دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آب عامل پیشتاز در ایجاد بیماری و مرگ در سطح جهان است

آب یقیناً سرچشمۀ زندگی است؛ اما با داشتن پتانسیل پذیرش عوامل بیماری‌زایی که می‌توانند باعث مضرات جدی برای بدن انسان باشند پرهیزهای دقیق در تعیین اینکه آب چه زمانی برای نوشیدن ایمن است و چه زمانی نیست، باید رعایت گردد. سازمان بهداشت جهانی می‌گوید که هر ساله بیش از 3.4 میلیون نفر جان خود را بر اثر بیماری‌های قابل انتقال توسط آب از دست می‌دهند، که این رقم آب را به عامل پیشتاز در ایجاد بیماری و مرگ در سطح جهان تبدیل می‌کند. پاتوژن‌های مسؤول این بیماری‌ها در اشکال ویروس، باکتری یا پروتوزا ظاهر می‌شوند، که هیچ‌یک از آنها توسط چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست.

سینوزیت التهاب سینوس است

سینوزیت التهاب سینوس است. سینوزیت اتموئید التهاب گروه خاصی از سینوس‌ها یعنی سینوس‌های اتموئید است که در فاصله میان بینی و چشم‌ها قرار دارند. سینوس‌های اتموئید فضاهای خالی در استخوان‌های اطراف بینی هستند. آنها با قشری از مخاط پوشانده می‌شوند که به پیشگیری از خشکی بینی کمک می‌کنند. التهاب سینوس‌های اتموئید می‌تواند به فشار و درد در اطراف بینی و فاصله بین چشم‌ها منجر شود. مخاط روی سینوس‌ها ذرات گرد و غبار، اجرام و آلاینده‌های مختلف را گرفتار می‌کند. وقتی این سینوس‌ها ملتهب می‌شوند، مخاط مورد اشاره دیگر نمی‌تواند به شکل نرمال جریان پیدا کند.

در صورت مواجه شدن با علایم انسفالیت مردم باید بلافاصله تحت نظر پزشک قرار گیرند

اِنسفالایتیس [انسفالیت، آنسفالیت] التهاب بافت‌های مغز است. شایع‌ترین علت آن عفونت‌های ویروسی است. در موارد نادر انسفالیت ممکن است بر اثر باکتری یا حتی قارچ ایجاد شود. دو نوع اصلی انسفالیت وجود دارد: اولیه و ثانویه. انسفالیت اولیه زمانی بروز می‌کند که یک ویروس مستقیماً مغز و طناب نخاعی را دچار عفونت می‌کند. انسفالیت ثانویه هنگامی مطرح می‌شود که عفونت در نقطه دیگری از بدن شکل می‌گیرد و در ادامه به مغز می‌رسد. انسفالیت یک بیماری نادر و با وجود این جدی است که می‌تواند مهلک باشد. در صورت مواجه شدن با علایم انسفالیت مردم باید بلافاصله تحت نظر پزشک قرار گیرند.

مردم ممکن است بر اثر عفونت مخمری دچار اینترتریگو در ناحیه زیر پستان شوند

عفونت مخمری پستان نوعی اختلال التهابی پوست است که در نواحی چین و تا خورده پوست ایجاد می‌شود. عفونت مخمری که کاندیدیازیس هم نامیده می‌شود زمانی بروز می‌کند که مخمرها یا قارچ‌های کاندیدا به شکل خارج از کنترل رشد می‌کنند. عفونت مخمری ممکن است در قسمت‌های مختلف بدن شامل موارد زیر ایجاد شود: دهان یا گلو، مری، واژن، آلت تناسلی مردان، مقعد، پوست. مخمرهای کاندیدا یک نوع قارچ هستند که به شکل طبیعی بر روی سطح پوست و داخل دستگاه گوارش، دهان و واژن تا 70 درصد مردم سالم زندگی می‌کنند.

اسکاریازیس شایع‌ترین عفونت کرم گرد است

اسکاریازیس یک عفونت انگلی روده کوچک ناشی از اِسکاریس لومبریکوئیدس است، که یک گونه کرم گرد به شمار می‌رود. کرم‌های گرد نوعی کرم انگلی هستند. عفونت‌های ناشی از کرم‌های گرد نسبتاً شایعند. اسکاریازیس شایع‌ترین عفونت کرم گرد است. بر مبنای اعلام WHO در حدود 10 درصد مناطق در حال توسعه جهان به کرم‌های روده‌ای آلوده هستند. اسکاریازیس بیشترین شیوع را در مناطق فاقد بهداشت مدرن دارد. مردم از طریق غذا و آب آلوده به آن مبتلاء می‌شوند. عفونت مزبور به طور معمول هیچ علامتی ندارد، اما وجود تعداد زیاد کرم‌های گرد (آلودگی سنگین‌تر) می‌تواند به مشکلاتی در ریه‌ها یا روده‌ها منجر شود.

بیماری لژیونر یکی از اشکال شدید پنومونی است،

بیماری لژیونر [لژیونلوزیس] یکی از اشکال شدید پنومونی [ذات‌الریه] است، التهاب ریه که معمولاً بر اثر عفونت توسط یک باکتری به نام لژیونلا ایجاد می‎گردد. بیشتر مردم بر اثر استنشاق باکتری لژیونلا از آب یا خاک دچار بیماری مزبور می‌شوند. مردم پیر، سیگاری‌ها و افراد دچار ضعف سیستم ایمنی مشخصاً در برابر بیماری لژیونر آسیب‌پذیر هستند. باکتری لژیونلا در عین حال مسبب تب پونتیاک است، که نوع خفیف‌تر بیماری لژیونر و مشابه آنفولانزا است. تب پونتیاک معمولاً خود به خود برطرف می‌شود، اما بیماری لژیونر در صورت عدم درمان می‌تواند کُشنده باشد.

شایع‌ترین علت دچار شدن به عفونت اشیریشیا کولی خوردن غذاهای آلوده است

باکتری اشیریشیا کولی (ئی. کولی) به شکل معمول در روده‌ مردم سالم و حیوانات زندگی می‌کند. اغلب انواع اشیریشیا کولی بی‌ضررند یا مختصری اسهال ایجاد می‌کنند. اما چند گونه مشخصاً تندخو، مثل اشیریشیا کولی 0157:H7 می‌توانند باعث ایجاد کرامپ شکم، اسهال خونی و استفراغ شوند. انسان ممکن است بر اثر مصرف آب یا غذای آلوده، به ویژه سبزیجات و گوشت نپخته دچار اشیریشیا کولی شود. بزرگسالان سالم به طور معمول در طول یک هفته از عفونت اشیریشیا کولی O157:H7 خلاص می‌شوند اما کودکان خردسال و سالمندان در ریسک بالاتری برای دچار شدن به مشکلات مهلک ناشی از نارسایی کلیه به نام سندرم اورمی همولیتیک قرار دارند.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.