دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

افراد جوانی که برای کسب آگاهی در مورد سلامت جنسی به اینترنت متکی می‎شوند ممکن است با اطلاعات غلط مواجه شوند و به تبع آن به اعمال جنسی ناسالم روی بیاورند.

مقالات بهداشت جنسی / بیماری‌های واگیردار جنسی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• دکتر النا بیگرز، جیمی اسکی
• ترجمه پریسا شعله‎دوست

بیماری وافل آبی [واژن کبود] یک بیماری واگیردار جنسی خیالی است که گفته می‎شود فقط زنان را مبتلاء می‎کند. "وافل" یک اصطلاح عامیانه برای واژن است و آبی به یکی از علایم خیالی ناشی از این اختلال جعلی اشاره دارد.
به هر حال این بیماری واگیردار جنسی چیزی مگر یکی از شایعات شکل گرفته در فضای اینترنت نیست. هیچ شواهد پزشکی دال بر واقعیت داشتن این بیماری وجود ندارد.
بر مبنای منابع آنلاین بیماری واژن کبود اختلالی است که می‌تواند ناحیه مادگی و واژن زنان (ناحیه شرمگاهی) را تغییر شکل دهد و به رنگ آبی دربیاورد. در حالی که انواع متعددی از بیماری‎های واگیردار جنسی تغییر دهنده زندگی وجود دارد، هیچ‎یک از آنها باعث آبی رنگ شدن مادگی زنان نمی‎شود.
اطلاعات غلط در مورد سلامت جنسی می‎تواند خطرناک باشد. مردم در سنین 15 تا 25 سال بیش از دیگر گروه‌های سنی در خطر ابتلاء به بیماری‎های واگیردار جنسی یا STDs قرار دارند. افراد جوانی که برای کسب آگاهی در مورد سلامت جنسی به اینترنت متکی می‎شوند ممکن است با اطلاعات غلط مواجه شوند و به تبع آن به اعمال جنسی ناسالم روی بیاورند.

[در این مقاله می‌خوانیم:]
• آیا وافل آبی [واژن کبود] واقعیت دارد؟
• واژن کبود و سکس
• STDs با علایم مشابه
• چگونه از STDs پیشگیری کنیم؟
• آموزش سکس
• خلاصه

حقایق مربوط به بیماری واژن کبود
چیزی به نام بیماری واژن کبود وجود ندارد. این بیماری خیالی نوعی جعل بیماری است که ریشه در شایعات اینترنتی دارد. تصاویر مرتبط به این شایعه مادگی زنی را نشان می‎دهند که آبی رنگ شده است و جرب‎ها یا ضایعاتی در آنها وجود دارد که گویا با این بیماری خیالی همراهند.
این موضوع مشخص نیست که آیا تصاویر مزبور فتوشاپی هستند اما فارغ از این مسأله، آنها نشان دهنده علایم بیماری‌های واقعاً موجود نیستند. هیچ بیماری واگیردار جنسی وجود ندارد که سبب آبی رنگ شدن ناحیه تناسلی شود.
اینترنت پر از اطلاعات غلط در مورد این بیماری جعلی است و تعریف آن نیز در وبسایت‎های مختلف متفاوت است.
شایعات مورد بحث ادعا می‌کنند که این بیماری صرفاً گریبانگیر زنان می‌شود. به هر حال، اغلب بیماری‌های واگیردار جنسی هم زنان و هم مردان را درگیر می‎کنند، اگرچه عواقب این بیماری‌ها در مورد زنان ممکن است شدیدتر باشد. STDs در عین حال ممکن است کودکان نازاده را نیز مبتلاء کنند.
علل فرضی بیماری واژن کبود طیفی از فقر بهداشتی تا داشتن سکس مکرر و ابتلاء به چند مورد STD را شامل می‎شود. برخی وبسایت‌ها حتی مدعی‎اند که مردان نیز ممکن است دچار واژن کبود شوند، اما صرفاً به واسطه زنانی که بهداشت را مراعات نمی‌کنند.
این واقعیت ندارد. فقر بهداشت یا داشتن سکس مکرر سبب ایجاد تغییر رنگ در ناحیه تناسلی نمی‌شود.

آیا ممکن است شما بر اثر سکس مکرر دچار "علایم" واژن کبود شوید؟
سکس بخش سالمی از زندگی است، و مردم به ندرت بر اثر سکس مکرر دچار اثرات جانبی می‎شوند. به هر حال، فرد ممکن است بر اثر برخی تکرار زیاد مقاربت جنسی دچار ناراحتی شود.
اگرچه واژن مواد لیز کننده طبیعی خود را تولید می‌کند، سکس مکرر می‎تواند باعث خشکی واژن و سایش ناراحت کننده شود. مقاربت جنسی خشن می‌تواند به ورم واژن و حتی پارگی بافت آن منجر گردد. پارگی بافت مزبور می‎تواند فرد را در معرض احتمال بیشتری برای دچار شدن به عفونت واژن قرار دهد.
نشانه‎های برخی عفونت‎های واژن مشابه نشانه‌های خیالی است که در مورد وافل آبی عنوان می‎شود. علایم عفونت واژن شامل موارد زیر است:
• ترشحات نامعمول و بویناک واژن
• خارش، سوزش، و ورم در اطراف واژن
• احساس سوزش در هنگام ادرار کردن
درد در هنگام سکس

بیماری‎های واگیردار جنسی دارای علایم مشابه واژن کبود
بیماری‌های واگیردار جنسی مثل کلامیدیا، سوزاک، و تریکومونیازیس (تریک)، می‎توانند علایمی مشابه آنچه در مورد بیماری خیالی واژن کبود گفته می‎شود ایجاد کنند.
برخی علایم همراه واژن کبود خیالی ممکن است در STDs واقعی و عفونت واژن بروز کنند که عبارتند از:
• ورم یا قرمز شدن مادگی (فرج)
• ترشحات غیر نرمال واژن (ترشحات واژن)
خارش واژن یا تحریک‌پذیری اطراف واژن
این علایم ممکن است پیامی در این مورد باشند که فرد دچار واژینیت است.
عفونت‎ها اغلب اوقات علت بروز واژینیت هستند. برخی عفونت‌های واژن از طریق مقاربت جنسی منتقل می‎شوند در حالی که مابقی آنها به علت واکنش‌های آلرژیک یا تغییرات ایجاد شده در مواد شیمیایی متعارف یا تعادل باکتریایی واژن رخ می‌دهند.

توصیه‎هایی در مورد سکس ایمن و پیشگیری از STDs
سکس ایمن به انجام سکس به شکلی اشاره دارد که باعث کاهش ریسک ابتلاء به STDs یا انتقال این بیماری‌ها می‌شود. سکس ایمن مردم را سالم و نیز ایمن نگه می‌دارد.
استفاده از وسایل حائل مثل انواع کاندوم لاتکس مردانه و زنانه و محافظ دندان زنانه در پیشگیری از گسترش STDs باکتریایی و ویروسی بسیار مؤثرند.
مردم فعال از نظر جنسی حتی در صورت استفاده از کاندوم باید برای بررسی STDs تست شوند. بسیاری از STDs هیچ علامتی ندارند، بنابراین مردم ممکن است دچار یکی از انواع این بیماری‌ها باشند و از این موضوع بی‎خبر بمانند. تنها راه حصول اطمینان در مورد عدم ابتلاء به این بیماری‌ها انجام آزمایش است. کشف زودهنگام بیماری درمان آن را بسیار راحت‎تر می‌کند.

اهمیت آموزش سکس
پدیده واژن کبود مثال خوبی در مورد آموزش دیدن مردم از طریق اینترنت و پذیرش اطلاعات غلط به جای واقعیت است.
آموزش دهندگان سکس در سراسر ایالات متحد آمریکا واژن کبود را چیزی بیش از یک افسانه رایج در جامعه شهری تلقی نکرده‌اند، اما شایعات کماکان در اینترنت در حال گسترشند.
طبیعت گسترش یابنده این شایعات نشان دهنده آن است که کودکان و نوجوانان نیاز به آموزش جنسی جامع‎تری دارند.
بر مبنای اعلام "نمایه‎های سلامت مدارس 2016"، منتشر شده از سوی CDC، کمتر از نیمی از دبیرستان‌ها و کمتر از یک‌چهارم مدارس دوره متوسطه در ایالات متحد آمریکا تمامی 19 سرفصل سلامت جنسی توصیه شده را به دانش‎آموزان آموزش می‌دهند.
بدون آگاهی کامل در مورد STDs و فعالیت‌های جنسی، افراد جوان ممکن است برای خودآموزی به اینترنت مراجعه کنند و به این طریق در معرض اطلاعات غلط قرار گیرند.
بدبختانه تمامی کودکان به آموزش جنسی جامع دسترسی ندارند. آموزش جنسی ناکافی یکی از عوامل پیشتاز توجیه کننده رقم بالای تکرار بیماری‌های واگیردار جنسی در میان جوانان است.
چند دلیل دیگر نیز در توضیح علت بالاتر بودن آسیب‌پذیری جوانان در مقایسه با گروه‌های سنی بالاتر در مورد عفونت‎های واگیردار جنسی وجود دارد. این دلایل شامل بالاتر بودن میزان احتمال مبادرت این گروه سنی به رفتارهای جنسی بی‌پروا مثل داشتن همخوابه‎های متعدد و عدم استفاده از عوامل محافظت کننده مثل کاندوم است.

خلاصه
واژن کبود یک STD جعلی است که مردم به اشتباه آن را با علایم مربوط به عفونت‌های واژن و STDs واثعی شامل کلامیدیا، سوزاک و تریکومونیازیس مرتبط کرده‌اند.
گستردگی شایعات در مورد این بیماری خیالی نشان دهنده آن است که آموزش جنسی مردم کافی نیست. بدون برخورداری از آگاهی کامل، مردم ممکن است در پی جواب‎هایی برای خودشان باشند و در پایان اطلاعات اشتباه منتشر شده در اینترنت را باور کنند.
آموزش جنسی جامع ضروری است تا این اطمینان حاصل شود که آموزش دهندگان به جوانان واقعیت‎هایی را که برای محافظت از خود آنان و دیگران در برابر بیماری‌های واگیردار جنسی نیاز است، آموزش می‎دهند./


Source:
Is blue waffle a real medical condition?
Last reviewed Mon 19 November 2018
By Jamie Eske
Reviewed by Alana Biggers, MD, MPH

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

زنان در هر سنی از درد سینه خبر می‌دهند که به نام ماستالژیا نیز شناخته می‌شود. درد مزبور می‌تواند هم در دوران پیش از یائسگی و هم پس از آن بروز کند. در هر حال درد سینه در میان زنان جوان در دوران قاعدگی

سلامت مادران: نگرانی بزرگ نابرابری در کیفیت مراقبت و دسترسی به خدمات

سلامت مادری در سطح جهان موضوع بحث یک‌سری مقالات منتشر شده در لنست / The Lancet است، و نگرانی نویسندگان چیزی مگر نابرابری میان کشورها در مورد سرویس‌های مراقبت بهداشتی برای زنان در انتظار مادر شدن و فرز