دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

هیستروسالپینگوگرام و بررسی لوله‌های فالوپ [لوله‌های تخم‌بر] در زنان

 اشعه X, فلوروسکپ, اسپکلوم, سرویکس, کانولا, رحم زن, لاپاروسکپی

هیستروسالپینگوگرام (HSG) اقدامی است که در آن از اشعه X برای مشاهده لوله‌های فالوپ و رحم استفاده می‌شود

مقالات باروری و ناباروری

در این مقاله:
هیستروسالپینگوگرام چیست؟
• چگونگی آماده شدن برای هیستروسالپینگوگرام
• هیستروسالپینگوگرام چطور انجام می‌شود
• ریسک‌های هیستروسالپینگوگرام کدامند؟
• نتایج هیستروسالپینگوگراماگر شما زن و در صدد بچه‌دار شدن باشید، احتمالاً می‌دانید که برای رسیدن به این هدف قسمت‌های بسیاری در بدن شما وجود دارد که باید درست کار کنند. تخمدان‌های شما نیاز است هر ماه یک تخمک تولید کنند، فرآیندی که به تخمک‌گذاری موسوم است، شکل رحم شما باید مناسب باشد، و لوله‌های فالوپ [لوله‌های تخم‌بر] شما باید باز باشند.
اگر هر یک از این قسمت‌های مهم بدن در زنی دچار سوء کارکرد باشد، وی احتمالاً برای باردار شدن با مشکل مواجه خواهد شد.
اگر لوله‌های فالوپ زنی مسدود شده باشد، اسپرم مرد نخواهد توانست به تخمک زن برسد یا تخمک بارور شده نخواهد توانست وارد رحم شود. انسداد لوله‌های مزبور به دلایل مختلفی بروز می‌کند اما فارغ از علت این اتفاق، پزشک می‌تواند علت را با استفاده از تستی به نام هیستروسالپینگوگرام تشخیص دهد.


هیستروسالپینگوگرام چیست؟
هیستروسالپینگوگرام (HSG) اقدامی است که در آن از اشعه X برای مشاهده لوله‌های فالوپ و رحم استفاده می‌شود. انجام این تست به کمتر از 5 دقیقه زمان نیاز دارد و زنان می‌توانند در همان روز انجام تست به خانه برگردند.
پزشک احتمالاً هیستروسالپینگوگرام را پس از پریود زن و پیش از تخمک‌گذاری وی انجام می‌دهد زیرا احتمال باردار شدن در این مقطع از عادت ماهانه کمتر است. این پنجره زمانی در نیمه اول چرخه عادت ماهانه و احتمالاً در فاصله روزهای 1 تا 14 باز می‌شود.


چگونگی آماده شدن برای هیستروسالپینگوگرام
پزشک ممکن است مصرف یک داروی ضد درد غیر نسخه‌ای را به فاصله یک ساعت پیش از انجام هیستروسالپینگوگرام توصیه کند. در عین حال امکان تجویز آنتی‌بیوتیک نیز وجود دارد. پزشک پیش از انجام اقدام مورد بحث توصیه‌های لازم را در مورد آنچه زنان در پیش رو خواهند داشت ارائه می‌دهد.
زنان احتمالاً می‌توانند شخصاً پس از پایان هیستروسالپینگوگرام راهی خانه شوند اما بهتر آن است که برای موارد ناخوش بودن احتمالی یک همراه با خود داشته باشند.


هیستروسالپینگوگرام چطور انجام می‌شود
متخصص زنان و زایمان تست مورد بحث را در مطب یا کلینیک انجام می‌دهد. کار با دراز کشیدن زن روی یک تخت زیر دستگاه اشعه X به نام فلوروسکپ شروع می‌شود. برای باز نگه داشتن واژن پزشک یک اسپکلوم را وارد آن می‌کند و سپس سرویکس را تمیز خواهد کرد.
در مرحله بعد یک لوله باریک به نام کانولا داخل سرویکس شده و اسپکولوم از آن خارج می‌گردد. سپس رحم زن با مایعی حاوی یُد پر می‌شود. ید با رحم و لوله‌های فالوپ در اشعه X کنتراست ایجاد می‌کند.
در نهایت پزشک تصاویری را با اشعه X فلوروسکپ می‌گیرد. مایع کنتراست مشخصات رحم و لوله‌های فالوپ و چگونگی حرکت مایع در آنها را نشان می‌دهد.
پزشک از شخص خواهد خواست تا حرکت کند به شکلی که پزشک بتواند تصاویری از طرفین تهیه کند و در این وضعیت زنان مختصری کرامپ احساس خواهند کرد. وقتی تصاویر کامل می‌شوند کانولا از واژن خارج می‌گردد.
پس از انجام هیستروسالپینگوگرام زنان ممکن است تا چند روز دچار لکه‌بینی باشند. همچنین احتمال بروز کرامپ، سرگیجه، و ناراحتی یا درد معده نیز وجود دارد.


ریسک‌های هیستروسالپینگوگرام کدامند؟
هیستروسالپینگوگرام اقدامی نسبتاً ایمن است، اما تمامی اقدامات پزشکی با ریسک‌هایی همراهند. در صورت داشتن واکنش آلرژیک نسبت به مایع کنتراست امکان بروز مشکلاتی وجود دارد. عفونت لگن یا جراحت رحم نیز به عنوان یک احتمال مطرح است. در صورت مواجه شدن با هر یک از موارد زیر زنان باید به پزشک مراجعه کنند:
ترشح واژن که بوی نامطبوعی دارد
غش کردن
درد شکم شدید یا کرامپ در ناحیه شکم
استفراغ
خونریزی واژن سنگین
تب


نتایج هیستروسالپینگوگرام
یک رادیولوژیست تصاویر گرفته شده توسط اشعه X را بررسی کرده و گزارش بررسی را برای دکتر می‌فرستد. پزشک در مورد نتایج به شخص توضیح داده و در صورت نیاز تست‌های تکمیلی انجام خواهد شد.

اگر گزارش نشان دهنده وجود انسداد در لوله‌های فالوپ باشد، زنان ممکن است نیاز به انجام لاپاروسکپی داشته باشند. لاپاروسکپی به دکتر امکان مشاهده مستقیم داخل لوله‌های فالوپ را می‌دهد. پزشک در مورد گزینه‌های موجود توضیح دهد و بهترین رویکرد اتخاذ خواهد شد./هیستروسالپینگوگرام و بررسی لوله‌های فالوپ [لوله‌های تخم‌بر] در زنان
دکتر تریسی سی. جانسون
ترجمه هستی فراست‌فر

Source:
WebMD
What Tests Check for Blocked Fallopian Tubes?
Reviewed by Traci C. Johnson, MD
On November 10, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط افسردگی و دیابت بارداری دوسویه است

هشت علت شایع درد سینه در زنان

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.