دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

منی چه طعمی دارد، و آیا این طعم تغییر می‌کند؟

منی، مجرای حمل اسپرم، امپولا، ارگوتیونین، آمینو اسیدها، اسید سیتریک، 	فسفر، پتاسیم، کلسیم، سدیم، پتاسیم، آنزیم‌، عفونت‌های واگیردار جنسی، سکس دهانی

چندین مایع موجود در اسپرم منی را تشکیل می‌دهند

مقالات بهداشت جنسی / بیماری‌های واگیردار جنسی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

منی چه طعم و بویی دارد؟
• آیا رژیم غذایی بر مزه منی تأثیر می‌گذارد؟
• سلامت و مزه منی
• آیا خوردن منی ایمن است؟
• آیا امکان بارداری با خوردن منی وجود دارد؟
• خلاصه


در مورد اغلب مردم مزه منی ملایم است و زننده نیست. مردم این مزه را به عنوان تلخ، کمی شور، شیرین یا متالیک (فلزی) توصیف کرده‌اند.
هیچ راه درست یا غلطی در مورد حس نسبت به منی وجود ندارد. برخی از مردم از قورت دادن یا چشیدن منی شریک جنسی خود لذت می‎برند در حالی که دیگران برای انجام چنین کاری راحت نیستند. از سوی دیگر برخی از مردم در مورد اجازه دادن به شریک جنسی خویش برای چشیدن منی آنان دچار احساس خجالت شوند.
ارتباط باز با شریک جنسی و تشویق ملایم متقابل می‌تواند برای هر دو سوی ارتباط احساس نگرانی کمتری در مورد مایعات بدنی شامل منی ایجاد کند.

منی چه طعم و بویی دارد؟
چندین مایع مختلف به همراه اسپرم منی را تشکیل می‌دهند. این مایعات مواد شیمیایی متفاوتی به ترکیب اضافه می‌کنند که هر یک از آنها بر چگونگی مزه منی مؤثر است.
این فرآیند در اپیدیدیمیس شروع می‌شود، که در آن اسپرم بالغ می‌گردد. برای ایجاد منی، اسپرم از طریق مجرای وابران [مجرای حمل اسپرم] عبور کرده و برای ذخیره شدن وارد امپولا [بخش متسع مجرای وابران] می‌شود.
امپولا ارگوتیونین تولید می‌کند، یک آنتی‌اکسیدان که به میزان زیاد در انواع قارچ ایجاد می‎شود. این می‌تواند به منی طعمی نزدیک به گوشت مشابه طعم قارچ خام بدهد. امپولا در عین حال به منی فروکتوز اضافه می‌کند، قندی که به تغذیه اسپرم کمک می‌کند و می‌تواند اندکی شیرینی به مزه منی اضافه کند.
وقتی مرد دچار انزال می‌شود بدن مایعاتی را از غده پروستات و وزیکول سمینال به آن اضافه می‌کند. بیشتر این مایع از وزیکول‌های سمینال می‌آید که طیفی گسترده از مواد شیمیایی را به ترکیب اضافه می‌کنند:
• آمینو اسیدها
• اسید سیتریک
• فسفر
• پتاسیم
غده پروستات اغلب اوقات اسید سیتریک به این ترکیب اضافه می‌کند اما این اضافه کردن همچنین موارد زیر را نیز شامل می‌شود:
زینک
• کلسیم
• سدیم
• پتاسیم
• انواع مختلف آنزیم
مزه منی از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. اغلب مردم این مزه را به صورت ترکیبی از موارد زیر توصیف می‌کنند
• تلخ یا نمکی، بر اثر قلیایی بودن منی
• شیرین، به علت وجود قند در منی
• متالیک یا فلزی بر اثر وجود مواد معدنی و ویتامین
بیشتر منی از آب تشکیل شده است که بوی آن را رقیق می‌کند. بسیاری از مردم اصلاً بویی احساس نمی‌کنند. وقتی چنین بویی احساس شود، مردم آن را به صورت مشک، نمکی، یا اندکی فلزی توصیف می‌کنند.
وقتی منی با واژن ترکیب می‌شود که محیطی بسیاری اسیدی دارد، بو و مزه آن تغییر می‌کند. وقتی پس از مقاربت واژنی بویی شبیه بوی ماهی وجود داشته باشد، این را می‌توان نشانه‌ای از یک عفونت واژن به نام واژینوزیس باکتریایی تلقی کرد. واژینوزیس باکتریایی بسیار درمان‌پذیر است.

آیا رژیم غذایی بر مزه منی تأثیر می‌گذارد؟
اگرچه بسیاری از مردم اصرار دارند که برخی از غذاها باعث تغییر مزه منی می‌شوند، هیچ تحقیق دارای نتایج قطعی برای تأیید ارتباط مزبور وجود ندارد.
بر مبنای شواهد روایی برخی از مردم معتقدند که میوه‎هایی مثل مرکبات و آناناس ممکن است باعث بهبود طعم منی شوند.
غذاهای دارای بوی قوی مثل بروکلی و گل کلم، ممکن است مزه یا بوی منی را بدتر کنند. از سوی دیگر غذاهایی مثل مارچوبه که تغییراتی در نمای ظاهری یا بوی مایعات بدنی ایجاد می‌کنند، در عین حال می‌تواند مزه منی را تغییر دهند.
اگر کسی متوجه این نکته شود که غذای خاصی باعث تغییر در بوی بدن وی می‌شود، این تغییر ممکن است بو یا مزه منی او را نیز شامل گردد.

سلامت و مزه منی
برخی اختلالات سلامت ممکن است طعم منی را دچار تغییر کنند.
همچنان که یک مطالعه قدیمی عنوان کرده است در مردان دچار دیابت قند بیشتری وارد منی می‌شود. این ممکن است به شیرین‌تر احساس شدن منی منجر گردد.
برخی گزینه‎های سبک زندگی مثل نوشیدن الکل زیاد ممکن است ترکیب اسپرم را تغییر دهند و مزه آن را عوض کنند. مطالعات متعددی شامل یک متا آنالیز مربوط به سال 2016، دریافته‌اند که مصرف دخانیات می‌تواند ترکیب منی را تغییر داده و کیفیت آن را کاهش دهد، که این در عین حال می‌تواند بر مزه آن تأثیر بگذارد.
مشکلات سلامت در شخصی که طعم منی را می‌چشد نیز می‎تواند بر طعم مزبور تأثیرگذار باشد. اختلالات پزشکی تأثیرگذار بر بدن چشنده منی شامل موارد زیر است:
• عفونت‌های سیستم تنفسی
عفونت گوش میانی
• مشکلات سلامت دندان
• عفونت‎های دهان یا لثه
• جراحی اخیراً انجام شده روی دهان، بینی یا صورت
• صدمات سر یا طناب نخاعی
• برخی درمان‌های پزشکی شامل اشعه درمانی یا سرطان و بعضی داروهای آنتی‌بیوتیک
• قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مثل برخی مواد آفت‌کُش

آیا خوردن منی ایمن است؟
ترکیبات موجود در منی فاقد ضررند.
در برخی موارد بسیار نادر شخص ممکن است نسبت به پروتئین‌های منی آلرژی داشته باشد و دچار واکنش آلرژیک شود [آلرژی منی]. پزشکان از این وضعیت زیر عنوان حساسیت بیش از حد به پلاسمای منی نام می‌برند.
از آنجا که منی یک مایع بدنی است، می‌تواند ناقل عفونت واگیردار جنسی مثل HIV باشد. این موضوع ضروری است که شرکاء جنسی در مورد عفونت‌های واگیردار جنسی منظماً تست شوند. خطر ابتلاء به یک بیماری واگیردار جنسی بالاتر خواهد بود اگر قورت دهنده منی دچار زخم باز در دهان یا لب خود باشد.
برای کاهش خطر انتقال عفونت‌های واگیردار جنسی در طول سکس دهانی مردم باید از کاندوم استفاده کنند.

آیا امکان بارداری با خوردن منی وجود دارد؟
این یک افسانه است که بلعیدن منی یا سکس دهانی می‎تواند باعث بارداری شود.
بدن منی را مثل هر غذای دیگری هضم می‌کند. بعضی از مردم نگران این موضوع هستند که منی در ادامه مسیر خود وارد معده شده و از آنجا راهش را به سمت رحم یا واژن ادامه داده باعث بارداری شود.
زنان باردار نمی‌شوند مگر اینکه منی وارد واژن شود و به یک تخمک سالم برسد. به هر حال این احتمال وجود دارد، در صورتی که مایع انزال به شکلی وارد واژن شود بارداری رخ دهد. این اتفاق در صورتی رخ می‌دهد که مرد پس از انزال بلافاصله با شریک زن مقاربت جنسی داشته و مقداری از منی درون آلت مرد باقی مانده باشد.

خلاصه
رسانه‌‌ها اغلب در مورد سکس، مایعات بدنی و بدن جوک به خورد مردم می‌دهند. شاید این دلیل احساس خجلت و نگرانی مردم در مورد بدن و مایعات بدنی به ویژه زمان سکس باشد.
سکس دهانی یک عملکرد جنسی رایج است که بسیاری از مردم آن را لذت‌بخش می‎یابند. در یک مطالعه با استفاده از داده‎های در مقیاس کلان، 85.4 درصد مردان و 83.2 زنان خبر از اقدام به سکس دهانی داده‌اند.
مردم می‌توانند بدون اقدام به بلعیدن منی نیز از سکس دهانی لذت ببرند. برای مثال، استفاده از کاندوم مانع از ریختن منی به داخل دهان پس از انزال می‌شود.
کسانی که در مورد مزه یا طعم منی دچار نگرانی هستند می‌توانند بدون بلعیدن مایع منی اقدام به مقاربت دهانی کرده سپس برای تحریک شریک جنسی خود به ارگاسم تحریک دستی انجام دهند. این روش نیز می‌تواند به همان اندازه لذت‌بخش باشد اما می‌تواند به شرکای جنسی جدید یا مردم ناراحت در مورد منی احساس اطمینان بیشتری بدهد./


• زاون ویلینز، دکتر جانت بریتو
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


Source:
Medical News Today
What does semen taste like, and can it change?
Last reviewed Mon 12 August 2019
By Zawn Villines
Reviewed by Janet Brito, PhD, LCSW, CST

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط میان کمبود آهن و کاهش شنوایی

استرس چگونه بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد؟‎

نظرات (1)

  1. یک منتقد

نمی دونم چه طور شده سازمان فیلترینگ شما رو فیلتر نکرده. شما‌ها‌ که این قد رو حیا و غیره حساسین چه طور شده عکسای اون طوری رو اول متن می‌ذارید؟
جواب. دوست منتقد! منظور کدام سازمان است؟ اگر مقصودتان مراجع نظارتی برای فعالیت وبسایت‌ها است، جواب شبه...

نمی دونم چه طور شده سازمان فیلترینگ شما رو فیلتر نکرده. شما‌ها‌ که این قد رو حیا و غیره حساسین چه طور شده عکسای اون طوری رو اول متن می‌ذارید؟
جواب. دوست منتقد! منظور کدام سازمان است؟ اگر مقصودتان مراجع نظارتی برای فعالیت وبسایت‌ها است، جواب شبه سؤال شما این است که چون این مراجع تفاوت متن علمی و در خدمت سلامت را با متن‌های زرد و فاقد رعایت اصول اخلاقی می‌دانند. به هر حال آنچه نوشته‌اید نشانه تعهد خاص خود شما به مسائل اخلاقی است و در نتیجه ما متن انتقادی شما را منتشر می‌کنیم. برقرار باشید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 1 ماه قبل توسط . ویرایش شد .
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.