دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

روزئولا به قدری شایع است که اغلب کودکان تا زمان ورود به مهد کودک به آن مبتلاء می‌شوند

روزئولا (روزیولا) نوعی عفونت عموماً خفیف است که به طور معمول کودکان زیر 2 سال را مبتلاء می‌کند. این بیماری گاهی از اوقات مبتلابه بزرگسالان می‌شود. روزئولا به قدری شایع است که اغلب کودکان تا زمان ورود به مهد کودک به آن مبتلاء می‌شوند. دو گونه شایع ویروس هرپس علت روزئولا هستند. این اختلال معمولاً باعث ایجاد تبی چند روزه می‌شود که به دنبال آن راش ایجاد می‌گردد. برخی از کودکان صرفاً دچار یک مورد خیلی خفیف روزئولا می‌شوند و هرگز هیچ نشانه روشنی از ناخوشی بروز نمی‌دهند، در حالی که مابقی دور کاملی از نشانه‌ها و علایم آن را تجربه می‌کنند.

اصطلاح "لرز" به احساس سرما بدون علت مشخص اشاره دارد

درمان لرز عموماً بر مبنای همراهی آن با تب و شدت تب تعیین می‌شود. اگر تب خفیف باشد و شخص دچار هیچ گونه علامت جدی دیگری نباشد، نیازی به مراجعه به پزشک نخواهد بود. استراحت زیاد و نوشیدن مقادیر فراوان مایع لازم است. تب خفیف به عنوان تب 38.6 درجه سانتی‌گراد (101.4 درجه فارنهایت) یا کمتر تعریف می‌شود. مردم در این مواقع باید خود را با یک روکش یا ملافه سبک بپوشانند و از استفاده از لباس یا ملافه ضخیم خودداری کنند، که به نوبه خود می‌توانند باعث بالا رفتن بیشتر دمای بدن شوند. استفاده از اسفنج خیس داده شده در آب ولرم یا گرفتن دوش خنک می‌تواند در کاهش تب مؤثر باشد.

جوش عفونی به طور معمول بر اثر یک عفونت باکتریایی ایجاد می‌شود.

جوش عفونی به طور معمول بر اثر یک عفونت باکتریایی ایجاد می‌شود. این نوع جوش‌ها به درمانی متفاوت از آنچه برای جوش‌های معمولی یا آکنه به کار می‎رود نیاز دارند. جوش زمانی ایجاد می‌شود که منافذ پوست با روغن بیش از حد (سبوم)، سلول‎های مرده پوست، یا باکتری مسدود می‎شود. آکنه گرایشی به بیشترین بروز در هنگام بلوغ دارد زمانی که غدد سیبیشس (غدد سباسه) به طور معمول سبوم بیشتری تولید می‌کنند اما در عین حال امکان ایجاد آکنه در هر مقطعی از زندگی فرد وجود دارد. عفونی شدن جوش زمانی بیشتر محتمل است که ترکانده شود. جوش‌های عفونی همچنین در زمانی که شخص دچار آکنه کیستیک باشد بروز می‌کنند.

پاراویروس B19 علت بیماری پنجم است. این ویروس قابل انتقال از راه هوا گرایشی به گسترش از طریق بزاق دهان و ترشحات سیستم تنفسی در میان کودکان مهد کودک و پیش دبستانی دارد.

بیماری پنجم یک بیماری ویروسی است که اغلب باعث ایجاد راش قرمز رنگی روی دست‌ها، پاها و گونه‌ها می‎شود. به همین دلیل این بیماری به عنوان "بیماری گونه سیلی خورده" نیز معروف است. بیماری پنجم نسبتاً شایع و در اغلب کودک خفیف است اما می‎تواند در مورد زنان باردار یا افراد دچار مشکل اختلال سیستم ایمنی شدیدتر باشد. اغلب پزشکان به مردم دچار بیماری پنجم توصیه می‎کنند تا منتظر برطرف شدن علایم بمانند. دلیل این موضوع آن است که در حال حاضر هیچ دارویی برای کوتاه کردن دوره گذر بیماری وجود ندارد. به هر حال، اگر کسی دچار ضعف سیستم ایمنی باشد، پزشک نیاز دارد تا زمان رفع علایم بیمار را از نزدیک مورد پایش قرار دهد.

علایم بیماری لایم یک تا دو هفته پس از گزش توسط کنه بروز می‌کند.

بیماری لایم نوعی بیماری عفونی است که بر اثر باکتری موسوم به بوریلیا بورگدورفری سنسو لاتو ایجاد می‌شود. این باکتری از طریق گزش کنه پاسیاه یا کنه گوزن عفونی شده به انسان انتقال پیدا می‎کند. برای انتقال بیماری به انسان کنه باید به مدت 24 تا 48 ساعت روی پوست بوده باشد. اغلب مردم دچار بیماری لایم هیچ خاطره‎ای از گزش کنه ندارند. بیماری لایم برای اولین بیمار از شهر اُلد لایم کنکتیکت در سال 1975 گزارش شد. این بیماری شایع‌ترین بیماری قابل انتقال از سوی کنه در اروپا و شمال شرقی اقیانوس آرام، شمال شرق و نواحی شمالی مناطق شرق میانه ایالات متحد آمریکا است. مردمی که در نواحی پُردرخت زندگی یا در آنجاها زمان درازی را سپری می‎کنند بیشتر احتمال دارد که به این بیماری دچار شوند.

همانند دیگر ویروس‌ها، ویروس اپشتین - بار را نمی‌توان با استفاده از آنتی‌بیوتیک درمان کرد.

ویروس اپشتین - بار بیشترین شهرت خود را بر اثر ایجاد مونونوکلئوز دارد اما با شیوع کمتر این ویروس می‌تواند باعث ایجاد بیماری‌های دیگری شامل موارد زیر شود: عفونت گوش و اسهال در کودکان، سندرم گیلن - باره، برخی سرطان‌ها شامل لنفوم برکیت و سرطان‌های بینی و گلو. مطالعات همچنین نشان دهنده وجود ارتباطی میان ویروس اپشتین - بار و مالتیپل اسکلروزیس (MS) بوده‌اند اما برای تأیید این موضوع که ویروس مزبور می‎تواند به مالتیپل اسکلروزیس منجر شود، تحقیق بیشتری نیاز است. همانند دیگر ویروس‌ها، ویروس اپشتین - بار را نمی‌توان با استفاده از آنتی‌بیوتیک درمان کرد. مونو باید بدون درمان و خود به خود در طول چند هفته بهبود یابد.

ریسک متوجه فرد در صورت بستری شدن در ICU افزایش می‌یابد. شانس ابتلاء به یک مورد HAI در بخش‌های مراقبت ویژه کودکان 6.1 درصد تا 29.6 درصد است

عفونت ناسوکومیال (عفونت نازوکومیال) بر اثر مواد عفونی یا سمی موجود در برخی محیط‌ها مثل بیمارستان ایجاد می‌شود. مردم اکنون اصطلاح عفونت ناسوکومیال را هم‎معنی با اصطلاح عفونت‌های مرتبط به مراقبت‌های بهداشتی (HAIs) یا عفونت‎های با منشأ بیمارستانی به کار می‎برند. در مورد HAI عفونت نباید پیش از قرار گرفتن فرد در سیستم مراقبت پزشکی در مورد وی مطرح بوده باشد. یکی از شایع‌ترین محل‎ها برای انتشار HAIs بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) است که در آن پزشکان اختلالات و بیماری‌های جدی را درمان می‌کنند. در حدود 1 نفر از هر 10 نفر بیمار بستری شده در بیمارستان دچار HAI می‌شود. این عفونت‌ها در عین حال با مرگ و میر، عوارض جانبی و هزینه‎های قابل توجهی همراهند.

مقالات دیگر...