دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

شیوع آبله میمون: آنچه دانستنش نیاز است

عفونت جنسی, زونوتیک, ارتوپوکسویروس, کلاد, ورم گره‌های لنفاوی, خستگی, شدید, سیستم ایمنی

ویروس آبله میمون یک عضو خانواده ارتوپوکسویروس است

آبله میمون یک ویروس زونوتیک است که بیماری را از حیوانات به انسان‌ انتقال می‌دهد. موارد ابتلا به طور معمول در جنگل‌های بارانی مجاور مناطق استوایی بروز می‌کنند، که محل زندگی حیوانات حامل ویروس است. ویروس آبله میمون یک عضو خانواده ارتوپوکسویروس است. این گونه همچنین دو شاخه ژنتیکی متمایز یا کلاد دارد: کلاد آفریقای مرکزی (حوضه کنگو) و کلاد آفریقای غربی. ویروس حوضه غربی به عنوان گونه‌ای با سرعت گسترش بیشتر و علایم شدیدتر محسوب می‌شود.

بیماری قارچ سیاه یا موکورمایکوزیس: علل، علایم، تشخیص و درمان

امفوتریسین B, ایساووکانازول, پوساکونازول, درد معده, مشکل تنفسی, کوری, انسداد عروق, صدمات عصب

موکورمایکوزیس می‌تواند کشنده باشد

موکورمایکوسیس [موکورمایکوزیس، موکورمیکوزیس] که به نام قارچ سیاه نیز شناخته می‌شود، نوعی عفونت نادر اما خطرناک است. این بیماری بر اثر گروهی از کپک‌ها به نام موکورمایست‌ها ایجاد شده و اغلب به سینوس‌ها، ریه‌ها، پوست و مغز آسیب می‌زند. شخص ممکن است کپک را از طریق تنفس وارد بدن خود کند یا از طریق تماس با چیزهایی مثل خاک، محصولات در حال پوسیدن یا نان بدان مبتلاء شود.

خراشیدگی ناشی از پنجول کشیدن گربه: خطرناک است؟

پماد آنتی‌بیوتیک, عفونت باکتریایی, بارتونلا هنسلا, باکتریوم, کک‌ها, کلوستریدیوم تتانی, واکسیناسیون

تمامی خراش‌های ایجاد شده توسط گربه‌ها خطرناک نیست

ایجاد خراشیدگی تصادفی بر اثر پنجول کشیدن گربه در زمان بازی با آن ناشایع نیست. به هر حال این موضوع مهم است که زخم ایجاد شده به دقت مراقبت شده و در مورد عوارض پایش گردد. تمامی خراش‌های ایجاد شده توسط گربه‌ها خطرناک نیست اما برخی شرایط ممکن است خطر ایجاد بعضی بیماری‌ها و دیگر خطرات متوجه سلامت را افزایش دهند. حتی در طول بازی ظاهراً بی‌ضرر با همنشین گربه‌ای خود، خراشیدگی گهگاهی ناگزیر است. دانشگاه پزشکی جانز هاپکینز می‌گوید که بچه گربه‌های زیر یک سال حتی بیشتر مستعد ایجاد خراش هستند - شما ممکن است متوجه حوادث بیشتری در طول بازی و در آغوش گرفتن شوید زیرا گربه کم سن و سال شما در حال عادت کردن به حرکات خود است.

تب خونریزی دهنده کریمه - کنگو

خشکی گردن, سردرد, نورهراسی, تهوع, استفراغ, اسهال, کنترل بیولوژیکی, ریباویرین

ویروس تب خونریزی دهنده کریمه - کنگو (CCHF) باعث شیوع تب ویروسی خونریزی دهنده می‌شود

میزبان ویروس CCHF شامل طیف گسترده‌ای از جانوران وحشی و اهلی مثل احشام، گوسفند و بز است. بسیاری از پرندگان در برابر این عفونت مقاومند اما شترمرغ‌ها از این قاعده مستثنی هستند و ممکن است شیوع بالای عفونت آنها در نواحی اندمیک دیده شود، که در آنها شترمرغ‌ها منشأ موارد آلودگی در انسان بوده‌اند. برای مثال، یک مورد طغیان بیماری پیشتر در شترمرغ اباتوار در آفریقای جنوبی بروز کرد. هیچ بیماری آشکاری در این حیوانات وجود ندارد.

خطرات خراشیدگی ناشی از سگ برای سلامت انسان

باکتری کلوستریدیوم تتانی, هاری, سپسیس, واکسیناسیون, واکسن هاری

هر خراشی توسط سگ باید برای پیشگیری از عفونت و دیگر پیامدهای آن برای سلامت به فوریت درمان شود

سگ‌ها از جمله محبوب‌ترین همنشین‌های جانوری ما به شمار می‌روند. در واقع، تخمین زده می‌شود که در حدود 38 درصد خانوارها در ایالات متحد آمریکا دارای سگ هستند. با وجود این همانند داشتن هر حیوان خانگی دیگری این موضوع مهم است که از تنوع بیماری‌های قابل انتقال و خطرات سلامت قابل انتقال از طریق این همنشین سگی خود باخبر باشیم. برخی از این خطرات ممکن است ناشی از خراش ایجاد شده توسط سگ در کوران بازی، غذا دادن، و تماس با یک حیوان ناشناس نشأت گیرند. تمامی خراشیدگی‌ها جدی نیستند اما مهم است که آنها برای نشانه‌های محتمل مربوط به عفونت در مد نظر قرار داشته باشند و برای از تشخیص رد کردن عواقب جدی‌تر مربوط به سلامت به دکتر مراجعه شود.

بروسلوزیس، عفونت باکتریایی ناشی از باکتری بروسلا

 دامپزشکان, دامداران, چوپانان, گله‌داران, کارگران سلاخ‌خانه‌ها, شکارچیان, میکروبیولوژیست‌ها

بروسلوزیس مبتلابه هزاران هزار نفر از مردم سطح کره زمین است

بروسلوسیس [بروسلوزیس] یک عفونت باکتریایی است که از حیوانات به انسان منتقل می‌شود. بیشترین شیوع آن بر اثر خوردن محصولات لبنی خام یا غیر پاستوریزه است. گاهی اوقات باکتری مسبب بروسلوزیس می‌تواند از طریق هوا یا تماس مستقیم با حیوان آلوده منتقل گردد. علایم و نشانه‌های بروسلوزیس شامل تب، درد مفصل و خستگی مفرط است. این عفونت معمولاً با آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود. به هر حال، درمان به چند هفته تا چند ماه زمان نیاز دارد و عفونت ممکن است دوباره برگردد.

بیماری عفونی انکوسرکیازیس، عامل کوری و صدمات دایمی پوست

 ایورمکتین, دکسی‌سایکلین, لوا لوا, پاتوژن, آنتی‌بادی, CDC

انکوسرکیازیس عموماً به نام کوری رودخانه شناخته می‌شود

اُنکوسرکیاسیس [انکوسرکیازیس] یک بیماری عفونی است که می‌تواند باعث کوری و آسیب دیدگی دایمی پوست شود. منبع انکوسرکیازیس یک کرم انگلی به نام اُنکوسرکا ولوولوس است. شخص ممکن است پس از تحمل گاز یک مگس سیاه آلوده دچار این انگل شود. این حشرات عمدتاً در آفریقا و بخش‌هایی از آمریکای مرکزی و جنوبی زندگی می‌کنند. مگس سیاه آلوده در نواحی روستایی، کنار رودخانه‌های خروشان یا نهرها زندگی و تولید مثل می‌کند. در نتیجه انکوسرکیازیس عموماً به نام کوری رودخانه شناخته می‌شود.

مقالات دیگر...