دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سندرم آشرمن همچنین به نام سندرم فریچ یا سندرم فریچ-آشرمن نیز شناخته می‌شود

مقالات بارداری / زنان
تغییر اندازه و نوع قلم متن

در این مقاله:
• علایم سندرم آشرمن
سندرم آشرمن چگونه بر باروری لطمه می‌زند؟
• علل سندرم آشرمن
• تشخیص سندرم آشرمن
• درمان سندرم آشرمن
• پیشگیری از سندرم آشرمن
• دورنماسندرم آشرمن یک بیماری نادر و اکتسابی رحم است. در زنان دچار این بیماری، بافت با چسبندگی‌های مجروح به علت یکی از اشکال تروما در رحم ایجاد می‌شوند.
در موارد شدید کل دیواره‌های جلو و عقب رحم ممکن است در یکدیگر ادغام شوند. در موارد خفیف چسبندگی‌ها ممکن است در نواحی کوچک‌تر رحم ظاهر شوند.


علایم سندرم آشرمن
اکثر زنان مبتلاء به سندرم آشرمن یا پریود نمی‌شوند یا تعداد پریود در آنان بسیار کم است. برخی زنان در زمانی که باید پریود شوند درد دارند اما هیچ گونه خونریزی ندارند. این می‌تواند نشان دهنده آن باشد که زن دارای قاعدگی است اما خون به علت وجود انسداد یا بافت مجروح قادر به خروج از رحم نیست.
اگر پریودهای زنی پراکنده یا نامنظم بوده یا دچار فقدان پریود باشد ممکن است علت آن را مواردی مثل فهرست زیر تلقی کرد:
• بارداری
استرس
کاهش وزن ناگهانی
چاقی
• ورزش شدید
• مصرف قرص‌های پیشگیری از بارداری
یائسگی
سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS)
در صورت نامکرر شدن بیش از حد پریود زنان باید به پزشک مراجعه کنند. آنان می‌توانند تست‌های تشخیصی را برای شناسایی علت و آغاز درمان مورد استفاده قرار دهند.


سندرم آشرمن چگونه به باروری لطمه می‌زند؟
برخی زنان دچار سندرم آشرمن قادر به باردار شدن نیستند یا دچار سقط جنین ناخواسته مکرر می‌شوند. در صورت ابتلاء به سندرم آشرمن امکان باردار شدن زن وجود دارد اما چسبندگی‌های رحم می‌توانند جنین در حال رشد را در معرض خطر قرار دهند. شانس سقط جنین ناخواسته یا مرده‌زایی نیز در زنان مبتلاء به سندرم آشرمن بیش از زنان فاقد این بیماری است.
سندرم آشرمن همچنین ریسک موارد زیر را در بارداری افزایش می‌دهد:
• پلاسنتا پریویا
• پلاسنتا اینکریتا
• خونریزی بیش از حد
در صورت ابتلاء به سندرم آشرمن پزشک از نزدیک وضعیت زنان را تحت پایش قرار می‌دهد.
امکان درمان سندرم آشرمن با عمل جراحی وجود دارد. این جراحی معمولاً شانس باردار شدن و داشتن بارداری موفق را افزایش می‌دهد. پزشکان توصیه می‌کنند که زنان پس از عمل جراحی به مدت یک سال تمام برای باردار شدن صبر کنند.


علل سندرم آشرمن
بر مبنای اعلام "انجمن بین‌المللی اشرمن" در حدود 90 درصد تمامی موارد سندرم آشرمن به دنبال عمل اتساع و کورتاژ (D&C) بروز می‌کند. این عمل عموماً به دنبال سقط جنین ناخواسته ناکامل، جفت به جا مانده پس از وضع حمل یا سقط جنین انتخابی انجام می‌شود.
اگر اتساع و کورتاژ به فاصله 2 تا 4 هفته پس از وضع حمل و برای جفت به جا مانده انجام گیرد، در این صورت 25 درصد شانس ابتلاء به سندرم آشرمن ایجاد خواهد شد. افزایش تعداد موارد انجام D&C شانس ابتلاء زنان به سندرم آشرمن را افزایش می‌دهد.
گاهی از اوقات چسبندگی‌های مورد اشاره ممکن است در نتیجه دیگر اقدامات جراحی برای ناحیه لگن مثل زایمان به روش سزارین یا خارج کردن فیبروئیدها یا پولیپ‌ها ایجاد گردد.


تشخیص سندرم آشرمن
اگر دکتر به سندرم آشرمن مشکوک باشد نخست برای از تشخیص رد کردن دیگر اختلالاتی که می‌توانند علت بروز علایم باشند آزمایش خون درخواست می‌کند. در عین حال ممکن است پزشک از سونوگرافی برای بررسی ضخامت جدار رحم و فولیکول‌ها استفاده کند.
هیستروسکپی احتمالاً بهترین روش برای استفاده در تشخیص سندرم آشرمن است. در این اقدام پزشک سرویکس (گردن رحم) را متسع کرده و سپس هیستروسکپ را وارد آن می‌کند. هیستروسکپ شبیه به یک تلسکوپ کوچک است. پزشک از این وسیله برای مشاهده داخل رحم و جراحات احتمالی داخل آن استفاده می‌کند.
پزشک ممکن است انجام هیستروسالپینگوگرام (HSG) را درخواست کند. هیستروسالپینگوگرام را می‌توان برای کمک به پزشک برای مشاهده وضعیت رحم و لوله‌های فالوپ (لوله‌های تخم‌بر) مورد استفاده قرار داد. در این اقدام یک رنگ مخصوص به داخل رحم تزریق می‌شود تا شناسایی مشکلات موجود در حفره رحمی یا رشد یا انسداد لوله‌های فالوپ در اشعه X برای پزشک تسهیل شود.
با پزشک خود در مورد انجام تست مزبور برای بررسی سندرم آشرمن مشورت کنید اگر:
• دارای سابقه انجام جراحی رحم هستید و پریودهای شما نامنظم یا متوقف شده‌اند
• دچار سقط جنین ناخواسته مکرر می‌شوید
• در باردار شدن با مشکل مواجه هستید


درمان سندرم آشرمن
سندرم آشرمن را می‌توان با اقدامی موسوم به هیستروسکپی جراحی درمان کرد. ابزارهای جراحی کوچکی به انتهای هیستروسکپ متصل شده و برای برطرف کردن چسبندگی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این عمل همیشه در شرایط بیهوشی عمومی صورت می‌گیرد.
پس از عمل به بیمار برای پیشگیری از عفونت آنتی‌بیوتیک و نیز برای بهبود کیفیت جدار رحم هورمون استروژن داده می‌شود.
در ادامه یک مورد هیستروسکپی دیگر برای بررسی موفقیت‌آمیز بودن عمل اول و نیز بررسی خلاصی رحم از چسبندگی‌ها انجام خواهد شد.
امکان بروز مجدد چسبندگی پس از درمان وجود دارد، بنابراین پزشکان توصیه می‌کنند که زنان پیش از تلاش برای باردار شدن از عدم برگشت چسبندگی مورد بحث اطمینان یابند.
اگر زنی در صدد باردار شدن نباشد و بیماری مورد بحث موجب درد نشود نیازی به درمان نخواهد بود.


پیشگیری از سندرم آشرمن
بهترین راه برای پیشگیری از سندرم آشرمن خودداری از انجام اتساع و کورتاژ است. در اکثریت موارد امکان استفاده از تخلیه به روش پزشکی در پی سقط جنین ناخواسته ناکامل، به جا ماندن جفت یا خونریزی پس از زایمان وجود دارد.
اگر نیاز به اتساع و کورتاژ باشد، جراح می‌تواند از سونوگرافی برای هدایت عمل و کاهش خطر آسیب دیدن رحم استفاده کند.


دورنما
سندرم آشرمن می‌تواند باردار شدن را برای زنان دشوار و در مواردی آن را ناممکن کند. این سندرم همچنین خطر پیامدهای جدی در بارداری را افزایش می‌دهد. سندرم آشرمن اغلب قابل پیشگیری و درمان است.
اگر زنی دچار سندرم آشرمن بوده و حفظ بارداری برای وی ممکن نباشد می‌تواند ارتباط با گروه‌های حمایتی را در مد نظر قرار دهد. گزینه‌هایی برای زنان متمایل به بچه‌دار شدن اما فاقد توانایی تشکل نطفه در دسترس است. این گزینه‌ها رحم جایگزین و فرزندخواندگی را شامل می‌شود./


توضیح: این اختلال نخستین بار در سال 1894 توسط هاینریک فریچ تشریح شد و بعدها متخصص زنان و زایمان چک-اسرائیلی به نام جوزف آشرمن (1968-1889) در 1948 مشخصات آن را تبیین کرد. سندرم آشرمن همچنین به نام سندرم فریچ یا سندرم فریچ-آشرمن نیز شناخته می‌شود.سندرم آشرمن، و ارتباط آن با کورتاژ
ویرجینیا پلی، بکی یانگ
ترجمه هستی فراست‌فر

Source:
Healthline
What Is Asherman Syndrome?
Medically reviewed by Virginia Pelley —
Written by Becky Young on January 9, 2018

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

سلامت مادران: نگرانی بزرگ نابرابری در کیفیت مراقبت و دسترسی به خدمات

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.