دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اگرچه فعالیت جنسی باعث عفونت مخمری نمی‌شود می‌تواند خطر آن را از طریق القاء باکتری‌های تازه در واژن افزایش دهد

اگرچه فعالیت جنسی باعث عفونت مخمری نمی‌شود می‌تواند خطر آن را از طریق القاء باکتری‌های تازه در واژن افزایش دهد. عفونت‌های مخمری مشخصاً در زنان شایع هستند. آنها به طور معمول جدی نیستند و مردم اغلب می‌توانند این عفونت‌ها را با داروهای قابل دسترسی در داروخانه‌ها درمان کنند. بر مبنای اعلام "اداره بهداشت زنان" اغلب زنان در مقطعی از زندگی دچار عفونت مخمری می‌شوند. پزشکان عفونت‌های مخمری را عفونت‌های واگیردار جنسی (STIs) تلقی نمی‌کنند. به هر حال، فعالیت جنسی می‌تواند بر ابتلاء شخص به عفونت مخمری تأثیر بگذارد.

در صورت گسترش عفونت به ورای روده‌ها امکان ایجاد عوارض مهلک مطرح است

عفونت سالمونلا (سالمونلوزیس) یک بیماری باکتریایی شایع است که به دستگاه روده‌ای آسیب می‌زند. باکتری سالمونلا به طور معمول در روده حیوانات و انسان زندگی می‌کند و از طریق مدفوع دفع می‌شود. انسان بیشتر از طریق مصرف غذا و آب آلوده به آن مبتلاء می‌گردد. به طور معمول مردم مبتلاء به عفونت سالمونلا هیچ علامتی ندارند. گروهی از مبتلایان به فاصله 8 تا 72 ساعت دچار تب، اسهال و کرامپ شکم می‌شوند. اغلب مردم سالم بدون هر گونه درمان خاصی در طول چند روز بهبود می‌یابند. در برخی موارد اسهال همراه عفونت سالمونلا ممکن است به قدری کم‎آبی در بدن ایجاد کند که درمان پزشکی کامل الزامی شود. 

سیاه‌زخم می‌تواند از یک شخص به دیگری منتقل شود

انتراکس (سیاه‌زخم) توسط عفونت باسیلوس انتراکیس، که یک باکتری مقاوم و هاگ‌دهنده، که می‌تواند در شرایط اقلیمی سخت برای مدتی طولانی به بقاء خود ادامه دهد، ایجاد می‌شود، این باکتری بسیار سمی است. سیاه‌زخم در چهارپایان شایع است، و یک بیماری عفونی بالقوه خطرناک در انسان محسوب می‌شود. هاگ‎های آن به شکل طبیعی در خاک وجود دارند اما سیاه‌زخم صرفاً زمانی فعال می‌شود که داخل بدن گردد. باسیلوس انتراکیس (بی. انتراکیس) بدنامی خود را به عنوان یک اسحله بیولوژیک در سال 2001 در ایالات متحد آمریکا به دست آورد، زمانی که پودر انتراکس در بسته‌های پستی ارسال و به 22 مورد عفونت شامل 5 مورد مرگ و میر منجر شد.

قدیمی‌ترین تمدن‌ها مثل چین، مصر و هندوستان از جذام در هراس بودند و آن را نوعی بیماری مُسری، غیر قابل علاج و معیوب کننده می‌دانستند

جذام (خوره، آکله) یک بیماری عفونی است که سبب ایجاد زخم‌های ناهنجار پوستی و صدمات عصب در ناحیه دست، پا و پوست دیگر نقاط بدن می‌شود. این بیماری از دوران کهن وجود داشته است، و اغلب به عنوان یک لکه ننگ و هراس‌آور قلمداد می‌شده و گفته می‌شده که جدا بودن از بیماران جذامی اجتناب‌ناپذیر است. قدیمی‌ترین تمدن‌ها مثل چین، مصر و هندوستان از جذام در هراس بودند و آن را نوعی بیماری مُسری، غیر قابل علاج و معیوب کننده می‌دانستند. در هر حال جذام در عمل آنقدرها هم مسری نیست. مردم فقط زمانی دچار آن می‌شوند که در تماس نزدیک و مکرر با آب دماغ و دهان شخص دچار جذام و فاقد درمان قرار گیرند. کودکان بیش از بزرگسالان در خطر ابتلاء به این بیماری قرار دارند.

این بیماری زنان باردار، نوزادان، افراد سالمند، و هر شخص دچار مشکلات یا ضعف سیستم ایمنی را تهدید می‌کند

لیستریوسیس [لیستریوزیس، لیستریوز] یک عفونت قابل انتقال از طریق غذا است که توسط باکتری لیستریا ایجاد می‌شود. اکثریت مردم مبتلاء به این عفونت به سختی متوجه موضوع می‌شوند. به هر حال، افراد در معرض خطر ممکن است به شدت آلوده شوند و میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری بالا است. لیستریوزیس که لیستریا نیز نامیده می‎شود می‎تواند عفونتی جدی باشد. این بیماری زنان باردار، نوزادان، افراد سالمند، و هر شخص دچار مشکلات یا ضعف سیستم ایمنی را تهدید می‌کند. 10 گونه متمایز لیستریا وجود دارد و نوعی از آن که بیشترین تأثیر را بر انسان دارد لیستریا مونوسیتوژنز است.

تمامی انواع بوتولیسم در نهایت به فلج منجر می‌شوند

بوتولیسم یک بیماری جدی است که توسط سم بوتولینوم ایجاد می‌شود. این سم فلج ایجاد می‌‌کند. فلج در صورت آغاز شده و در اندام‌ها گسترش می‌یابد. اگر سم به عضلات تنفسی برسد نتیجه می‌تواند نارسایی تنفسی باشد. سم مزبور توسط کلوستریدیوم بوتولینوم (سی. بوتولینوم) ایجاد می‌شود که نوعی باکتری است. تمامی انواع بوتولیسم در نهایت به فلج منجر می‌شوند، بنابراین هر مورد بوتولیسم به عنوان یک فوریت پزشکی مورد درمان قرار می‌گیرد. در گذشته این بیماری اغلب اوقات کشنده بود اما پادزهرهای کنونی به شکل قابل ملاحظه‌ای چشم‌انداز این بیماری را بهبود بخشیده‌اند.

تب تیفوئید به عنوان یک تهدید جدی در سطح جهان کماکان، به ویژه در کشورهای در حال توسعه، باقی است

حصبه [تب تیفوئید، "تب روده"] بر اثر باکتری سالمونلا تیفی ایجاد می‌شود. تب تیفوئید در کشورهای صنعتی نادر است. به هر حال، این بیماری در کشورهای در حال توسعه به ویژه در کودکان یک تهدید جدی سلامت به شمار می‌رود. تب تیفوئید از طریق آب و غذای آلوده یا از راه تماس نزدیک با فرد دچار عفونت منتقل می‌شود. علایم و نشانه‌های این بیماری به طور معمول شامل تب بالا، سردرد، درد شکم، و یبوست یا اسهال است. بیشتر مردم پس از درمان با آنتی‌بیوتیک در طول چند روز بهبود می‌یابند، اگرچه تعداد کمی از آنان نیز بر اثر عوارض بیماری می‌میرند. واکسن‌هایی برای تب تیفوئید در دسترس است اما آنها فقط تا حدودی مؤثرند. 

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.