دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

جوش عفونی به طور معمول بر اثر یک عفونت باکتریایی ایجاد می‌شود.

جوش عفونی به طور معمول بر اثر یک عفونت باکتریایی ایجاد می‌شود. این نوع جوش‌ها به درمانی متفاوت از آنچه برای جوش‌های معمولی یا آکنه به کار می‎رود نیاز دارند. جوش زمانی ایجاد می‌شود که منافذ پوست با روغن بیش از حد (سبوم)، سلول‎های مرده پوست، یا باکتری مسدود می‎شود. آکنه گرایشی به بیشترین بروز در هنگام بلوغ دارد زمانی که غدد سیبیشس (غدد سباسه) به طور معمول سبوم بیشتری تولید می‌کنند اما در عین حال امکان ایجاد آکنه در هر مقطعی از زندگی فرد وجود دارد. عفونی شدن جوش زمانی بیشتر محتمل است که ترکانده شود. جوش‌های عفونی همچنین در زمانی که شخص دچار آکنه کیستیک باشد بروز می‌کنند.

همانند دیگر ویروس‌ها، ویروس اپشتین - بار را نمی‌توان با استفاده از آنتی‌بیوتیک درمان کرد.

ویروس اپشتین - بار بیشترین شهرت خود را بر اثر ایجاد مونونوکلئوز دارد اما با شیوع کمتر این ویروس می‌تواند باعث ایجاد بیماری‌های دیگری شامل موارد زیر شود: عفونت گوش و اسهال در کودکان، سندرم گیلن - باره، برخی سرطان‌ها شامل لنفوم برکیت و سرطان‌های بینی و گلو. مطالعات همچنین نشان دهنده وجود ارتباطی میان ویروس اپشتین - بار و مالتیپل اسکلروزیس (MS) بوده‌اند اما برای تأیید این موضوع که ویروس مزبور می‎تواند به مالتیپل اسکلروزیس منجر شود، تحقیق بیشتری نیاز است. همانند دیگر ویروس‌ها، ویروس اپشتین - بار را نمی‌توان با استفاده از آنتی‌بیوتیک درمان کرد. مونو باید بدون درمان و خود به خود در طول چند هفته بهبود یابد.

ریسک متوجه فرد در صورت بستری شدن در ICU افزایش می‌یابد. شانس ابتلاء به یک مورد HAI در بخش‌های مراقبت ویژه کودکان 6.1 درصد تا 29.6 درصد است

عفونت ناسوکومیال (عفونت نازوکومیال) بر اثر مواد عفونی یا سمی موجود در برخی محیط‌ها مثل بیمارستان ایجاد می‌شود. مردم اکنون اصطلاح عفونت ناسوکومیال را هم‎معنی با اصطلاح عفونت‌های مرتبط به مراقبت‌های بهداشتی (HAIs) یا عفونت‎های با منشأ بیمارستانی به کار می‎برند. در مورد HAI عفونت نباید پیش از قرار گرفتن فرد در سیستم مراقبت پزشکی در مورد وی مطرح بوده باشد. یکی از شایع‌ترین محل‎ها برای انتشار HAIs بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) است که در آن پزشکان اختلالات و بیماری‌های جدی را درمان می‌کنند. در حدود 1 نفر از هر 10 نفر بیمار بستری شده در بیمارستان دچار HAI می‌شود. این عفونت‌ها در عین حال با مرگ و میر، عوارض جانبی و هزینه‎های قابل توجهی همراهند.

بر مبنای اعلام CDC بیشترین شیوع زگیل‌های تناسلی از طریق سکس مقعدی و واژنی صورت می‎گیرد. CDC در عین حال عنوان می‎کند که نزدیک به تمامی زنان و مردان فعال از نظر جنسی در مقطعی از زندگی دچار HPV می‌شوند.

زگیل‎های مقعد زگیل‎های کوچکی هستند که ممکن است درون و اطراف سوراخ مقعد بروز کنند. این اختلال کاندیلوما اکیومیناتا نیز نامیده می‎شود. زگیل مقعد یکی از اشکال زگیل‎های تناسلی است. در اغلب موارد زگیل‎ها باعث ایجاد ناراحتی یا درد نمی‌شوند. به هر حال در صورت رشد کردن، این زگیل‌ها می‎توانند تحریک کننده بوده و باعث ایجاد خارش و خونریزی شوند. اگر هیچ علامتی بروز نکند، مردم مبتلا به این زگیل‎ها ممکن است اساساً از وجود آنها بی‎خبر بمانند. زگیل مقعد ممکن است فقط در یک نقطه ظاهر شود یا ممکن است با گذشت زمان به قسمت‎های مختلف سوراخ مقعد و ناحیه تناسلی گسترش یابد. بر مبنای اعلام CDC بیشترین شیوع زگیل‌های تناسلی از طریق سکس مقعدی و واژنی صورت می‎گیرد. CDC در عین حال عنوان می‎کند که نزدیک به تمامی زنان و مردان فعال از نظر جنسی در مقطعی از زندگی دچار HPV می‌شوند.

پاراویروس B19 علت بیماری پنجم است. این ویروس قابل انتقال از راه هوا گرایشی به گسترش از طریق بزاق دهان و ترشحات سیستم تنفسی در میان کودکان مهد کودک و پیش دبستانی دارد.

بیماری پنجم یک بیماری ویروسی است که اغلب باعث ایجاد راش قرمز رنگی روی دست‌ها، پاها و گونه‌ها می‎شود. به همین دلیل این بیماری به عنوان "بیماری گونه سیلی خورده" نیز معروف است. بیماری پنجم نسبتاً شایع و در اغلب کودک خفیف است اما می‎تواند در مورد زنان باردار یا افراد دچار مشکل اختلال سیستم ایمنی شدیدتر باشد. اغلب پزشکان به مردم دچار بیماری پنجم توصیه می‎کنند تا منتظر برطرف شدن علایم بمانند. دلیل این موضوع آن است که در حال حاضر هیچ دارویی برای کوتاه کردن دوره گذر بیماری وجود ندارد. به هر حال، اگر کسی دچار ضعف سیستم ایمنی باشد، پزشک نیاز دارد تا زمان رفع علایم بیمار را از نزدیک مورد پایش قرار دهد.

آبسه ریه عفونتی باکتریایی است که در بافت ریه بروز می‌کند. عفونت باعث از بین رفتن بافت شده و چرک در فضای مورد اشاره انباشته می‌شود. درمان آبسه ریه ممکن است چالش‌برانگیز باشد و نیز این اختلال می‌تواند به تهدیدی برای زندگی تبدیل شود.

آبسه ریه عفونتی باکتریایی است که در بافت ریه بروز می‌کند. عفونت باعث از بین رفتن بافت شده و چرک در فضای مورد اشاره انباشته می‌شود. درمان آبسه ریه ممکن است چالش‌برانگیز باشد و نیز این اختلال می‌تواند به تهدیدی برای زندگی تبدیل شود. آبسه‌های ریوی به دو گروه اولیه و ثانویه تقسیم‌بندی می‌شوند. این آبسه‌ها از گونه‌های مختلف باکتری نشأت می‌گیرند و علل مختلفی دارند. آبسه‌های اولیه بر اثر عفونت و پنومونی در ریه‌ها بروز می‌کنند. پنومونی آسپیراسیون عفونتی است که در آن به دنبال ورود غذا از دهان، معده یا سینوس‌ها از طریق استنشاق، غذا به جای مری به درون ریه وارد می‌شود. پنومونی آسپیراسیون یک علت بسیار شایع آبسه‌های اولیه است. 

سکس مقعدی باعث افزایش خطر ایجاد آبسه مقعد هم در زنان و هم در مردان می‎شود

آبسه مقعد یا آبسه راست روده هنگامی ایجاد می‎گردد که حفره‎ای در مقعد با چرک پر می‎شود. این آبسه باعث ایجاد درد شدید، خستگی مفرط، ترشحات راست روده و تب می‎گردد. در برخی موارد آبسه مقعد می‏‌تواند به ایجاد فیستول‎های دردناک در مقعد منجر شود. این وضعیت هنگامی ایجاد می‌شود که آبسه‎ها التیام پیدا نمی‎کنند و روی سطح پوست باز می‎شوند. اگر آبسه مقعد التیام نیابد می‎تواند درد زیادی ایجاد کند و ممکن است به عمل جراحی نیاز باشد. انسداد غده‎ای در مقعد، عفونت‎های واگیردار جنسی، یا وجود یک درز یا شکاف عفونی در مقعد می‎تواند سبب ایجاد آبسه مقعد شود. 

مقالات دیگر...