plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

چرا آمیزش جنسی لذت‌بخش است؟

آمیزش جنسی، سکس، مغز، سکس‌-پژوهشگران، میل، کلیتوریس، پلاتو، ارگاسم، رفع، پرولاکتین، دوپامین، اکسی‌توسین، نوراپی‌نفرین، فیموزیس، پروستاتیت، نیم‌جنس‌گرا، لوبریکاسیون، سیلندافیل، وایاگرا

یک مطالعه در سال 2016 می‌گوید که مغز را می‌توان مهم‌ترین دستگاه جنسی بدن قلمداد کرد

مقالات بهداشت جنسی / بیماری‌های واگیردار جنسی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• اثرات سکس بر بدن
• اثرات سکس در مغز
• دلایل عدم خوب احساس شدن سکس
• نکاتی برای سکس لذت‌بخش و ایمن
• خلاصه
اگرچه ناحیه تناسلی بخش کلیدی سکس است، احساسات لذت‌بخش آمیزش جنسی مستلزم درگیر شدن بخش‌های متعددی در بدن است. سکس لذت‌بخش به مغز بستگی بسیار دارد، که هورمون‌هایی آزاد می‌کند که لذت جنسی را حمایت و این برانگیختگی را به مثابه لذت‌بخش تفسیر می‌نماید.
یک مطالعه در سال 2016 می‌گوید که مغز را می‌توان مهم‌ترین دستگاه جنسی بدن قلمداد کرد. نویسنده مطالعه چنین دریافته است که ارگاسم وضعیت رفعت یافته‌ای از آگاهی حسی است که می‌تواند محرک ایجاد وضعیتی خلسه مانند در مغز باشد.

اثرات سکس بر بدن
در سال‌های 1960 میلادی، سکس‌-پژوهشگران ویلیام مسترز / William Masters و ویرجینیا جانسون / Virginia Johnson چهار مرحله متمایز از انگیختگی جنسی را شناسایی کردند که هر یک از آنها اثراتی خاص خود بر بدن دارد.
تحقیق آنان به کاربرد این چهار دسته‌بندی برای توضیح پاسخ جنسی منجر شده است:

1. میل یا هیجان
در طول مرحله میل بافت آلت تناسلی در مرد، و واژن، لگن، مادگی و چوچوله (کلیتوریس) در زن پر از خون می‎شود. این باعث افزایش حساسیت عصب‌ها در این نواحی بدن می‌گردد.
این جریان خون همچنین یک مایع به نام ترانسودیت ایجاد می‌کند که باعث لیز شدن واژن می‎شود.
عضلات در سراسر بدن شروع به منقبض شدن می‌کنند. برخی مردم سریع‌تر نفس می‌کشند یا بر اثر افزایش جریان خون دچار برافروختگی پوست می‌شوند.

2. پلاتو
در طول مرحله پلاتو، انگیختگی جنسی شخص مسیر تشدید خود را ادامه می‌دهد. واژن، کلیتوریس و آلت تناسلی مردان حساس‌تر می‌شوند.
شخص ممکن است در طول این مرحله تغییراتی در حساسیت و برانگیختگی را تجربه کند. انگیختگی و علاقه ممکن است کاهش یافته، تشدید شود و سپس دوباره کاهش یابد.

3. ارگاسم
در صورت تحریک درست و بسامان بودن وضعیت روانی شخص می‌تواند به ارگاسم برسد.
برای زنان تحریک کلیتوریس سریع‌ترین و مؤثرترین مسیر رسیدن به ارگاسم است. برای برخی، این تنها مسیر دستیابی به ارگاسم محسوب می‌شود. مردان ممکن است [برای رسیدن به ارگاسم] به تحریک طولانی مدت تنه یا سر آلت نیاز داشته باشند.
بیشتر مردان در طول ارگاسم دچار انزال می‌شوند اما امکان ارگاسم بدون انزال [ارگاسم خشک] نیز وجود دارد. برخی زنان نیز در طول ارگاسم دچار انزال می‌شوند، اگرچه محتوی مایع انزالی در زنان موضوع بحث‌های علمی باقی مانده است.
هم مردان و هم زنان در طول ارگاسم انقباض‌های شدید عضلانی را تجربه می‌کنند.
مردان این انقباض‌ها را در ناحیه رکتوم، آلت، و لگن تجربه می‌کنند حال آنکه برای زنان این تجربه در واژن، رحم، و رکتوم رخ می‌دهد. بعضی از مردم در سراسر بدن دچار انقباض‌های مورد اشاره می‌شوند.

4. رفع
پس از ارگاسم عضلات شل می‌شوند و بدن به آهستگی به وضعیت پیشابرانگیختگی خود برمی‌گردد.
این فرآیند برای مردان متفاوت از زنان است. اگرچه برای بیشتر مردان امکان رسیدن به ارگاسم بلافاصله پس از انزال وجود ندارد، بسیاری از زنان امکان تحقق آن را دارند.
در طول مرحله رفع، بیشتر مردان و بسیاری از زنان مرحله‌ای از مقاومت را تجربه می‌کنند. در طول این زمان شخص دیگر به تحریک جنسی پاسخ نمی‌دهد.

مدل‌های دیگر
برخی محققان مدل‎های جایگزینی برای مرحله رفع پیشنهاد داده‌اند.
مدل دوار کارن براش-مک‌گریر /Karen Brash-McGreer و بیورلی ویپل / Beverly Whipple می‌گوید که تجربه جنسی خوشایند برای زنان می‌تواند بی‌درنگ به تجربه دیگری از همین نوع منجر شود.
رزمری بیسون / Rosemary Basson یک مدل غیر خطی را برای پاسخ جنسی زنانه پیشنهاد می‌دهد. مدل وی تأکید دارد که زنان به دلایل مختلفی به سکس مبادرت می‌ورزند، و پاسخ جنسی آنان از مراحل قابل پیش‌بینی تبعیت نمی‌کند.
برای بیشتر زنان کلیتوریس سرمنشأ لذت جنسی است. کلیتوریس دارای هزاران پایانه عصبی است که باعث حساسیت زیاد آن می‌شود. بخش‌هایی از کلیتوریس به شکل عمقی درون واژن می‌شود که به زنان امکان آن را می‌دهد که از طریق تحریک واژن به شکل غیر مستقیم به تحریک کلیتوریس برسند.
در مورد مردان سر آلت تناسلی مردانه مشابه کلیتوریس است که اغلب اوقات حساس‌ترین ناحیه آلت محسوب می‌شود.

اثرات سکس در مغز
برای لذت‌بخش احساس شدن سکس، مغز ناچار است تا حس‌های جنسی را لذت‌بخش تفسیر کند.
عصب‌های نواحی جنسی بدن پیام‌های خاصی به مغز ارسال می‌کنند، و مغز این پیام‌ها را برای خلق حس‌های جنسی مختلف به کار می‌برد.
پیام‌رسان‌های عصبی پیام‌رسان‌های شیمیایی هستند که به مغز کمک می‌کنند تا با دیگر نواحی بدن ارتباط ایجاد کند. چندین پیام‌رسان عصبی در لذت جنسی نقش دارند:
پرولاکتین. سطح آن بلافاصله پس از ارگاسم افزایش می‌یابد. این هورمون با کاهش پاسخ جنسی مرتبط است، که می‌تواند توضیح دهنده دوره زمانی مقاومت باشد.
دوپامین. دوپامین هورمونی مرتبط به انگیزش و پاداش است. دوپامین انگیختگی جنسی را افزایش می‌دهد و بدن آن را در طول مرحله میل پنهان نگه می‌دارد.
• اکسی‌توسین. اکسی‌توسین به نام هورمون عشق یا محبت نیز شناخته می‌شود و باعث تقویت احساس خودمانی بودن و نزدیکی می‌‎‌شود. بدن این هورمون را پس از ارگاسم ترشح می‌کند.
سروتونین. بدن سروتونین ترشح می‌کند، که احساس خوش‌بختی و سلامت را در طول مرحله برانگیختگی تقویت می‌نماید.
• نوراپی‌نفرین. نوراپی‌نفرین رگ‌های خونی را منبسط و منقبض می‌کند، که این باعث حساسیت بیشتر ناحیه تناسلی می‌شود. بدن نوراپی‌نفرین را در طول تحریک جنسی آزاد می‌کند.

دلایل عدم خوب احساس شدن سکس
سکس برای همه کس لذت‌بخش نیست. در واقع برخی از مردم در طول سکس دچار درد می‌شوند. این موضوع در میان زنان بیشتر شایع است.
در حدود 75 درصد زنان خبر از تجربه درد در کوران سکس در مقاطعی از زندگی خود می‌دهند.
در حدود 10 تا 20 درصد زنان در ایالات متحد آمریکا خبر از درد منظم در کوران سکس، یا دیس‌پارونیا، می‌دهند.
برخی دلایل شایع برای درد روابط جنسی در زنان شامل موارد زیر است:
ولوودینیا، یک اختلال مزمن است که باعث خارش و همچنین درد سوزان در طول سکس و پس از آن می‌شود
• انواع عفونت واژن مثل عفونت مخمری
• صدمات یا اختلال عملکرد عضلانی، به ویژه صدمات کف لگن پس از زایمان
• تغییرات هورمونی، که می‌تواند سبب ایجاد خشکی واژن و درد شود
مردان نیز ممکن است در کوران سکس دچار درد شوند. برخی علل شایع در این مورد عبارتند از:
• ناهنجاری‌های ساختاری در آلت تناسلی مثل فیموزیس
• انواع عفونت
• مشکلات مربوط به پروستات مثل پروستاتیت
مردمی که تحت عنوان غیر جنسی شناخته می‌شوند ممکن است میلی به سکس نداشته باشند یا از انجام آن لذتی نبرند.
مردمی که زیر عنوان نیم‌جنس‌گرا شناخته می‌شوند ممکن است صرفاً در برخی زمینه‌های محدود مثل زمانی که عاشق کسی هستند از تجربه جنسی لذت ببرند.
برخی از عوامل دیگری که می‌توانند در تمامی انواع و جهت‌گیری‌های جنسی بر لذت جنسی تأثیر بگذارند عبارتند از:
• عدم لیز شدن کافی، که می‌تواند باعث دردناک شدن سکس گردد
• داشتن تاریخچه تروما یا سوءاستفاده، که می‌تواند سکس را به شکل تهدید یا دردناک جلوه‌گر کند
• فقدان برانگیختگی جنسی
• ملال‌آور بودن سکس یا شریک جنسی
• فعل و انفعال‌های جنسی که با انتظارات و تمایلات جنسی خاص شخص همخوانی ندارند
• عفونت‌های واگیردار جنسی
مردم در مورد درد ارتباط جنسی یا لذت‌بخش نبودن آن باید به دکتر مراجعه کنند اگر:
• درد در گذر زمان ادامه یافته یا بدتر ‌شده باشد
• راهکارهای مدیریت وضعیت مثل استفاده از لوبریکاسیون بیشتر یا تغییر حالت ارتباط جنسی کارآیی نداشته باشند
• درد به همراه علایم دیگر مثل درد در هنگام ادرار کردن یا خونریزی غیر معمول واژن بروز ‌کند
• درد به دنبال صدمه، زایمان یا اقدامات پزشکی بروز کرده باشد
بعضی مردم به ویژه زنان خبر از آن می‌دهند که پزشکان درد جنسی را رد می‌کنند یا به آنها می‌گویند که این درد تماماً در ذهن آنها وجود دارد. مردمی که از مراقبت مسؤولانه و توأم با حساسیت از سوی متخصصان مراقبت‌های پزشکی برخوردار نیستند باید پزشک خود را عوض کرده یا راه‌حل دیگری پیدا کنند.
سکس اجباراً با صدمه همراه نیست و تقریباً همیشه راه حلی وجود دارد. یک متخصص آگاه و دلسوز می‌تواند تشخیص درست صورت داده و مشکل را برطرف کند.

نکاتی برای سکس لذت‌بخش و ایمن
ارتباط شفاف با شریک زندگی قابل اعتماد می‌تواند سکس را از طریق بحث باز در مورد مشکلات با وی لذت‌بخش‌تر کند.
یک مطالعه در سال 2018 به وجود شکاف ارگاسمی قابل ملاحظه‌ای بین مردان و زنان پی برد و نیز راهکارهایی مرتبط به افزایش ارگاسم - و به شکل بالقوه لذت‌بخش‌تر شدن سکس - برای زنان یافت. این راهکارها شامل موارد زیر است:
• سکس دهانی و تحریک دستی ناحیه تناسلی مثل استفاده از انگشت
• طولانی‌تر کردن سکس
• خشنودی ارتباطی
• بحث حول محور تمایلات جنسی و خیالپردازی‌ها
• ابراز عشق در طول سکس
اگرچه تخمین مربوط به تعداد دقیق موارد متفاوت است، بیشتر زنان بدون تحریک چوچوله به ارگاسم نمی‌رسند.
در مورد برخی زنان تحریک غیر مستقیم با برخی وضعیت‌های جنسی مثل قرار گرفتن در رو کافی است. دیگر زنان نیاز به تحریک مستقیم طولانی مدت یا جدا از مقاربت جنسی دارند. این موضوع نرمال و معمول است، و زنان نباید از نیاز به تحریک کلیتوریس یا درخواست برای انجام آن دچار شرمندگی شوند.
مردان ممکن است از طولانی شدن سکس لذت ببرند، هم به این دلیل که امکان آن را ایجاد می‌کند که لذت به مرور زمان شکل بگیرد و هم به این دلیل که این طولانی شدن احتمال رسیدن به ارگاسم را در زن افزایش می‌دهد. تنفس عمیق می‌تواند به مرد در به تأخیر انداختن انزال کمک کند، زیرا می‌تواند زمان تشدید زیاد حس‌ها را به تأخیر بیندازد.
برای کسانی که رسیدن به نعوظ یا حفظ آن برای آنان دشوار است، ورزش می‌تواند جریان خون را افزایش دهد، و نعوظ و عملکرد جنسی را بهبود ببخشد. داروهای اختلال نعوظ مثل سیلندافیل (وایاگرا) نیز ممکن است کمک کننده باشند.
مردم می‌توانند با استفاده از لوبریکانت رابطه جنسی میزان اصطکاک را کاهش داده سکس را بهبود ببخشند.
تمرینات مربوط به کف لگن عضلات دارای نقش در ارگاسم را تقویت می‌کنند که به شکل بالقوه به مرد و زن کمک می‌کند تا ارگاسم قوی‌تری را تجربه کرده و در مورد زمان‌بندی ارگاسم خود کنترل بهتری داشته باشند.
برخی از مردم ممکن است نیاز به مشورت با فیزیوتراپیست داشته باشند که می‎تواند به آنها توصیه‌هایی در مورد چگونگی بهبود سکس و لذت کامل از آن ارائه دهد.

خلاصه
هیچ راه "راستی" برای احساس در مورد سکس و هیچ راه صحیحی برای برخورداری از آن وجود ندارد. مردم می‎تواند لذت جنسی را در طیف گسترده‌ای از حالات، انواع سکس و فانتزی‌های جنسی تجربه کنند.
ارتباط باز، پذیرش خود، و اشتیاق به کمک گرفتن در موقعی که چیزی درست کار نمی‌کند می‌تواند لذت جنسی را تقویت کرده و "داغ ننگ" را کاهش دهد./


• زاون ویلینز، دکتر جانت بریتو
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


Source:
Medical News Today
Why is sex pleasurable?
Last reviewed Tue 30 July 2019
By Zawn Villines
Reviewed by Janet Brito, PhD, LCSW, CST

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

بستن در‌ به روی بیماران روانی از میزان خودکشی کم نمی‌کند

وابستگی به الکل در درازمدت به توانایی‌های شناختی آسیب می‌زند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.