دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

در مورد ارگاسم خشک چه می‌دانیم

ارگاسم خشک، بی‌انزالی ارگاسمی، تستوسترون، انسداد مجرای ادراری، سرطان، دیابت، مالتیپل اسکلروزیس ، سیستکتومی، پروستاتکتومی، ارگاسم رتروگراد، ارگاسم قهقرایی

ارگاسم خشک خود عاملی برای نگرانی در مورد سلامت نیست اما مشکل زیربنایی مسبب آن در برخی مواقع نیاز به درمان دارد

مقالات بهداشت جنسی / بیماری‌های واگیردار جنسی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

ارگاسم مکرر
• ناهنجاری‌های ژنتیکی
• کمبود تستوسترون
• انسداد
• آسیب عصب
• جراحی
• ارگاسم رتروگراد (ارگاسم قهقرایی) و ارگاسم خشک
• تشخیص ارگاسم خشک
• درمان ارگاسم خشک
• پیام همراهارگاسم خشک یا بی‌انزالی ارگاسمی به این معنی است که ارگاسم بدون انزال بروز می‌کند، بنابراین آلت تناسلی مرد خلاف روال معمول منی ترشح نمی‌کند.
چند علت ممکن برای ارگاسم خشک مطرح است. برخی از آنها موقتی هستند، اما مابقی ممکن است درازمدت بوده یا دایمی باشند.
ارگاسم خشک خود عاملی برای نگرانی در مورد سلامت نیست اما مشکل زیربنایی مسبب آن در برخی مواقع نیاز به درمان دارد. ارگاسم خشک، اگر شخص در مورد بحث از آن با شریک جنسی خود احساس شرمندگی کند، می‌تواند یک مشغله ذهنی باشد. ارگاسم خشک در عین حال ممکن است بر توانایی مرد برای بچه‌دار شدن تأثیر منفی بگذارند.
درمان برای برخی موارد ارگاسم خشک در دسترس است، بنابراین بهترین گزینه در این مورد مراجعه به پزشک خواهد بود.

ارگاسم مکرر
یک علت شایع ارگاسم خشک داشتن ارگاسم مکرر است.
چند بار ارگاسم شدن در یک بازه زمانی کوتاه سبب ایجاد ارگاسم خشک می‌شود. برای بدن تجدید ذخیره منی به زمان نیار دارد و داشتن ارگاسم مکرر می‌تواند ذخیره مزبور را از بین ببرد. این مشکل به طور معمول دلیلی برای نگرانی ندارد.
برخی از مردم سریع‌تر از دیگران منی تولید می‌کنند اما بدن باید تولید اسپرم بیشتر را پس از چند ساعت استراحت آغاز کند.

ناهنجاری‌های ژنتیکی
بدن برخی از مردان منی کافی برای انزال تولید نمی‌کند، که این ممکن است نتیجه یک ناهنجاری ژنتیکی باشد.
اگر چنین موردی مطرح باشد هیچ خطری متوجه سلامت شخص نیست.

کمبود تستوسترون
میزان کم تستوسترون نیز به کاهش انزال مجر می‌شود به ویژه وقتی که شخص پا به سن می‌گذارد و سطح تستوسترون بدن وی رو به کاهش می‌رود. این مشکل در عین حال ممکن است در افراد دچار عدم تعادل هورمونی بروز کند.

انسداد
برخی موارد ارگاسم خشک نیز ممکن است ریشه در انسداد در مجرای ادراری یا مجرای انزالی داشته باشد، که لوله باریکی است که منی از طریق آن در طول انزال خارج می‌شود.
امکان ایجاد یک کیست در این مجراها وجود دارد، یا ممکن است منی محبوس شود و نتواند از بدن خارج گردد.

آسیب عصب
صدمه دیدن عصب نیز ممکن است به مشکلات انزال منجر شود. صدمه به عصب ممکن است در نتیجه یک حادثه ایجاد گردد که سبب صدمات ستون فقرات می‌شود یا نتیجه عوارض اختلالی دیگر مثل سرطان، دیابت یا مالتیپل اسکلروزیس (MS) باشد.

جراحی
درمان توسط عمل جراحی در یکی از بخش‌های نزدیک به آلت تناسلی مرد نیز می‌تواند باعث ارگاسم خشک شود.
مردانی که تحت عمل جراحی خارج کردن پروستات، مثانه یا گره‌های لنفاوی قرار می‌گیرند ممکن است دیگر منی برای انزال تولید نکنند. این اعمال جراحی می‌توانند بر عضلات یا عصب‌های دارای نقش در انزال تأثیر منفی بگذارند.
برای مثال عمل‌های جراحی برای سرطان پروستات که در آنها پروستات یا وزیکول‌های منی برداشته می‌شود می‌توانند به ارگاسم خشک دایمی منجر گردند. همچنان که "انجمن آمریکایی سرطان" اعلام می‌کند، بیضه‌ها کماکان به تولید سلول‌های اسپرم ادامه می‌دهند اما بدن بیش از تولید اسپرم آنها را بازجذب می‌کند.
این بازجذب برای بدن مضر نیست و غیر از ارگاسم خشک سبب ایجاد هیچ پیامد دیگری نمی‌شود.
اقدامات جراحی و دیگر درمان‌های پزشکی که می‌توانند بر انزال تأثیر منفی بگذارند و به ارگاسم خشک منجر گردند شامل موارد زیرند:
• سیستکتومی
• پروستاتکتومی
• پروستاتکتومی باز
• عمل جراحی پروستات با لیزر
• قطع یا برداشتن گره لنفاوی
• برش ترانسیورترال پروستات یا TURP
• برش ترانسیورترال پروستات یا TUIP
• درمان میکروویو ترانسیورترال یا TUMT
• اشعه درمانی

ارگاسم رتروگراد (ارگاسم قهقرایی) و ارگاسم خشک
بسیاری از مردم ارگاسم خشک را با ارگاسم رتروگراد اشتباه می‌گیرند. نتیجه این هر دو مورد مشابه است و در آنها شخص قادر نیست تا در طول ارگاسم منی انزال کند.
در هر حال، در ارگاسم قهقرایی، نوع بروز مورد کمی متفاوت است. وقتی مرد دچار ارگاسم رتروگراد به ارگاسم می‌رسد، انزال انجام می‌شود اما مایع حاصل از انزال به جای خروج از آلت تناسلی مرد وارد مثانه می‌شود.
ارگاسم قهقرایی به این دلیل بروز می‌کند که مثانه در طول ارگاسم بسته باقی نمی‌ماند، که این مشکل به طور معمول از جریان برگشتی پیشگیری می‌کند. وقتی مثانه بسته باقی نماند، منی به جای خروج از راه مجرای ادرار می‌تواند به آسانی وارد مثانه شود. در پی ارگاسم رتروگراد بدن منی را درون ادرار رها می‌کند، که این می‎تواند باعث شود تا ادار ابری به نظر برسد.
امکان بروز ارگاسم قهقرایی در مردانی که تحت برخی اقدامات پزشکی خاص مثل عمل‌های جراحی مربوط به پروستات قرار می‌گیرند، بیشتر است. برخی داروها مثل انواع بتا بلوکرها ممکن است باعث ارگاسم رتروگراد شوند.
از سوی دیگر، ارگاسم خشک اصطلاحی مربوط به زمانی است که در آن شخص در طول ارگاسم منی انزال نمی‌کند. بنابراین، اگرچه ارگاسم خشک و ارگاسم رتروگراد ممکن است دارای علل و فرجام مشابه باشند، موارد متفاوتی محسوب می‌شوند.

تشخیص ارگاسم خشک
هر کسی که دچار ارگاسم خشک باشد باید به دکتر مراجعه کند.
پزشک یک سری سؤال در مورد علایم مبتلابه شخص مطرح می‌کند. پزشک ممکن است همچنین در مورد انواع داروهای مصرفی شخص و اینکه پیشتر چه نوع اعمال جراحی بر روی وی انجام شده است، پرسش کند.
در بیشتر موارد دکتر ناحیه مورد نظر یعنی پروستات، آلت تناسلی مرد و راست روده را مورد معاینه قرار می‌دهد.
برای کمک به یافتن علت ارگاسم خشک، پزشک ممکن است تست ادرار را پس از رسیدن مرد به ارگاسم در دستور کار قرار دهد.
برای انجام این کار پزشک یک ظرف کوچک برای جمع‌آوری نمونه ادرار به شخص می‌دهد و از او می‌خواهد تا زمان رسیدن به اوج فعالیت جنسی در دستشویی خودارضایی کند. پس از رسیدن به اوج جنسی شخص ادرار می‌کند که نمونه آن در ظرف مورد اشاره جمع‌آوری می‎شود. این فرآیند می‎تواند به شناسایی موارد انزال رتروگراد کمک کرده و برای پزشک تشخیص علت زیربنایی را آسان‌تر کند.
از این نقطه به بعد پزشک می‌تواند چند تست مختلف را در دستور کار قرار دهد که انتخاب آنها به موردی بستگی دارد که پزشک به عنوان علت زیربنایی به آن مشکوک تسن. تشخیص کامل برای هر مورد در راستای تعیین درمان‌های ممکن اهمیت دارد.

درمان ارگاسم خشک
درمان خود ارگاسم خشک ممکن نیست. در هر حال، در برخی موارد درمان علت زیربنایی ارگاسم خشک از بروز موارد بعدی آن پیشگیری می‌کند.
برای مثال اگر شخص مصرف کننده داروهای مسبب ارگاسم خشک باشد، پزشک ممکن است مصرف داروهای از نوع دیگر را توصیه کند که این می‌تواند به برطرف شدن علامت منجر گردد.
در موارد دیگر، مثل موارد پیش آمده پس از عمل جراحی برداشتن قسمتی از پروستات، ارگاسم خشک قابل درمان نیست.
اگرچه ارگاسم خشک بر سلامت عمومی شخص تأثیر منفی ندارد، می‌تواند بر باروری تأثیر منفی بگذارد. هر کسی که در صدد بچه‌دار شدن است باید با پزشک مشورت کند، که شخص را به یک متخصص باروری ارجاع می‌دهد تا در مورد درمان‌ها و مداواهای کمک کننده به توانایی انزال مشورت لازم صورت گیرد. حتی اگر مردی نتواند از طریق سکس تشکیل نطفه دهد، گزینه‌های دیگری برای نگهداری و بارور کردن تخمک در دسترس است.
در مورد ارگاسم رتروگراد پزشک ممکن است چند درمان یا اقدام پزشکی را برای کمک به بسته نگه داشتن مثانه در طول زمان اوج جنسی توصیه کند. به عنوان یک شق جایگزین، همچنان که نویسندگان یک مقاله مروری نوشته‌اند، اگر مرد تلاش کند تا صرفاً در زمان پر بودن مثانه خود به ارگاسم برسد، این امکان وجود خواهد داشت تا اسپرم وی برای تلقیح از ادرار بازیابی شود.

پیام همراه
هر کسی که دچار ارگاسم خشک باشد باید با پزشک مشورت کند. پزشک می‌تواند علت زیربنایی را مشخص کرده و در هر آنجایی که ممکن باشد درمان‌های لازم را ارائه دهد. اگرچه خود ارگاسم خشک به طور معمول علتی برای نگرانی نیست، پزشکان کوشش می‌کنند تا مشکل زیربنایی مرتبط به ایجاد این نوع ارگاسم را کشف کنند.
برخی موارد ارگاسم خشک ممکن است با تغییرات دارویی یا درمان قابل علاج باشند، اما ارگاسم خشک در برخی مواقع حالت دایمی پیدا می‌کند.
ارگاسم خشک مزمن می‌تواند بر توانایی مرد برای بچه‌دار شدن به روش طبیعی تأثیر منفی بگذارد. پزشک می‌تواند توصیه لازم برای بچه‎دار شدن را ارائه دهد.
به خاطر سپردن این موضوع مهم است که برخی از مردان دچار ارگاسم خشک کماکان ممکن است در مقادیر بسیار کم اسپرم رها کنند. در نتیجه، برای پیشگیری از بارداری ناخواسته کماکان مهم است که موازین پیشگیری مثل استفاده از کاندوم رعایت شود./


• جون جانسون، دکتر جانت بریتو
• ترجمه هامیک رادیان


Source:
Medical News Today
What to know about dry orgasms
Last reviewed Mon 15 July 2019
By Jon Johnson
Reviewed by Janet Brito, PhD, LCSW, CST

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.