دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

باز کننده‌های واژن: انواع، مورد و نحوه کاربرد

اندومتریوزیس, سپتوم واژنی, ایمپرفوریت هایمن, سندرم MRKH, سندرم مایر-راکیتانسکی-کوستر-هاوسر

طیفی از وضعیت‌ها ممکن است به دردناک شدن مقاربت جنسی یا دخول واژنی بینجامند

مقالات بهداشت جنسی / بیماری‌های واگیردار جنسی

در این مقاله:
◄ باز کننده‌های واژن چیستند؟
◄ در مورد چه اختلالاتی باز کننده‌های واژن مفیدند؟
◄ چه نوع باز کننده واژن برای من مناسب است؟
◄ چطور از باز کننده واژن استفاده کنم؟
◄ دورنما
◄ خلاصهبرای زنانی که دچار درد در زمان مقاربت جنسی یا دخول می‌شوند، باز کننده‌های واژن می‌توانند نوع مؤثری از درمان باشند.
باز کننده‌های واژن دستگاه‌های پزشکی هستند که می‌توانند به کاهش درد و به شکل بالقوه اضطراب مرتبط به دخول کمک کنند. آنها معمولاً ایمن و مؤثرند و می‌توان از آنها برای کمک به درمان طیفی از اختلالات استفاده کرد.


باز کننده‌های واژن چیستند؟
باز کننده‌ واژن یک میله یا استوانه از جنس پلاستیک یا سیلیکون است که برای کمک به کش آمدن بافت واژن درون آن قرار می‌گیرد. وارد کردن این وسیله در عین حال می‌تواند به زنان در ریلکس یا قدرتمند کردن عضلات کف لگن کمک کند.
گشاد کننده را می‌توان در اندازه‌های متعدد تهیه کرد اما آنها به طور معمول در حدود 10 سانتی‌متر طول دارند و عرض آنها متفاوت است. آنها را می‌تون اغلب برای کمک به کاهش درد و اضطراب در زنانی که دچار سندرم‌های درد جنسی هستند یا برای مقاربت جنسی مورد استفاده قرار داد.
باز کننده‌های واژن اغلب در کیت‌هایی عرضه می‌گردند که طیفی از عرض‌های متعدد، از باریک تا ضخیم را شامل می‌شوند.
زمانی که بافت‌های واژن انعطاف‌پذیری بیشتری پیدا کرده باشند، زنان می‌توانند برای آرامش پیشرونده در مورد اندازه‌های بزرگ‌تر از گشاد کننده‌های عریض‌تر استفاده کنند.


در مورد چه اختلالاتی باز کننده‌های واژن مفیدند؟
طیفی از وضعیت‌ها ممکن است به دردناک شدن مقاربت جنسی یا دخول واژنی بینجامند.
اگر شما دچار درد می‌شوید در این مورد با پزشک مشورت کنید. پزشکان قادرند تا علت زمینه‌ای درد شما را مشخص کنند. باز کننده‌های واژن ممکن است بخشی از برنامه درمانی پیشنهادی پزشک شما باشد.

یائسگی
در زمان یائسگی واژن ممکن است بر اثر کاهش میزان استروژن باریک‌ شود. بسیاری از زنان یائسه خبر از دردناک بودن سکس می‌دهند. وقتی واژن باریک می‌شود دخول هر چیزی در آن می‌تواند دشوارتر گردد.

واژینیسموس
واژینیسموس زمانی مطرح است که عضلات واژن در طول دخول واژنی منقبض می‌شوند. بروز این وضعیت می‌تواند غیر ارادی باشد. انقباضات عضله مزبور می‌تواند مقاربت جنسی یا دخول را بسیار دردناک و دشوار کند.

دیسپرونیا (دیسپارونیا)
دیسپرونیا اختلالی است که در آن ناحیه لگن یا تناسلی در طول مقاربت جنسی دچار درد می‌شود. علل متعددی شامل موارد زیر می‌توانند باعث ایجاد آن باشند:
واژینیت
فیبروئید رحم
سندرم روده تحریک‌پذیر
اندومتریوزیس
◄ صدمات ناشی از زایمان

سپتوم واژنی
سپتوم واژنی یک دیواره بافتی در واژن است. این دیواره یا تیغه می‌تواند عمودی یا افقی باشد و واژن را به دو قسمت تقسیم می‌کند. این دیواره از بیرون قابل رویت نیست اما در برخی زنان می‌تواند در زمان مقاربت جنسی تولید درد کند.

ایمپرفوریت هایمن
هایمن غشاء نازکی است که دهانه واژن را می‌پوشاند. اغلب هایمن‌ها یک ورودی کوچک دارند اما در مورد مابقی چنین نیست. این مورد ایمپرفوریت هایمن نامیده می‌شود.
برای درمان این مشکل معمولاً به عمل جراحی نیاز است اما گشاد کننده‌ها ممکن است برای باز نگه داشتن واژن در زمان التیام توصیه شوند.

مشکلات واژن مرتبط به درمان سرطان
گاهی از اوقات در صورت گرفتن اشعه یا انجام جراحی برای سرطان امکان آسیب دیدن بافت واژن وجود دارد. این مورد به ویژه زمانی مصداق دارد که اشعه به لگن تابانیده شده یا عمل جراحی منجر به بروز یائسگی صورت گرفته باشد. باز کننده‌های واژن می‌توانند کمک کنند تا این بافت‌ها نرم و انعطاف‌پذیر شوند.

سندرم MRKH
افراد دچار سندرم مایر-راکیتانسکی-کوستر-هاوسر (MRKH) دارای واژن و رحم رشد و نمو نیافته بوده یا اساساً فاقد واژن یا رحم هستند. این وضعیت می‌تواند باعث دردناک شدن مقاریت جنسی شده یا عمل دخول را غیر ممکن سازد. گشاد کننده‌ها با کش آوردن کانال واژنی می‌توانند در چنین موردی مفید باشند.


چه نوع باز کننده واژن برای من مناسب است؟
چند نوع مختلف باز کننده‌ واژن در دسترس است. دانستن تفاوت بین آنها می‌تواند در انتخاب بهترین گزینه برای شخص مفید باشد.
گشاد کننده‌ها معمولاً از جنس پلاستیک با گرید پزشکی یا سیلیکون ساخته می‌شوند. گشاد کننده‌های سفت از جنس پلاستیک ممکن است برای برخی افراد بهتر باشند زیرا این نوع گشاد کننده‌ها بهترین از انواع سیلیکونی عضلات واژن را به حرکت درآورده و فراخ می‌کنند.
گشاد کننده‌های سیلیکونی کمی نرم‌تر هستند و می‌توانند احساسی ملایم‌تر و حالتی انعطاف‌پذیرتر ایجاد کنند. آنها را در عین حال می‌توان خنک یا گرم کرد و ممکن است کمتر از گشاد کننده‌های پلاستیکی تحریک کننده باشند.
برخی کیت‌ها همچنین با نوعی دسته همراهند که می‌توان آن را برای کاربرد آسان‌تر گشاد کننده به کار برد.
در کنار گشاد کننده‌ها شما باید خرید یک لیز (روان) کننده بر پایه آب را در دستور کار قرار دهید. این می‌تواند به فرآیند فرو بردن گشاد کننده کمک کرده و آن را کمی آسان‌تر و آرامش‌بخش‌تر کند.
از لیز کننده‌ ژل نفتی پرهیز کنید زیرا می‌تواند باعث تحریک بافت واژن شود. همچنین لوبریکانت‌های بر پایه روغن و سیلیکون نیز برای تمیز کردن گشاد کننده‌ها دشوارترند.
در مورد انتخاب لیز کننده و گشاد کننده با پزشک مشورت کنید. پزشک ممکن است تریجیح دهد که شما بر مبنای وضعیت خاص خود از نوعی خاصی استفاده نمایید.


چطور از باز کننده واژن استفاده کنم؟
استفاده از باز کننده‌های واژن در ابتدا ممکن است دلهره‌آور باشد. ممکن است توسل به کمک یک درمانگر کف لگن در زمان استفاده از باز کننده‌های واژن تا زمان اطمینان از درستی استفاده توسط خود فکر خوبی باشد.
گام‌های زیر ممکن است به ساده و بدون درد کردن فرآیند مورد بحث کمک کند. در مجموع این کار معمولاً در حدود 10 تا 15 دقیقه زمان نیاز دارد.
کار را با کوچک‌ترین گشاد کننده موجود در کیت شروع کنید. استفاده از آن باید حس راحتی ایجاد کند نه درد. اگر هیچ‌گونه فشاری احساس نکردید می‌تواند گشادگر با اندازه بزرگ‌تر را امتحان کنید.
برای استفاده از گشاد کننده مراحل زیر را دنبال کنید:
1. پیش از کاربرد وسیله مورد بحث دست‌های خود را خوب بشویید.
2. از یک لوبریکانت بر پایه آب روی باز کننده و دهانه واژن استفاده کنید. از لیز کننده‌های بر پایه ژل نفتی یا سیلیکون اجتناب نمایید.
3. به آرامی سر گرد انتهای گشاد کننده را وارد واژن کنید، ستون فقرات خود را سرراست نگه دارید یا کمی به جلو خم شوید، مشابه زمانی که از یک تامپون استفاده می‌کنید. تا زمان احساس تنش عضلانی گشاد کننده را وارد واژن کنید و سپس کار را متوقف نمایید. زور نزنید زیرا کاری که می‌کنید نباید دردناک شود.
4. چیدمانی از تمرینات کیگل را انجام دهید. این کار به ریلکس شدن عضلات واژن کمک کرده و نیز کمک می‌کند تا گشاد کننده را کمی بیشتر وارد واژن کنید. اگر دیگر قادر به بیشتر وارد کردن آن نیستید چند بار نفس عمیق بکشید و سعی نمایید تا عضلات کف لگن شما ریلکس شوند. در صورتی که نتوانستید باز کننده را به طور کامل وارد کنید نگران نشوید.
5. در طول 5 تا 10 دقیقه گشاد کننده را به آرامی داخل واژن به حرکت دربیاورید. آن را به طرف داخل فشار دهید و بیرون بکشید و این روند را تکرار کنید. در صورت نیاز از لیز کننده بیشتری استفاده نمایید.
6. گشاد کننده را بیرون بکشید و پیش از کنار گذاشتن آن را تمیز کنید.
این کار را می‌توان یک تا سه بار در هفته انجام داد. اگر پس از انجام آن متوجه هر گونه خون یا لکه‌بینی شدید، بدانید که این وضعیت نرمال است. در هر حال اگر خونریزی سنگین یا ادامه‌دار باشد باید به پزشک مراجعه کنید.


دورنما
استفاده از باز کننده‌های واژن می‌تواند برای باز نگه داشتن واژن و بیشتر شدن انعطاف‌پذیری آن بسیار مؤثر باشد. این کار می‌تواند به کاهش درد و ناراحتی در زمان دخول و مقاربت جنسی کمک کند.
طول مدت درمان ممکن است بسته به وضعیت زمینه‌ای هر زنی متفاوت باشد. شما می‌توانید از باز کننده‌های واژن تا هر زمانی که نیاز بود استفاده کنید.
در مورد دوره استفاده از باز کننده‌های واژن و نکات مربوط به گرفتن بهترین نتیجه از این روش با پزشک خود مشورت کنید.


خلاصه
در مورد برخی زنان دچار درد در زمان دخول واژنی یا مقاربت جنسی استفاده از درمان گشاد کننده می‌تواند مفید باشد. این وسیله کمک می‌کند تا بافت‌های واژن متسع و باز بمانند، و درد، اضطراب یا هر دو را در زمان دخول کاهش می‌دهد.
اگر فکر می‌کنید که این کار کمکی برای شما خواهد بود با پزشک خود در موردش صحبت کنید. پزشک می‌تواند معاینه فیزیکی برای بررسی اختلال زمینه‌ای انجام دهد، شما را در مورد خرید بهترین گشاد کننده واژن راهنمایی کنید و برای درمان دستورات خاصی ارائه دهد./باز کننده‌های واژن: انواع، مورد و نحوه کاربرد
دکتر کارولاین کی، جیمی آر. هرندون

ترجمه پریسا شعله‌دوست

Source:
Healthline
Vaginal Dilators 101: Everything You Want to Know
Medically reviewed by Carolyn Kay, M.D. —
Written by Jaime R. Herndon, MS, MPH, MFA
On May 19, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

سلامت مادران: نگرانی بزرگ نابرابری در کیفیت مراقبت و دسترسی به خدمات

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.