دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

افراد جوانی که برای کسب آگاهی در مورد سلامت جنسی به اینترنت متکی می‎شوند ممکن است با اطلاعات غلط مواجه شوند و به تبع آن به اعمال جنسی ناسالم روی بیاورند.

پدیده واژن کبود مثال خوبی در مورد آموزش دیدن مردم از طریق اینترنت و پذیرش اطلاعات غلط به جای واقعیت است. اینترنت پر از اطلاعات غلط در مورد این بیماری جعلی است و تعریف آن نیز در وبسایت‎های مختلف متفاوت است. اطلاعات غلط در مورد سلامت جنسی می‎تواند خطرناک باشد. مردم در سنین 15 تا 25 سال بیش از دیگر گروه‌های سنی در خطر ابتلاء به بیماری‎های واگیردار جنسی یا STDs قرار دارند. افراد جوانی که برای کسب آگاهی در مورد سلامت جنسی به اینترنت متکی می‎شوند ممکن است با اطلاعات غلط مواجه شوند و به تبع آن به اعمال جنسی ناسالم روی بیاورند. شایعات مورد بحث ادعا می‌کنند که این بیماری صرفاً گریبانگیر زنان می‌شود. به هر حال، اغلب بیماری‌های واگیردار جنسی هم زنان و هم مردان را درگیر می‎کنند، اگرچه عواقب این بیماری‌ها در مورد زنان ممکن است شدیدتر باشد. 

در بسیاری از موارد علت بروز خون در منی ناشناخته باقی می‌ماند. در دیگر موارد پزشک می‎تواند علت زیربنایی مسؤول بروز علایم را شناسایی کند.

خون در منی یا هیماتواسپرمیا [هماتواسپرمیا، هماتواسپرمی] به دلایل متعددی امکان بروز دارد. اغلب موارد مربوط به قهوه‌ای رنگ یا خون‌آلود بودن اسپرم مواردی جدی نیستند، و خود به خود بدون درمان بهبود می‌یابند. سن فرد و دیگر علایم همراه مثل درد، حجم خون و برگشت کننده بودن وضعیت سرنخ‎هایی را برای یافتن علت بالقوه و تجویز بهترین درمان در اختیار پزشک قرار می‌دهد. در بسیاری از موارد علت بروز خون در منی ناشناخته باقی می‌ماند. در دیگر موارد پزشک می‎تواند علت زیربنایی مسؤول بروز علایم را شناسایی کند. طیفی از علل بالقوه برای ایجاد خون در منی مطرح است

برخی از مردم مدعی داشتن دارو‎های طبیعی برای آتروفی بیضه‌ها هستند. هیچ شواهد بالینی که عنوانگر امکان تصحیح مشکل آتروفی بیضه‌ها یا علل زیربنایی آنها توسط مداواهای طبیعی باشد، وجود ندارد.

آتروفی بیضه‌ها هنگامی مطرح است که بیضه‏‌ها چروکیده و کوچک می‎شوند. در مورد آتروفی بیضه‌ها، آنها به علت از دست دادن سلول‎های جرم و سلول‎های لیدیگ کوچک‎تر می‎شوند. سلول‎های جرم اسپرم تولید می‎کنند در حالی که سلول‎های لیدیگ وظیفۀ تولید هورمون تستوسترون را بر عهده دارند. اگر بیضه‎ها کوچک شوند، فرد ممکن است به علت از دست رفتن سلول‎های مزبور با کاهش تعداد اسپرم، کاهش میزان تستوسترون یا هر دو مشکل مواجه شود. آتروفی بیضه‌ها با کوچک شدن بیضه‌ها بر اثر مواجهه با هوای سرد تفاوت دارد. در هوای سرد کیسه بیضه منقبض و برای گرم نگه داشتن بیضه‎ها جمع شده آنها را به بدن نزدیک‎تر می‎کند. در هوای گرم‎تر کیسه بیضه شل شده باعث می‎شود تا بیضه‎ها با دور شدن از بدن خنک گردند.

کمبود میل جنسی در برخی مقاطع نشان دهندۀ وجود یک اختلال زیربنایی در سلامت فرد است

کمبود شهوت جنسی توصیف‎گر کاهش میل و علاقه به فعالیت جنسی است. از دست رفتن یا کاهش میل به فعالیت جنسی در برخی از مواقع شایع است و میزان شهوت جنسی در مقاطع مختلف زندگی دستخوش تغییراتی می‎شود. در عین حال این موضوع نیز نرمال است که بروز میل جنسی در فرد با بروز میل جنسی در شریک زندگی وی همزمان نباشد. به هر حال، کاهش میل جنسی در طولانی مدت می‎تواند در مورد برخی از مردم نگران کننده باشد. کمبود میل جنسی در برخی مقاطع نشان دهندۀ وجود یک اختلال زیربنایی در سلامت فرد است. در این مقاله چند علت بالقوه کاهش یا کمبود میل جنسی در مردان توضیح داده شده است.

بسیاری از تولیدکنندگان کاندوم‌های نوظهوری طراحی کرده‏‌اند که در آنها موضوع تحریک کننده بودن بیش از محافظت در مد نظر قرار گرفته است

کاندوم‎های مردان به طور کلی یکی از اشکال ایمن و مؤثر برای پیشگیری از بارداری محسوب می‎شوند. بر مبنای "بچه‎دار شدن برنامه‎ریزی شده" کاندوم‎ها در صورتی که به درستی مورد استفاده قرار گیرند تا 98 درصد برای پیشگیری از بارداری مؤثر هستند. در صورت عدم استفاده صحیح میزان کارآیی این روش به 85 درصد کاهش پیدا می‎کند. در مقابل کاندوم‎های زنان در صورت استفاده درست تا 95 درصد مؤثرند. وقتی زنان از این کاندوم‎ها به شکل صحیح استفاده نکنند رقم مزبور به 79 درصد افت می‎کند. هم کاندوم‎های مردان و هم کاندوم‎های زنان در عین حال باعث محافظت در برابر ابتلاء به بیماری‌های واگیردار جنسی می‎شوند که از طریق ترشحات بدن شامل منی، مایع واژن و خون منتقل می‎شوند. کاندوم‎ها به عنوان یک سد یا حائل در برابر این مایعات ظاهر می‎شوند

بروز نقطه‎های سفید رنگ به دلایل مختلفی محتمل است. در بسیاری موارد نقطه‎های مزبور بی‌ضررند اما برخی از مردم ممکن است مایل به برداشتن این نقطه‎ها باشند. هر فردی که در کنار نقطه‎های مورد بحث دچار علایم دیگری نیز شده باشد باید به پزشک مراجعه کند.

بروز نقطه‎های سفید یا لک‎های سفید روی بیضه‎ها می‎تواند علل مختلفی داشته باشد، که طیفی از علل بی‌ضرر تا اختلالات جدی سلامت را شامل می‎شود. این لک‎ها یا نقطه‎ها معمولاً علتی برای نگرانی محسوب نمی‎شوند اما کماکان ممکن است نیاز به درمان داشته باشند. نقطه‎های مزبور در برخی از مواقع نشانه‎ای از عفونت‎های واگیردار جنسی (STIs) محسوب می‎شوند. چند علت مختلف برای ایجاد نقطه‎های سفید رنگ روی بیضه‎ها وجود دارد، و هر یک از آنها نیازمند رویکرد درمانی متفاوتی است. جوش‌های سرسفید نوعی آکنه محسوب می‎شوند که ممکن است هنگامی بروز کنند که منافذ زیر پوست بر اثر وجود روغن، پوست مرده یا دیگر مواد زائد مسدود می‎شود. این انسدادها می‎توانند باعث ایجاد التهاب شوند و به صورت یک برجستگی مدور رشد کنند. هر برآمدگی ممکن است دارای رنگی گوشتی - سفید باشد که یک جوش سرسفید را مشخص می‎کند.

خونریزی پس از مقاربت جنسی به ویژه در زنانی که دیگر عادت ماهانه ندارند یا آنهایی که دچار اختلالات تخمدان هستند یک واقعه شایع است.

خونریزی پس از مقاربت جنسی یا خونریزی پسامقاربتی به خونریزی ناحیۀ تناسلی پس از مقاربت جنسی اشاره دارد. جامعۀ پزشکی عموماً این اصطلاح را برای تشریح خونریزی از واژن به کار می‎برد، که اتفاقی نسبتاً شایع است که بر اثر طیف گسترده‎ای از عوامل رخ می‎دهد. در حدود 0.7 تا 9 درصد زنان دارای عادت ماهانه دچار خونریزی پس از مقاربت جنسی می‎شوند که مقدمتاً از گردن رحم نشأت می‎گیرد. منبع این خونریزی در زنانی که دارای عادت ماهانه نیستند دارای تفاوت‎هایی است. اصطکاک و سایش ایجاد شده در کوران مقاربت جنسی می‎تواند به آسانی پارگی‎ها و بریدگی‎های کوچکی در بافت‎های حساس ناحیه تناسلی ایجاد کند.

مقالات دیگر...