دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

هر گونه تغییر در تعادل باکتریایی نرمال درون واژن می‎تواند بر بو، رنگ، یا بافت ترشح واژن تأثیر منفی بگذارد

در اغلب موارد ترشحات واژن بخشی نرمال از سیستم تولید مثل زنان است. مایع درون غدد داخل واژن و دهانۀ رحم، سلول‌های مرده و باکتری‎ها را از بدن خارج می‎کند. این ترشح واژن را تمیز نگه داشته و به پیشگیری از عفونت کمک می‌کند. بوی ترشحات واژن و مقدار آن ممکن است از زنی تا به زنی دیگر متفاوت باشد، و ترشح نرمال طیفی از رنگ شفاف تا سفید شیری را در زمان‎های متفاوت چرخه‌های عادت ماهانه دارد. در زمان شیردهی، تخمک‎گذاری یا برانگیختگی جنسی میزان ترشح مزبور ممکن است افزایش یابد. در صورت باردار بودن زن بوی ترشحات واژن ممکن است تغییر کند. اگر رنگ، بو یا پایداری ترشحات واژن به نظر متفاوت از شرایط نرمال باشد، یا اگر واژن دچار خارش یا سوزش باشد، زنان باید به پزشک مراجعه کنند زیرا چنین شرایطی ممکن است علامتی از وجود عفونت یا مشکلی دیگر باشد.

بسیاری از زنان ممکن است دچار واژینوزیس باکتریایی شوند و از آن آگاه نباشند، زیرا این بیماری اغلب اوقات فاقد علایم است

خارش واژن یک اتفاق ناراحت کننده اما شایع است. دلایل متعددی باعث خارش واژن می‌شوند، و اغلب آنها نیاز به درمان پزشکی دارند. در این مقاله علل اصلی بروز خارش واژن در زنان بررسی می‎شود که شامل موارد زیر است: عفونت‎های مخمری، واژینوزیس باکتریایی، بیماری‎های واگیردار جنسی، تحریک‌پذیری یا آلرژِی. اگرچه خارش واژن ممکن است برآشفته کننده یا آزار دهنده باشد، اغلب موارد آن را در صورت مراجعه به پزشک می‎تواند درمان کرد. برای پیشگیری از بروز مشکلات درازمدت سلامت، بهترین کار این است که خجالت کنار گذاشته شود و علت بروز خارش مشخص گردد، در این صورت امکان انجام درمان کامل وجود خواهد داشت.

ولویت ممکن است به دلایل متعددی ایجاد شود و یافتن علت دقیق بروز آن کار پیچیده‎ای است

وُلویت التهاب پوست نرم ناحیۀ بیرونی اندام تناسلی زنان است. این ناحیه والوا نامیده می‎شود. محیط گرم و مرطوبی که بخشی از الزامات والوا است آن را به ویژه در برابر ابتلا به ولویت آسیب‌پذیر می‎کند. هر زنی امکان دارد که به ولویت مبتلا شود، به ویژه اگر دچار آلرژی، حساسیت، عفونت، یا بیماری‎هایی باشد که وی را در این مورد آسیب‌پذیرتر می‎کنند. دختران در دورۀ پیش از بلوغ و زنان پس از دوران یائسگی در معرض ریسک بالاتری از ابتلا به این بیماری قرار دارند زیرا گرایشی به کاهش و کمبود تولید استروژن در آنها وجود دارد. 

در صورت ناشناخته بودن عامل بروز جوش‎های واژن، فرد باید دنبال توصیه‎ها و درمان‎های پزشکی باشد، و نیز در صورت ماندگاری جوش‎ها یا تشدید آنها همین کار باید صورت گیرد.

جوش‎های اطراف ناحیۀ تناسلی زنان مشــکل رایجی است که عوامل مختلفی سبب بروز آن می‎شوند. این جوش‎ها می‎توانند ناراحت کننده و آزاردهنده باشند اما در اغلب موارد مسائلی جدی نیستند. جوش‎های واژنی از لحاظ ظاهری شبیه به جوش‌هایی هستند که در دیگر نقاط بدن بروز می‎کنند. این جوش‌ها ممکن است مشخصات متفاوتی داشته باشند. برای مثال، ممکن است دردناک یا بدون درد، سوزش‌آور، به رنگ گوشت یا قرمز رنگ، چرکی، به حالت خوشه‎ای یا منفرد، خارش‎دار یا دارای اندازه‎های مختلف باشند. همیشه این موضوع مشخص نیست که بروز جوش در ناحیۀ واژن به چه علتی است. 

زنان مبتلا به PCOS به طور متوسط دو سال دیرتر از زنان فاقد ابتلا به این بیماری وارد دورۀ یائسگی زندگی خود می‎شوند.

یائسگی بر اثر کاهش تدریجی سطح هورمون‎های زنانه ایجاد، حال آنکه عدم توازن هورمونی باعث بروز سندرم تخمدان پلی‎کیستیک می‌شود. اما سؤال این است: آیا کاهش هورمون‎های جنسی که باعث یائسگی  می‎شود می‌‏تواند عدم تعادل هورمونی مسبب سندرم تخمدان پلی‎کیستیک را معالجه کند؟ سندرم تخمدان پلی‎کیستیک (PCOS) وضعیتی است که به رشد کیست در تخمدان‎های زنان منجر می‎شود. این اختلال زمانی پدید می‎آید که هورمون‎های پروژسترون و استروژن از تعادل خارج می‎شوند. یائسگی هنگامی بروز می‎کند که پریود یا عادت ماهانه در زنان به طور کامل و پس از افت تدریجی سطح هورمون‎های زنانه، قطع می‎شود. از آنجا که PCOS و یائسگی هر دو به تغییرات هورمون‎های جنسی مرتبط هستند، ممکن است این پرسش برای زنان مطرح باشد که آیا این دو به یکدیگر مرتبطند و آیا یکی از آنها می‎تواند باعث درمان دیگری شود.

زخم تناسلی در زنان دلایل مختلفی دارد، که شایع‎ترین آنها عفونت‎های واگیردار جنسی شامل هرپس (تبخال) است. برجستگی‎ها و توده‎های اطراف واژن ممکن است خارش‎آور و دردناک باشند و ترشح ایجاد کنند. برخی از انواع این توده‎ها ممکن است فاقد علامت باشند. علایم، تشخیص، درمان و دورنمای زخم‎های تناسلی در زنان به علت بروز آنها بستگی دارد.

برخی پریودها با لکه‎بینی شروع یا با آن تمام می‎شوند، و خونریزی عادت ماهانه در برخی زنان کمتر از دیگران است. بر این مبنا بازگویی تفاوت میان این دو مشکل است.

اغلب زنان حداقل یک مورد لکه‎بینی را تجربه می‎کنند، و برای برخی از آنها لکه‎بینی کاملاً شایع است. اما زنان چگونه باید تفاوت میان لکه‎بینی و پریود یا عادت ماهانه را تشخیص دهند؟ لکه‎بینی معمولاً از جملۀ مسائل جدی پزشکی تلقی نمی‎شود. در هر حال ثبت زمان لکه‎بینی، میزان ادامۀ آن، و دیگر جزئیات مرتبط، می‎تواند به تعیین علت لکه‎بینی کمک کند. برخی پریودها با لکه‎بینی شروع یا با آن تمام می‎شوند، و خونریزی عادت ماهانه در برخی زنان کمتر از دیگران است. بر این مبنا بازگویی تفاوت میان این دو مشکل است. لکه‎بینی به هر خونریزی واژن اطلاق می‎شود که علت آن عادت ماهانه در زنان نباشد. برخی زنان نیز به خونریری ملایم پیش و پس از پریود زیر عنوان لکه‎بینی اشاره می‎کنند.

مقالات دیگر...