دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

راش روی آلت تناسلی مردان - علایم، علل، تشخیص، و درمان

راش روی آلت تناسلی مردان، بالانایتیس، 	درماتیت تماسی، راش دارو، پسوریازیس تناسلی، بیماری‌های واگیردار جنسی، (STDs)، عفونت مخمری، راش کاندیلوما لاتا، شانکر، WebMD

حتی اگر شخص بر این باور باشد که راش ایجاد شده بر روی آلت تناسلی موردی جدی نیست، این راش می‎تواند به روش‌های مختلف بر سلامت شخص تأثیر منفی داشته باشد.

مقالات بهداشت جنسی / بیماری‌های واگیردار جنسی

هر مردی ممکن است بروز راش را بر روی بازوها یا پاها، یا حتی روی صورت خود تجربه کرده باشد. اما راش روی آلت تناسلی چطور؟ امکان بروز این اتفاق هست، و بسیاری عوامل می‌توانند باعث آن باشند.
راش ممکن است به صورت یک لکه پوستی قرمز رنگ خارش‌دار روی نوک آلت تناسلی یا روی تنه آن بروز کند. این راش احتمال دارد به صورت برآمدگی‌های صیقلی نقطه مانند صورتی رنگ یا باریکه‌های پف‌دار ظاهر شود. راش ممکن است موردی بی‌ضرر یا مشکلی جدی باشد. راش‌ها ممکن است پیدا و پنهان شوند یا زمان درازی سر جای خود بمانند.


[در این مقاله:]
بالانایتیس
درماتیت تماسی
• راش دارو
پسوریازیس تناسلی
بیماری‌های واگیردار جنسی (STDs)
عفونت مخمری
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم


بالانایتیس
اگر مردی ختنه نکرده باشد، تمیز نگه داشتن پوست زیر ناحیه سر آلت تناسلی کار مشکلی خواهد بود. باکتری‌ها، عرق بدن، و سلول‌های مرده پوست می‌توانند در آنجا جمع شده و باعث ورم پوست پوشاننده سر کلاهک آلت تناسلی شوند. این وضعیت می‌تواند به خارش، راش، سرخی، و ترشح از زیر ختنه‌گاه منجر شود. احتمال آسیب دیدن این ناحیه نیز وجود دارد.
پزشکان این اختلال را بالانایتیس می‌نامند. در صورتی که مردی مبتلاء به دیابت باشد شانس ابتلاء به بالانایتیس در مورد وی افزایش خواهد یافت. دلیلش آن است که قند موجود در ادرار زیر پوست ختنه‌گاه جمع می‌شود که در آن باکتری‌ها شروع به تکثیر می‌کنند.

درماتیت تماسی
درماتیت تماسی که که راشی قرمز رنگ و خارش‌دار است زمانی ایجاد می‌شود که یک ماده خارجی باعث تحریک و آزردگی پوست می‌شود. مقصرهای معمول در این مورد مواد شیمیایی موجود در صابون، ادکلن، مواد شوینده یا اسپرم‌کش‌ها هستند.
طغیان درماتیت به طور معمول به فاصله چند دقیقه تا چند ساعت پس از تماس با ماده محرک بروز می‌کند. درماتیت تماسی مُسری نیست، اما ممکن است تا یک ماه ادامه داشته باشد. اگر کسی دچار راش شود، باید به بررسی هر یک از محصولاتی بپردازد که اخیراً استفاده کرده است. در این وضعیت باید مصرف این گونه محصولات متوقف شود تا مشخص گردد که علایم تغییر می‌کنند یا خیر.

راش دارو
برخی داروها می‌توانند محرک ایجاد راش باشد. فرد ممکن است نسبت به یک دارو آلرژی داشته یا ممکن است راش ایجاد شده یک عارضه جانبی دارو باشد. داروهای ضد التهابی، آنتی‌بیوتیک‌ها، و داروهای ضد درد مثل استامینوفن (تاینلول) می‌توانند باعث ایجاد وضعیتی شوند که پزشکان "اختلالات شناخته شده دارو" می‌نامند. این وضعیت بر ناحیه تناسلی تأثیر می‌گذارد و می‌تواند سبب ایجاد ورم، پلاک‌های قرمز رنگ با یک نقطه مرکزی خاکستری رنگ شود. آنها در عین حال ممکن است تاول و نواحی تیره‌ای ایجاد کنند که پس از برطرف شدن التهاب ظاهر می‌شوند.
نوع واکنش مبتلابه شخص، زمان بروز آن، و میزان شدت آن به نوع دارو بستگی دارد.

پسوریازیس ناحیه تناسلی
این راش به صورت پچ‌های عمقی قرمز رنگ و درخشان روی سر آلت تناسلی یا تنه آن بروز می‌کند. از آنجا که این ناحیه قسمتی است که به طور معمول در پوشش قرار دارد راش به حالت مرطوب باقی می‌ماند. پسوریازیس تناسلی به صورت فلس‌های زبر همانند آنچه پسوریازیس در دیگر نقاط بدن ایجاد می‌کند ظاهر نمی‌شود.
این اختلال می‌تواند تمامی مردان، چه ختنه کرده و چه ختنه نکرده، را درگیر کند.

بیماری‌های واگیردار جنسی (STDs)
اگر مردی با فردی دچار یک عفونت یا بیماری در ناحیه تناسلی سکس داشته باشد، احتمال ابتلاء به آن بیماری برای وی مطرح خواهد بود. بیماری‌های مقاربتی شایع که می‌توانند بر روی آلت تناسلی مردان راش ایجاد کنند عبارتند از:
گال (جرب). این هیره‌های ریز زیر پوست نقب می‌زنند و تخمک‌گذاری می‌کنند و سبب ایجاد راش شبه آکنه و خارش بسیار شدید می‌شوند. گال ممکن است بر اثر تماس پوست به پوست درازمدت با شخص مبتلاء به گال (جرب) منتقل شود. دلیل اینکه چرا مقاربت جنسی یک راه شایع انتقال این بیماری محسوب می‌شود همین است.
خارش ناشی از گال ممکن است در طول شب تشدید شود. خارش دادن ناحیه دچار گال به بروز زخم منجر می‌شود، که امکان عفونی شدن آن وجود دارد.
سیفلیس. راش کاندیلوما لاتا با مرحله ثانوی این بیماری واگیردار جنسی مرتبط شده است. سیفلیس سبب ایجاد ضایعات بزرگ و برآمده خاکستری یا سفید رنگ بر روی ناحیه تناسلی می‌شود. مردان ممکن است بر اثر تماس مستقیم آلت تناسلی خود با یک زخم سیفلیسی (که شانکر (کانکر) نامیده می‌شود) در طول سکس به این بیماری مبتلاء شوند. شانکرها خارش‌دار نیستند، بنابراین شخص ممکن است متوجه ابتلاء خود به آنها نشود. با وجود این سیفلیس می‌تواند به مشکلات جدی برای سلامت منجر گردد.

عفونت مخمری
بروز راش دردناک و سرخ رنگ روی قسمت پایینی آلت تناسلی مردان می‌تواند علامتی از عفونت مخمری باشد. مخمر نوعی قارچ شایع است اما وقتی دچار رشد بیش از حد شود می‌تواند باعث بروز مشکلاتی گردد. شماری از چیزها مثل محیط مرطوب یا ابتلاء به مشکل ضعف سیستم ایمنی می‌تواند باعث تکثیر قارچ شود. برخی آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند باعث مرگ باکتری‌هایی شوند که به شکل نرمال مخمر را در محدوده نرمال نگه می‌دارند، و این اختلال به بروز عفونت مخمری منجر می‌شود.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
حتی اگر شخص بر این باور باشد که راش ایجاد شده بر روی آلت تناسلی موردی جدی نیست، این راش می‌تواند به روش‌های مختلف بر سلامت شخص تأثیر منفی داشته باشد. در صورت مواجهه با علایم زیر مردان باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنند:
• راش دردناک باشد
• راش در دیگر نقاط بدن نیز بروز کرده باشد، ظهور آن ناگهانی باشد یا به سرعت گسترش پیدا کرده باشد (اینها نشانه‌های واکنش آلرژیک محسوب می‌شوند)
• راش شبیه به تاول به نظر برسد یا به زخم تبدیل شود
• آلت تناسلی مرد در لمس گرم یا متورم احساس شود یا راش پوسته داده باشد
• راش دچار ترشحات سبز یا زرد رنگ باشد
• یک شیار سرخ رنگ روی آلت تناسلی ظاهر شده باشد
در صورتی که بروز راش روی آلت تناسلی مردان با تب همراه باشد، آنان باید به صورت اورژانسی تحت بررسی قرار گیرند. این وضعیت می‌تواند علامت یک واکنش آلرژیک یا عفونت شدید باشد./


• دکتر لیسا برنستین
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


Source:
WebMD Medical Reference
Why Do I Have a Rash on My Penis?
Reviewed by Lisa Bernstein, MD
on May 01, 2017 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تفاوت خطر مرگ بر اثر فیبریلاسیون دهلیزی در زنان و مردان

آیا مکمل‌های جنسی مردان ایمن هستند؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.