دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ناباروری مردان و شما

ناباروری، ناباروری در مردان، ناباروری در زنان، IVF، ورزش، تغذیه مناسب، گریه کردن، مشورت روان‌شناسی، خندیدن، واریکوسل، واریس بیضه، اوریون، نداشتن اسپرم، کمبود اسپرم، ضعیف بودن اسپرم،

مردان مسؤول 20 تا 30 درصد موارد ناباروری بوده و "در پنجاه درصد کل موارد ناباروری نقش دارند."

مقالات باروری و ناباروری

• تیم نیومن، دکتر جاسمین کالیر
• ترجمۀ فرهنگ راد


 ناباروری مشکلی است که می‎تواند تأثیری عمیق بر شخص و روابط وی داشته باشد. توصیه‎ها اغلب متمرکز بر زنان بوده‎اند، اما در این متن خاص ما بر ناباروری در مردان متمرکز خواهیم شد و برخی نکات مبتنی بر پایۀ علمی را برای مقابله با آن ارائه خواهیم داد.
وقتی کلمۀ "ناباروری" به گوش می‎رسد اغلب مردم به اولین چیزی که فکر می‎کنند ناباروری زنان است.
به هر جهت، مردان مسؤول 20 تا 30 درصد موارد ناباروری بوده و "در پنجاه درصد کل موارد ناباروری نقش دارند."
مردان و زنان در مورد تجارب ناباروری خود گرایش‌های متفاوتی در پاسخ‌گویی دارند: از نظر تاریخی زنان به این فکر بوده‎اند که مردان آسان‌تر با موضوع کنار می‎آیند، اما در واقعیت، موضوع به سادگی از این قرار است که مردان کمتر در این مورد لب به سخن می‎گشایند.
پی بردن به اینکه شما نابارور هستید ممکن است تجربه‎ای ویرانگر باشد. مرد ممکن است احساس کند که مرد نیست و انگار که دچار شکست شده است. برخی از مردان به این باور می‎رسند که مردانگی آنها در گرو توانایی آنها به دادن بچه‌ای به شریک زندگی خود است، و بنابراین این احساس که توانایی مزبور در آنها وجود ندارد می‎تواند احساسات منفی نیرومندی در مرد ایجاد کند.

چه عواملی سبب ناباروری در مردان می‌شوند؟
پیش از همه موضوع ارزش آن را دارد که ناباروری را تعریف کنیم. سازمان بهداشت جهانی (WHO) ناباروری را به عنوان "ناتوانی فعالیت جنسی برای تحقق بارداری، بدون استفاده زوجین از وسایل پیشگیری از بارداری، در طول یک سال تعریف می‎کند."
در اغلب موارد، ناباوری در مردان به علت وجود اسپرم غیر نرمال است. گاهی از اوقات تعداد اسپرم کم است در حالی که برخی از مواقع اصلاً اسپرمی وجود ندارد. یا، اسپرم شناگر ماهری نیست یا به شکلی در طول مسیرش دچار آسیب‎دیدگی می‌شود.
این مشکلات به دلایل مختلفی از جمله موارد مندرج در زیر امکان بروز دارند:
عفونت بیضه
• جراحی بیضه
واریکوسل یا واریس وریدها در کیسۀ بیضه
هیپوگونادیسم یا کمبود تستوسترون
اوریون
• رادیوتراپی
فیبروز کیستیک
• برخی داروها شامل استروئیدهای آنابولیک
این فهرست ادامه‎دار است. اما اغلب اوقات، دلیل به خوبی مشخص شده‎ای برای اسپرم آسیب دیده وجود ندارد. و در بسیاری از موارد، علی‎رغم سالم بودن اسپرم و فقدان هر گونه مشکل آشکار در مورد سلامت تولید مثل شرکاء زندگی، تشکیل نطفه تحقق پیدا نمی‎کند.

پنجره‎ای باز کنیم و به مقداری امید اجازۀ ورود دهیم
در برخی مواقع باردار کردن زنان برای یک مرد ناممکن است اما این مورد نسبتاً نادری محسوب می‎شود. در اغلب موارد هنوز شانسی برای تحقق این هدف هست. اگر شما زمان زیادی به شکل بی‎نتیجه در این مورد تلاش کرده باشید ممکن است دچار این احساس شوید که دیگر هیچ امیدی نیست - اما، معمولاً همیشه و هنوز امیدی هست.
اگر شما تاکنون به متخصص ناباروری مراجعه نکرده‎اید، باید این موضوع را در دستور کار خویش قرار دهید. متخصص ناباروری می‎تواند علت دقیق عدم باروری شما را مشخص کند و راهنمایی کلی لازم را در اختیار شما قرار دهد. صحبت با یک کارشناس این کمک را نیز به شما می‎کند که بدانید تنها نیستید.
همچنین گزینه‌هایی هست. برای مثال، بسیاری از زوج‎ها اکنون از طریق لقاح آزمایشگاهی (IVF) بچه‎دار می‌شوند. در واقع در طول 30 سال گذشته فقط در سطح ایالات متحد آمریکا 1.000.000 بچه به این روش متولد شده‎اند. به یاد داشتن این موضوع حیاتی است که در صورتی که شما در حال پشت سر گذاشتن این دوران سخت هستید راه‌های متعددی برای پیمودن هست.
در ادامه، این مقاله نکاتی را در مورد جنبه‌های احساسی و عملی ناباروری ارائه می‎دهد.

1. به واقعیات پی ببرید
اول از همه پی ببرید که چه اتفاقی دارد می‎افتد. اگر شما فقط فکر می‎کنید که نابارور هستید یا علی‌رغم گذشت یک سال و تلاش زیاد بارداری محقق نشده است زمان آن رسیده که مورد بررسی قرار گیرید. هیچ نقطه‎ای برای آغاز سفر در جادۀ تأسف وجود ندارد مگر اینکه واقعاً موجبی برای آن وجود داشته باشد.
پیش یک متخصص بروید تا اسپرم شما مورد آزمایش قرار گیرد. سؤال کنید. در حدی که برایتان امکان دارد در این مورد مطالعه کنید. درک کنید که مشکل خاص شخص خود شما در چیست، و این مشکل در مورد شانس ایجاد نطفه چه معنی می‎دهد.


در این زمینه بیشتر بخوانیم:
ناباروری مردان - 
علایم، علل، تشخیص و درمان2. برنامه‎ داشته باشید
یکی از مشکل‎ترین بخش‌های مدارا با ناباروی در مردان این است که فرد نمی‎داند این وضعیت تا چه زمانی ادامه خواهد داشت. برنامه‎ریزی در هر آنجایی که امکانش باشد می‎تواند به شما کمک کند تا احساس کنید که هنوز مسؤول هستید.
هدف‎ها و محدودیت‎ها را مشخص کنید. با شریک زندگی خویش در این باره مشورت کنید که آمادگی انجام چه اقداماتی را دارید، و چه میزان مسائل مالی و عاطفی از سوی شما قابل پوشش دادن است. بارداری اغلب اوقات نتیجۀ تلاش مکرر برای تحقق آن است، چه از طریق مقاربت جنسی و چه توسط درمان باروری. این موضوع به هیچ‎کس کمکی نمی‌کند که شما از لحاظ مالی خانه‎خراب شوید، یا از لحاظ عاطفی به ستوه بیایید.
تمامی گزینه‎ها را لحاظ کنید. در مورد تمامی گزینه‎ها حرف بزنید - فرزندپذیری، IVF یا اهداء اسپرم. درک و صحبت در مورد تمامی مسیرهای بالقوه موجود به شما کمک خواهد کرد تا با موانع بیشتری که بر سر راه قرار دارند رودررو شوید - و اگر گزینه‎ای کارآیی نداشته باشد شما خواهید دانست که قدم بعدی چه می‏تواند باشد.

3. بر خود کنترل داشته باشید
چند راه اثبات شده برای بهبود کیفیت اسپرم وجود دارد. اغلب عمل ساده کنترل داشتن بر خود می‎تواند در مورد مدارا با ناباروری گام بزرگی به پیش باشد. این باعث از بین رفتن حس خزندۀ ناامیدی می‌شود.
فهرست زیر به هیچ وجه فهرستی جامع نیست اما برخی معیارهای ساده (و دارای پشتوانۀ علمی) را که می‎توانند به اسپرم شما بهترین شانس را برای رسیدن به تخمک بدهند در اختیار شما می‎گذارد.
درست غذا بخورید. در یک کلام، محصولات گوشتی را تا حدودی کنار بگذارید و به گیاهخواری رو بیاورید. درک اثرات دقیق کل غذای مصرف شده دشوار است، اما رژیم غذایی شامل گوشت بدون چربی، سبزیجات، حبوبات، و غلات کامل چنین به نظر می‎رسد که باعث بهبود کیفیت اسپرم می‎شود.
وزن خود را در محدودۀ سالم نگه دارید. ارتباط کاملاً روشنی میان اضافه وزن و ناباروری در مردان وجود دارد.
استرس خود را کاهش دهید. نه، شوخی نمی‎کنم، اگرچه ممکن است حرفم جوک به گوش برسد. ناباروری شما را در استرس قرار می‎دهد که این به نوبۀ خود می‎تواند به تشدید ناباروری منجر گردد. و متأسفانه، شواهد می‎گویند که این موضوع احتمالاً درست است. بخشی از راهکارهای مقابله که در زیر آمده‎اند توصیه‎هایی برای به حداقل رساندن استرس در شما ارائه می‎دهند.
فعال باشید. اگرچه ارتباط بین تناسب اندام و کیفیت اسپرم به طور قطعی اثبات نشده است، حفظ فعالیت جسمانی از چاقی پیشگیری می‎کند، که یقیناً با ناباروری مرتبط است. ورزش همچنین به کاهش استرس کمک می‎نماید، بنابراین ارزش انجام دارد. بر مبنای یک مطالعه، دوچرخه‌سواری به میزان فقط 5 ساعت در هفته می‎تواند برای رسیدن به این هدف کافی باشد.
به یاد داشتن این موضوع شایان نظر است که تعداد زیادی از شرکت‎‌ها هستند که قرص‌‌ها و مکمل‌‌های به اصطلاح جادویی عرضه می‌‎دارند که اسپرم شما را به قهرمانان کوچک مبدل می‌‌کند، اما از آنجا که من مطمئنم شما هم تا حالا از این موضوع آگاه شده‌‎اید، باید بگویم هیچ شواهدی مبنی بر کارآیی این نوع محصولات وجود ندارد.
در عین حال برخی عادات و رفتارها هست که برای بهبود کیفیت و سلامت اسپرم باید از آنها اجتناب کرد:
سیگار کشیدن، زیرا سیگار تعداد اسپرم را کاهش داده و ریسک ایجاد اسپرم معیوب را افزایش می‌‎دهد
الکل، زیرا مشروبات الکلی تولید تستوسترون را کاهش می‌‎دهند - بنابراین نسبت به نوشیدن توأم با اعتدال آنها حساس باشید
• در طول سکس از لوبریکانت‎ها یا مواد لیز کننده استفاده نکنید، زیرا برخی از آنها می‌‎توانند حرکت اسپرم را کند و آن را متوقف کنند
• بیضه‌‌های خود را خنک نگه دارید، زیرا بر مبنای برخی مطالعات گرم شدن بیضه می‎تواند کارآیی آن در تولید اسپرم را کاهش دهد - بنابراین از زیرجامه‎‌های تنگ و شورت سفت و رفتن به سونا خودداری کنید
در مورد داروهایی که می‌‎توانند باعث ایجاد اختلال در تولید اسپرم شوند، مثل مسدود کننده‌های کانال کلسیم، داروهای ضد افسردگی سه‎‌حلقه‎ای و استروئیدهای آنابولیک، با پزشک مشورت کنید.

4. در موردش حرف بزنید
بر مبنای الگوهای کلیشه‌‎ای سنتی، مردان علاقه‎ای به صحبت در مورد مشکلات خویش ندارند. اگرچه این کلیشه‌ها اغلب جنبه‌ای از واقعیت را در خود دارند، این مورد در همه کس مصداق ندارد. هرچند حرفی کلیشه‌ای است و ممکن است مضحک به گوش برسد، "طرح مشکل نیمی از رفع مشکل است."
راه‎های ارتباطی را باز نگه دارید. شما مجبور نیستید موضوع را در بوق کنید و تا دوردست‌ها به گوش‎‌ها برسانید اما در موردش با کسی حرف بزنید: یک دکتر، یک پرستار، یک دوست، یک مشاور، یک گروه حمایتی - هر کسی. این موضوع باری را که بر دوش روح شما سنگینی می‎کند سبک خواهد کرد، و آنانی که طرف درد دل شما قرار می‎گیرند ممکن است دورنمایی داشته باشند.
اگر هر یک از نشانه‎های مندرج در زیر در شما وجود داشته باشد، این موضوع مهم است که با یک دکتر یا مشاور متخصص در ناباروری صحبت کنید:
• سوء مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی
• داشتن افکار مضر به حال خود و دیگران
• در صورتی که به آسانی خشمگین یا آزرده می‌‎شوید
• از دست دادن میل و علاقه نسبت به چیزهایی که پیشتر دوستشان می‎‌داشتید
بی‌خوابی یا خوابیدن بیش از میزان معمول

5. راهکارهای سالم مقابله را توسعه دهید
اجازه دادن به اینکه استرس تا هنگام خرد کردن شما به کارش ادامه دهد آسان است. برخی از مردم با استرس بهتر از دیگران مدارا می‌‎کنند، اما هر کسی می‎‌تواند این مقابله را گاهی از اوقات در مورد شخص خود بهبود ببخشد.
بنابراین این موضوع مهم است که هر چند وقت یک بار راهی برای کاهش عامل بازدارنده پیدا کنیم. راهکارهای مقابلۀ ارائه شده در زیر کمک می‎‌کنند تا ذهن شما بر موضوع متمرکز و باریک شود.
پرتحرک باشید. مهم نیست چه کار می‌‎کنید - وزنه می‌زنید، می‎دوید، شنا می‌‎کنید یا بسکتبال بازی می‌کنید - هر چه هست مقداری از زمان را در طول هفته برای انجامش کنار بگذارید. ورزش در تحقیقات متعدد اثبات شده است که برای کاهش استرس مفید است. هزینه برای تحرک زیاد نیست، بنابراین از فوایدش سود ببرید.
ریلکس باشید. مردان در کل کمتر محتمل است به اندازۀ زنان اهل ماساژ باشند، اما زمانه در حال تغییر است. اگر یک ماساژ چیزی باشد که شما به طور معمول آن را در دستور کار قرار می‎‌دهید این راه خوبی برای رفع استرس خواهد بود. مدیتیشن و یوگا نیز گزینه‌‌های خوبی هستند.
برای مثال یک متا آنالیز بزرگ که در سال 2014 در JAMA منتشر شد، چنین جمع‎‌بندی می‎کند که:
"برنامۀ مدیتیشن مراقبۀ ذهن دارای شواهد متوسطی مبنی بر کارآیی در بهبود اضطراب […] افسردگی […] و درد داشت."
مطمئناً "متوسط" طنین شگفت‌انگیزی ایجاد نمی‌‎کند، اما در متن مرور JAMA، این به معنی یک تأثیر منحصر به فرد، از لحاظ آماری بااهمیت اندازه‎‌گیری شده است. بنابراین، در کنار دیگر راه‌‌های مقابله، این مورد نیز به راستی می‌‎تواند کمک کننده باشد.
بنویسید. همه‎ کس نویسندۀ طبیعی نیستند، و اکثر مردم پس از دورۀ تحصیل در صدد نوشتن هیچ چیز مهمی نبوده‌‎اند. به هر جهت، هیچ ‎کس به شما نمی‌گوید که آنچه می‎نویسید نیاز است تا در جایی چاپ شود. عمل سادۀ نوشتن افکار می‎تواند به شما در کاوش افکار و احساسات کمک کند و آغازی برای فرآیند مدارا با آنها باشد.
چه آنچه را که می‌نویسید بلافاصله طعمۀ آتش کنید و چه آن را برای آینده در گوشه‌‎ای محفوظ نگه دارید کشف خواهید کرد که تفاوتی در اصل مسأله نخواهد بود. این خود نفس نوشتن است که اهمیت دارد.
و این، یکی دیگر از مداخلات بشور و بپوش و آبکی نیست؛ "نوشتن‎ درمانی" یک واقعیت است. نوشتن‌ درمانی که از نظرات دیگر درمان افشاء نوشتن شناخته می‎شود، کاربرد گسترده‎ای ندارد، اما بر مبنای برخی شواهد عنوان می‎شود که نوشتن می‎تواند اثراتی مثبت بر سلامت روان‌‌شناختی و حتی کاهش فشار خون داشته باشد.
گریه کنید. یک بار دیگر کلیشۀ مردانه اینطور به ما دیکته می‎کند که ما به عنوان مرد هرگز نباید یک قطره هم اشک بریزیم - یا دستکم موقعی که کسی دارد نگاهمان می‎کند. اما این روزها مردان زیادی آماده‎‌اند همین حالا و بعدها گریه کنند. و اگر در خلوت خویش هستید و می‎‌دانید که کسی مزاحمتان نخواهد شد، در را به روی سیل اشک باز کنید. گریه راه منحصر به فردی برای رهایی درون است.
دکتر جودیت ارلوف / Judith Orloff، روان‌‌پزشک شاغل در دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس، با 20 سال پشتوانۀ کار بالینی می‌‎نویسد، "به طور معمول پس از گریه کردن تنفس و ضربان قلب ما کاهش پیدا می‎کند، و ما وارد یک وضعیت عاطفی و بیولوژیکی آرام‌‎تر می‎شویم."
بخندید. خنده زوری نمی‎شود، و شاید خندیدن آخرین کاری باشد که روی این کره خاکی شما تمایل به انجامش را دارید - اما خنده کمک کننده است. خنده همزمان هم نوعی ورزش و هم عمل تسکین استرس تلقی می‎شود. فیلمی برای تماشا بگذارید که می‌‎دانید غلغلکتان خواهد داد یا برای زمانی کوتاه با دوستان خود به خماری بروید. خود را در گوشه‌‌های تیره و تار زندگی پنهان نکنید.

سخن آخر
ناباروری به طرق مختلف به مردم آسیب می‎زند - هم جسمانی و هم عاطفی. به هر جهت اگر شما در کشاکش با آن بسر می‎برید، این موضوع مهم است که به یاد بیاورید که شما تنها نیستید و برخی کمک‌‌ها در دسترس است. فعال باشید، حرف بزنید، و جسم و جان خود را خوب پرورش دهید.


 Source:
Medical News Today

Male infertility and you
Published Friday 27 October 2017
By Tim Newman
Fact checked by Jasmin Collier 

برو به صفحه اصلی 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تأثیر فشار خون و ضربان قلب دوران نوجوانی بر سلامت روانی مردان در بزرگسالی

استرس چگونه بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد؟‎

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.