plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

Image

چرا رنگ منی تغییر می‌کند و هر رنگ آن چه مفهومی دارد؟

بیلی‌روبین, بیماری خودایمنی, هماتواسپرمی, تروما، مارچوبه، سیر، پیاز

برخی دلایل تغییر رنگ منی نباید علتی برای نگرانی محسوب شوند و نیاز به مراقبت پزشکی ندارند.

مقالات بهداشت جنسی / بیماری‌های واگیردار جنسی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

در این مقاله:
⇐ چرا رنگ منی تغییر می‌کند
⇐ علل تغییر رنگ منی
⇐ بافت‌های مختلف منی چه معنی دارند
⇐ چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
⇐ خلاصهمنی سالم رنگ سفید ابری و قوام ژله مانند شبیه به تخم مرغ خام دارد. تغییرات جزئی در رنگ، بافت، و حتی بوی منی ممکن است نرمال بوده و نباید باعث ایجاد نگرانی باشد.
در برخی موارد تغییرات رنگ منی می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل زمینه‌ای باشد. دلایل ممکن شامل خون در منی یا عفونت است، که هر دو نیاز به مراقبت پزشکی دارند.


چرا رنگ منی تغییر می‌کند
منی یک قسمت مهم سیستم تولید مثل در مردان است. منی حاوی اسپرم است اما ترکیبی پیچیده حاوی مواد دیگر محسوب می‌شود. یک مطالعه مربوط به 2016 می‌نویسد که منی سالم حاوی موارد زیر است:
ویتامین‌ها
آنزیم‌ها
⇐ مواد معدنی
پروتئین‌ها
آنتی‌اکسیدان‌ها
⇐ قندها
این اجزاء به رشد اسپرم کمک کرده و آن را در برابر عوامل زیست‌محیطی محافظت می‌کنند.
منی نرمال و سالم مایعی به رنگ سفید ابری یا خاکستری با قوام مشابه تخم مرغ خام است. منی مزبور در عین حال دارای بویی قلیایی قابل مقایسه با بلیچ است. تغییر محتویات منی ممکن است اندکی در این مشخصات تغییر ایجاد کند.
منی همچنین ممکن است در صورت مخلوط شدن با دیگر مواد در مایع سمینال تغییر کند. این ممکن است شامل خون، چرک، ادرار، یا دیگر مایعات موجود در سیستم تناسلی یا مجرای ادرار باشد.


علل تغییر رنگ منی
علل مختلفی برای تغییرات رنگ منی وجود دارد. علایم ایجاد شده در شخص و رنگ منی وی ممکن است علت زمینه‌ای را نشان دهد.

  شفاف، سفید، یا خاکستری  قرمز صورتی قهوه‌ای سیاه زرد  سبز
نرمال  X            
فشار خون بالا  X X          
سکس یا خودارضایی شدید X X          
بیماری واگیردار جنسی X X       X X
پروستاتیت X X X     X X
بیوپسی پروستات یا جراحی آن X X X        
سرطان پروستات، سرطان بیضه، یا سرطان مجرای ادرار X X X        
فلزات سنگین         X    
صدمه طناب نخاعی         X    
رژیم غذایی           X X
یرقان           X  
لکوسیتواسپرمیا           X  
مصرف دارو           X  
ادرار در منی           X  

قرمز یا صورتی
ته‌رنگ صورتی، قرمز، یا قهوه‌ای در منی می‌تواند نگران کننده بوده و عموماً نشان دهنده وجود خون در منی است. پزشکان ممکن است به این مورد زیر عنوان هماتواسپرمیا اشاره کنند. یک مرور مربوط به سال 2017 می‌نویسد که برای ایجاد این وضعیت چند علت شایع وجود دارد اگرچه بسیاری از آنها نسبتاً بی‌ضرر هستند.
برخی موارد وجود دارد که در آنها خون در منی می‌تواند نشانه وجود یک مشکل زمینه‌ای باشد.

پاره شدن رگ خونی
رگ خونی پاره شده ممکن است امکان مخلوط شدن مقادیر کم خون را با منی ایجاد کند که این باعث تغییر رنگ منی می‌شود. این رنگ ممکن است در طیفی از صورتی یا سرخ در خون تازه بروز کند اما اگر خون کهنه باشد تا حدودی قهوه‌ای خواهد شد.
رگ‌های خونی در ناحیه مورد بحث ممکن است بر اثر جراحت، سکس سنگین، یا خودارضایی شدید پاره شوند. اگر این علایم برطرف گردند و مشکلات دیگری وجود نداشته باشند وضعیت مورد بحث نباید ایجادگر مشکلات دیگری باشد.

عفونت
برخی عفونت‌ها ممکن است باعث مخلط شدن خون و منی شوند، که بسته به میزان تازه بودن خون باعث تغییر منی خواهد شد. مردم باید در عین حال مراقب دیگر نشانه‌های عفونت نیز باشند.

مشکلات پروستات
برخی مشکلات پروستات نیز ممکن است قوام یا رنگ منی را تغییر دهند. پیامدهای پروستات که می‌توانند محرک این تغییرات باشند شامل موارد زیرند:
التهاب پروستات
⇐ جراحی پروستات
⇐ پس از بیوپسی بافت پروستات
سرطان پروستات

فشار خون بالا
پیامدهای فشار خون بالا ممکن است باعث اختلالاتی در چند سیستم مختلف در بدن شود. در سیستم تولید مثل، این معضل ممکن است باعث ایجاد خون در منی شود که می‌تواند رنگ آن را تغییر دهد.

قهوه‌ای یا سیاه
دلایل ایجاد رنگ قهوه‌ای یا سیاه در منی شامل موارد زیر است:

تروما و خونریزی سنگین
منی سیاه یا قهوه‌ای ممکن است نشانه‌ای از خونریزی سنگین یا خونی باشد که مدتی طولانی درون بدن بوده است. این وضعیت ممکن است به علت صدمات شدید مثل صدمات طناب نخاعی یا بروز تروما در ناحیه تناسلی ایجاد گردد.
برخی اوقات صدمات طناب نخاعی ممکن است بدون خونریزی سنگین بروز کند و کماکان می‌تواند باعث تیرگی رنگ منی شود.

فلزات
وجود مقادیر بالای فلزات سنگین در بدن و خون می‌تواند در برخی موارد به تیرگی رنگ منی بینجامد. یک مطالعه مربوط به سال 2013 پی برده است که خون مردم دارای منی تیره رنگ دارای مقادیر بالای فلزات سنگین مثل منگنز، سرب، و نیکل بوده است.
این ممکن است نتیجه قرار گرفتن در معرض غذای آلوده، آب آلوده یا دیگر عوامل زیست‌محیطی باشد.

زرد یا سبز
دلایل زرد یا سبز به نظر رسیدن منی شامل موارد زیر است:

عفونت
رنگ زرد تا سبز در منی می‌تواند بر اثر یک عفونت دستگاه ادراری یا عفونت واگیردار جنسی مثل کلامیدیا یا سوزاک ایجاد گردد. منی در عین حال ممکن است بوی بدی داشته باشد.

انزال غیر مکرر
وجود ته‌رنگ زرد در منی ممکن است یک نشانه نامکرر بودن انزال باشد. منی ممکن است زمان بیشتری را برای ماندگاری و مخلوط شدن با دیگر اجزاء داشته باشد که سبب تغییر رنگ آن می‌شوند.

تغییرات رژیم غذایی
منی ممکن است بر اثر مخلوط شدن با برخی ویتامین‌ها یا داروها تغییر رنگ دهد. اگر تغییر رنگ تنها علامت مشخصه باشد و برطرف گردد نباید مشکل بیشتری بروز کند.
غذاهای دارای رنگ نیز در برخی موارد باعث تغییر رنگ منی می‌شوند. بوی انزال نیز ممکن است در صورت خوردن غذاهای دارای بوی قوی مثل سیر، پیاز، مارچوبه یا بروکلی تغییر کند.

ادرار
منی همچنین ممکن است با قطرات ادرار جاری در مجرای ادرار مخلوط شود. این اختلاط می‌تواند به منی نمایی زردفام بدهد. مجدداً این مورد عموماً جای نگرانی ندارد.

یرقان
یرقان زمانی بروز می‌کند که کبد مقدار زیادی بیلی‌روبین در بدن آزاد می‌کند. بیلی‌روبین نوعی رنگدانه به شکل طبیعی زرد رنگ است که زمانی ایجاد می‌شود که بدن سلول‌های خون را تجزیه می‌کند. یرقان در عین حال که رنگ پوست را زرد می‌کند ممکن است باعث تغییراتی در رنگ ادرار نیز بشود.

بالا بودن تعداد گلبول سفید خون
داشتن مقدار بیش از حد سلول‌های سفید خون در منی نیز می‌تواند رنگ آن را تغییر داده به زرد نزدیک کند. این ممکن یک اثر ثانویه اختلالی دیگر مثل عفونت ادراری، عفونت پروستات یا بیماری‌های واگیردار جنسی باشد. در برخی موارد وضعیت یک نشانه نوعی بیماری خودایمنی است.


بافت‌های مختلف منی چه معنی دارند
در کنار تغییر رنگ، تغییرات بافت منی نیز ممکن است برخی افراد را نگران کند. این تغییرات بافت ممکن است بر اثر عوامل مختلفی بروز کند.
منی سالم و نرمال ممکن است دچار تغییراتی در بافت شود و بر اثر عواملی مثل موارد زیر غلیظ یا آبکی گردد:
⇐ رژیم غذایی
⇐ گزینه‌های سبک زندگی مثل میزان فعالیت
⇐ مصرف الکل
⇐ مصرف مواد مخدر
تغییر موقتی در بافت ادرار عموماً نباید علتی برای نگرانی باشد. حتی مشکلات ساده‌ای مثل دهیدراسیون موقتی ممکن است در کوتاه مدت میزان غلظت منی را تغییر دهند.
به هر حال، تغییرات بافت در کنار مشکلات دیگر منی مثل بوی بد یا تغییر رنگ آن می‌تواند علامت آن باشد که شخص باید به پزشک مراجعه کند.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
برخی دلایل تغییر رنگ منی نباید علتی برای نگرانی محسوب شوند و نیاز به مراقبت پزشکی ندارند. به هر حال اگر تغییرات مورد اشاره ادامه‌دار بوده یا با علایم دیگری مثل بوی بد، هماتواسپرمی طولانی مدت همراه باشند شخص می‌تواند به پزشک مراجعه کند.
اگر کسی متوجه وجود هر گونه نشانه مشکلات پروستات شود باید به دکتر مراجعه کند. این مشکلات دشواری ادرار کردن، ورم ناحیه تناسلی و لگن، دچار شدن به فشار در کولون یا احساس نیاز مداوم به دفع مدفوع را شامل می‌شود.
کشف و درمان سریع احتمالاً بهترین شانس را برای درمان مشکل زمینه‌ای ایجاد می‌کند.


خلاصه
منی نرمال عموماً رنگ شفاف، سفید یا خاکستری دارد. تغییرات رنگ منی ممکن است موقتی بوده و بدون نیاز به درمان پزشکی برطرف شوند.
به هر حال، اگر شخص با تغییراتی در منی مواجه شود که برطرف نمی‌شوند یا با علایم دیگری مثل عفونت یا التهاب همراهند، باید مورد مراقبت پزشکی قرار گیرد./چرا رنگ منی تغییر می‌کند و هر رنگ آن چه مفهومی دارد؟
دکتر هرشیل ماتا، جون جانسون
ترجمه نادر اکبری سراوانی

Source:
Medical News Today
Why does semen color change and what does it mean?
Medically reviewed by Harshil Matta, DO —
Written by Jon Johnson
On September 29, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

افزایش سرانجام بد در بارداری با آسیب کلیوی مربوط به گذشته

چرا چشم‌های من زردند؟ بررسی علل زردی چشم در کودکان و بزرگسالان

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده