plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

Image

لک‌های سفید روی بیضه‌ها چه معنایی دارند؟

لک روی بیضه، نقطه‌های سفیدرنگ روی بیضه، فولیکولیت، موی درون‎رشد، سیفلیس، زگیل تناسلی، تاول تناسلی، کرم استروئیدی، نقطه‎های فوردایس، راش‌های پوستی، ترشحات غیر نرمال، درد، ورم، حس سوزش در هنگام ادرار کردن، درد در ناحیۀ تناسلی پس از سکس

بروز نقطه‎های سفید رنگ به دلایل مختلفی محتمل است. در بسیاری موارد نقطه‎های مزبور بی‌ضررند اما برخی از مردم ممکن است مایل به برداشتن این نقطه‎ها باشند. هر فردی که در کنار نقطه‎های مورد بحث دچار علایم دیگری نیز شده باشد باید به پزشک مراجعه کند.

مقالات بهداشت جنسی / بیماری‌های واگیردار جنسی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• آرون کندولا، دکتر استیسی سمپسون
• ترجمه محمدقاسم رافعی


بروز نقطه‌های سفید یا لک‌های سفید روی بیضه‌ها می‌تواند علل مختلفی داشته باشد، که طیفی از علل بی‌ضرر تا اختلالات جدی سلامت را شامل می‌شود. این لک‌ها یا نقطه‌ها معمولاً علتی برای نگرانی محسوب نمی‌شوند اما کماکان ممکن است نیاز به درمان داشته باشند. نقطه‌های مزبور در برخی از مواقع نشانه‎ای از عفونت‌های واگیردار جنسی (STIs) محسوب می‌شوند.


[مطالب این مقاله:]
• علل
• پیشگیری
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• دورنما


علل
چند علت مختلف برای ایجاد نقطه‌های سفید رنگ روی بیضه‌ها وجود دارد، و هر یک از آنها نیازمند رویکرد درمانی متفاوتی است.

جوش‌های سرسفید
جوش‌های سرسفید نوعی آکنه محسوب می‌شوند که ممکن است هنگامی بروز کنند که منافذ زیر پوست بر اثر وجود روغن، پوست مرده یا دیگر مواد زائد مسدود می‌شود. این انسدادها می‌توانند باعث ایجاد التهاب شوند و به صورت یک برجستگی مدور رشد کنند. هر برآمدگی ممکن است دارای رنگی گوشتی - سفید باشد که یک جوش سرسفید را مشخص می‎کند.
جوش‌های سرسفید به طور معمول در آن نواحی از بدن - مثل صورت یا قفسه سینه - که دارای تراکم بالای منافذ هستند بروز می‎کنند اما در عین حال امکان ایجاد آنها بر روی بیضه‌ها وجود دارد. جوش‌های سرسفید عموماً باعث بروز علایم دیگر نمی‌شوند و هیچ خطر جدی برای سلامت ایجاد نمی‎کنند.

درمان جوش‌های سرسفید
جوش‌های سرسفید معمولاً بدون درمان برطرف می‌شوند. به هر حال، احتمال درمان جوش‌های سرسفید با استفاده از داروهای غیر نسخه‎ای مثل بنزول پراکسید یا اسید سالیسیلیک وجود دارد. بیضه‌ها جزء نواحی حساس بدن محسوب می‌شوند بنابراین هر کسی که بر اثر درمان دچار تحریک پوستی شود باید درمان را متوقف کند.

موهای درون‌رو
موهای درون‎رو هنگامی بروز می‎کنند که یک تار مو به سمت عقب و به درون فولیکول مو در زیر سطح پوست رشد می‎کند. موهای درون‌رو ممکن است در هر قسمت بدن که در آن رویش مو وجود داشته باشد ایجاد شوند، که این ناحیۀ پیرامون بیضه‌ها را نیز شامل می‌شود.
موهای درون‌رو سبب ایجاد برآمدگی‌های ناسور و خارش‌آوری می‌شوند که می‌توانند ناراحت کننده باشند. در عین حال امکان عفونی شدن این وضعیت وجود دارد که به فولیکولیت منجر می‌شود.

درمان موهای درون‌رو
اغلب موارد موی درون‌رو خود به خود برطرف می‌شود. در هر حال، استفاده از یک ماده لایه‌بردار برای خارج کردن سلول‌های مرده پوست به فرآیند التیام شتاب خواهد داد.
این موضوع ضروری است که از خراشیدن موهای درون‌رو خودداری شود زیرا این کار به کند شدن فرآیند شفا و افزایش خطر بروز عفونت منجر می‌شود. برای کاستن از میزان خارش استفاده از یک کرم استروئیدی مفید خواهد بود.

فولیکولیت
فولیکولیت اختلالی است که در آن فولیکول مو دچار التهاب می‌شود. فولیکولیت اغلب بر اثر یک عفونت ایجاد می‎گردد و می‌تواند باعث بروز نقطه‌های حاوی چرک گردد. این نقطه‌ها ممکن است خارش‎آور و ناراحت کننده باشند اما مضر یا خطرناک نیستند.

درمان فولیکولیت
اغلب موارد فولیکولیت خفیفند و بدون نیاز به درمان در طول چند روز از بین می‌روند. خودداری از پاک‎تراش کردن موی ناحیۀ دچار فولیکولیت و اجتناب از پوشیدن زیرلباسی تنگ می‌تواند کمک کننده باشد. داروهای موضعی ضد باکتریایی یا ضد قارچی به صورت غیر نسخه‎ای در دسترسند و می‌توانند به رفع سریع‎تر عفونت ایجاد شده کمک کنند.

زگیل‌ها و تاول‌های تناسلی
بیماری‌های واگیردار جنسی مثل پاپیلوماویروس انسانی (HPV) و ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) به ترتیب می‌توانند باعث ایجاد زگیل‌های تناسلی و تاول تناسلی شوند.
زگیل‏‌های تناسلی ممکن است به شکل برآمدگی‌های سفید، قهوه‎ای یا گوشتی رنگ ظاهر شده و در اطراف بیضه‌ها رشد کنند. این توده‎های زگیلی ممکن است خارش‎آور باشند اما به طور معمول دردناک نیستند.
تاول‌های کوچک پر از مایع HSV ممکن است بترکند و مایعی ترشح کنند که خارش‌آور و دردناک است.

درمان زگیل‌ها و تاول‌های تناسلی
زگیل‌های تناسلی ناشی از HSV ممکن است خود به خود شفا یابند اما موارد پایدارتر آنها ممکن است نیاز به درمان داشته باشد.
برای درمان HPV امکان دارد که پزشک کرمی مثل آیمیکوئیمود را برای تقویت تلاش سیستم ایمنی برای از بین بردن زگیل تجویز کند. در برخی موارد کرایوتراپی یا جراحی برای برداشتن زگیل‌ها مورد نیاز است.
درمان استاندارد تاول‌های تناسلی بر اثر HPV استفاده از داروهای ضد ویروسی است که میزان فعالیت ویروس را کاهش می‎دهند اما قادر به از بین بردن خود ویروس نیستند.
به هر حال هر دوی این بیماری‌های واگیردار جنسی عفونت‌های مزمن هستند. فرد دچار HPV ممکن است شاهد برگشت زگیل‌ها شود در حالی که مردم مبتلاء به HPV ممکن است با برگشت تاول‌ها مواجه شوند.

نقطه‌های فوردایس
نقطه‌های فوردایس برآمدگی‌هایی کوچک و سفید و زرد رنگ هستند. آنها هنگامی بروز می‎کنند که غدد سیبیشس (سباسه) که روغن را به داخل پوست ترشح می‎کنند بزرگ می‌شوند. این غده‎های سیبیشس با فولیکول‎های مو تفاوت دارند.
نقطه‌های فوردایس بیشتر روی لب و زیر گردن ظاهر می‌شوند اما امکان ایجاد آنها در ناحیۀ تناسلی نیز وجود دارد. آنها بی‌ضررند و احتمال انتقال آنها از طریق ارتباط جنسی وجود ندارد.

درمان نقطه‌های فوردایس
نقطه‌های فوردایس نیازی به درمان ندارند زیرا باعث ایجاد علایم دیگری نمی‌شوند و خطری برای سلامت انسان ندارند. در هر حال در صورت تمایل مردم به خلاص شدن از دست آنها این کار را می‎توان با استفاده از دارو یا جراحی انجام داد.

سیفلیس
سیفلیس یکی از بیماری‌های واگیردار جنسی است و سبب ایجاد اولسرهای سفید رنگی بر روی بیضه‌ها می‌شود. سیفلیس بر اثر عفونت با تریپونما پالیدوم که یک باکتری بسیار مسری است، ایجاد می‌شود.
در صورت عدم درمان، سیفلیس می‌تواند تبعات جدی برای سلامت داشته باشد که از جمله آنها می‎توان به فلج و زوال عقل اشاره کرد.

درمان سیفلیس
مردم مبتلاء به سیفلیس نیاز به درمان با آنتی‎بیوتیک دارند. مبتلایان باید درمان را در اولین فرصت ممکن شروع کنند زیرا امکان معکوس کردن روند آسیب‎های دایمی ایجاد شده بر اثر سیفلیس وجود ندارد. حتی در صورت درمان موفقیت‎آمیز سیفلیس امکان ابتلاء مجدد به آن وجود دارد.


پیشگیری
مؤثرترین راه پیشگیری از بسیاری علل منجر به ایجاد نقطه‌های سفید رنگ بر روی بیضه‌ها اجتناب از فعالیت بی‎پروا و محافظت نشدۀ جنسی است. این کار باعث کاهش شانس ابتلاء به این بیماری‌ها می‌شود، که می‌توانند به عنوان یک علامت نقطه‌های سفید رنگ روی بیضه‌ها ایجاد کنند.
دیگر نکات کلی در مورد کاهش احتمال ایجاد نقطه‌های سفید رنگ روی ناحیۀ تناسلی عبارتند از:
• اجتناب از پوشیدن زیرلباسی تنگ
• شستشوی منظم بیضه‌ها
• حداقل گذران وقت در هوای بسیار گرم
• شستشوی بیضه‌ها پس از فعالیت‎های ورزشی یا کارهایی که باعث تعریق می‌شوند
برخی موارد مثل نقطه‌های فوردایس قابل پیشگیری یا اجتناب نیستند.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
اگر نقطه‌های مورد بحث در طول چند هفته پس از استفاده از داروهای غیر نسخه‌ای از بین نروند، بهترین گزینۀ پیش رو مراجعه به پزشک است. دکتر می‌تواند علت بروز نقطه‌ها را در صورت ارتباط آنها به مشکلات جدی‎تر سلامت معین کند و بهترین رویکرد درمانی را توصیه نماید.
اگر علایم دیگر شامل موارد فهرست زیر با نقطه‌های سفید رنگ ظاهر شده باشند، مردم مبتلا باید فوری به دکتر مراجعه کنند.
راش‌های پوستی
• ترشحات غیر نرمال
درد
ورم
• حس سوزش در هنگام ادرار کردن
• درد در ناحیۀ تناسلی پس از سکس


دورنما
بروز نقطه‌های سفید رنگ به دلایل مختلفی محتمل است. در بسیاری موارد نقطه‌های مزبور بی‌ضررند اما برخی از مردم ممکن است مایل به برداشتن این نقطه‌ها باشند. هر فردی که در کنار نقطه‌های مورد بحث دچار علایم دیگری نیز شده باشد باید به پزشک مراجعه کند./


Source:
Medical News Today
What do white spots on testicles mean?
Last reviewed Wed 20 June 2018
By Aaron Kandola
Reviewed by Stacy Sampson, DO

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تفاوت خطر مرگ بر اثر فیبریلاسیون دهلیزی در زنان و مردان

آیا مکمل‌های جنسی مردان ایمن هستند؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده