی در سطح بریتانیا به ویژه در مردم زیر 25 سال است. زگیل تناسلی توسط ویروس HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) ایجاد می‌شود، که دارای رشد سلولی غیر معمول است. فرد ممکن است از طریق تماس جنسی یا تماس پوست به پوست با فرد دچار این ویروس به آن مبتلا شود.
زگیل‌های تناسلی به صورت توده‌های کوچک گرد در اطراف فرج، گردن رحم یا مقعد ظاهر می‌شوند. احتمال دارد بروز آنها چند هفته یا حتی چند ماه پس از ابتلا به عفونت صورت گیرد. وقتی فرد به HSV آلوده شود این ویروس برای مابقی عمر وی در بدن او باقی خواهد ماند، اگرچه همیشه سبب بروز علایم نمی‌شود.
درمان بستگی به محل بروز زگیل، چگونگی نمای ظاهری زگیل‌ها و تعداد زگیل‌ دارد. ممکن است برای بیمار کرم یا مایعات درمانی، کرایوتراپی (انجماد زگیل)، جراحی یا لیزر درمانی توصیه شود. فرد ممکن است پس از یک بار درمان از شر زگیل‌ها خلاص شود یا ممکن است به درمان‌های متعدد نیاز پیدا کند.

در صورت تمایل برای مطالعۀ دقیق زگیل تناسلی روی همین سطر کلیک کنید

سوزاک
سوزاک توسط یک نوع باکتری به نام نیسیریا گونوره‌آ ایجاد می‌شود که می‌تواند از طریق سکس محافظت نشده انتقال یابد.
نیمی از زنان دچار سوزاک هیچ علامتی ندارند. اگر کسی دچار علامت شود این علامت(ها) در حدود 10 روز پس از ابتلا به عفونت بروز می‌کند.
سوزاک با آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود. دکتر آنتی‌بیوتیک را به صورت یک دوز تزریقی واحد و قرص تجویز می‌کند. هر فردی که اخیراً با شخص مبتلا دارای ارتباط جنسی بوده است باید تحت درمان قرار گیرد.
بیمار یک هفته پس از درمان باید تحت بررسی مجدد قرار گیرد تا اطمیان حاصل شود که عفونت به طور کامل از بین رفته است.

برفک
در حدود نیمی از زنان دارای مخمر کاندیدا آلبیکانس هستند که به شکل بی‌ضرر در واژن آنها به زندگی ادامه می‌دهد. اگر محیط داخل واژن دچار برخی تغییرات شود، احتمال رشد بیش از حد مخمر ایجاد خواهد شود و این وضعیت می‌تواند به بروز برفک واژینال (کاندیدیازیس واژینال) منجر شود. محرک‌های شایع برفک شامل موارد زیرند:
• مصرف برخی انواع آنتی‌بیوتیک
• بارداری
• ابتلا به دیابت کنترل نشده
مصرف صابون‌ها یا اسپری‌های بهداشتی زنان، مصرف داروهای پیشگیری از بارداری ترکیبی و پوشیدن زیرلباسی‌ یا لباس‌های تنگ و چسبان با ابتلا به برفک مرتبط شده‌اند. اما در این مورد شواهد قوی برای اثبات ارتباط وجود ندارد.
اغلب عفونت‌ها در صورت مصرف قرص‌های ضد قارچ یا استفاده از کرم‌های و شیاف‌های داخل واژنی بهبود پیدا می‌کنند. مثال‌هایی در مورد داروهای مورد استفاده شامل فلوکونازول و کلوتریمازول است. این داروها بدون نسخه در داروخانه‌ها به فروش می‌رسند. اگر زنی باردار باشد، وی باید پیش از مصرف هر گونه دارویی برای درمان برفک به پزشک مراجعه کند. در صورتی که زن دارای شریک جنسی مرد باشد به درمان وی نیازی نیست مگر اینکه روی آلت تناسلی مرد راشی ظاهر شده یا آلت دچار زخم شده باشد.

تریکومونیازیس
تریکومونیازیس بر اثر انگلی به نام تریکوموناس واژینالیس ایجاد می‌شود که فرد معمولاً بر اثر سکس محافظت نشده به آن مبتلا می‌گردد. تا نیمی از زنان دچار تریکومونیازیس فاقد هرگونه علامتی هستند.
تریکومونیازیس گاهی از اوقات ممکن است بدون درمان نیز خود به خود بهبود یابد اما پزشک برای از بین بردن کامل عفونت برخی آنتی‌بیوتیک‌ها را تجویز می‌کند. دکتر ممکن است یک دوره مصرف آنتی‌بیوتیک را به صورت قرص برای پنج تا 7 روز تجویز کند، یا ممکن است یک تک دوز بالاتر دارو را تجویز نماید. شریک جنسی زن نیز باید تحت درمان قرار گیرد حتی اگر دچار علامتی از بروز عفونت در خود نباشد.

در صورت تمایل برای مطالعۀ دقیق تریکومونیازیس روی همین سطر کلیک کنید

پیشگیری از عفونت‌های شایع واژینال

کلامیدیا، سوزاک، تریکومونیازیس، زگیل‌های تناسلی و هرپس همگی از طریق طریق تماس پوست به پوست در ناحیۀ تناسلی یا از طریق مایعات بدن در طول سکس منتقل می‌شوند. استفاده از کاندوم در بسیاری از موارد وسیلۀ مناسبی برای پیشگیری از انتقال عفونت واگیردار جنسی (STIs) است. اما زگیل‌های تناسلی و هرپس کماکان ممکن است در تماس پوست به پوست در نواحی محافظت نشده توسط کاندوم منتقل شوند. کارهای دیگری که برای کاهش ریسک ابتلا به عفونت واژن می‏توان انجام داد شامل موارد زیر است:
• عدم استفاده از صابون‌های معطر یا محصولات ضد عفونی مخصوص بهداشت زنان
• عدم استفاده از دوش واژینال - این دوش‌ها باعث از بین رفتن حفاظ اسیدی طبیعی موجود در واژن می‌شوند
اگر زنی دچار تشخیص ابتلا به بیماری‌های مقاربتی شده باشد لازم است تا موضوع را به شریک جنسی فعلی یا قبلی خود اطلاع دهد. این کار می‌تواند به پیشگیری از انتقال عفونت کمک کند.

پرسش و پاسخ:
آیا وقتی من دچار عفونت واژن می‌شوم کاری هست که بتوانم برای احساس آرامش بیشتر خود انجام دهم؟
کارهایی که شما می‌توانید برای کاهش علایم خود در مرحلۀ درمان انجام دهید شامل پوشیدن لباس‌ها و زیرلباسی‌های راحت و استفاده از داروهای ضد درد است. همچنین شما باید از استفاده از مواد معطر برای حمام کردن و فرآورده‌های اصلاح خودداری کنید.
اگر شما انجام موارد زیر را در دستور کار قرار دهید، ممکن است احساس آرامش بیشتری داشته باشید:
• به جای پوشیدن لباس‌های تنگ و چسبان یا لباس زیر نایلونی یا تنگ از لباس‌های نخی و راحت استفاده کنید.
• از آب معمولی یا نرم‌کننده‌هایی مثل E45 برای شستشو استفاده کنید - صابون‌های معطر، محصولات حمام یا اصلاح، دئودورانت‌های ضد عفونی یا واژینال ممکن است باعث تحریک پوست شما شوند.
• از کشیدن فلانل یا اسفنج بر روی پوست ناحیه خودداری کنید. و برای آنکه شامپو روی ناحیه نریزد موهای خود را درون سینک شستشو دهید.
اگر دچار درد ناشی از تبخال تناسلی یا زگیل‌های تناسلی هستید:
• از داروهای ضد درد غیر نسخه‌ای مثل پاراستامول یا ایبوپروفن استفاده کنید
• از حمام آب نمک استفاده کنید
• از ژل نفتی (مثل وازلین) یا یک ژل دارای خاصیت خفیف بی‌حس کننده برای ناحیۀ عفونی استفاده کنید
• در هنگام حمام نشیمنگاه ادرار کنید یا هنگامی که در توالت مشغول ادار کردن هستید روی فرج خود آب گرم بریزید.

چقدر وقت می‌برد تا عفونت واژن از بین برورد و آیا امکان برگشت آن هست؟
موضوع یکسان نیست. عفونت‌های باکتریایی شایع واژن اغلب با یک دوره مصرف آنتی‌بیوتیک درمان می‌شوند اما احتمال بازگشت برخی عفونت‌ها وجود دارد. شما می‌توانید از طریق مصرف داروهای تجویزی به صورت کامل و نیز به پایان رساندن دورۀ درمان از بروز این خطر پیشگیری کنید.
زمان خلاص شدن شما از عفونت بستگی به نوع عفونتی دارد که به آن مبتلا شده‌اید. اگر شما پس از تکمیل دورۀ درمان هنوز دچار علایمی از بیماری هستید، یا اگر دوباره به آن مبتلا شده‌اید، باید به پزشک مراجعه کنید.
این موضوع مهم است که حتی در صورت بروز علایم بهبود شما دورۀ درمان خود را کامل کنید. همیشه پمفلت همراه داروی خود را به طور دقیق مطالعه کنید. در صورت وجود سؤالی در مورد داروی مصرفی خویش با پزشک تماس بگیرید.
برخی عفونت‌های واژن مثل تبخال تناسلی و زگیل‌های تناسلی می‌توانند مکرراَ فرد را مبتلا کنند. این بدان دلیل است که این ویروس‌ها هرگز به طور کامل از بدن فرد مبتلا خارج نمی‌شوند. عفونت‌های دیگر مثل کلامیدیا و سوزاک به طور معمول فقط هنگامی برمی‌گردند که شما دوباره به آنها مبتلا شده باشید.

آیا من می‌توانم از ماست یا روغن درخت چای برای درمان عفونت واژن استفاده کنم؟
ماست طبیعی ممکن است برای کمک به رفع ناراحتی ناشی از برفک و واژینوزیس باکتریایی مفید باشد اما باعث معالجۀ آنها نمی‌شود. مطالعات شواهدی در مورد احتمال درمان برفک توسط روغن درخت چای یا طب مکمل نشان نداده‌اند.
هم برفک و هم واژینوزیس باکتریایی گمان می‌رود که ناشی از بروز اختلال در باکتری‌ها و مخمرهای سالمی باشند که معمولاً در واژن زندگی می‌کنند. تحقیقات کافی در مورد مؤثر بودن ماست در درمان این بیماری‌ها در دست نیست اما ممکن است که ماست برای تخفیف علایم مفید باشد.
احتمال مضر بودن ماست مطرح نیست بنابراین شما می‌توانید برای تخفیف علایم خود از ماست در ناحیۀ اطراف واژن استفاده کنید. برای این کار از ماست ساده استفاده کنید. اگر شما از ماست پروبیوتیک حاوی لاکتوباسیلوس استفاده می‌کنید، این نوع ماست می‌تواند در صورت آسیب پذیر بودن شما در مقابل ابتلا به واژینوزیس باکتریایی کمک کننده باشد./

Source:
Common vaginal infections
bupa.co.uk 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

سلامت مادران: نگرانی بزرگ نابرابری در کیفیت مراقبت و دسترسی به خدمات

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.