دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

شما به عنوان والدین می‎توانید بهترین منبع برای توضیح در مورد دستگاه‌های جنسی و تولید مثل باشید. بنابراین برخورداری از یک ارتباط محکم مبتنی بر احساس اعتماد با فرزند برای شما مهم است.

نعوظ بارز‌ترین نشانۀ میل جنسی در مردان است. نعوظ فرآیندی است که در آن آلــــت تناسلی با افزایش جریان خون به‌درون رگ‎های خونی مواجه می‎شود. در نتیجه آلت تناسلی بزرگ‎تر شده و حالت شق و رق به خود می‎گیرد. آلت تناسلی سفت شده قابلیت ورود به‎درون ارگان‎های جنسی زن و انجام مقاربت جنسی را پیدا می‎کند. برای والدین دارای پسربچه‏‎های خردسال مسألۀ نعوظ ممکن است موضوعی دور از ذهن به نظر برسد. اما در واقع رشد جنسی در سنین بسیار کم شروع می‎شود. تمامی کودکان - از نوزادان تا بچه‎های دبستانی - به روش خاص خود هم از نظر فیزیکی و هم از نظر جنسی رشد می‎کنند. این مقاله به موارد نرمال نعوظ در کودکان و نیز موارد مسبب نگرانی آن اختصاص دارد.

وقتی این توده‎ها ایجاد می‎شوند به طور معمول تا پایان زندگی مرد همراه او باقی می‎مانند اما گرایشی به محو شدن با بالا رفتن سن نیز در آنها مشاهده می‎شود.

جوش‌های مروارید شکل آلـت تناسلی مردان توده‌‏های کوچک صورتی و سفید رنگی هستند که در اطراف سر آلت تناسلی مردان بروز می‎کنند. هر مردی ممکن است دچار این پا‎پول‎های مروارید شکل شود اما آنها مضر یا خطرناک تلقی نمی‎شوند. این مقاله به بحث در مورد جوش‌های مروارید شکل آلت تناسلی مردان، چگونگی شناسایی آنها، و نیز این موضوع اختصاص دارد که آیا این پاپول‎ها قابل برداشتن یا پیشگیری هستند. اصطلاح پزشکی مورد کاربرد برای پاپول‎های مروارید شکل آلت تناسلی مردان پاپیلوماهای هیرسوتوئید است. این پاپول‎ها به طور معمول در اطراف کلاهک سر آلت تناسلی مردان بروز می‎کنند.

این را به خاطر داشته باشید که اختلال عملکرد جنسی فقط هنگامی مسأله محسوب می‎شود که باعث آزار دادن شما شده باشد. اگر این موضوع سبب آزردگی شما نشده باشد نیازی به درمان نیز ندارد.

مشکلات پایدار و برگشت کننده در مورد پاسخ جنسی، میل جنسی، ارگاسم یا درد - که باعث ایجاد اختلال یا وارد آوردن فشار بر روابط زنان با شریک زندگی وی می‎گردند - از نظر پزشکی به عنوان اختلالات عملکرد جنسی شناخته می‎شوند. بسیاری از زنان در مقطعی از زندگی دچار مشکلاتی در مورد عملکرد جنسی خویش می‎شوند. اختلال عملکرد جنسی در زنان ممکن است در هر مرحله‎ای از زندگی آنان بروز یابد. این اختلال ممکن است مادام‎العمر بوده یا در برهه‎ای از زندگی ایجاد شود و خاتمه یابد. اختلال مزبور ممکن است فقط در برخی شرایط خاص بروز کند یا اینکه در تمامی شرایط و موقعیت‎های جنسی نمود پیدا کند.

زگیل‎های تناسلی اغلب در فاصلۀ 3 ماه پس از ایجاد عفونت بروز می‎کنند. به هر جهت، در برخی موارد این احتمال وجود دارد که آنها برای سال‌ها بدون علامت باقی بمانند

زگیل‌ تناسلی توده‌ای گوشتی و واگیردار است که در ناحیۀ تناسلی یا مقعدی رشد می‎کند. زگیل‎های تناسلی یکی از شایع‌ترین انواع عفونت‎های مُسری جنسی محسوب می‎گردند. آنها همچنین زیر عنوان زگیل‌های آمیزشی یا کاندیلوماتا آکومیناتا شناخته می‎شوند. این زگیل‎ها توسط پاپیلوماویروس انسانی ایجاد شده و یکی از علایم آن حساب می‎آیند. زگیل‎های تناسلی شامل رشد بیش از حد بافت فیبروزی پوشیده با یک لایۀ خارجی متراکم یا ضخیم هستند. این زگیل‎ها ممکن است در اطراف کیسۀ بیضه، مقعد و آلت تناسلی در مردان یا در ناحیۀ ولوا، گردن رحم، واژن یا مقعد زنان ایجاد شوند. این زگیل‎ها معمولاً خوش‌خیم یا غیر سرطانی هستند؛ اما برخی از انواع آنها در عین حال ممکن است سرطانی یا بدخیم باشند.

تحقیقات نشان می‎دهند که اکنون زمان آغاز بلوغ کوتاه‎تر شده است. دو نوع بلوغ زودرس وجود دارد که یکی از آنها نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

تغییرات دورۀ بلوغ بر ابـــعاد، شکل، و ترکیب‎بندی بدن و نیز سیستم‌ها و ساختارهای بدن تأثیر می‎گذارد. امکان بروز تغییرات روان‌شناختی و اجتماعی نیز وجود دارد. دختران و پسران در نیمۀ نخست بلوغ دچار رشد سریع می‎شوند، و هنگامی که بلوغ کامل می‎گردد رشد مزبور متوقف می‎شود. پیام‌‏های هورمونی ارسال شده از مغز به بدن می‎گویند که زمان بلوغ فرا رسیده است. پیام‎ها در دختران به تخمدان‌ها و در پسران به بیضه‌ها می‎رود. در پاسخ به پیام مغز تخمدان‌ها و بیضه‎ها طیفی از هورمون‎ها را ایجاد می‎کنند که محرک رشد و تغییرات در بخش‎های مختلف بدن شامل دستگاه‎های تولید مثل، پستان‎ها، پوست، عضلات، استخوان‎ها، مو و مغز می‎شوند.

بیماری‎های مقاربتی از هزاران سال پیش وجود داشته‎اند. ناحیۀ تناسلی معمولاً محیطی گرم و مرطوب دارد که برای رشد مخمرها، ویروس‎ها و باکتری‎ها محیطی ایده‎آل محسوب می‎شود.

 در سطح جهان روزانه بیش از یک میلیون نفر دچار بیماری‎های مقاربتی می‎شوند. مردم در سنین 15 تا 24 سال نیمی از موارد این ابتلا را به خود اختصاص می‎دهند، و از هر 4 دختر نوجوان فعال از نظر جنسی یک نفر دچار یکی از انواع این بیماری‌ها است. در مقایسه با مردم در سنین بالاتر، افراد دارای سنین 15 تا 24 سال در ریسک بالاتری برای ابتلا به بیماری‎های مقاربتی قرار دارند. به هر حال میزان ابتلا افراد سالمند به بیماری‎های مقاربتی در حال افزایش است. بیماری‎های مقاربتی از هزاران سال پیش وجود داشته‎اند. ناحیۀ تناسلی معمولاً محیطی گرم و مرطوب دارد که برای رشد مخمرها، ویروس‎ها و باکتری‎ها محیطی ایده‎آل محسوب می‎شود.

علامت اولیۀ اختلال برانگیختگی تناسلی مداوم یک سری احساسات ادامه‎دار و ناراحت کننده در مورد و پیرامون مسائل تناسلی شامل چوچوله، باسن، واژن، پرینیوم، و مقعد است.

اختلال برانگیختگی تناسلی مداوم (PGAD) با تحریک بی‎امان، خودبخودی، و غیر قابل مهار ناحیۀ تناسلی، غالباً در زنان، مشخص می‎شود. زن دچار اختلال برانگیختگی تناسلی مداوم ممکن است دچار ارگاسم‎های خودبخودی شود که برانگیختگی را رفع نمی‎کنند. برانگیختگی تناسلی در فرد دچار PGAD با اشتیاق یا میل جنسی مرتبط نیست. PGAD می‎تواند به درد جسمانی ادامه‎دار، استرس و مشکلات روان‌شناختی به علت ناتوانی در انجام تکالیف روزانۀ زندگی منجر شود. این اختلال می‎تواند زنان را در هر سنی مبتلا کند. کارشناسان میزان شیوع بالینی PGAD را تعیین نکرده‌اند زیرا بسیاری از مردم دچار این اختلال بیش از آن احساس شرم و خجلت دارند که در جستجوی گرفتن کمک‎های پزشکی باشند.

مقالات دیگر...