دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

در هنگام بوسیدن شما فقط بزاق دهان را به اشتراک نمی‎گذارید - در عین حال فلور میکربی، ویروس‎ها و مخاطی را که در دهان شما زندگی می‎کنند به دیگران انتقال می‎دهید.

وقتی پای بوسه در میان باشد باید جانب احتیاط را نگه داشت، زیرا ممکن است بوسه چیزی بیش از صرف احساس نیز نصیبتان کند. در حالی که بوسه بسیاری فواید برای سلامت انسان در بر دارد، در عین حال می‌تواند باعث انتقال اجرامی (باکتری‎ها و ویروس‎ها) شود که به بیماری منجر می‎گردند. برخی از بیماری‎ها آسان‎تر از بقیه منتقل می‌شوند، اما شایع‎ترین شکل انتقال بیماری از راه بوسه در واقع به مرحلۀ پیش از حتی تماس لب‌ها برمی‎گردد. وقتی فرد دیگری مبتلا به عفونت است، می‎تواند یا از طریق بازدم خود ذرات عفونی را در هوا رها کند (بیماری‎های قابل انتقال از راه هوا)، یا می‎تواند از طریق سرفه یا عطسه ذرات بیماریزا را به فاصلۀ یک متر دورتر از خود انتقال دهد (گسترش قطرات بیماریزا).

تعداد کمی داروی ضد ویروسی وجود دارد اما هر یک از این داروها به طور معمول فقط بر ضد ویروس خاص یا خانوادۀ خاصی از ویروس مؤثر است. در بسیاری موارد، داروهای ضد ویروسی می‎توانند به کاهش گسترش یا شدت عفونت‎های ویروسی کمک کنند، اما قادر به معالجۀ آنها نیستند.

ویرمی (ویرمیا) اصطلاحی است که وجود ویروس در خون را توصیف می‎کند. ویروس‎ها ارگانیسم‎هایی میکروسکپی هستند که در بدن میزبان خود مثل انسان‎ها و حیوانات به‎بقاء خود ادامه داده و تکثیر می‎شوند. موارد خفیف ویرمی می‎تواند نسبتاً بی‌ضرر بوده و به خودی خود رفع شود. به هر جهت، اگر عفونت شدت پیدا کند یا سبب بروز عفونت در ارگان‎های حیاتی بدن گردد، این وضعیت می‎تواند به نارسایی ارگان یا سپسیس منجر شود، که اختلالاتی بالقوه کشنده محسوب می‎شوند. ویرمی اصطلاحی پزشکی برای تشریح وضعیتی است که در آن ویروس‎ها وارد جریان خون می‎شوند.

تمامی اشکال غانغرایا در نتیجۀ فقدان خونرسانی کافی به برخی نواحی بدن رخ می‎دهند. این وضعیت بافت را از اکسیژن و مواد مغذی محروم کرده سبب مرگ بافت می‎شود.

غانغرایا وقتی بروز می‎کند که فقدان خون غنی از اکسیژن سبب مرگ بافت در بخش‌هایی از بدن، و اغلب در دست یا پا، می‎شود. غانغرایا اختلالی جدی است که می‎تواند به قطع عضو یا مرگ ختم شود. این وضعیت نیاز به درمان فوری دارد تا مرگ بافت به بیشترین سرعت ممکن متوقف گردد. دیابت با غانغرایا مرتبط است. نوروپاتی دیابتی یا مرگ عصب می‎تواند به این معنی باشد که فرد دچار آسیب دیدگی یا جراحتی می‎شود بی‎آنکه متوجه ابتلا خود به آن باشد. دیابت همچنین بر رگ‎های خونی کوچک آسیب می‎زند و قابلیت آنها را در تعذیۀ اندام‎های دور از قلب کاهش می‎دهد. دیگر ریسک فاکتورها در مورد غانغرایا شامل سیگار و اختلالاتی مثل بیماری رینو است.

کمیت قارچ کاندیدای موجود در بخش‌های مختلف بدن ما شامل سیستم گوارش، پوست، و دهان، در عمل باعث بروز هیچ مشکلی در افراد سالم نمی‎شود. در واقع، سی. آلبیکانس در دهان 75 درصد جمعیت مردم جهان وجود دارد.

برفک دهان که به نام کاندیدیازیس دهانی نیز شناخته می‎شود یک عفونت قارچی / مخمری نژاد کاندیدا است که در غشاء مخاطی دهان رشد می‎کند. بیشترین شیوع برفک دهان بر اثر قارچ کاندیدا آلبیکانس است اما در عین حال ممکن است که بر اثر کاندیدا گلابراتا یا کاندیدا تروپیکالیس نیز ایجاد شود. در مورد اکثریت قاطع افراد برفک دهان مسبب ایجاد مشکلات جدی نمی‎شود. به هر جهت این موضوع در مورد افراد دچار ضعف سیستم ایمنی که در آنها نشانه‎ها و علایم برفک دهان می‌‏تواند بسیار شدیدتر باشد، مصداق ندارد.

کودکان در ریسک بالاتری برای ابتلا به برخی بیماری‎های عفونی قرار دارند زیرا سیستم ایمنی آنان هنوز به طور کامل تکامل نیافته است

کودکان در ریسک بالاتری برای ابتلا به برخی بیماری‎های عفونی قرار دارند زیرا سیستم ایمنی آنان هنوز به طور کامل تکامل نیافته است، و نیز در این گروه سنی گرایشی به گرد آمدن دور هم وجود دارد، و در عین حال ممکن است آنان در مورد برخی جنبه‎های بهداشتی دچار مشکل باشند. [در این مقاله به بیماری‎های عفونی شایع دوران کودکی پرداخته می‎شود که شامل موارد زیرند: آبله مرغان، ورم ملتحمه، گاستروانتریت، سرخک آلمانی (روبلا)، تب گلاندولر، بیماری دست، پا، و دهان، شپش سر، هپاتیت A، ایمپتیگو، آنفولانزا، سرخجه (سرخچه) و...

کلامیدیا، سوزاک، تریکومونیازیس، زگیل‎های تناسلی و هرپس همگی از طریق طریق تماس پوست به پوست در ناحیۀ تناسلی یا از طریق مایعات بدن در طول سکس منتقل می‎شوند.

زنان ممکن است بر اثر رشد انواع باکتری، قارچ یا ویروس درون واژن و یا در اطراف آن دچار عفونت واژن شوند. در حالی که وجود برخی انواع باکتری در درون واژن رخدادی نرمال است دیگر انواع باکتری، ویروس و قارچ نباید در واژن یافت شوند. برخی عفونت‎های واژن شایعند - برای مثال، در حدود سه چهارم زنان در مقطعی از زندگی خود دچار تراش یا برفک می‎شوند. وجود برخی ترشحات در واژن زنان موضوعی طبیعی و پدیده‎ای سالم محسوب می‎شود. مقدار و رنگ ترشح مورد اشاره ممکن است در طول چرخۀ عادت ماهانه، در صورت استفاده از داروهای پیشگیری از بارداری و باردار بودن زن تغییر کند.

در حدود 30 درصد زنانی که علایم در آنها ناپدید می‎شود حتی در صورت درمان در یک بازۀ زمانی 3 ماهه با برگشت علایم مواجه می‎شوند، و 50 درصد آنان در طول 6 ماه با این مشکل مواجه می‎گردند.

واژینوزیس باکتریایی (واژینوز باکتریایی) که به نام باکتریوزیس واژینال نیز شناخته می‌شود شایع‎ترین علت بروز عفونت واژن زنان در سنین باروری است. این عفونت مکرراً پس از ارتباط جنسی با یک شریک جنسی جدید بروز می‌کند و بروز آن در زنانی که هرگز مقاربت جنسی نداشته‌اند نادر است. واژینوزیس باکتریایی خطر ابتلا به عفونت واگیردار جنسی (STI) را افزایش می‎دهد. به هر جهت، واژینوزیس باکتریایی خود به عنوان عفونت واگیردار جنسی تلقی نمی‎شود. واژینوزیس باکتریایی نوعی عفونت واژن است که زنان در سنین 15 تا 44 سال بیشتر در معرض احتمال ابتلا به آن قرار دارند.

مقالات دیگر...