دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ده فایده ارتباط جنسی سالم برای سلامت انسان

بهداشت، سلامت، مردان، غدد، برون ریز، قلب و عروق، استرس، افزایش طول عمر، بهبود سلامت عروقی،  کاهش ریسک سرطان پروستات، بهبود خواب، فواید سکس، فواید مقاربت جنسی

آنچه اغلب کم در موردش بحث می‌شود، فواید پرشمار جسمانی و روانی خود ارتباط جنسی سالم است. در جستجوی اینکه چنین ارتباطی چگونه بر جسم و جان آدمی تأثیر می‌گذارد، فهرست فواید بالقوه پایان ناپذیر به نظر می‌رسد.

مقالات بهداشت جنسی / بیماری‌های واگیردار جنسی

• هانا نیکولز
• ترجمة محمدقاسم رافعی


"بهداشت جنسی" را در موتورهای جستجو تایپ کنید، و احتمالاً شبیه به این خواهد بود که با صفحاتی بمباران خواهید شد که هر چیز و همه چیز را پوشش می‌دهند، از هنجارهای جنسی و اندرزها در مورد ارتباط، کنترل موالید و بارداری گرفته تا اطلاعاتی در مورد بیماری‌های مُسری مقاربتی و چگونگی اجتناب از آنها. در هر حال آنچه اغلب کم در موردش بحث می‌شود، فواید پرشمار جسمانی و روانی خود ارتباط جنسی سالم است. ما فهرستی از ده فایدة اصلی چنین ارتباطی را که توسط داده‌های علمی پشتیبانی می‌شود کنار هم قرار داده‌ایم.
در جستجوی اینکه چنین ارتباطی چگونه بر جسم و جان آدمی تأثیر می‌گذارد، فهرست فواید بالقوه پایان ناپذیر به نظر می‌رسد.
گذشته از تولید مثل، لذت، و صمیمت، به نظر می‌رسد که این ارتباط تأثیر مثبتی بر بسیاری از عرصه‌های زندگی شامل کار، عملکرد جسمانی و شناختی، ازدواج، و خوشبختی ما در دوران پیری دارد. این ارتباط همچنین تأثیری مثبت بر برخی ارگان‌ها و اختلالات داشته و نیز در مورد برخی بیماری‌ها تأثیر پیشگیرانه دارد.
برای مثال، یک مطالعه که اخیراً در "نشریة مدیریت" منتشر شد دریافته است که حفظ یک ارتباط جنسی سالم در خانه می‌تواند رضایت شغلی و اشتیاق به کار را تقویت کند.
بر مبنای مطالعة منتشر شده در "علوم روان‌شناسی" چنین ارتباطی همچنین نقشی بنیادی در حفظ ازدواج شاد، بازی می‌کند. نشان داده شده است که والدین پی‌آیندی جنسی را تجربه می‌کنند که تا 48 ساعت پس از ایجاد ارتباط مزبور ادامه دارد. این پی‌آیند با میزان بالاتر رضایت در ارتباط درازمدت مرتبط است.
بر مبنای یک مطالعة منتشر شده در "پلاس وان" ارتباط جنسی سالم همچنین یک شکل قابل ملاحظه از ورزش محسوب می‌شود. چنین ارتباطی باعث سوزاندن حدود 85 کالری یا 3.6 کالری در هر دقیقه می‌شود.
این چند مثال قطره‌ای در اقیانوس فواید سلامت ناشی از فعالیت جنسی سالم محسوب می‌شود که در مطالعات انجام شده در سراسر جهان قید شده‌اند. "اخبار پزشکی امروز" اصل حقایق را در مورد فواید ارتباط جنسی سالم مبتنی بر شواهد دست اول را در اینجا ارائه می‌دهد.

1) بهبود ایمنی
بر مبنای تحقیق منتشر شده در "گزارش‌های روان‌شناسی"، به نظر می‌رسد که ارتباط جنسی سالم یک یا دو بار در طول هر هفته فرکانس بهینة حمایت از سیستم ایمنی باشد. دانشمندان می‌توانند میزان سرسختی سیستم ایمنی ما را با اندازه‌گیری یک آنتی‌بادی به نام ایمنوگلوبولین A در بزاق یا جدار مخاطی اندازه‌گیری کنند.
نویسندگان مطالعه کارل چارنتسکی / Carl Charnetski، از دانشگاه ویلکس در پنسیلوانیا، و همکارش فرانک برینن / Frank Brennan دریافته‌اند که افراد دارای یک یا دو بار ارتباط جنسی سالم در طول هر هفته دارای افزایشی به میزان 30 درصد در IgA خود هستند. در هر حال، همین نتایج در افرادی که به میزان بیشتر یا کمتر از تعداد مزبور ارتباط جنسی داشته‌اند دیده نشده است.
کلیفورد لاول / Clifford Lowell، ایمنولوژیست شاغل در دانشگاه کالیفرنیا - سان‌فرانسیسکو می‌گوید، افراد فعال از نظر جنسی بیش از افراد غیر فعال در این حیطه در معرض مواد عفونی‌تر قرار می‌گیرند. سیستم ایمنی از طریق تولید IgA بیشتر، که می‌تواند باعث محافظت در برابر سرماخوردگی و آنفولانزا شود، به این مواد عفونی پاسخ می‌دهد.
برای آن دسته از شما که دارای ارتباط جنسی به میزان بیشتر یا کمتر از این تعداد بهینه هستید، جای ترسی وجود ندارد. بر مبنای یک مطالعة دیگر توسط چارنتسکی پرورش یک حیوان خانگی نظیر سگ می‌تواند در حد قابل ملاحظه‌ای میزان IgA را افزایش دهد.

در این زمینه بیشتر بخوانیم:

انزال زنان - آنچه دانستنش نیاز است

2) برای قلب خوب است
فعالیت‌های جنسی که قلب را ورزش می‌دهند برای سلامت شما مفیدند، و این شامل ارتباط جنسی سالم نیز است. برانگیختگی جنسی ضربان قلب را افزایش می‌دهد که در طول ارگاسم به حداکثر میزان تپش خود در دقیقه می‌رسد.
به طور مشخص نشان داده شده است که مردان از تأثیر این ارتباط با قلب سود می‌برند. یک مطالعة منتشر شده در "نشریة کاردیولوژی آمریکا"، که مردان را در دهة 50 عمر پوشش می‌داد، عنوان کرده است که مردان دارای ارتباط جنسی سالم به میزان دو بار در هفته در مقایسه با مردانی که ارتباط جنسی آنها کمتر از این میزان است 45 درصد کمتر در معرض خطر بیماری قلبی قرار دارند.
انجمن قلب آمریکا می‌گوید، بیماری قلبی نباید بر زندگی جنسی شما تأثیر بگذارد. حملات قلبی یا درد قفسة سینه به ندرت در طول مقاربت اتفاق می‌افتند و برای بیشتر بخش‌ها، اگر بیماری قلبی به وضعیت پایدار رسیده است داشتن ارتباط جنسی امری ایمن خواهد بود.
بر مبنای تحقیق منتشر شده در "نشریة قلب اروپا" پاسخ قلب به مقاربت جنسی با فعالیت متوسط تا شدید در تلاش‌های روزمره قابل مقایسه است. اگر شما بدون احساس درد در قفسة سینه قادر به انجام فعالیت‌هایی نظیر پیاده‌روی یا بالا رفتن از پله‌ها هستید، که تأثیر مشابهی بر روی قلب دارند، پس معمولاً می‌توانید این‌طور فرض کنید که داشتن مقاربت جنسی برای شما ایمن است.
در حال حاضر به تحقیق بیشتر در مورد ارتباط موجود میان وضعیت‌های خاص قلبی عروقی و مقاربت جنسی، مشخصاً در مورد زنان و افراد مسن‌تر نیاز است.

3) کاهش دهندة فشار خون
تحقیق انجام شده توسط "دانشگاه ایالتی میشیگان" و منتشر شده در "نشریه بهداشت و رفتار اجتماعی" دریافته است که مقاربت جنسی در سال‌های متأخر زندگی می‌تواند خطر فشار خون بالا را دستکم در زنان کاهش دهد.
زنان دخیل در مطالعه، دارای سنین 57 تا 85 سال، که مقاربت جنسی را لذت‌بخش یا خشنودی‌آور ارزیابی می‌کردند کمتر احتمال داشت که دچار فشار خون بالا باشند. در هر حال، نمونه‌های مرد مطالعه که هفته‌ای یک یا دو بار رابطة جنسی داشتند در مقایسه با مردان غیر فعال از نظر جنسی، دو بار بیشتر احتمال داشت که دچار مشکلات قلبی شوند.
در یک مطالعة دیگر که در "پزشکی رفتاری" منتشر شد، محققان دریافتند که عمل سخت در آغوش گرفتن می‌تواند به افراد در حفظ فشار خون در محدودة سالم کمک کند.
بر مبنای نظر انجمن قلب آمریکا، فشار خون بالا ریسک حملة قلبی و سکتة مغزی را افزایش می‌دهد و همچنین می‌تواند بر روی زندگی جنسی فرد تأثیر منفی داشته باشد. فشار خون بالا بر جریان خون سراسر بدن مؤثر است و می‌تواند از رسیدن خون کافی به آلت تناسلی پیشگیری کند.
در مردان، فشار خون بالا می‌تواند به اختلال نعوظ منجر شود و در زنان می‌تواند میزان شهوت و علاقه به ارتباط جنسی را کاهش دهد. در صورت ابتلاء به فشار خون بالا، مقاربت جنسی برای شما ایمن تلقی می‌شود. در هر حال، اگر شما در این مورد دچار نگرانی هستید یا در اتاق خواب دچار مشکلید، در صدد کمک گرفتن از دکتر باشید.

4) کاهش درد
سردرد ممکن است اغلب به دلیلی برای اجتناب از مقاربت تبدیل شود. در هر حال، پیش از اینکه شما به سمت داروهای ضد درد بروید، متخصصان مغز و اعصاب پی برده‌اند که فعالیت جنسی می‌تواند سردرد مرتبط با میگرن، یا سردرد خوشه‌ای را در برخی از مردم تسکین دهد.
تحقیق توسط دانشگاه مونستر در آلمان انجام و در "سفالاژیا" منتشر شد. در اشخاص دچار میگرن، 60 درصد افراد خبر از بهبود درد پس از فعالیت جنسی می‌دادند، در حالی که 37 درصد افراد دچار سردرد خوشه‌ای خبر از عدم بهبود دادند.
محققان دانشگاه مونستر توضیح می‌دهند که مقاربت، محرک آزاد شدن اندورفین‌ها بوده و مکانیسم پشت تسکین درد است. اندورفین‌ها ضد دردهای طبیعی بدن هستند و در سیستم عصبی مرکزی آزاد می‌شوند، و می‌توانند باعث کاهش یا از بین رفتن درد ناشی از سردرد شوند.
در تحقیق دیگری که در نشریة "درد" منتشر شد، محققان دریافتند که زنان وقتی لذت ناشی از تحریک واژینال را تجربه می‌کنند کاهش حس درد را تجربه می‌کنند کرده و آستانة تحمل درد در آنها افزایش می‌یابد.

5) کاهش ریسک سرطان پروستات
مردانی که به طور مکرر انزال می‌شوند می‌توانند در برابر سرطان پروستات که شایع‌ترین شکل سرطان در میان مردان آمریکایی است خود را محافظت کنند.
تحقیقی به رهبری مایکل لیتزمن / Michael Leitzmann از "انستیتو ملی سرطان" در بتسدا که در JAMA منتشر شد، کشف کرد، مردانی که 21 بار در طول هر ماه انزال می‌شوند در مقایسه با مردانی که بین چهار تا 7 بار در ماه به انزال می‌رسند، بیش از 33 درصد کمتر در معرض ابتلاء به سرطان پروستات قرار دارند.
لیتزمن و تیم تحقیق برخی نظریه‌ها را در مورد علت اینکه چرا افزایش میزان انزال به پیشگیری از سرطان پروستات کمک می‌کند، ارائه می‌دهند.
اولین نظریه این است که انزال مکرر می‌تواند به غدة پروستات امکان دهد تا از دست کارسینوژن‌ها و موادی که ممکن است باعث هماهنگی لازم برای توسعة کارسینوژن‌ها شوند، خلاص شود. نظریة دیگر می‌گوید که تخلیة منظم مایع پروستات باعث توقف میکروکلسیفیکاسیون‌های کریستالوئید - که با سرطان پروستات مرتبطند - از توسعه در مجرای پروستات می‌شود.
مردانی که در طول هر ماه بیش از 12 انزال دارند نیز می‌توانند سود ببرند، اگرچه محققان می‌نویسند که تحقیق در این نقطه توصیة تضمینی نمی‌دهد که مردان نسبت به تغییر رفتار جنسی خود اقدام کنند.

6) بهبود خواب
آیا شما مشکل زود بیدار شدن از خواب در طول شب را دارید؟ فعالیت جنسی می‌تواند درست آن چیزی باشد که دکتر سفارش می‌کند.
بر مبنای اعلام CDC، خواب ناکافی یک مشکل سلامت عمومی است. در حدود 50 تا 70 میلیون نفر از جمعیت بزرگسالان ایالات متحد آمریکا دچار یکی از اختلالات خواب هستند.
ارتباط جنسی می‌تواند جواب به شما در کمک به دستیابی به 7 تا 9 ساعت خواب شبانة توصیه شده باشد.
در طول مقاربت و ارگاسم، مجموعه‌ای از مواد شیمیایی شامل اکسی‌توسین، دوپامین، و سیلی از اندورفین‌ها در مغز رها می‌شوند. اکسی‌توسین که به عنوان "هورمون نوازش" نیز شناخته می‌شود، نزدیکی و پیوستگی را تسهیل می‌کند و در طول مقاربت هم در مردان و هم در زنان اوج می‌گیرد.
گمان می‌رود که پس از ارگاسم اثر اکسی‌توسین در تلفیق با رها شدن هورمون پرولاکتین (که با احساس بی‌نیازی و آسایش مرتبط است) شما را دچار احساس خواب‌آلودگی می‌کند.
بر مبنای یک مطالعه که در "نشریة بهداشت زنان" منتشر شد، این موضوع نشان داده شده است که در زنان افزایش میزان استروژن در طول مقاربت جنسی، چرخة REM را تقویت می‌کند.
در مردان، کورتکس پری‌فرونتال - ناحیه‌ای از مغز که با هوشیاری، خودآگاهی و فعالیت ذهنی مرتبط است - پس از رسیدن به ارگاسم "خاموش" می‌شود. بر مبنای یک مطالعة منتشر شده در "مرورهای نوروسائنس و زیست‌رفتار" این فرآیند با رها شدن اکسی‌توسین و سروتونین که هر دوی آنها اثرات القاء خواب دارند، مرتبط است.

7) کاهش استرس
استرس می‌تواند سبب انواع مشکلات برای سلامت شود، از انواع سردرد و مشکلات خواب، و تنش عضلانی و آشوب معده گرفته تا وضعیت‌های وخیم‌تر شامل تضعیف سیستم ایمنی و افسردگی مزمن.
شواهد منتشر شده در "پزشکی روان‌تنی" عنوان می‌کند که صمیمیت عاطفی یا جسمانی در زوج‌ها با کاهش میزان استرس مرتبط است.
مطالعة منتشر شده در "روان‌شناسی بیولوژیک" دریافته است که افراد مشتاق مقاربت واقعی دارای فشار خون ناشی از استرس کمتری هستند نسبت به افرادی که مبادرت به استمناء کرده یا ارتباط جنسی غیر مقاربتی داشته‌اند. نمونه‌‌هایی در مطالعه که دچار خودداری جنسی بودند بیشترین میزان فشار خون ناشی از استرس را داشتند.
استیوارت برادی / Stuart Brody، روان‌شناس شاغل در دانشگاه پیسلی در انگلستان، این فرضیه را مطرح می‌کند که اثرات آرام‌بخش مزبور می‌تواند ناشی از رها شدن هورمون اکسی‌توسین باشد.

8) تقویت قدرت مغز
تحقیق منتشر شده در "آرشیوهای رفتار جنسی" عنوان می‌کند که مقاربت جنسی مکرر می‌تواند حافظة زنان را بهبود ببخشد. نتایج یک تکلیف کامپیوتری حافظة لُغوی پی برده است که زنان دارای مقاربت جنسی در بازشناسی لغات تجریدی دارای حافظة شناختی بهتری بوده‌اند.
محققان می‌نویسند که در این مرحله، این موضوع روشن نیست که آیا مقاربت جنسی حافظه را بهبود می‌بخشد یا حافظة بهتر به مقاربت بیشتر منجر می‌شود. به هر حال، پژوهشگران می‌گویند که ارتباط جنسی می‌تواند با تحریک ایجاد سلول‌های عصبی تازه در هیپوکامپوس مغز باعث بهبود حافظه شود.
مطالعة دیگری توسط دانشگاه آمستردام در هلند که در "بولتن شخصیت و روان‌شناسی اجتماعی" منتشر شد، پی برده است که فکر کردن در مورد عشق یا ارتباط جنسی تأثیرات متفاوتی بر روی مغز ما دارد.
تفکر در مورد عشق، چشم‌انداز درازمدت و پردازش همه‌جانبه را فعال می‌کند، که باعث تقویت تفکر خلاقه و فعل و انفعال با تفکر تحلیلی می‌شود. در هر حال، در نقطة مقابل، فکر کردن در مورد ارتباط جنسی چشم‌انداز کوتاه مدت و پردازش ناحیه‌ای را تحریک می‌کند، که در مرحلة بعد باعث تقویت تفکر تحلیلی و فعل و انفعال با خلاقیت می‌شود.

9) افزایش طول عمر
آیا می‌خواهید بیشتر زندگی کنید؟ فعالیت جنسی می‌تواند کلید دستیابی به عمر طولانی‌تر باشد.
یک مطالعة منتشر شده در BMJ به این جمع‌بندی می‌رسد که فعالیت جنسی می‌تواند اثرات محافظتی بر سلامت مردان داشته باشد.
محققان مرگ و میر حدود 1000 مرد در سنین 45 تا 59 سال را در طول دوره‌ای ده ساله پیگیری کردند. آنها پی بردند که خطر مرگ در مردان دارای ارگاسم مکرر 50 درصد کمتر از مردانی است که دارای انزال منظم نیستند.
تحقیق دیگری نیز به نتایج مشابهی دست یافت. یک مطالعة 25 ساله منتشر شده در "گرونتولوجیست" مشخص کرد که در مردان، مقاربت مکرر یک پیش‌بینی کنندة قابل ملاحظه برای طول عمر است، در حالی که در زنان، آنهایی که از لذت مقاربت در گذشته خبر می‌دهند عمر طولانی‌تری دارند.

10) تقویت اعتماد به نفس
در کنار تمامی فواید جسمانی، داشتن ارتباط جنسی رضایت‌بخش مکرر می‌تواند سلامت عاطفی را بهبود ببخشد.
اینها فقط برخی از فواید بسیاری است که ارتباط جنسی سالم برای سلامت شما در پی دارد. در حالی که این ارتباط می‌تواند فعالیتی لذت‌بخش و هیجان‌انگیز باشد، این موضوع مهم است که به خاطر داشته باشیم که ارتباط جنسی سالم و ایمن می‌تواند خطر مواجهه با بیماری‌های مقاربتی واگیر را کاهش دهد و همچنین مانع از بارداری‌های ناخواسته شود.


Source:
Ten health benefits of sex
Written by Hannah Nichols
Published: 13 April 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

درمان تستوسترون می‌تواند سبب ایجاد لخته در خون شود

چرا قهوه می‌تواند باعث طول عمر ‌شود؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.