plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

Image

انزال ضعیف چیست و چگونه درمان می‌شود؟

 برومفنیرامین، کلرفنیرامین، افدرین، سودوافدرین، ایمی‎پرامین، میدودرین، ویتامین C، سلنیوم، لیکوپن،  آنتی‌اکسیدان

انزال ضعیف به میزان زیادی موضوعی ذهنی است

مقالات بهداشت جنسی / بیماری‌های واگیردار جنسی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

اگر انزال در مرد با فشار و نیرویی که زمانی از آن برخوردار بود صورت نگیرد، احتمالاً دلیل آن پا به سن گذاشتن وی است. همان گونه که بالا رفتن سن عضلات را ضعیف کرده و تغییراتی در بینایی ایجاد می‌کند به همان شکل می‌تواند هم قدرت و هم حجم انزال را در مردان کاهش دهد.


[در این مقاله:]
• علل انزال ضعیف
• PEVR
• درمان انزال ضعیف
• افزایش اسپرم
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• پیام همراه


هر انزالی باعث رهش منی از بدن از طریق آلت تناسلی مردانه می‌شود. این فرآیند در دو مرحله اتفاق می‌افتد:
• در طول مرحله اول موسوم به دفع، منی (مایع حاوی اسپرم) در محفظه مجرای ادرار که در پایه آلت تناسلی مرد قرار دارد جمع می‌شود.
• در طول مرحله دوم، موسوم به فوران، عضلات اطراف مجرای ادرار فشرده شده اسپرم را از طریق آلت تناسلی به بیرون می‌رانند.
وجود مشکلی در مرحله اول این فرآیند می‌تواند مقدار منی انزال را کاهش دهد. وجود مشکلی در مرحله دوم باعث می‌شود تا نیروی دفع منی کاهش پیدا کند.
انزال ضعیف به میزان زیادی موضوعی ذهنی است، به این معنی که اغلب خود شخص متوجه آن می‌شود. شدت ارگاسم از مردی به مرد دیگر متفاوت است. گرچه انزال ممکن است در نظر فرد ضعیف‌تر از میزان نرمال به نظر برسد، این موضوع مشکلی نخواهد بود مگر اینکه بر لذت جنسی تأثیر منفی بگذارد. ارگاسم ضعیف‌تر ممکن است هم‌اندازه ارگاسم قوی‌تر لذت‌بخش احساس نشود.
مشکل بزرگ‌تر انزال مقدار کمی مایع انزالی یا اسپرم است. این موضوع در صورتی که شخص در صدد بچه‌دار شدن باشد می‌تواند مشکل‌ساز شود. دیگر مشکلات شایع مرتبط به سن دشواری تحقق نعوظ (اختلال نعوظ) یا رسیدن به ارگاسم (انورگاسمی، انورگاسمیا) است.
بحث در مورد مشکلات جنسی، حتی با پزشک، ممکن است کار دشواری باشد. اگرچه شفاف بودن در این مورد می‌تواند به یافتن راه حل و پیشگیری از اینکه انزال ضعیف بر زندگی جنسی فرد لطمه بزند، کمک نماید.

چه چیز سبب انزال ضعیف می‌شود؟
هر اختلالی که بر عضلات و عصب‌های کنترل کننده انزال آسیب برساند می‌تواند به ارگاسم ضعیف‌تر از حد نرمال منجر شود.

ضعف عضلات لگن
بالا رفتن سن تأثیر خود را بر عضلاتی که منی را به خارج بدن می‌رانند بر جای می‌گذارد. وقتی این عضلات تضعیف می‌شوند؛ نیروی انزال کاهش پیدا می‌کند.

کاهش سطح هورمون
سکس خشنودی‌آور بر هورمون‌های مردانه به نام اندروژن‌ها متکی است. وقتی مردان پا به سن می‌گذارند؛ میزان این هورمون‌ها کاهش می‌یابد. افت قابل توجه در میزان هورمون‌های مورد اشاره می‌تواند به تضعیف ارگاسم منجر شود.

انزال قهقرایی
هر گاه مردی انزال می‌کند منی از مجرای ادرار حرکت کرده و از درون آلت تناسلی به خارج بدن می‌رود. یک سوپاپ نقش دروازه را بین مثانه و مجرای ادرار بازی می‌کند. این سوپاپ مانع از ورود منی به داخل مثانه می‌شود.
اگر این سوپاپ باز بماند، منی به جای خروج از بدن از راه آلت تناسلی به عقب برگشته وارد مثانه می‌شود. این وضعیت انزال قهقرایی نام دارد. در این وضعیت ارگاسم فرد یا ضعیف بوده یا به طور کامل خشک خواهد بود.
علل انزال قهقرایی شامل موارد زیر است:
• عمل جراحی برای درمان پروستات یا سرطان بیضه یا بزرگ شدن غده پروستات یا ضعف جریان ادرار
• داروهای مصرف شده برای درمان بزرگ شدن پروستات، هیپرتانسیون و افسردگی
• صدمات عصب بر اثر انواع بیماری مثل مالتیپل اسکلروزیس یا دیابت
• صدمات طناب نخاعی

کاهش حجم انزال مورد نظر (PEVR)
PEVR به این معنی است که مرد اکنون به میزانی کمتر از آنچه زمانی ایجاد می‌کرد منی تولید می‌کند. PEVR نوع شایعی از اختلال انزالی در مردان است.
PEVR ممکن است به عنوان یک عارضه جانبی درمان سرطان یا دیگر اختلالات بروز کند. یا ممکن است نشانه‌ای از مشکلی دز تولید هورمون‌های مردانه باشد. PEVR به طور معمول در کنار دیگر مشکلات همراه انزال و نعوظ بروز می‌یابد.
حجم کم انزال با اختلالات زیر مرتبط شده است:
• اشعه درمانی غده پروستات برای سرطان
• داروهای مورد استفاده برای بزرگ شدن غده پروستات، فشار خون بالا و افسردگی
• دیابت
• مشکلات مربوط به بیضه‌ها که به کاهش یا قطع تولید هورمون‌های مردانه منجر می‌شود

درمان انزال ضعیف
درمان انزال ضعیف به علت آن بستگی دارد. برخی داروها می‌توانند از طریق بسته نگه داشتن مثانه در هنگام انزال به درمان انزال قهقرایی کمک کنند. این داروها فهرست زیر را شامل می‌شوند:
• برومفنیرامین (ولتان)
• کلرفنیرامین (کلر-تریمتون)
• افدرین (اکوواز)
• سودوافدرین (سودافد)
• ایمی‌پرامین (توفرانیل)
• میدودرین (پروامانتین، اُرواتن)
اگر مصرف یک داروی بتا بلوکر یا دارویی دیگر باعث بروز انزال ضعیف در شخص شده باشد، باید در مورد چرخش به سمت مصرف دارویی دیگر با پزشک مشورت شود. اگر کسی دچار دیابت باشد، قرار گرفتن بیماری تحت کنترل دقیق می‌تواند به رفع مشکل کمک کند.

مداوای خانگی
برای قدرت بخشیدن به عضلاتی که به انزال کمک می‌کنند، مردان می‌توانند ورزش‌های کیگل انجام دهند. در طول این ورزش‌ها، شخص عضلات را برای کنترل بر ادرار کردن منقبض و رها می‌کند. یک مطالعه در مقیاس کوچک بهبود در انزال زودرس را پس از 12 هفته پرورش عضله کف لگن، شامل ورزش‌های کیگل، نشان داده است.

مکمل‌ها
برخی مکمل‌ها برای درمان انزال ضعیف به بازار عرضه شده‌اند. به هر جهت، هیچ شواهدی در مورد کارآیی این مکمل‌ها وجود ندارد. و از آنجا که بسیاری از مکمل‌های گیاهی می‌توانند باعث ایجاد عوارض جانبی شوند، مردم باید از مصرف آنها بدون مشورت قبلی با پزشک خودداری کنند.

چگونه در هنگام انزال اسپرم بیشتری ایجاد کنیم
تعداد نرمال اسپرم بین 15 میلیون تا بیش از 200 میلیون اسپرم در هر میلی‌لیتر منی است. پزشک تعداد اسپرم کمتر از 15 میلیون اسپرم در هر میلی‌لیتر منی را کمبود اسپرم تشخیص می‌دهد و نیز این تشخیص در صورتی که تعداد اسپرم در هر بار انزال کمتر از 39 میلیون اسپرم باشد صورت خواهد گرفت.
کمبود تعداد اسپرم می‌تواند شانس بچه‌دار شدن را برای مردان کاهش دهد. در اینجا چند راه برای کمک به افزایش تعداد اسپرم فهرست می‌شود.
• مردان باید بین 7 تا 9 ساعت خواب باکیفیت در طول شب داشته باشند. تحقیقات پی برده‌اند که در مقایسه با مردانی که به شکل معمول از خواب کافی برخوردار هستند، کم‌خوابی یا پرخوابی، یا دیروقت رفتن به بستر باعث کاهش تعداد اسپرم و اسپرم سالم‌تر می‌شود.
• ورزش - اما نه چندان شدید. داشتن اضافه وزن می‌تواند هم کیفیت و هم کمیت اسپرم را کاهش دهد. ورزش از طریق دگرگون کردن میزان هورمون باعث ایجاد بهبود در کیفیت اسپرم می‌شود. در این مورد باید از پرداختن به ورزش‌های سنگین اجتناب شود که ممکن است در عمل به کاهش کمیت و کیفیت اسپرم منجر گردد.
• دخانیات مصرف نکنید. در کنار ایجاد سرطان و بیماری قلبی، دخانیات بر کمیت و کیفیت اسپرم تأثیر منفی دارد.
• در برنامه غذایی خود از مقدار بیشتری ویتامین C، سلنیوم و لیکوپن استفاده کنید. این مواد گیاهی طبیعی می‌توانند از سلول‌ها شامل اسپرم در برابر صدمات محافظت کنند. در یک مطالعه، مقدار آنتی‌اکسیدان در منی مردانی که دارای تعداد اسپرم بیشتری بودند، بیشتر بود.
• چربی‌های ترانس کمتری بخورید. مقدار زیاد این چربی‌های ناسالم، که اغلب در غذاهای سرخ شده و اقلام خوراکی دارای پخت ناسالم وجود دارند با کاهش تعداد اسپرم مرتبط شده است.
اگر این رویکرد مؤثر نباشد آنگاه پزشک ممکن است دارویی را برای کمک به افزایش تعداد اسپرم تجویز کند. طیفی از داروهای هورمونی مثل کلومیفن سیترات (سروفین) و فولیتروپین آلفا لیوفیلیسات (گونال-اف) برای درمان این مشکل به کار می‌روند.
به هر جهت، اگرچه بسیاری از این داروها برای استفاده توسط زنان مورد تأیید قرار گرفته‌اند، برای مردان به صورت "بدون برچسب" تجویز می‌شوند. این بدان معنی است که با وجودی که داروهای مزبور شاید برای درمان ناباروری مردان مؤثر باشند، آنها توسط FDA برای استفاده با چنین هدفی تأیید نشده‌اند. اگر پزشک برای کسی این داروها را به شکل بدون برچسب تجویز کند، این موضوع مهم خواهد بود که مصرف دارو تحت نظر پزشک صورت گیرد.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
صحبت با پزشک در مورد مشکلات جنسی ممکن است کار دشواری باشد. اما تنها در صورت انجام چنین صحبتی فرد می‌تواند در مورد مشکلات انزال خود کمک بگیرد.
به دکتر مراجعه کنید اگر:
• انزال‌های شما ضعیفند یا کمتر از معمول مایع انزالی تولید می‌کنند
• قادر به رسیدن به نعوظ نیستید
• در طول سکس یا پس از آن دچار درد می‌شوید
• در منی شما خون دیده می‌شود
• ادرار شما پس از ارگاسم کف‌آلود است

پیام همراه
مشکلات مرتبط به انزال به ویژه پس از پا به سن گذاشتن در میان مردان شایع است. اگر عملکرد جنسی مردی به هر طریقی دچار تغییر شده باشد وی باید برای ارزیابی و درمان به پزشک مراجعه کند./


• دکتر جودیت مرسین، استفانی واتسون
• ترجمه محمدقاسم رافعی


Source:
Healthline
What Causes Weak Ejaculation and How Is It Treated?
Medically reviewed by Judith Marcin, MD
on May 1, 2018 —
Written by Stephanie Watson

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تفاوت خطر مرگ بر اثر فیبریلاسیون دهلیزی در زنان و مردان

آیا مکمل‌های جنسی مردان ایمن هستند؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده