دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

برخی زنان در زمان تخمک‌گذاری دچار افزایش میل جنسی می‌شوند

مقالات بارداری / زنان
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• تخمک‌گذاری چیست؟
• تخمک‌گذاری چه زمانی رخ می‌دهد؟
• تخمک‌گذاری چقدر ادامه دارد؟
• آیا تخمک‌گذاری سبب ایجاد علایمی می‌شود؟
• تخمک‌گذاری در کجای کل چرخه عادت ماهانه قرار می‌گیرد؟
• آیا در هر بار چرخه عادت ماهانه زن می‌تواند بیش از یک بار
• تخمک‌گذاری کند؟
• آیا زمان تخمک‌گذاری تنها برهه‌ زمانی است که زن باردار می‌شود؟
• "پنجره باروری" چیست؟
• آیا تخمک‌گذاری قابل ردیابی است؟
• کدام روش بهترین کارآیی را دارد؟
• در صورت تلاش برای لقاح چند بار سکس باید داشت؟
• اگر کسی در تلاش برای بچه‌دار شدن نباشد چه؟
• اگر تخمک بارور شود چه اتفاقی رخ خواهد داد؟
• در صورت عدم بارور شدن تخمک چه اتفاقی رخ می‌دهد؟
• اگر زنی دارای تخمک‌گذاری منظم نباشد چه اتفاقی رخ می‌دهد؟
• مشورت با پزشکتخمک‌گذاری قسمتی از چرخه عادت ماهانه زنان است. تخمک‌گذاری زمانی بروز می‌کند که یک تخمک از تخمدان رها می‌شود.
وقتی تخمک رها می‌شود، ممکن است توسط اسپرم بارور شود یا نشود. اگر تخمک بارور گردد، ممکن است به رحم وارد شده و برای ایجاد بارداری کاشته شود. اگر تخمک بارور نشود متلاشی شده و در طول پریود از جدار رحم ریزش می‌کند.
درک چگونگی انجام تخمک‌گذاری و زمان شکل‌گیری این عمل می‎تواند در تحقق بارداری یا پیشگیری از آن کمک کند. این آگاهی در عین حال می‌تواند در مورد تشخیص برخی اختلالات پزشکی مفید باشد.

1. تخمک‌گذاری چه زمانی رخ می‌دهد؟
تخمک‌گذاری به طور معمول در حدود روز 14 دوره 28 روزه چرخه عادت ماهانه رخ می‌دهد. به هر حال، تمامی زنان دارای عادت ماهانه 28 روزه نیستند بنابراین زمان‌بندی دقیق تخمک‌گذاری در زنان متفاوت است.
در کل تخمک‌گذاری در بازه زمانی چهار روز پیش یا چهار روز پس از روز میانی چرخه عادت ماهانه بروز می‌کند.

2. تخمک‌گذاری چقدر ادامه دارد؟
فرآیند تخمک‌گذاری با رهش هورمون محرک فولیکول (FSH)، به طور معمول بین روزهای 6 تا 14 چرخه عادت ماهانه، شروع می‎شود. این هورمون به تخمک درون تخمدان کمک می‌کند برای بارورسازی بعدی تخمک بالغ گردد.
وقتی تخمک بالغ می‌شود، بدن مقدار زیادی هورمون لوتینیزه کننده (LH) برای تحریک رهش تخمک آزاد می‌کند. تخمک‌گذاری ممکن است به فاصله 28 تا 36 ساعت پس از افزایش LH صورت گیرد.

3. آیا تخمک‌گذاری سبب ایجاد علایمی می‌شود؟
قریب‌الوقوع بودن تخمک‌گذاری می‌تواند سبب افزایش ترشح واژینال شود. این ترشحات واژن اغلب رنگ شفاف و نشاسته‌ای دارند - و ممکن است حتی شبیه به سفیده تخم مرغ خام به نظر برسند. پس از تخمک‌گذاری ممکن است ترشح واژن از نظر حجم کاهش یابد و متراکم‌تر یا ابری‌تر به نظر برسد.
تخمک‌گذاری در عین حال ممکن است سبب موارد زیر شود:
• خونریزی خفیف یا لکه‌بینی
حساسیت پستان
• افزایش میل جنسی
درد تخمدان با درد در یک سمت شکم که همچنین میتلشمرز (میتل‌اشمرز) نامیده می‌شود
همه زنان علایم همراه تخمک‌گذاری را تجربه نمی‌کنند بنابراین این نشانه‌ها در پیگیری باروری علایم ثانویه تلقی می‌گردند.

4. تخمک‌گذاری در کجای کل چرخه عادت ماهانه قرار می‌گیرد؟
چرخه عادت ماهانه روز شروع جریان عادت ماهانه را مجدداً تنظیم می‌کند. این، زمان آغاز مرحله فولیکولی است که در آن تخمک بارور می‌شود و سپس در حدود روز 14 عادت ماهانه در طول تخمک‌گذاری رها می‌گردد.
پس از تخمک‌گذاری مرحله لوتئال از راه می‌رسد. اگر بارداری در طول این مرحله اتفاق بیفتد، هورمون‎ها مانع از ریزش جدار رحم در طول پریود عادت ماهانه می‌شوند. از سوی دیگر، یک جریان در حدود روز 28 چرخه شروع می‌شود که چرخه بعدی را شروع می‌کند.
به شکل خلاصه: تخمک‌گذاری معمولاً در میانه چرخه عادت ماهانه بروز می‌کند.

5. آیا در هر بار چرخه عادت ماهانه زن می‌تواند بیش از یک بار تخمک‌گذاری کند؟
جواب مثبت است. برخی زنان ممکن است در هر بار عادت ماهانه بیش از یک بار تخمک‌گذاری داشته باشند.
یک مطالعه در سال 2003 عنوان کرد که برخی زنان حتی ممکن است به شکل بالقوه توانایی 2 تا 3 یار تخمک‌گذاری در هر بار عادت ماهانه را داشته باشند. نه فقط این بلکه در مصاحبه با "نیو ساینتیست / NewScientist"، محقق رهبر همان مطالعه گفت که ده درصد نمونه‌های مطالعه در عمل دو تخمک در هر ماه تولید می‌کرده‌اند.
دیگر زنان ممکن است در طول یک تخمک‌گذاری چه به صورت طبیعی چه به عنوان بخشی از کمک به تولید مثل چند تخمک رها کنند. اگر هر دو تخمک بارور شوند این وضعیت می‌تواند به بارداری چندقلویی منجر شود.

6. آیا زمان تخمک‌گذاری تنها برهه‌ زمانی است که زن باردار می‌شود؟
خیر. در حالی که تخمک فقط به فاصله 12 تا 24 ساعت پس از رها شدنش قابلیت باروری دارد، در شرایط ایده‌آل اسپرم می‎تواند تا 5 روز در دستگاه تولید مثل زنده بماند. بنابراین اگر زنان در روزهای منتهی به تخمک‌گذاری یا در همان روز تخمک‌گذاری سکس داشته باشند ممکن است باردار شوند.

7. "پنجره باروری" چیست؟
شش روز قابل اعتماد منتهی به تخمک‌گذاری و شامل این روز آن چیزی را ایجاد می‌کنند که "پنجره باروری" نامیده می‌شود. مشابهاً این نیز برهه‌ای زمانی است که در آن مقاربت جنسی می‌تواند به بارداری بینجامد.
اسپرم می‌تواند به مدت 7 روز جایی در لوله‎های تخم‌بر (لوله‎های فالوپ) بماند و برای بارور کردن تخمک وقتی سرانجام رها می‌شود آماده باشد. وقتی تخمک داخل لوله‎های فالوپ قرار می‌گیرد، به مدت 24 ساعت پیش از آنکه قدرت باروری خود را از دست بدهد، زنده می‌ماند و بنابراین پنجره باروری بسته می‌شود.

8. آیا تخمک‌گذاری قابل ردیابی است؟
در حالی که دقیق‌ترین راه تأیید تخمک‌گذاری انجام سونوگرافی در مطب پزشک یا تست‌های خون هورمونی قابل تأیید است، راه‌های متعددی برای پیگیری تخمک‌گذاری در محیط خانه وجود دارد.
• نمودار دمای پایه بدن (BBT). این روش شامل گرفتن دمای بدن با یک دماسنج پایه در صبح هر روز در سراسر چرخه عادت ماهانه و ثبت تغییرات این دما است. تخمک‌گذاری پس از آنکه دمای بدن زن به مدت 3 روز بالاتر از دمای پایه ثبت شده باشد قابل تأیید است.
• کیت‌های پیش‌بینی تخمک‌گذاری (OPK). این کیت‎ها عموماً در داروخانه‌ها و به صورت غیر نسخه‌ای به فروش می‌رسند. کیت‎های مزبور وجود LH را در اوره کشف می‌کنند.
• پایشگرهای باروری. این مونیتورها نیز به صورت غیر نسخه‌ای در دسترسند. آنها گزینه‌های گران‌تری محسوب می‌شوند و برخی محصولات در حدود 100 دلار قیمت دارند. آنها دو هورمون - استروژن و LH - را برای کمک به شناسایی پنجره باروری شش روزه پیگیری می‌کنند.

9. کدام روش بهترین کارآیی را دارد؟
گفتن اینکه کدام روش به طور کامل بهتر از دیگری عمل می‌کند کار مشکلی است.
تهیه نمودار از BBT ممکن است تحت تأثیر یک سری عوامل تأثیرگذار بر دمای بدن مثل ناخوشی و مصرف الکل قرار گیرد. در یک مطالعه نمودار مزبور فقط در 17 مورد از 77 مورد دارای عملکرد صحیح بود. این موضوع را باید به خاطر سپرد که در طول یک سال کاربرد "متعارف" 12 تا 24 نفر از هر 100 نفر مردم در هنگام استفاده از روش‌های باخبری از باروی مثل تهیه نمودار برای پیشگیری از بارداری، حامله می‌شوند.
از سوی دیگر مونیتورهای باروری پتانسیل خود برای افزایش شانس باروری زنان را با فقط یک ماه استفاده به رخ می‌کشند. با وجود این ابزارهای مزبور ممکن است برای همه کارآیی نداشته باشند.
مردم باید در مورد گزینه‌های پیش روی خود با پزشک مشورت کنند اگر:
• در حال رسیدن به دوره یائسگی قرار دارند
• اخیراً پریودهای عادت ماهانه در مورد آنان شروع شده است
• اخیراً روش‌های پیشگیری از بارداری هورمونی خود را تغییر داده‌اند
• اخیراً زایمان داشته‌اند

10. در صورت تلاش برای لقاح چند بار سکس باید داشت؟
برای تحقق بارداری زنان باید در طول باز بودن پنجره باروری سکس داشته باشند. زوج‌هایی که به شکل فعال در صدد بچه‌دار شدن هستند باید در طول باز بودن پنجره مزبور هر روز یا یک روز در میان مقاربت جنسی داشته باشند.
بهترین زمان برای تحقق بارداری دو روز منتهی به تخمک‌گذاری و خود این روز است.

11. اگر کسی در تلاش برای بچه‌دار شدن نباشد چه؟
اگر زنی نخواهد بچه‌دار شود استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری در طول دریچه بارداری ضروری است. اگرچه روش‌های حایل مثل کاندوم بهترین از عدم محافظت به طور کامل است، در صورت استفاده از روش‌های مؤثرتر ممکن است شخص آرامش ذهنی بیشتری داشته باشد.
پزشک یا دیگر متخصصان مراقبت‌های پزشکی در این مورد می‌توانند بهترین رویکرد متناسب با شرایط شخص را معرفی کنند.

12. اگر تخمک بارور شود چه اتفاقی رخ خواهد داد؟
اگر تخمک بارور شود فرآیند تقسیم به دو سلول و سپس چهار سلول و الی آخر آغاز می‌شود تا اینکه 100 سلول بلاستوکیست ایجاد می‌شود. این بلاستوکیست باید به شکل موفقیت‌آمیز در رحم کاشته شود تا بارداری رخ دهد.
زمانی که اتصال مورد بحث ایجاد می‌شود، هورمون‌های استروژن و پروژسترون به ضخیم شدن جدار رحم کمک می‌کنند. این هورمون‌ها همچنین پیام‌هایی به مغز ارسال می‌کنند تا جدار رحم ریزش نکند به شکلی که نطفه بتواند رشد خود را برای تبدیل شدن به جنین ادامه دهد.

13. در صورت عدم بارور شدن تخمک چه اتفاقی رخ می‌دهد؟
اگر تخمک توسط اسپرم در یک چرخه عادت ماهانه بارور نشود، تخمک دچار اضمحلال می‌شود. هورمون‌ها به بدن پیغام شروع ریزش جدار رحم را در طول پریود عادت ماهانه می‌دهند که بین دو تا هفت روز ادامه پیدا می‌کند.

14. اگر زنی دارای تخمک‌گذاری منظم نباشد چه اتفاقی رخ می‌دهد؟
اگر زنی تخمک‌گذاری را از یک ماه به ماه بعدی پیگیری کند، ممکن است متوجه شود که یا دارای تخمک‌گذاری منظم نیست یا - در برخی موارد - اساساً تخمک‌گذاری صورت نمی‌گیرد. این وضعیت توجیهی برای مراجعه به پزشک محسوب می‌شود.
اگرچه مسائلی مثل استرس یا رژیم غذایی می‌توانند بر روز دقیق تخمک‌گذاری در یک ماه نسبت به ماه بعدی تأثیر بگذارند، در عین حال برخی اختلالات پزشکی مثل سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) یا آمنوریا (آمنوری) وجود دارند که می‌توانند باعث بی‌نظمی تخمک‌گذاری شده یا سبب توقف کامل این فرآیند شوند.
این اختلالات ممکن است باعث ایجاد علایم دیگری مرتبط به عدم تعادل هورمونی شوند که از جملۀ آنها می‌توان رویش بیش از حد مو بر صورت یا بدن، آکنه، و حتی ناباروری را نام برد.

15. مشورت با پزشک
اگر زنی در صدد باردار شدن در آینده نزدیک است باید با زمینه قبلی به پزشک مراجعه کند.
پزشک می‌تواند به سؤالات مطرح در مورد تخمک‌گذاری و پیگیری آن جواب دهد، و همچنین توصیه‌های لازم را در مورد زمان مقاربت جنسی برای بالا بردن شانس بارداری ارائه کند.
پزشک در عین حال می‌تواند اختلالاتی را که سبب بی‌نظمی تخمک‌گذاری یا دیگر علایم غیر معمول می‌شوند شناسایی نماید./


• هالی ارنست، اشلی مارسین
• ترجمه پریسا شعله‌دوست


Source:
Healthline
What Is Ovulation? 16 Things to Know About Your Menstrual Cycle
Medically reviewed by Holly Ernst, PA-C
on July 20, 2018—
Written by Ashley Marcin

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

انجام اولین زایمان پس از پیوند رحم

غول‌های فناوری و فریز کردن تخمک

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.