دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

هورمون‌های موجود در قرص‌های کنترل بارداری می‌توانند سبب تهوع شوند

مقالات بارداری / زنان
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• چرا قرص کنترل بارداری باعث تهوع می‌شود؟
• تهوع چقدر طول می‌کشد؟
• درمان خانگی
• درمان پزشکی
• پیشگیری از قرص‌های پیشگیری از بارداری
• خلاصهبرخی زنان مصرف کننده قرص‌های پیشگیری از بارداری [قرص‌های کنترل بارداری] دچار هیچ عارضه جانبی نمی‌شوند. به هر حال در مورد دیگران ایجاد تهوع شایع است.
قرص‌های کنترل بارداری یا کنتراسپتیوهای هورمونی روشی برای پیشگیری از بارداری هستند. این قرص‌ها همچنین به تنظیم پریود و کاهش درد مرتبط به آن کمک می‌کنند. این قرص‌ها دارای یک هورمون یا تعداد بیشتری از آنها هستند که به توقف تولید تخمک و پیشگیری از رسیدن اسپرم به رحم کمک می‌کنند.

چرا قرص کنترل بارداری باعث تهوع می‌شود؟
پزشکان معتقدند که هورمون‌های موجود در قرص‌های کنترل بارداری می‌توانند سبب تهوع شوند.
برای مثال، در حالی که هورمون استروژن موجود در قرص‌های کنترل بارداری، به کنترل خونریزی عادت ماهانه کمک می‌کند، همچنین می‌تواند سبب ایجاد تهوع و دیگر عوارض جانبی شود. استروژن می‌تواند باعث تحریک و آزردگی جدار داخلی معده شود و هر قدر دوز استروژن در قرص پیشگیری از بارداری بالاتر باشد احتمال اینکه مصرف کننده آن دچار تهوع شود بیشتر خواهد بود.
پروژسترون، دیگر هورمون موجود در قرص‌های پیشگیری از بارداری هم می‌تواند سبب ایجاد تهوع شود. برخی تحقیقات نشان می‌دهند که پروژسترون و استروژن از طریق شل کردن عضلات نرم که می‌توانند راه تخلیه معده را دچار تغییر کنند، سبب عوارض جانبی می‌شوند.
قرص‌های پیشگیری از بارداری اورژانسی مثل پلن B و الا، حاوی یک دوز بالای پروژسترون صناعی هستند و تهوع یک عارضه جانبی شایع این قرص‌ها است.
برخی قرص‌های پیشگیری از بارداری فقط حاوی پروژستین هستند که یک شکل مصنوعی پروژسترون است. نام دیگر قرص‌های صرفاً حاوی پروژستین "مینی-قرص" است و این قرص‌ها فاقد استروژن هستند. مینی-قرص می‌تواند سبب تهوع شود اگرچه این عارضه جانبی نادر است.
دیگر عوارض جانبی محتمل قرص‌های پیشگیری از بارداری شامل موارد زیر است:
• بزرگ شدن پستان‌ها
افزایش وزن
• ناسور شدن پستان‌ها
سردرد
• تغییرات خلق
در حالی که مقداری تهوع یک عارضه جانبی شایع قرص‌های پیشگیری از بارداری است، درد معده یا درد شکم شدید می‌تواند نشانه‌ای از یک فوریت یا اورژانس پزشکی تلقی شود. هر زنی که این قرص‌ها را مصرف کرده و دچار چنین دردی شود باید بلافاصله تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد.
علایم دیگری مثل لخته شدن خون که می‌توانند نشان دهنده یک مورد اورژانسی پزشکی باشند عبارتند از:
درد پا (شدید)
درد قفسه سینه
تنگی نفس

تهوع چقدر طول می‌کشد؟
بر مبنای اعلام "مرکز بهداشت زنان جوان"، اغلب عوارض جانبی قرص‌های پیشگیری از بارداری پس از آنکه زنان چند روزی آنها را مصرف کنند، برطرف می‌شود.
شخص به طور معمول پس از 3 تا 4 ماه استفاده از این قرص‌ها عوارض جانبی کمتری را تجربه می‌کند. دلیلش آن است که بدن خود را به مرور زمان با هورمون‎های مورد اشاره انطباق می‌دهد.

درمان خانگی
یک راه کاهش تهوع ناشی از قرص‌های پیشگیری از بارداری مصرف قرص در زمان خوردن شام یا میان وعده شبانه است. خوردن این قرص‌ها در شرایط خالی بودن معده می‌تواند خطر بروز تهوع را افزایش دهد.
وقتی کسی دچار تهوع باشد خوردن غذاهای ساده مثل موز، پوره سیب زمینی، سس سیب، یا کلوچه‌های ساده مفید خواهد بود.
موارد زیر نیز می‌توانند به پیشگیری از تهوع کمک کنند:

زنجبیل
بر مبنای یک مرور در ژورنال "چشم‌انداز طب یکپارچه" زنجبیل تازه و دیگر اشکال آن مثل چای زنجبیل می‎توانند به کاهش زنجبیل کمک کنند. نویسندگان مقاله مزبور به مطالعات متعددی ارجاع می‌دهند که محققان نقش‌های گوناگون ترکیبات مختلف زنجبیل را در درمان تهوع توصیف کرده‌اند.

طب فشاری
این روش درمانی، شکل گرفته در پزشکی چین باستان، شامل وارد آوردن فشار به برخی نقاط بدن برای کاهش ناراحتی و بیماری است.
بر مبنای اعلام "مرکز سرطان یادبود اسلون کترینگ"، مردم می‌توانند از نقطه فشار نی گوان / Nei guan برای کمک به تخفیف تهوع استفاده کنند.
تهوع، قرص‌های پیشگیری از بارداری، قرص‌های کنترل بارداری، کنتراسپتیوهای هورمونی، هورمون استروژن، پروژسترون، زنجبیل، طب فشاری، مینی-قرص، IUD
برای یافتن این نقطه برای فشار:
• یک دست را به شکلی نگه دارید که کف دست رو به بدن قرار گرفته و انگشتان و شست رو به بالا قرار گیرند.
• با استفاده از دست دیگر، انگشت اشاره، میانی و حلقه را در یک ردیف زیر کف دست قرار دهید. نقطه فشار در ته مچ دست و درست زیر قسمت قرارگیری انگشت اشاره قرار دارد.
• با استفاده از انگشت شست نقطه مزبور را فشار داده و به مدت 2 تا 3 دقیقه حرکات دایره شکل را با قدرت روی آن اعمال کنید.
• همین کار را در مورد مچ دست دیگر انجام دهید.

درمان پزشکی
در صورتی که تهوع ادامه‎دار و یک عارضه جانبی مخل ناشی از قرص‌های پیشگیری از بارداری باشد پزشک می‌تواند داروهای ضد تهوع تجویز کند. پزشک ممکن است اندانسترون (زوفران) یا مکلیزین تجویز کند. انتیورت یک برند مکلیزین نسخه‌ای قوی است اما این دارو به نام درامامین به صورت غیر نسخه‌ای نیز در دسترس است.
گزینه دیگر درخواست تجویز یک قرص صرفاً حاوی پروژستین (که به نام مینی-قرص نیز شناخته می‌شود) به جای قرص‌های حاوی پروژستین و استروژن از سوی پزشک است. مینی-قرص احتمالاً تهوع کمتری ایجاد می‌کند؛ یا، پزشک ممکن است قرصی حاوی استروژنی کمتر از میزان موجود در قرص فعلاً مورد مصرف شخص تجویز کند. قرص دارای استروژن اندک عوارض جانبی کمتری می‌تواند داشته باشد و خطر تهوع را کاهش دهد.

پیشگیری از قرص‌های پیشگیری از بارداری
برخی زنان از داروهای ضد تهوع پیش از مصرف اولین قرص کنترل بارداری و به عنوان یک راه پیشگیری استفاده می‌کنند. این کار می‌تواند خطر ایجاد تهوع را کاهش دهد.
سیراب نگه داشتن بدن و مصرف قرص با معده پر می‌تواند کمک کننده باشد. به علاوه اگر زنان قرص را پیش از خواب یا پس از خوردن میان وعده غذایی مصرف کنند احتمال تهوع کاهش پیدا می‌کند.
اجتناب از غذاهای چاشنی‌دار یا اسیدی مثل مرکبات نیز می‌تواند خطر تهوع را کاهش دهد.

خلاصه
تهوع یک عارضه جانبی قرص‌های پیشگیری از بارداری مخصوصاً در چند روز یا چند هفته اول مصرف آنها محسوب می‌شود. در اغلب موارد وقتی بدن خود را با هورمون‌های اضافی تطبیق می‌دهد این تهوع از بین می‌رود.
اگر زنی مصرف قرص را چند ماه ادامه داده و تهوع کماکان وجود داشته باشد باید به پزشک مراجعه نماید.
دکتر ممکن است قرص فاقد استروژن یا دارای مقدار کمی از آن را تجویز کند. یک پزینه در این مورد مینی-قرص است که دارای هورمون متفاوتی است. گزینه دیگر در این مورد استفاده از دستگاه داخل رحمی یا IUD است که فاقد هورمون است./


• ریچل نِل، دکتر کارولاین کی
• ترجمه پریسا شعله‌دوست


Source:
Medical News Today
What to know about birth control nausea
Last reviewed Mon 12 August 2019
By Rachel Nall, MSN, CRNA
Reviewed by Carolyn Kay, MD

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.