دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

هیستروسالپینگوگرام و بررسی لوله‌های فالوپ [لوله‌های تخم‌بر] در زنان

 اشعه X, فلوروسکپ, اسپکلوم, سرویکس, کانولا, رحم زن, لاپاروسکپی

هیستروسالپینگوگرام (HSG) اقدامی است که در آن از اشعه X برای مشاهده لوله‌های فالوپ و رحم استفاده می‌شود

اگر شما زن و در صدد بچه‌دار شدن باشید، احتمالاً می‌دانید که برای رسیدن به این هدف قسمت‌های بسیاری در بدن شما وجود دارد که باید درست کار کنند. تخمدان‌های شما نیاز است هر ماه یک تخمک تولید کنند، فرآیندی که به تخمک‌گذاری موسوم است، شکل رحم شما باید مناسب باشد، و لوله‌های فالوپ [لوله‌های تخم‌بر] شما باید باز باشند. اگر هر یک از این قسمت‌های مهم بدن در زنی دچار سوء کارکرد باشد، وی احتمالاً برای باردار شدن با مشکل مواجه خواهد شد. اگر لوله‌های فالوپ زنی مسدود شده باشد، اسپرم مرد نخواهد توانست به تخمک زن برسد یا تخمک بارور شده نخواهد توانست وارد رحم شود. انسداد لوله‌های مزبور به دلایل مختلفی بروز می‌کند اما فارغ از علت این اتفاق، پزشک می‌تواند علت را با استفاده از تستی به نام هیستروسالپینگوگرام تشخیص دهد.

مخاط سرویکال سفیده تخم مرغی واژن و نقش حیاتی آن در باروری

 عادت ماهانه, پریود, آنتی‌هیستامین‌ها, داروهای خواب‌آور, عدم تعادل هورمونی

مخاط سرویکال سفیده تخم مرغی نقشی حیاتی در باروری بازی می‌کند

ترشح واژن کاملاً نرمال است و ممکن است در هر مقطعی در طول ماه بروز کند. ترشح واژن مخلوطی از مایع و سلول‌های واژن است و مایع سرویکال [مایع دهانه رحم] رحم یا مخاط سرویکال [مخاط دهانه رحم] را شامل می‌شود. زنان ممکن است در زمان برانگیختگ جنسی و هنگام تخمک‌گذاری متوجه ترشح شوند. اما در حالی که برخی زنان توجه زیادی به رنگ یا قوام ترشح مورد بحث ندارند، مخاط سرویکال سفیده تخم مرغی نقشی حیاتی در باروری بازی می‌کند.

عوارض جانبی وازکتومی (وسکتومی) - عوارض کوتاه مدت و درازمدت

وازکتومی، وسکتومی، مجرای وابران، درد، 	عفونت، عفونت باکتریایی، خونریزی، اسپرم،  سرطان پروستات، سندرم درد پساوازکتومی

اگرچه وازکتومی ایمن است برخی از مردان پس از انجام آن دچار درد و مشکلات دیگری می‌شوند

وِسِکتومی [وازکتومی] نوعی عقیم کردن دایمی است که با پیشگیری از ورود اسپرم به درون منی مانع از تحقق بارداری می‌شود. وازکتومی شامل بریدن یا انسداد مجرای وابران [مجرای خروج اسپرم] است، دو لوله‌ای که اسپرم‌ها را از بیضه‌ها به مجرای ادرار حمل می‌کنند. وازکتومی یک شکل بسیار مؤثر پیشگیری از بارداری به واسطه مرد است اما 100 درصد قابل اعتماد نیست. تقریباً 1 تا 2 زن از هر 1000 زن در سال پس از وازکتومی شریک زندگی خود کماکان باردار می‌شوند. اگرچه عمل وازکتومی ایمن است برخی از مردان پس از انجام آن دچار درد و مشکلات دیگری می‌شوند.

ناباروری زنان - علایم و علل

ناباروری زنان  تخمک‌گذاری  بی‌نظمی پریود  مقاربت جنسی  سندرم تخمدان پلی‌کیستیک، اختلال عملکرد هیپوتالامیک، نارسایی تخمدان نابالغ، افزایش شدید پرولاکتین، صدمه دیدن لوله‎های فالوپ (ناباروری لوله‌ای)، اندومتریوز، فیبروئید رحم

تخمین زده شده که 10 تا 18 درصد زوج‌ها در باردار شدن یا وضع حمل موفق دچار مشکل هستند

ناباروری به عنوان ناموفق بودن تلاش برای باردار شدن (علی‌رغم مقاربت جنسی مکرر) به مدت یک سال تعریف می‌شود. ناباروری زنان، ناباروری مردان یا ترکیبی از این دو مبتلابه میلیون‌ها زن و مرد در سطح جهان است. تخمین زده شده که 10 تا 18 درصد زوج‌ها در باردار شدن یا وضع حمل موفق دچار مشکل هستند. ناباروری در یک‌سوم موارد ناشی از عوامل مربوط به زن و در یک‌‌سوم موارد نتیجه عوامل مرتبط به مرد است. در مابقی موارد علت ناباروری یا ناشناخته بوده یا نتیجه ترکیبی از عوامل مربوط به زن و مرد است. تشخیص علل ناباروری زنان ممکن است دشوار باشد. درمان‌های متعددی در دسترس است، که استفاده از آنها به علت ناباروری بستگی دارد. 

آیا الکل اسپرم را می‌کشد؟ و واقعیات دیگری در مورد باروری

الکل اسپرم، باروری، بارداری، پرنوشی الکل، تعداد اسپرم، تستوسترون، هورمون محرک فولیکول، هورمون لوتینیزه، اختلال نعوظ، مونتین دیو، ضد عفونی کننده‌های دست، هیپرپرولاکتینمی

الکل می‌تواند از طریق دگرگون کردن تعداد، اندازه، شکل و حرکت‌پذیری اسپرم بر باروری مردان تأثیر منفی بگذارد

وقتی موضوع الکل و باروری در میان باشد، تمرکز اغلب به طور کامل متوجه زنان است. ما با اثرات مضر نوشیدن الکل در هنگام بارداری آشناییم اما در مورد این اثرات در زمان پیش از بارداری چطور؟ و نیز الکل بر باروری در مردان چه تأثیری دارد؟ آیا تأثیر بزرگی است؟ آیا باید در این مورد نگران بود؟ جواب، مثبت است. الکل، حتی در مقادیر کم و متوسط می‌تواند بر سلامت جنسی مردم تأثیر منفی داشته باشد. الکل می‌تواند هم در مردان و هم در زنان به از دست دادن شهوت جنسی و ناباروری منجر شود. مصرف الکل در سراسر جهان شایع است اما مصرف سنگین الکل دارای اثرات بد متعددی بر سلامت است.

ناباروری زنان - تشخیص و درمان

ناباروری زنان، هیستروسالپینگوگرافی، تست ذخیره تخمدان، سونوگرافی، سونوهیستروگرام  ، تست‌های تصویربرداری، هیستروسکپی،  لاپاروسکپی، تست ژنتیک، کلومیفن سیترات،   گونادوتروپین، متفورمین، لتروزول، برومکریپتین

درمان ناباروری به علت آن، سن زن، مدت زمان ناباروری شخص و ترجیحات شخصی بستگی دارد

درمان ناباروری به علت آن، سن زن، مدت زمان ناباروری شخص و ترجیحات شخصی بستگی دارد. از آنجا که ناباروری اختلال بغرنجی است، درمان مستلزم هزینه، نیروی جسمانی، و صرف زمان و جنبه‌های روان‌شناختی قابل ملاحظه‌ای است. اگرچه برخی زنان برای تجدید توان باروری به یک یا دو درمان نیاز دارند این احتمال وجود دارد که به چند نوع مختلف درمان در این مورد نیاز باشد. درمان را می‌توان یا از طریق تجدید باروری به واسطه مصرف دارو یا عمل جراحی پیگیری کرد یا به بارور شدن زن از طریق توسل به تکنیک‌های پیچیده این کار را انجام داد.

ناباروری مردان - تشخیص و درمان

تست‌های ژنتیک، بیوپسی بیضه، تست‌های تخصصی عملکرد اسپرم، سونوگرافی ترانس‌رکتال، جراحی، فناوری کمک باروری (ART)، دانه سیاه (نیگلا ساتیوا)، کوآنزیم Q10، فولیک اسید، شاه‌بلوط هندی (اِیسکین)، ال-کارنیتین، جینسنگ پاناکس، 	زینک

شواهد مربوط به امکان یا میزان کمک مکمل‌ها یا گیاهان دارویی برای افزایش ناباروری مردان هنوز محدود است

شواهد مربوط به امکان یا میزان کمک مکمل‌ها یا گیاهان دارویی برای افزایش ناباروری مردان هنوز محدود است. هیچ‌یک از این مکمل‌ها هیچ اختلال زیربنایی خاصی، مثل نقص مجرای اسپرم یا اختلال کروموزومی را درمان نمی‌کند. برخی مکمل‌ها ممکن است فقط در صورتی که شخص دچار کمبودی باشد مفید واقع شوند. مکمل‌های دارای پشتوانه تحقیق که نشان دهنده فواید بالقوه در بهبود تعداد یا کیفیت اسپرم بوده‌اند عبارتند از: دانه سیاه (نیگلا ساتیوا)، کوآنزیم Q10، فولیک اسید، شاه‌بلوط هندی (اِیسکین)، ال-کارنیتین، جینسنگ پاناکس، زینک.

مقالات دیگر...