دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

کمبود میل جنسی در برخی مقاطع نشان دهندۀ وجود یک اختلال زیربنایی در سلامت فرد است

کمبود شهوت جنسی توصیف‎گر کاهش میل و علاقه به فعالیت جنسی است. از دست رفتن یا کاهش میل به فعالیت جنسی در برخی از مواقع شایع است و میزان شهوت جنسی در مقاطع مختلف زندگی دستخوش تغییراتی می‎شود. در عین حال این موضوع نیز نرمال است که بروز میل جنسی در فرد با بروز میل جنسی در شریک زندگی وی همزمان نباشد. به هر حال، کاهش میل جنسی در طولانی مدت می‎تواند در مورد برخی از مردم نگران کننده باشد. کمبود میل جنسی در برخی مقاطع نشان دهندۀ وجود یک اختلال زیربنایی در سلامت فرد است. در این مقاله چند علت بالقوه کاهش یا کمبود میل جنسی در مردان توضیح داده شده است.

خونریزی پس از مقاربت جنسی به ویژه در زنانی که دیگر عادت ماهانه ندارند یا آنهایی که دچار اختلالات تخمدان هستند یک واقعه شایع است.

خونریزی پس از مقاربت جنسی یا خونریزی پسامقاربتی به خونریزی ناحیۀ تناسلی پس از مقاربت جنسی اشاره دارد. جامعۀ پزشکی عموماً این اصطلاح را برای تشریح خونریزی از واژن به کار می‎برد، که اتفاقی نسبتاً شایع است که بر اثر طیف گسترده‎ای از عوامل رخ می‎دهد. در حدود 0.7 تا 9 درصد زنان دارای عادت ماهانه دچار خونریزی پس از مقاربت جنسی می‎شوند که مقدمتاً از گردن رحم نشأت می‎گیرد. منبع این خونریزی در زنانی که دارای عادت ماهانه نیستند دارای تفاوت‎هایی است. اصطکاک و سایش ایجاد شده در کوران مقاربت جنسی می‎تواند به آسانی پارگی‎ها و بریدگی‎های کوچکی در بافت‎های حساس ناحیه تناسلی ایجاد کند.

اگر بیضه دچار درد باشد یا تغییر شکل دهد، مرد دچار این وضعیت باید بلافاصله به پزشک مراجعه کند.

این موضوع کاملاً نرمال است که یکی از بیضه‎ها در مردان بزرگ‎تر از دیگری باشد. بسیاری از مردم متوجه می‎شوند که بیضۀ راست اندکی بزرگ‎تر از دیگری بوده و میزان آویختگی بیضۀ چپ کمتر است. ناهم‏اندازه بودن بیضه‎ها معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست اگرچه در برخی از اوقات این وضعیت نشان دهندۀ وجود مشکلی است. اگر بیضه دچار درد باشد یا تغییر شکل دهد، مرد دچار این وضعیت باید بلافاصله به پزشک مراجعه کند. اگر یکی از بیضه‎ها به شکل قابل توجهی از دیگری بزرگ‎تر شود اغلب علل زیربنایی این وضعیت به آسانی قابل درمان خواهند بود. هر قدر فرد زودتر به پزشک مراجعه کند دورنمای درمان برای او بهتر خواهد بود.

بهترین راه برای پیشگیری از عوارض مقاربت جنسی از راه مقعد خودداری از انجام آن است.

تقریباً 90 درصد مردان دارای روابط جنسی با مردان دیگر و در حدود 5 تا 10 درصد زنان فعال از لحاظ جنسی پذیرای مقاربت جنسی از راه مقعد هستند. مقاربت جنسی از راه مقعد که اغلب صاف و ساده سکس مقعدی یا سکس از عقب نامیده می‎شود فعالیتی جنسی است که در طول آن آلت تناسلی وارد مقعد می‎شود. مردم درگیر در سکس مقعدی با خطرات متعدد مرتبط به سلامت مواجهند زیرا مقعد پر از پایانه‎های عصبی است که آن را به عضوی بسیار حساس مبدل می‎کند. برای برخی پذیرندگان سکس مقعدی، مقعد می‎تواند یک منطقۀ پذیرای تحریک جنسی باشد که به تحریکات جنسی پاسخ می‎دهد. 

نقش واژن و کلیتوریس در ایجاد لذت جنسی به خوبی شناخته شده است. در هر حال، "نقطه" سومی هم هست که برخی از مردم می‎گویند که می‎تواند ارگاسم‎های شدید در سراسر بدن ایجاد کند.

نقش واژن و کلیتوریس در ایجاد لذت جنسی به خوبی شناخته شده است. در هر حال، "نقطه" سومی هم هست که برخی از مردم می‎گویند که می‎تواند ارگاسم‎های شدید در سراسر بدن ایجاد کند. این شکل از تحریک جنسی زیر عنوان دخول سرویکال شناخته می‎شود، اگرچه اصطلاح مزبور گمراه کننده است زیرا گردن رحم در عمل قابل دخول نیست. گردن رحم یا سرویکس مجرای کوچکی است که در بخش بالایی واژن قرار دارد. دهانۀ کوچکی هست که از مرکز می‌گذرد و واژن را به رحم متصل می‎کند. این قسمت دهانه بیرونی نامیده می‎شود. مگر در زمان تولد بچه، دهانه گردن رحم باز نیست و کوچک‎تر از آن است که امکان دخول در آن وجود داشته باشد. در هر حال، تحریکی که در هنگام سایش یا مالش آلت تناسلی مرد یا دیگر اشیاء یا فشار بر سرویکس ایجاد می‎شود چیزی است که در برخی زنان حسی از لذت و رضایت جنسی پدید می‎آورد.

به طور میانگین 8 درصد از رویاها دارای محتوی جنسی هستند. همان تحقیق گزارش می‎دهد که هم مردان و هم زنان خبر از رسیدن به ارگاسم در 4 درصد از رویاهای اروتیک خود می‎دهند.

در حالی که رویاهای خیس [انزال در خواب یا احتلام] به طور معمول با پسران در حال بلوغ مرتبط می‎شوند، آنها تجربه‎ای شایع برای هر دو جنس در طول دوران بلوغ تا بزرگسالی هستند. اصطلاح پزشکی مورد استفاده برای رویاهای خیس، انزال شبانه است. رویاهای خیس هنگامی مطرح است که فرد در طول خواب و بر اثر رویایی که ممکن است اروتیک باشد یا نباشد، دچار ارگاسم می‎شود. این وضعیت را رویاهای خیس می‎نامند زیرا وقتی کسی دارای این نوع رویا باشد، این احتمال وجود دارد که در هنگام بیدار شدن خود را دچار خیس شدن لباس یا بستر خواب ببیند. دلیل این خیسی این است که مایع حاوی اسپرم، یا منی در طول انزال ترشح می‎شود. در هر حال همین اصطلاح در موردی که در آن زنان در طول خواب به ارگاسم می‎رسند مورد استفاده قرار می‎گیرد. 

در حالی که گمان می‎رود 1 نفر از هر 5 زن در سنین 15 تا 44 سال به طور منظم از دوش واژن استفاده می‎کنند، این کار می‎تواند نتایج ناخوشایند و حتی خطرناکی در پی داشته باشد.

دوش (دوش واژینال) دستگاهی است که برای پاشش آب به درون یک قسمت داخلی بدن با هدف شستشوی آن به کار می‎رود. دوش گرفتن یا به مقاصد پزشکی یا با هدف رعایت مسائل بهداشتی انجام می‎شود. بسیاری از زنان از دوش برای خلاص شدن از بوی ناخوشایند واژن استفاده می‎کنند و بر این باورند که دوش گرفتن می‎تواند باعث تمیز نگه داشتن واژن شود. در حالی که گمان می‎رود 1 نفر از هر 5 زن در سنین 15 تا 44 سال به طور منظم از دوش واژن استفاده می‎کنند، این کار می‎تواند نتایج ناخوشایند و حتی خطرناکی در پی داشته باشد. کاربرد اولیۀ دوش از سوی زنان برای شستشوی واژن است.

مقالات دیگر...