دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

انواع واژن - تفاوت‌های شکل، اندازه، رنگ و دیگر موارد

واژن، ولوا، فرج، مادگی، سلامت جنسی،  لابیا مایورا، لابیا، مینورا، کلیتوریس، چوچوله، سرویکس، موی شرمگاهی، ترشح واژن، خونریزی واژن، بوی واژن

وقتی مردم به واژن اشاره می‌کنند به طور معمول منظور آنان قسمت قابل رویت خارجی ناحیه تناسلی است

مقالات بهداشت جنسی / بیماری‌های واگیردار جنسی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• انواع واژن
• اشکال مختلف واژن
• اندازه واژن
• رنگ واژن
• دیگر تفاوت‌ها
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• خلاصهواژن و ساختار خارجی ولوا [فرج یا مادگی] از نظر شکل، رنگ و اندازه متفاوتند.
وقتی پای هر چیزی در مورد بدن و سلامت جنسی و تولید مثل به میان می‌آید، اغلب مردم نگران آن می‌شوند که، "آیا من نرمال هستم؟" پاسخ در مورد واژن این است که ویژگی سلامت در این مورد دربرگیرنده طیف گسترده‌ای از شکل، اندازه و رنگ است.

انواع واژن
اغلب مطالعات عنوان می‌کنند که واژن دارای یک شکل کلی است اما در آن تنوعات بسیاری در طول و عرض وجود دارد.

اشکال مختلف واژن
وقتی مردم به واژن اشاره می‌کنند به طور معمول منظور آنان قسمت قابل رویت خارجی ناحیه تناسلی است. اصطلاح کامل برای این ناحیه مادگی (فرج) است.
مادگی شامل ساختارهای متعددی مثل لب بزرگ (لابیا مایورا) و لب کوچک (لابیا مینورا) یا لب‌های خارجی و داخلی است. اینها تاخوردگی‌های پوستی هستند که دهانه واژن و دهانه مجرای ادرار را احاطه کرده‌اند.
بسته به اندازه و شکل این ساختار خارجی در نمای ظاهری مادگی ممکن است تفاوت‌های عدیده‌ای ایجاد گردد.
مورد نادری است که این تنوعات شکل یا اندازه علتی برای نگران شدن باشد.
با در نظر گرفتن تنوعات مورد اشاره، برخی مشکلات عمومی مادگی شامل موارد زیر است:

لب‌های خارجی
لب‌های خارجی مادگی یا لابیا مایورا در برخی زنان درازتر است. این لب‌ها ممکن است حالت آویخته به خود بگیرند و پوست آنها ممکن است نازک به نظر برسد یا ممکن است ضخیم و پف کرده باشد.
لب‌های بیرونی به طور معمول نسبتاً صافند و هم‌اندازه لب‌های داخلی چین‌خوردگی ندارند.
برخی زنان دارای لب‌های خارجی هستند که لب‌های داخلی و کلیتوریس (چوچوله) را به طور کامل می‌پوشانند. در مورد زنان دیگر لب‌های خارجی ممکن است خمیده شوند و در انتها به هم برسند که این باعث در معرض چشم قرار گرفتن بخشی از لب‌های داخلی می‌شود.
اگر لب‌های خارجی مادگی کوتاه باشند، ممکن است به همدیگر نرسند و باعث در معرض دید قرار گرفتن بیشتر لب‌های داخلی شوند.

لب‌های داخلی
این موضوعی معمولی است که لب‌های داخلی یا لابیا مینورا قابل رویت باشند. آنها ممکن است زیر لب‌های بیرونی آویزان بوده یا به شکل دیگری حالت بارز داشته باشند.
یک لب داخلی ممکن است از دیگری درازتر باشد. عدم تقارن در لابیا لزوماً علتی برای نگرانی محسوب نمی‌شود.
برخی زنان ممکن است لب‌های داخلی کوتاهی داشته باشند که توسط لب‌های خارجی پنهان می‌شوند. در دیگر زنان، طول لب‌های خارجی و داخلی یکسان است.
اگر لب‌های خارجی و داخلی کوچک بوده و در داخل ران‌ها بسته شوند، هود کلیتورال، که کلیتوریس را پنهان می‌کند ممکن است رویت‌پذیر شود.
اینها برخی تنوعات در شکل هستند اما مادگی‌های سالم اشکال و اندازه‌های متعدد دیگری هم دارند.

داخل واژن
درون واژن شبیه یه یک لوله دراز با نواحی تاخورده است که می‌توانند منبسط و منقبض شوند. برخی پزشکان این مشخصات واژن را به آکاردئون تشبیه می‌کنند.
مطالعات تصویربرداری آشکار کرده‌اند که اغلب واژن‌ها در قسمت متمایل به دهانه واژن تنگ‌تر و در بخش متمایل به سرویکس یا گردن رحم گشادترند. این به طور معمول یک شکل “V” ایجاد می‌کند اگرچه عرض و عریض‌ترین نقطه در آن می‌تواند متغیر باشد.
این واژن‌ها ممکن است به دنبال زایمان گشادتر یا شل‌تر به نظر برسند. علت آن است که بافت‌های واژن برای ایجاد فضا برای عبور بچه از کانال زایمانی متسع می‌شوند.
واژن ممکن است به اندازه پیش از زایمان خود برگردد یا ممکن است نسبت به وضعیت قبلی خود کمی گشادتر شود.

اندازه واژن
واژن می‌تواند برای هماهنگ کردن خود با اندازه تامپون، انگشت یا آلت تناسلی مرد تغییر اندازه دهد. واژن این کار را از طریق کشش و دراز شدن انجام می‌دهد. این وضعیت همچنین سرویکس و رحم را به سمت بالا می‌راند.
بر مبنای یک مقاله در "ژورنال بین‌المللی زنان و زایمان" (BJOG) طول واژن متغیر است اما میانگین طول واژن در حالت غیر برانگیخته از نظر جنسی کمتر از 10.16 سانتی‌متر (4 اینچ) است.
به هر حال، این طول می‌تواند در زنان به شکل قابل توجهی متفاوت بوده از 6.35 سانتی‌متر ( اینچ 2.5) تا 12.7 سانتی‌متر (5 اینچ) متغیر باشد.
در یک مطالعه منتشر شده در "ژورنال بین‌المللی اروجینکولوژی"، محققان از MRI برای اندازه‌گیری طول، عرض، و زوایای واژن نمونه‌های مطالعه استفاده کردند.
پژوهشگران دریافتند که در بعضی موارد آنان می‌توانند تنوعات طول واژن متعارف را بر مبنای قد و سن زن پیش‌بینی کنند اما وزن لزوماً در این مورد نقشی ندارد. برای مثال زنان دارای قد بلندتر دارای واژن بلندتری هستند.

رنگ مادگی
رنگ‌های پوست شامل رنگ مادگی در زنان به شکل طبیعی متفاوتند. دکترها رنگ‌های فهرست شده در زیر را برای مادگی گزارش داده‌اند:
• کبود
• صورتی
• سرخ
• شرابی
این رنگ ممکن است بسته به جریان خون نیز دچار تغییر شود. در طول برانگیختگی جنسی جریان خون افزایش می‌یابد و مادگی ممکن است حالت متمایل به بنفش پیدا کند.
برخی زنان خبر از تغاییرات این رنگ در زمان مصرف برخی داروها می‌دهند. برای مثال عفونت مخمری، ممکن است باعث شود تا مادگی به رنگ بنفش یا قرمز جلوه کند.

دیگر تفاوت‌ها
عوامل فهرست شده در زیر نیز می‌توانند بر نمای ظاهری یا بوی مادگی تأثیر بگذارند، و آنها به شکل طبیعی از زنی به زن دیگر متفاوتند:

موی واژن
موی زهاری می‌تواند به محافظت از ناحیه تناسلی در برابر بیماری‌های باکتریایی کمک کند. ظهور این مو در عین حال می‌تواند پیامی طبیعی در مورد بلوغ تولید مثلی باشد.
مقدار، رنگ، و بافت موی زهاری از زنی به زن دیگر تفاوت دارد.
موی زهاری (موی شرمگاهی) که به شکل زودرس رشد ‌کند - پیش از 8 سالگی - و مقدار زیاد این مو می‌تواند نشانه‌ای از افزایش خطر ابتلاء به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک باشد.
موی زهاری با بالا رفتن سن شخص گرایشی به نازک شدن از خود نشان می‌دهد که علت آن تغییرات مرتبط به هورمون است.

ترشح واژن
دفعیات و ترشحات واژن به سالم نگهداشتن بافت واژن کمک می‌کنند.
برخی زنان از رنگ و قوام ترشحات واژن برای پیگیری وضعیت باروری خویش استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، ترشحات دارای حالت بسیار نشاسته‌ای می‌تواند در طول تخمک‌گذاری بروز کند.
تغییرات ترشح واژن می‌تواند نشان دهنده یک عفونت باشد که نیاز به مراقبت پزشکی دارد. در صورتی که ترشحات واژن به رنگ سبز، خاکستری یا دارای بوی بد باشند زنان باید به پزشک مراجعه کنند.

خونریزی واژن
واژن یک راه خروج خون عادت ماهانه را شکل می‌دهد. مقدار خون از دست داده توسط زن از یک پریود به پریود دیگر می‌تواند متفاوت باشد. برخی از زنان صرفاً دچار لکه‌بینی خفیف می‌شوند حال آنکه دیگران خونریزی سنگین دارند.
زنان می‎توانند تا حدودی از طریق استفاده از داروهای هورمونی مثل قرص‌های پیشگیری از بارداری میزان خونریزی خود را کنترل کنند.
هر زنی که جریان خون عادت ماهانه در وی به شکل روتین باعث خیس شدن نوار بهداشتی شود یا در وی حالت سرگیجه یا تنگی نفس ایجاد کند باید به پزشک مراجعه نماید. این گروه از زنان ممکن است دچار خونریزی شدید عادت ماهانه شوند که باعث ایجاد اختلال در فعالیت‌های روزانه می‌شود.

بوی واژن
واژن به شکل طبیعی دارای باکتری‌ها و مخمرهایی است که می‌توانند بو ایجاد کنند. این بو می‌تواند از بوی شیرینی تا فلز متغیر باشد.
چرخه عادت ماهانه در زن، سلامت عمومی وی و فلور یا محیط باکتریایی طبیعی واژن همگی می‌توانند بر بوی واژن تأثیر بگذارند.
به طور معمول تنوعات بوی واژن علتی برای نگرانی محسوب نمی‌شود. به هر حال وجود بوی زننده می‌تواند نشانه عفونت باشد.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
هر زنی که در مورد واژن یا مادگی خود دچار نگرانی باشد باید به دکتر مراجعه کند. برخی عوامل نگران کننده در این مورد عبارتند از:
• ترشحات نامعمول
• بوی نامعمول
• تغییر رنگ یا بافت لابیال (بافت لب‌های واژن)
• خونریزی سنگین
• احساس درد در هنگام سکس
برخی زنان دچار ناهنجاری‌های مادرزادی هستند که نیاز به عمل جراحی دارند.
برای مثال برخی زنان دارای یک دیواره - موسوم به تیغه عمودی واژن - در واژن خود هستند. این دیواره به شکل ذاتی دو واژن ایجاد می‌کند.
زنان ممکن است تا هنگام شروع عادت ماهانه یا آغاز فعالیت جنسی متوجه این وضعیت در خود نشوند.

خلاصه
از لذت جنسی گرفته تا زایمان تا خونریزی عادت ماهانه، واژن و مادگی می‌توانند نقش‌های متعددی ایفا کنند.
اغلب تنوعات شکلی، اندازه‌ای و رنگی در واژن و مادگی مواردی سالم محسوب می‌شوند. به هر حال، اگر زنی در مورد مادگی یا واژن خود دچار نگرانی باشد باید با پزشک مشورت نماید./


• ریچل نل، دکتر والیندا ریجینز ان‌وادایک
• ترجمه هستی فراست‌فر


Source:
Medical News Today
What are the types of vagina?
Last reviewed Fri 30 August 2019
By Rachel Nall, MSN, CRNA
Reviewed by Dr. Valinda Riggins Nwadike

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هفتة 37 بارداری: مطلوب برای زایمان دوقلویی

دستورالعمل جدید غربالگری سرطان پستان

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.